لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

انواع زگيل: راه‌های پيشگيری و درمان انواع زگيل دست، پا، صورت

فهرست مطالب

انواع مختلفی از زگیل‌ها وجود دارد که به آن‌ها وروکا (verruca) نیز گفته می‌شود و بر روی انسان تأثیر می‌گذارد. از جمله این موارد می‌توان به زگیل معمولی، زگیل تخت، زگیل کف پا، زگیل فیلی فرم یا رشته مانند، زگیل پری اونگوال، زگیل موزاییک و زگیل تناسلی اشاره کرد.

زگیل‌ها معمولاً خود محدود هستند اما ممکن است با روش‌های تخریبی (مثلاً برداشتن، کوتر، سرما درمانی، ازت مایع) و عوامل موضعی یا تزریقی درمان شوند. در صورت دردناک بودن یا در ناحیه ای که باعث ناراحتی یا خجالت می‌شود، ممکن است تصمیم بگیرید که آن را معالجه کنید.

انواع زگيل


زگیل‌ها تقریباً یک مشکل شایع و جهانی هستند. آن‌ها بیماران در هر سنی را تحت تأثیر قرار می‌دهند اما بیشتر در میان کودکان وجود دارد و در افراد مسن غیر معمول است. هر نوع دارای ویژگی‌های خاصی است که آن‌ها را از سایر زگیل‌ها متمایز می‌کند، همان طور که در زیر طبقه بندی شده است.

زگیل معمولی (Verruca Vulgaris) 

زگیل معمولی

زگیل‌های معمولی ممکن است به صورت جداگانه یا در یک خوشه کوچک در ناحیه ای از بدن ایجاد شوند. آن‌ها معمولاً روی بند انگشتان، انگشتان و زانوها تأثیر می‌گذارند اما ممکن است در هر قسمت از بدن ظاهر شوند.

از ویژگی‌های زگیل معمول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گرد یا بیضی شکل
 • از پوست برجسته شده است
 • سطح محکم و خشن
 • اندازه متغیر، با قطر از 1 میلی متر تا 1 سانتی متر

زگیل تخت (Verruca Plana)

زگیل تخت

این نوع زگیل که به عنوان زگیل مسطح نیز شناخته می‌شود، ممکن است در بسیاری از مناطق بدن از جمله صورت، گردن، دست‌ها، مچ دست و پاها و زانوها ایجاد شود. برخلاف زگیل معمولی، آن‌ها معمولاً کوچک و صاف هستند. آن‌ها می‌توانند به طور جداگانه به صورت یک زگیل در یک محصول بزرگ از چند صد زگیل کوچک وجود داشته باشند.

از مشخصات زگیل تخت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شکل مسطح، گرد و صاف
 • رنگ زرد
 • کوچک با قطر 2-4 میلی متر

زگیل‌های تخت به خصوص در کودکان شایع است و همچنین به دلیل تراشیدن پاها، مکرراً روی پاهای زنان دیده می‌شود.

زگیل کف پا (Verruca Pedis)

زگیل کف پا

زگیل کف پا تمایل دارد روی نقاط فشار کف پا ایجاد شود و اغلب می‌تواند هنگام راه رفتن درد ایجاد کند.

از ویژگی‌های زگیل کف پا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رنگ سفید با چند نقطه سیاه در مرکز آن.
 • به شکل صاف و تخت
 • دردناک، به ویژه هنگام تحمل وزن.

زگیل فیلی فورم یا نخ مانند (Verruca Filiformis)

زگیل فیلی فورم یا نخ مانند

زگیل‌های فیلی فرم معمولاً در گردن یا صورت افراد، به ویژه در اطراف دهانه چشم و بینی وجود دارد. آن‌ها به یک نخ باریک و بلند شباهت دارند و معمولاً به سرعت طول آن‌ها رشد می‌کند.

زگیل پری اونگوال (Periungual Wart)

زگیل پری اونگوال

این نوع زگیل ظاهری خشن دارد و در زیر یا اطراف ناخن‌ها یا انگشتان پا ایجاد می‌شود. آن‌ها می‌توانند شکل ناخن را تغییر دهند، که در نتیجه زگیل نیز می‌تواند بسیار دردناک شود.

