لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۲۶ اسفند۱۴۰۲

انواع زگيل: راه‌های پيشگيری و درمان انواع زگيل دست، پا، صورت

فهرست مطالب

انواع مختلفی از زگیل‌ها وجود دارد که به آن‌ها وروکا (verruca) نیز گفته می‌شود و بر روی انسان تأثیر می‌گذارد. از جمله این موارد می‌توان به زگیل معمولی، زگیل تخت، زگیل کف پا، زگیل فیلی فرم یا رشته مانند، زگیل پری اونگوال، زگیل موزاییک و زگیل تناسلی اشاره کرد.

زگیل‌ها معمولاً خود محدود هستند اما ممکن است با روش‌های تخریبی (مثلاً برداشتن، کوتر، سرما درمانی، ازت مایع) و عوامل موضعی یا تزریقی درمان شوند. در صورت دردناک بودن یا در ناحیه ای که باعث ناراحتی یا خجالت می‌شود، ممکن است تصمیم بگیرید که آن را معالجه کنید.

انواع زگيل


زگیل‌ها تقریباً یک مشکل شایع و جهانی هستند. آن‌ها بیماران در هر سنی را تحت تأثیر قرار می‌دهند اما بیشتر در میان کودکان وجود دارد و در افراد مسن غیر معمول است. هر نوع دارای ویژگی‌های خاصی است که آن‌ها را از سایر زگیل‌ها متمایز می‌کند، همان طور که در زیر طبقه بندی شده است.

زگیل معمولی (Verruca Vulgaris) 

زگیل معمولی

زگیل‌های معمولی می‌توانند به صورت جداگانه یا در یک خوشه کوچک در ناحیه‌های مختلفی از بدن شکل گیری کنند. آنها معمولاً روی بند انگشتان، انگشتان و زانوها تأثیر می‌گذارند، اما ممکن است در هر قسمت دیگری از بدن ظاهر شوند.

زگیل‌های معمولی دارای ویژگی‌های زیر هستند:

 • شکل گرد یا بیضی
 • برجستگی از روی پوست
 • سطح محکم و خشن
 • اندازه متغیر، با قطری که می‌تواند بین ۱ میلیمتر تا ۱ سانتیمتر باشد.

زگیل تخت (Verruca Plana)

زگیل تخت

این نوع زگیل که به عنوان زگیل مسطح نیز شناخته می‌شود، ممکن است در بسیاری از مناطق بدن از جمله صورت، گردن، دست‌ها، مچ دست و پاها و زانوها ایجاد شود. برخلاف زگیل معمولی، آن‌ها معمولاً کوچک و صاف هستند. آن‌ها می‌توانند به طور جداگانه به صورت یک زگیل در یک محصول بزرگ از چند صد زگیل کوچک وجود داشته باشند.

از مشخصات زگیل تخت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شکل مسطح، گرد و صاف
 • رنگ زرد
 • کوچک با قطر ۲-۴ میلی متر

زگیل‌های تخت به خصوص در کودکان شایع است و همچنین به دلیل تراشیدن پاها، مکرراً روی پاهای زنان دیده می‌شود.

زگیل کف پا (Verruca Pedis)

زگیل کف پا

زگیل کف پا تمایل دارد روی نقاط فشار کف پا ایجاد شود و اغلب می‌تواند هنگام راه رفتن درد ایجاد کند.

از ویژگی‌های زگیل کف پا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رنگ سفید با چند نقطه سیاه در مرکز آن.
 • به شکل صاف و تخت
 • دردناک، به ویژه هنگام تحمل وزن.

زگیل فیلی فورم یا نخ مانند (Verruca Filiformis)

زگیل فیلی فورم یا نخ مانند

زگیل‌های فیلی فرم معمولاً در گردن یا صورت افراد، به ویژه در اطراف دهانه چشم و بینی وجود دارد. آن‌ها به یک نخ باریک و بلند شباهت دارند و معمولاً به سرعت طول آن‌ها رشد می‌کند.

زگیل پری اونگوال (Periungual Wart)

زگیل پری اونگوال

این نوع زگیل ظاهری خشن دارد و در زیر یا اطراف ناخن‌ها یا انگشتان پا ایجاد می‌شود. آن‌ها می‌توانند شکل ناخن را تغییر دهند، که در نتیجه زگیل نیز می‌تواند بسیار دردناک شود.

زگیل موزائیکی

زگیل موزائیکی

زگیل‌های موزاییکی معمولاً روی دست و پا، معمولاً کف دست و پا ایجاد می‌شوند. یک دسته از زگیل‌ها با هم رشد می‌کنند و یک الگوی کاشی مانند خطی ایجاد می‌کنند و ظاهری شبیه به موزاییک ایجاد می‌کنند.

زگیل تناسلی (Verruca Acuminata)

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی به زگیل‌هایی گفته می‌شود که در کشاله ران، ناحیه تناسلی یا مقعد ایجاد می‌شوند. اندازه و شکل آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد، به نظر می‌رسد برخی از آن‌ها صاف و سفید هستند در حالی که برخی دیگر ناهموار و از روی پوست برآمده اند. در برخی موارد، با وجود ویروس مشاهده زگیل امکان پذیر نیست.

جهت مشاهده فیلم های آموزشی در مورد زگیل تناسلی و درمان آن بر روی لینک زیر کلیک کنید

فیلم های بیشتر

چه موقع به دکتر  متخصص مراجعه کنید؟ 


چه موقع باید برای انواع زگیل ها به پزشک مراجعه کرد

برخی از سرطان‌های پوست در ابتدا شبیه زگیل هستند. اگر زگیل دارید که از نظر اندازه، رنگ و شکل تغییر چندانی نمی‌کند، احتمالاً نیازی به مراجعه به پزشک متخصص ندارید. اما اگر حدود ۵۰ سال سن دارید و دچار زگیل جدید می‌شوید، با یک متخصص پوست مشورت کنید. به هر زگیل که به سرعت خونریزی یا رشد کند مشکوک باشید.

انواع درمان زگيل 


درمان زگیل‌ها بدون اندیکاسیون (دلیل) مشخصی وجود ندارد. با این حال، در صورتی که زگیل‌ها از نظر ظاهری ناپذیرفتنی باشند، در مکان‌هایی که باعث مشکل در عملکرد یا درد می‌شوند، درمان مورد نیاز است. بیماران باید به اندازه کافی انگیزه داشته باشند تا به درمان پایبند باشند، زیرا این درمان ممکن است طولانی باشد و نتایج آن ممکن است متفاوت باشد. همچنین، در بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، درمان‌ها کمتر موفقیت دارند.

برای درمان زگیل، از کرم موضعی ایمیکویمود با غلظت ۵٪ استفاده می‌شود که باعث تحریک تولید سایتوکاین‌های ضد ویروسی در محل استفاده می‌شود. علاوه بر این، برای درمان زگیل‌ها از سیدوفوویر موضعی و ایمونوتراپی تماسی (مانند اسید دی بوتیل و آلرژن کاندیدا) استفاده شده است. یک روش دیگر برای درمان زگیل‌ها، خیساندن آنها در آب گرم به دمای ۱۱۳ درجه فارنهایت به مدت بیش از ۳۰ دقیقه، سه بار در هفته است. این عمل باعث افزایش نفوذ داروهای موضعی به پوست می‌شود.

درمان‌های خوراکی شامل سایمتیدین (که دارای اثر مشکوک است)، ایزوترتینوئین و روی است. از سیدوفوویر داخل وریدی نیز می‌توان استفاده کرد. در بیشتر موارد، روش‌ها باید ترکیب شوند تا احتمال موفقیت را افزایش دهند. اثرات ضد ویروسی مستقیم را می‌توان با تزریق داخل لایه ای بلئومایسین و اینترفرون آلفا -۲ b بدست آورد، اما این روش‌های درمانی برای زگیل‌هایی که به سختی به درمان پاسخ می‌دهند، محفوظ است.

این داروها را می‌توان در ترکیب با یک روش مخرب (به عنوان مثال، جراحی کرایو، الکتروکوتر، کورتاژ، برداشتن، لیزر) استفاده کرد زیرا حتی اگر زگیل با روش تخریبی به طور فیزیکی برداشته شود، ویروس ممکن است در بافت‌ها باقی بماند و باعث عود شود.

زگیل‌های معمول 

درمان زگیل‌های معمول

در بیماران مبتلا به نقص ایمنی، زگیل‌های معمول به صورت متوسط طی ۲ تا ۴ سال به طور خود به خود دچار عود مجدد می‌شوند، اما برخی از آن‌ها برای سال‌ها ادامه می‌یابد. درمان‌های متعددی در دسترس است. روش‌های تخریبی شامل الکتروکاتر، جراحی کرایو با نیتروژن مایع و جراحی لیزر است. از داروهای سالیسیلیک اسید (SCA) نیز معمولاً استفاده می‌شود.

اینکه کدام روش استفاده شود بستگی به محل و شدت درگیری دارد. سالیسیلیک اسید متداول ترین ماده موضعی است که استفاده می‌شود. سالیسیلیک اسید به صورت مایع یا گچ و یا آغشته به درون نوار موجود است. به عنوان مثال، ۱۷٪ مایع سالیسیلیک اسید را می‌توان روی انگشتان و ۴۰٪ پودر سالیسیلیک اسید را می‌توان روی کفی‌ها استفاده کرد. بیماران شب‌ها سالیسیلیک اسید را به زگیل‌های خود اعمال می‌کنند و بسته به محل آن را برای ۸ تا ۴۸ ساعت روی آن باقی می‌گذارند.

کانتاریدین را می‌توان به تنهایی یا به صورت ترکیبی (۱٪) با سالیسیلیک اسید (۳۰٪) و پودوفیلوم (۵٪) در پایه کولودیون استفاده کرد. کانتاریدین پس از ۶ ساعت به تنهایی با آب و صابون برداشته می‌شود. کانتاریدین با سالیسیلیک اسید یا پودوفیلوم در عرض ۲ ساعت برداشته می‌شود. هرچه این عوامل با پوست تماس بیشتری داشته باشند ، واکنش تاول سریع تر است.

جراحی کرایو کمی دردناک است اما بسیار موثر است. الكتروديكاسيون همراه با كورتاژ ، جراحي با ليزر يا هر دو براي ضايعات منفرد موثر است و ممكن است باعث زخم شود. زگیل‌های مکرر یا جدید در حدود ۳۵٪ بیماران در طی ۱ سال رخ می‌دهد. بنابراین، تا آنجا که ممکن است از روش‌هایی که باید جای زخم وجود داشته باشد جلوگیری کرد تا زخم‌های متعدد جمع نشود. در صورت امکان، درمان‌های زخم فقط برای مناطق غیر مهم از نظر زیبایی و زگیل‌های عود کننده اختصاص دارد.

زگیل‌های فیلی فرم 

درمان زگیل‌های فیلی فرم برداشتن با چاقوی جراحی، قیچی، کورتاژ یا ازت مایع است. باید ازت مایع استفاده شود تا حداکثر ۲ میلی متر از پوست اطراف زگیل سفید شود. آسیب دیدن پوست هنگام ذوب شدن پوست اتفاق می‌افتد که معمولاً ۱۰ تا ۲۰ ثانیه طول می‌کشد. تاول می‌تواند ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از درمان با نیتروژن مایع ایجاد شود. هنگام معالجه مکان‌های حساس به زیبایی مانند صورت و گردن باید دقت شود، زیرا پس از درمان با نیتروژن مایع، غالباً هایپوپیگمانتاسیون یا هایپرپیگمانتاسون رخ می‌دهد. بیمارانی که دارای پوست رنگدانه تیره هستند می‌توانند رنگدانه دائمی پیدا کنند.

زگیل‌های تخت 

درمان زگیل‌های مسطح دشوار است و زگیل‌های تخت اغلب طولانی تر از زگیل‌های معمولی هستند، در طول درمان‌ها عود می‌کنند و در مناطق مهم از نظر زیبایی، موثرترین روش‌ها (مخرب) را کمتر می‌خواهند. درمان معمول خط اول ترتینوئین روزانه (اسید رتینوئیک ۰.۰۵٪ کرم) است. اگر لایه برداری برای از بین بردن زگیل کافی نباشد، می‌توان یک ماده تحریک کننده دیگر (مثلاً ۵٪ بنزوئیل پراکسید) یا ۵٪ کرم سالیسیلیک اسید را به ترتیب با ترتینوئین استفاده کرد. کرم ۵٪ ایمیکویمود را می‌توان به تنهایی یا در ترکیب با داروهای موضعی یا اقدامات مخرب استفاده کرد. از ۵ فلوئوروراسیل موضعی (۱٪ یا ۵٪ کرم) نیز می‌توان استفاده کرد.

زگیل کف پا 

درمان زگیل کف پا

درمان زگیل کف پا، برای برطرف کردن زخم شدید است و از پودر سالیسیلیک اسید ۴۰٪ برای چند روز در محل مودر نظر و دارای زگیل استفاده می‌شود. سپس زگیل در حالی که مرطوب و نرم است، از بین می‌رود و به دنبال آن با استفاده از یخ زدگی یا استفاده از مواد سوزاننده تخریب می‌شود (به عنوان مثال، اسید تری کلرواستیک ۳۰ تا ۷۰ درصد). سایر درمان‌های مخرب (به عنوان مثال، لیزر CO2، لیزر رنگی پالسی، اسیدهای مختلف) نیز اغلب موثر هستند.

زگیل‌های پری اونگوال 

درمان زگیل‌های پری اونگوال

درمان ترکیبی با نیتروژن مایع و کرم ۵٪ ایمیکویمود، ترتینوئین یا سالیسیلیک اسید موثر است و معمولاً ایمن تر از نیتروژن مایع به تنهایی یا کوتر است. استفاده از نیتروژن مایع و کوتر برای معالجه زگیل‌های بند انگشتی و جانبی باید با دقت انجام شود زیرا درمان بیش از حد تهاجمی می‌تواند باعث بدشکلی دائمی ناخن و به ندرت آسیب عصبی شود.

زگیل‌های عود کننده 

درمان زگیل‌های عود کننده

روش‌های مختلفی که ارزش و خطرات طولانی مدت آن‌ها به طور کامل مشخص نیست برای درمان زگیل‌های عود کننده در دسترس هستند. تزریق داخل زخم مقادیر اندک محلول ۰/۱٪ بلئومایسین در محلول نمکی، غالباً زگیل‌های کف پا و بند انگشتی را کنترل می‌کند. با این حال، سندرم رینود (Raynaud syndrome) یا آسیب عروقی ممکن است در موارد تزریقی ایجاد شود، به خصوص هنگامی که دارو در قاعده انگشت تزریق می‌شود، بنابراین احتیاط لازم است. اینترفرون، به ویژه اینترفرون آلفا، که به صورت داخل عضلانی (۳ بار در هفته به مدت ۳ تا ۵ هفته) یا به صورت عضلانی تجویز می‌شود، زگیل های پوست عود کننده و زگیل‌های دستگاه تناسلی را نیز پاک می‌کند. زگیل‌های گسترده گاهی اوقات با ایزوترتینوئین خوراکی یا نئوتیگازون کاهش و یا برطرف می‌شوند. واکسن HPV برای زگیل‌های غیر التهابی در کودکان مفید گزارش شده است، اما کارآیی این مداخله اثبات نشده است.

پیش آگهی 


بسیاری از زگیل‌ها، به ویژه زگیل‌های رایج، به طور خودبخودی بهبود می‌یابند. اما برخی از موارد، حتی پس از سال‌ها، برای درمان باقی می‌مانند و به همان محل یا مکان‌های دیگر بازمی‌گردند. به نظر می‌رسد عوامل مختلفی می‌توانند در عود به وضعیت قبلی تأثیرگذار باشند، از جمله عوامل مرتبط با سیستم ایمنی بیمار و عوامل محلی.

بیمارانی که در معرض تروماهای محلی قرار می‌گیرند (مانند ورزشکاران، مکانیک‌ها، قصابی‌ها) ممکن است به عفونت HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) مبتلا شوند، که می‌تواند به صورت ناقابل بازگشت و عود کننده باشد. عفونت HPV پتانسیل بدخیمی در دستگاه تناسلی دارد، اما به طور عمومی تغییر شکل بدخیم در زگیل‌های پوستی به علت HPV کمتر شایع است، به جز در بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و قدرت مقاومت بدن در برابر ویروس را از دست داده‌اند.

پیشگیری از گسترش زگیل 


مراحلی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از گسترش زگیل انجام دهید:

 • اگر زگیل کف پا (در پایین پا) دارید، باید جوراب‌های خود را روزانه عوض کنید
 • حوله‌ها را با شخص دیگری به اشتراک نگذارید. اگر زگیل کف پا دارید باید از به اشتراک گذاشتن کفش و جوراب خودداری کنید
 • اگر زگیل کف پا دارید، پس از استفاده از قسمت زیر دوش یا حمام خود را تمیز کنید
 • در صورت تماس مستقیم با زگیل، مانند زمانی که هر روش درمانی را انجام می دهید، دستان خود را بشویید
 • هرگز زگیل را دست‌کاری، خراشیده و گاز نگیرید
 • هیچ دارو یا روش درمانی را که برای درمان زگیل شما استفاده می‌شود به اشتراک نگذارید. این موارد شامل تخته چوب زمرد و سنگ‌های پوکه است

اگر به شنا می‌روید و زگیل کف پا دارید، باید آن را بپوشانید و در مناطق عمومی از موارد مخصوص پوشاننده استفاده کنید. در مکان‌های عمومی پابرهنه راه نروید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما