کاشت و پیوند موی طبیعی سر

عمل کاشت موی طبیعی يک عمل جراحي است که طي آن ريشه موهاي سالم از قسمت پشت و دو طرف سر برداشته شده و در ناحيه‌اي که دچار ريزش يا کم‌پشتي مو شده است، کاشته مي‌شود. تارهاي مو مطابق با زاويه و جهت رويش موهاي ناحيه اطراف کاشته مي‌شوند. موهايي که با مهارت و به روش مناسب کاشته شوند، به صورت دائمي خواهند بود و نيازي به رعايت نکته خاصي در نگهداري از آن‌ها نيست. اين موها به صورت کاملاً طبيعي رشد مي‌کنند و ظاهري شبيه به موهاي معمولي خواهند داشت، به‌طوري‌که حتي يک آرايشگر مو نيز قادر به تشخيص آن نخواهد بود.

عمل کاشت مو براي چه کسي مناسب است؟


عمل کاشت موی سر برای مردان و زناني که دچار طاسي يا کم‌پشتي مو شده‌اند، مناسب مي‌باشد. همچنين اين عمل براي استفاده در هر قسمت از بدن که به صورت موضعي دچار ريزش مو شده است، مانند ابروها، ريش و سبيل، مناسب مي‌باشد. شايد افرادي که به‌تازگي دچار علائم طاسی سر شده‌اند ترجيح مي‌دهند که ابتدا از درمان‌هاي پزشکي يا موضعي براي رفع طاسي استفاده کنند، اما حتي در مورد اين افراد نيز کاشت مو به عنوان مؤثرترين، مقرون‌به‌صرفه‌ترين و دائمي‌ترين گزينه ممکن مي‌باشد. هزینه کاشت مو معمولاً بر حسب گرفت اعلام می‌شود و قیمت کاشت مو بطور کلی به تعداد گرفت‌ها بستگی دارد. هر چه تعداد گرفت (پیوند) مورد نظر بیمار بیشتر باشد، هزینه کاشت موی طبیعی تقسیم شده بر گرفت کمتر خواهد بود.

عمل کاشت مو چگونه انجام مي‌شود؟


انواع جراحي کاشت مو – FUT و FUE

به‌طورکلي دو روش اصلي براي عمل کاشت و ترمیم موی سر وجود دارد که هر دو از يک لحاظ بسيار به هم شبيه هستند و آن اينکه در هر دو روش، موي سالم از يک ناحيه اعطاء کننده برداشته مي‌شود و در قسمتي از پوست سر که دچار طاسي يا کم‌پشتي مو شده است، کاشته مي‌شود. اما تفاوت اصلي بين اين دو روش جراحي، در نحوه گرفتن (يا برداشتن) مو از ناحيه اعطاء کننده است. که باید مراقبت های بعد از کاشت مو بسیار جدی گرفته شود.

FUT: کاشت واحد فوليکولي

کاشت مو به روش fut یک عمل جراحی جزئی و یک روزه است که تحت شرایط بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. پزشک جراح ابتدا از بی‌حسی موضعی در ناحیه دهنده که می‌خواهد موی سالم را از آنجا بردارد، استفاده می‌کند و سپس یک نوار باریک از پوست سر را که موهای زیادی روی آن باشد، برمی‌دارد و همه واحدهای فولیکولی موجود بر روی آن را جدا می‌کند. این نوار باریک به این دلیل از ناحیه دهنده واقع در پشت سر برداشته می‌شود که موی این قسمت از سر از نظر ژنتیکی به گونه‌ای است که ریزش نمی‌کند. در واقع این‌ها موهای دائمی و مقاوم به ریزش هستند.

در مرحله بعد، نوار برداشته شده در زیر میکروسکوپی که به طور اختصاصی برای جراحی کاشت و ترمیم مو طراحی شده است، قرار داده می‌شود و به گرافت‌های میکروسکوپی دارای فولیکول‌های انفرادی مو که هر کدام شامل ۱ تا ۴ تار مو می‌باشد، تقسیم می‌شود. این یک مرحله بسیار مهم از جراحی کاشت و پیوند موی طبیعی محسوب می‌شود و باید حتماً با دقت بالایی انجام شود تا بتوان بهترین عملکرد ممکن را از موهای ناحیه دهنده به دست آورد. این گرافت‌ها به همین صورت نگهداری می‌شوند تا زمانی که پزشک جراح آن‌ها را با دقت و وسواس زیاد در ناحیه پذیرنده که از قبل آماده شده است، بکارد.

ناحیه پذیرنده قسمتی از پوست سر است که موی برداشته شده در آن قسمت کاشته می‌شود. معمولاً ناحیه پذیرنده در مرز بین پوست سر و پیشانی، شقیقه‌ها، خط رویش مو و یا فرق سر قرار دارد.

سپس گرافت‌های حاوی واحدهای فولیکولی مو در داخل بریدگی‌های سر سوزنی که در ناحیه پذیرنده ایجاد شده است، قرار داده می‌شود. این روش کاشت مو که در آن مو به صورت نواری از پشت سر برداشته می‌شود را غالباً به عنوان روش طلایی در کاشت مو می‌شناسند، زیرا معتقدند  تقبل قیمت کاشت موی سر به این روش ، مؤثرترین روش برای کاشت مو می‌باشد.

FUE: برداشت واحد فولیکولی

در روش FUE یا کاشت موFIT به جای آنکه یک نوار از پشت سر برداشته شود، فولیکول‌های مو مستقیماً از ناحیه دهنده به صورت انفرادی برداشته می‌شود. در این روش از یک پانچ میکروسکوپی برای بریدن و برداشتن گرافت‌های انفرادی مو استفاده می‌شود. عملکرد این پانچ شبیه به دستگاه هسته‌گیر است که برای درآوردن هسته‌های سیب استفاده می‌شود. این روش کاشت و پیوند موی طبیعی سر دارای مزایا و معایب خاص خود می‌باشد و در بعضی از موارد بسته به ترجیح خود بیمار و یا ویژگی‌های خاص او مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تنش و فشار بالای کار دلیل اصلی ریزش مو به ویژه در آقایان است. كاشت مو به روش sut تکنیکی غیرجراحی برای جبران ریزش مو است.  یکی از روش‌های کاشت مویی که در مراکز تخصصی  از آن استفاده شده و در آن نیازی به بیهوشی،تیغ جراحی، برش نیست و جای زخم و بخیه هم در آن باقی نمی‌ماند و همچنین هیچ گونه عوارضی نداشته روش SUT  می‌باشد. در این روش جدید بیماران گرامی خط رویش طبیعی و همچنین تراکم بالای مو را مشاهده خواهند کرد و کسانیکه که موهای این افراد را مشاهده می‌کنند نمی‌توانند تشخیص دهند که موها پیوند زده شده است.

روش دیگر برای کاش مو، hrt است. در کاشت مو به روشHRT دیگر نیازی به بانک موی شما نبوده زیرا این مرکز با دارا بودن بانک مو صد در صد طبیعی که همانند با جنس و رنگ و به طور کامل همزاد با موهای شما است.

در طول دوره بهبودی بعد از عمل، چه انتظاراتی باید داشت؟


اغلب افرادی که با تقبل قیمت کاشت موی طبیعی ، عمل کاشت مو انجام می‌دهند، ظرف یک تا دو روز بعد از انجام عمل حالشان خوب می‌شود و نیازی به مرخصی طولانی نخواهند داشت. توصیه می‌شود که در طول اولین هفته بعد از عمل، فعالیت‌های فیزیکی خود را کم کنید و تا دو هفته نیز از شنا کردن و قرار دادن سر در معرض نور آفتاب خودداری نمایید. شما می‌توانید بلافاصله بعد از انجام عمل، یک کلاه مناسب روی سر بگذارید.

گرافت‌های مو بعد از ۳ تا ۴ هفته می‌ریزند و از ۱۶ تا ۲۰ هفته بعد از انجام عمل، موهای جدید شروع به رشد می‌کنند. معمولاً حدود ۶ تا ۸ ماه طول می‌کشد تا رشد موهای جدید به حدی برسد که تفاوت محسوسی از نظر زیبایی در چهره شما ایجاد کند.

عمل کاشت مو یک عمل زیبایی ایمن و با حداقل عوارض جانبی است که این عوارض هم حالت موقتی دارند و فقط یک تا سه بعد از عمل وجود دارند. ممکن است بیماران اندکی احساس ناراحتی، سوزش و بی‌حسی پوست سر، خارش، تورم و یا خون مردگی در اطراف چشم‌ها داشته باشند. زخم ایجاد شده در ناحیه دهنده هم بسیار کوچک است و توسط موهای اطراف پوشیده می‌شود.

عمل کاشت مو و کاشت ریش نمی‌تواند از ریزش موی نواحی اطراف محل عمل جلوگیری کند. بنابراین شخصی که این عمل را انجام می‌دهد، باید آمادگی آن را داشته باشد که برای جلوگیری از ریزش موی ناحیه اطراف، از کرم‌های مخصوص استفاده کند و یا در صورت نیاز در آینده، عمل کاشت مو را برای آن قسمت‌ها نیز انجام دهد.

روش FUT


آیا نتایج روش FUT (کاشت واحد فوليکولي) دائمی است؟

موی کاشته شده دقیقاً شبیه به موی ناحیه‌ای که از آن برداشته شده است، خواهد بود. اگر این عمل به روش صحیح و مناسب انجام گیرد، نتایج آن در اغلب افراد برای یک عمر و یا حداقل تا زمان رسیدن به سنین سالمندی، ماندگار خواهد بود.

آیا در روش FUT جای زخم بر روی سر باقی می‌ماند؟

هنر عمل کاشت مو آن است که بتواند زخم‌های به وجود آمده را به شکل مناسبی مخفی نماید. اگر این عمل توسط یک جراح ماهر انجام شود، موهای کاشته شده را فقط می‌توان از طریق یک معاینه پزشکی تخصصی تشخیص داد. اما در قسمت ناحیه دهنده، یک جای زخم بسیار ریز به جا می‌ماند که به طور کامل توسط موهای شما پوشیده می‌شود. حتی امروزه با وجود روش بخیه‌های تریکوفتیک، تشخیص زخم‌های موجود در ناحیه دهنده حتی بدون آنکه توسط موی سر پوشیده شده باشد هم بسیار مشکل است. بااین‌حال همواره توصیه می‌شود که موی پشت سر در حدی بلند نگه داشته شود که به مخفی نگه داشتن این جای زخم کمک کند. همچنین موی قسمت پشت سر را نباید تراشید، زیرا شدت زخم و زمان بهبودی آن در افراد مختلف بسیار متفاوت است و می‌تواند مشکل‌ساز شود.

کدام روش برای رفع طاسی شدید سر بهتر است؟


روش نواری برای افرادی که قسمت بزرگی از سر آن‌ها طاس شده است، روش بهتری است. زیرا با استفاده از این روش می‌توان تعداد بسیار بیشتری از گرافت‌های مو را برای هر یک از بریدگی‌های ایجاد شده در قسمت پذیرنده، برداشت. ممکن است افرادی که همیشه موی خود را کوتاه‌تر از ۲ سانتی‌متر نگه می‌دارند، ترجیح بدهند که از روش FUE استفاده کنند. این روش بریدگی و زخم کمتری نسبت به روش نواری ایجاد می‌کند، زیرا در این روش نیازی به برداشتن برش‌های بزرگ از پوست ناحیه دهنده وجود ندارد. تیم جراحی می‌تواند به بیماران کمک کند که بهترین روش برای انجام عمل را تعیین کنند.

معایب عمل جراحی کاشت مو چیست؟


برای عمل جراحی کاشت مو و کاشت ریش ، معایبی نیز وجود دارد. برای همه افرادی که می‌خواهند این عمل را انجام دهند لازم است که قبل از عمل، خطرات آن را در برابر فواید حاصل از آن بسنجند. ‌اما به‌طورکلي، خطر پزشکی جدی برای این گونه از جراحی‌ها وجود ندارد و یا بسیار کم است. در واقع هر چند این روش معایبی هم دارد، اما آنقدر مهم نیست که بیمار بخواهد از انجام این عمل صرف‌نظر کند.

  • خونریزی یا عفونت
  • آسیب‌دیدگی عصب
  • جای زخم و بریدگی که یکی از معایب احتمالی عمل کاشت مو طبیعی محسوب می‌شود.
  • بی‌حسی و کاهش حساسیت پوست سر که یکی از عوارض جانبی احتمالی، ظرف چند ماه اول بعد از جراحی است. اغلب بیماران، حس کامل پوست سر خود را تا یک سال بعد از عمل به طور کامل به دست می‌آورند.
  • ممکن است در افرادی که این عمل را انجام می‌دهند، پوست سر در اطراف فولیکول‌های پیوند مو به حالت پوسته پوسته در بیاید. این حالت کاملاً طبیعی است و پوسته‌ها در حدود یک هفته بعد از انجام عمل، به خودی خود می‌ریزند. دقت کنید که این پوسته‌ها هرگز نباید کنده شود، زیرا کندن آن‌ها می‌تواند باعث کنده شدن موهای پیوندی شود.

اکثر قریب به اتفاق افرادی که عمل کاشت مو انجام می‌دهند، این عمل را کاملاً موفقیت‌آمیز و بدون عوارض کاشت مو ارزیابی می‌کنند. تیم جراحی به بیماران کمک می‌کند تا انتظارات خود از انجام این عمل را در حد واقع‌بینانه‌ای حفظ کنند، زیرا این عامل اهمیت بسیار زیادی در جلوگیری از نارضایتی بیماران دارد. برای افرادی که قسمت زیادی از سر آن‌ها دچار طاسی شده است، می‌توان یک لایه ضخیم و پُرپشت مو ایجاد کرد. داشتن انتظارات واقع‌بینانه و رعایت کامل دستورات تیم جراحی می‌تواند یک عمل موفقیت‌آمیز کاشت مو در بانوان و آقایان و یک تجربه رضایت‌بخش برای شما به دنبال داشته باشد.