زگیل موزائیکی

زگیل موزائیکی

زگیل‌های موزاییکی معمولاً روی دست و پا، معمولاً کف دست و پا ایجاد می‌شوند. یک دسته از زگیل‌ها با هم رشد می‌کنند و یک الگوی کاشی مانند خطی ایجاد می‌کنند و ظاهری شبیه به موزاییک ایجاد می‌کنند.

زگیل تناسلی (Verruca Acuminata)

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی به زگیل‌هایی گفته می‌شود که در کشاله ران، ناحیه تناسلی یا مقعد ایجاد می‌شوند. اندازه و شکل آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد، به نظر می‌رسد برخی از آن‌ها صاف و سفید هستند در حالی که برخی دیگر ناهموار و از روی پوست برآمده اند. در برخی موارد، با وجود ویروس مشاهده زگیل امکان پذیر نیست.

 

جهت مشاهده فیلم های آموزشی در مورد زگیل تناسلی و درمان آن بر روی لینک زیر کلیک کنید

فیلم های بیشتر

چه موقع به دکتر  متخصص مراجعه کنید؟ 


چه موقع باید برای انواع زگیل ها به پزشک مراجعه کرد

برخی از سرطان‌های پوست در ابتدا شبیه زگیل هستند. اگر زگیل دارید که از نظر اندازه، رنگ و شکل تغییر چندانی نمی‌کند، احتمالاً نیازی به مراجعه به پزشک متخصص ندارید. اما اگر حدود 50 سال سن دارید و دچار زگیل جدید می‌شوید، با یک متخصص پوست مشورت کنید. به هر زگیل که به سرعت خونریزی یا رشد کند مشکوک باشید.

انواع درمان زگيل 


هیچ اندیکاسیون (دلیل) مشخصی برای درمان زگیل وجود ندارد. برای زگیل‌هایی که از نظر زیبایی پذیرفتنی نیستند، در مکان‌هایی که عملکرد آن‌ها تداخل ایجاد می‌کند یا دردناک است باید درمان در نظر گرفته شود. بیماران باید انگیزه داشته باشند که به درمان پایبند باشند، که ممکن است به دوره طولانی نیاز داشته باشد و موفقیت آمیز نباشد. درمان‌ها در بیماران با نقص سیستم ایمنی موفقیت کمتری دارند.

کرم موضعی ایمیکویمود 5٪ سلول‌های پوست را به تولید موضعی سایتوکاین های ضد ویروسی القا می‌کند. برای درمان زگیل از سیدوفوویر موضعی و ایمونوتراپی تماسی (به عنوان مثال، اسید دی بوتیل و آلرژن کاندیدا) استفاده شده است. زگیل‌ها را می‌توان ابتدا در آب گرم با دمای 113 درجه فارنهایت به مدت بیش از 30 دقیقه 3 بار در هفته خیس کرد. پس از خیساندن، پوست در برابر داروهای موضعی نفوذ بیشتری دارد.

درمان‌های خوراکی شامل سایمتیدین (که دارای اثر مشکوک است)، ایزوترتینوئین و روی است. از سیدوفوویر داخل وریدی نیز می‌توان استفاده کرد. در بیشتر موارد، روش‌ها باید ترکیب شوند تا احتمال موفقیت را افزایش دهند. اثرات ضد ویروسی مستقیم را می‌توان با تزریق داخل لایه ای بلئومایسین و اینترفرون آلفا -2 b بدست آورد، اما این روش‌های درمانی برای زگیل‌هایی که به سختی به درمان پاسخ می‌دهند، محفوظ است.

این داروها را می‌توان در ترکیب با یک روش مخرب (به عنوان مثال، جراحی کرایو، الکتروکوتر، کورتاژ، برداشتن، لیزر) استفاده کرد زیرا حتی اگر زگیل با روش تخریبی به طور فیزیکی برداشته شود، ویروس ممکن است در بافت‌ها باقی بماند و باعث عود شود.

زگیل‌های معمول 

درمان زگیل‌های معمول

در بیماران مبتلا به نقص ایمنی، زگیل‌های معمول به صورت متوسط طی 2 تا 4 سال به طور خود به خود دچار عود مجدد می‌شوند، اما برخی از آن‌ها برای سال‌ها ادامه می‌یابد. درمان‌های متعددی در دسترس است. روش‌های تخریبی شامل الکتروکاتر، جراحی کرایو با نیتروژن مایع و جراحی لیزر است. از داروهای سالیسیلیک اسید (SCA) نیز معمولاً استفاده می‌شود.

اینکه کدام روش استفاده شود بستگی به محل و شدت درگیری دارد. سالیسیلیک اسید متداول ترین ماده موضعی است که استفاده می‌شود. سالیسیلیک اسید به صورت مایع یا گچ و یا آغشته به درون نوار موجود است. به عنوان مثال، 17٪ مایع سالیسیلیک اسید را می‌توان روی انگشتان و 40٪ پودر سالیسیلیک اسید را می‌توان روی کفی‌ها استفاده کرد. بیماران شب‌ها سالیسیلیک اسید را به زگیل‌های خود اعمال می‌کنند و بسته به محل آن را برای 8 تا 48 ساعت روی آن باقی می‌گذارند.

کانتاریدین را می‌توان به تنهایی یا به صورت ترکیبی (1٪) با سالیسیلیک اسید (30٪) و پودوفیلوم (5٪) در پایه کولودیون استفاده کرد. کانتاریدین پس از 6 ساعت به تنهایی با آب و صابون برداشته می‌شود. کانتاریدین با سالیسیلیک اسید یا پودوفیلوم در عرض 2 ساعت برداشته می‌شود. هرچه این عوامل با پوست تماس بیشتری داشته باشند ، واکنش تاول سریع تر است.

جراحی کرایو کمی دردناک است اما بسیار موثر است. الكتروديكاسيون همراه با كورتاژ ، جراحي با ليزر يا هر دو براي ضايعات منفرد موثر است و ممكن است باعث زخم شود. زگیل‌های مکرر یا جدید در حدود 35٪ بیماران در طی 1 سال رخ می‌دهد. بنابراین، تا آنجا که ممکن است از روش‌هایی که باید جای زخم وجود داشته باشد جلوگیری کرد تا زخم‌های متعدد جمع نشود. در صورت امکان، درمان‌های زخم فقط برای مناطق غیر مهم از نظر زیبایی و زگیل‌های عود کننده اختصاص دارد.

زگیل‌های فیلی فرم 

درمان زگیل‌های فیلی فرم برداشتن با چاقوی جراحی، قیچی، کورتاژ یا ازت مایع است. باید ازت مایع استفاده شود تا حداکثر 2 میلی متر از پوست اطراف زگیل سفید شود. آسیب دیدن پوست هنگام ذوب شدن پوست اتفاق می‌افتد که معمولاً 10 تا 20 ثانیه طول می‌کشد. تاول می‌تواند 24 تا 48 ساعت پس از درمان با نیتروژن مایع ایجاد شود. هنگام معالجه مکان‌های حساس به زیبایی مانند صورت و گردن باید دقت شود، زیرا پس از درمان با نیتروژن مایع، غالباً هایپوپیگمانتاسیون یا هایپرپیگمانتاسون رخ می‌دهد. بیمارانی که دارای پوست رنگدانه تیره هستند می‌توانند رنگدانه دائمی پیدا کنند.

زگیل‌های تخت 

درمان زگیل‌های مسطح دشوار است و زگیل‌های تخت اغلب طولانی تر از زگیل‌های معمولی هستند، در طول درمان‌ها عود می‌کنند و در مناطق مهم از نظر زیبایی، موثرترین روش‌ها (مخرب) را کمتر می‌خواهند. درمان معمول خط اول ترتینوئین روزانه (اسید رتینوئیک 0.05٪ کرم) است. اگر لایه برداری برای از بین بردن زگیل کافی نباشد، می‌توان یک ماده تحریک کننده دیگر (مثلاً 5٪ بنزوئیل پراکسید) یا 5٪ کرم سالیسیلیک اسید را به ترتیب با ترتینوئین استفاده کرد. کرم 5٪ ایمیکویمود را می‌توان به تنهایی یا در ترکیب با داروهای موضعی یا اقدامات مخرب استفاده کرد. از 5 فلوئوروراسیل موضعی (1٪ یا 5٪ کرم) نیز می‌توان استفاده کرد.

زگیل کف پا 

درمان زگیل کف پا

درمان زگیل کف پا، برای برطرف کردن زخم شدید است و از پودر سالیسیلیک اسید 40٪ برای چند روز در محل مودر نظر و دارای زگیل استفاده می‌شود. سپس زگیل در حالی که مرطوب و نرم است، از بین می‌رود و به دنبال آن با استفاده از یخ زدگی یا استفاده از مواد سوزاننده تخریب می‌شود (به عنوان مثال، اسید تری کلرواستیک 30 تا 70 درصد). سایر درمان‌های مخرب (به عنوان مثال، لیزر CO2، لیزر رنگی پالسی، اسیدهای مختلف) نیز اغلب موثر هستند.

زگیل‌های پری اونگوال 

درمان زگیل‌های پری اونگوال

درمان ترکیبی با نیتروژن مایع و کرم 5٪ ایمیکویمود، ترتینوئین یا سالیسیلیک اسید موثر است و معمولاً ایمن تر از نیتروژن مایع به تنهایی یا کوتر است. استفاده از نیتروژن مایع و کوتر برای معالجه زگیل‌های بند انگشتی و جانبی باید با دقت انجام شود زیرا درمان بیش از حد تهاجمی می‌تواند باعث بدشکلی دائمی ناخن و به ندرت آسیب عصبی شود.

زگیل‌های عود کننده 

درمان زگیل‌های عود کننده

روش‌های مختلفی که ارزش و خطرات طولانی مدت آن‌ها به طور کامل مشخص نیست برای درمان زگیل‌های عود کننده در دسترس هستند. تزریق داخل زخم مقادیر اندک محلول ۰/۱٪ بلئومایسین در محلول نمکی، غالباً زگیل‌های کف پا و بند انگشتی را کنترل می‌کند. با این حال، سندرم رینود (Raynaud syndrome) یا آسیب عروقی ممکن است در موارد تزریقی ایجاد شود، به خصوص هنگامی که دارو در قاعده انگشت تزریق می‌شود، بنابراین احتیاط لازم است. اینترفرون، به ویژه اینترفرون آلفا، که به صورت داخل عضلانی (3 بار در هفته به مدت 3 تا 5 هفته) یا به صورت عضلانی تجویز می‌شود، زگیل های پوست عود کننده و زگیل‌های دستگاه تناسلی را نیز پاک می‌کند. زگیل‌های گسترده گاهی اوقات با ایزوترتینوئین خوراکی یا نئوتیگازون کاهش و یا برطرف می‌شوند. واکسن HPV برای زگیل‌های غیر التهابی در کودکان مفید گزارش شده است، اما کارآیی این مداخله اثبات نشده است.

پیش آگهی 


بسیاری از زگیل‌ها خود به خود بهبود می‌یابند (به خصوص زگیل‌های رایج). دیگر موارد حتی سال‌ها برای درمان باقی می‌مانند و در همان مکان یا مکان‌های مختلف عود می‌کنند. به نظر می‌رسد عوامل موثر در عود به وضعیت کلی ایمنی بیمار و همچنین عوامل محلی مربوط باشند. بیمارانی که دچار ترومای موضعی هستند (به عنوان مثال، ورزشکاران، مکانیک‌ها، قصابی‌ها) ممکن است دچار عفونت HPV غیرقابل بازگشت و عود کننده باشند. عفونت HPV دستگاه تناسلی پتانسیل بدخیمی دارد، اما تغییر شکل بدخیم در زگیل‌های پوستی ناشی از HPV نادر است، به جز در بیماران سرکوب شده از نظر سیستم ایمنی.

پیشگیری از گسترش زگیل 


مراحلی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از گسترش زگیل انجام دهید:

 • اگر زگیل کف پا (در پایین پا) دارید، باید جوراب‌های خود را روزانه عوض کنید
 • حوله‌ها را با شخص دیگری به اشتراک نگذارید. اگر زگیل کف پا دارید باید از به اشتراک گذاشتن کفش و جوراب خودداری کنید
 • اگر زگیل کف پا دارید، پس از استفاده از قسمت زیر دوش یا حمام خود را تمیز کنید
 • در صورت تماس مستقیم با زگیل، مانند زمانی که هر روش درمانی را انجام می دهید، دستان خود را بشویید
 • هرگز زگیل را دست‌کاری، خراشیده و گاز نگیرید
 • هیچ دارو یا روش درمانی را که برای درمان زگیل شما استفاده می‌شود به اشتراک نگذارید. این موارد شامل تخته چوب زمرد و سنگ‌های پوکه است

اگر به شنا می‌روید و زگیل کف پا دارید، باید آن را بپوشانید و در مناطق عمومی از موارد مخصوص پوشاننده استفاده کنید. در مکان‌های عمومی پابرهنه راه نروید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس