لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۱۹ فروردین۱۴۰۳

خونریزی و خون‌مردگی زیر پوستی: درمان و علت

فهرست مطالب

هنگامی که یکی از رگ‌های خونی پاره می‌شود، مقدار کمی خون از داخل رگ به درون بدن عبور می‌کند. این خون ممکن است در زیر سطح پوست قرار گیرد و به همین دلیل مشاهده شود. رگ‌های خونی به دلایل مختلفی می‌توانند پاره شوند، اما در بیشتر موارد، علت پاره شدن رگ‌ها ورود آسیبی مانند ضربه به ناحیه مورد نظر است. خونریزی در داخل پوست می‌تواند به صورت نقاط ریز یا لکه‌های بزرگتری (که به آنها پورپورا می‌گویند) روی پوست مشاهده شود. گاهی اوقات لکه‌های مادرزادی با خونریزی در داخل پوست اشتباه گرفته می‌شوند. در شرایط عادی، وقتی فشاری روی پوست اعمال می‌شود، آن ناحیه از پوست برای چند لحظه کمرنگ‌تر می‌شود، اما در صورتی که خونریزی در پوست رخ داده باشد، فشار به پوست منجر به کمرنگی آن نمی‌شود.

34

علل کبودی

کبودی زمانی ایجاد می‌شود که رگ‌های خونی کوچک در زیر پوست دچار پارگی می‌شوند. در اغلب موارد این پارگی بر اثر ضربه یا زمین خوردن ایجاد می‌شود. بر اثر پاره شدن رگ، مقداری خون به داخل بافت پوست راه پیدا می‌کند و باعث می‌شود که رنگ پوست، سیاه و آبی شود.  در طول زمانی که کبودی در حال بهبودی است (معمولا ۲ تا ۴ هفته)، رنگ پوست هم دچار تغییراتی می‌شود و به رنگ‌هایی مانند سیاه متمایل به بنفش، آبی متمایل به قرمز یا سبز متمایل به زرد درمی‌آید. گاهی اوقات ناحیه‌ی کبود شده، درجهت گرانش زمین (به سمت پایین) گسترش می‌یابد. معمولا کبودی‌های ناحیه پاها دیرتر از کبودی‌های ناحیه صورت و دست‌ها خوب می‌شود.
در اغلب موارد، بروز کبودی مسئله جدی و نگران‌کننده‌ای نیست و به خودی‌خود برطرف می‌شود. با استفاده از برخی از درمان‌های خانگی می‌توان روند بهبودی کبودی را سرعت بخشید و همچنین از میزان درد و تورمی ‌که معمولا همراه با  کبودی‌های ناشی از آسیب است، کم کرد. اما در صورتی که میزان کبودی، تورم و در بیمار ظرف ۳۰ دقیقه بعد از آسیب‌دیدگی زیاد باشد، این مسئله می‌تواند علامت وجود یک خطر یا آسیب جدی مانند پارگی رباط یا شکستگی استخوان باشد.

اگر پوست شما به راحتی کبود می‌شود، ممکن است گاهی حتی به یاد نیاورید که چه چیزی باعث کبودی بدن شما شده است. این که پوست شما به راحتی کبود می‌شود، لزوما به این معنا نیست که شما به بیماری یا مشکل جدی دچار هستید، خصوصا اگر این کبودی‌ها فقط هر چند وقت یک‌بار بروز می‌کنند.

 • افراد مسن معمولا خیلی راحت و با آسیب‌های جزئی نیز دچار کبودی و خون‌مردگی زیر پوست می‌شوند، خصوصا آسیب‌های ناحیه ساعد، دست‌ها، ران پاها و پاها (مچ پا به پایین). هر چه قدر سن شخص بالاتر می‌رود، پوست او کمتر انعطاف‌پذیر است و نازک‌تر نیز می‌شود، چرا که چربی کمتری در زیر پوست قرار دارد. بنابراین با کم‌شدن لایه‌ی چربی، تاثیری که پوست در جذب ضربات وارده به بدن دارد، کمتر می‌شود. از طرف دیگر پوست بر اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب دچار آسیب‌هایی می‌شود و به همین دلیل رگ‌های خونی موجود در پوست به آسانی پاره می‌شوند. با پاره شدن رگ‌های خونی نیز، کبودی ایجاد می‌شود.
 • زن‌ها معمولا راحت‌تر از مرد‌ها دچار کبودی می‌شوند، خصوصا بر اثر آسیب‌های جزئی در ناحیه کشاله ران، باسن و بالای بازو.
 • گاهی اوقات، استعداد کبود شدن سریع پوست در خانواده‌ها به طور ارثی وجود دارد.

در برخی موارد پس از آسیبی، خون می‌تواند زیر پوست جمع شده و باعث بروز هماتوم (برآمدگی خونی) و ایجاد حس اسفنجی و الاستیکی در پوست شود. در مقابل، کبودی و خون‌ریزی عادی دارای محدوده گسترده‌تری است و باعث بروز برآمدگی و سفت شدن پوست نمی‌شود. هماتوم به طور معمول مشکل جدی‌ای نیست و از لحاظ تفاوت با لخته خون (که در رگ‌ها ایجاد می‌شود) متفاوت است. همچنین، هماتوم منجر به لخته شدن خون در رگ‌ها نمی‌شود.

کبودی‌هایی که به نظر نمی‌رسد ناشی از آسیب تصادفی باشند، ممکن است به دلیل سوءاستفاده یا خشونت علیه فرد به وجود آمده باشند. در نظر داشته باشید که این احتمال وجود دارد، به خصوص اگر وجود کبودی‌ها در بدن فرد توضیحی نداشته باشد یا توضیح ارائه شده با نوع آسیبی که گزارش شده تناسب نداشته باشد. در چنین مواردی بهتر است به پزشک مراجعه کرده و این مسئله را گزارش دهید تا اقدامات لازم برای جلوگیری از سوءاستفاده یا خشونت مجدد علیه فرد صورت گیرد.

علل بروز لکه‌های ناشی از خون‌مردگی در زیر پوست

خونریزی که در داخل پوست ایجاد می‌شود، می‌تواند به شکل نقاط ریز(Petechiae) یا لکه‌های بزرگتری (به نام پورپورا) روی پوست دیده شود. پورپورا ممکن است به شکل کبودی باشد، اما برخلاف کبودی، پورپورا بر اثر آسیب‌دیدگی ایجاد نمی‌شود. نقاط یا دانه‌های ریز Petechiae مشابه با کبودی نیستند. این نقاط، شبیه به خال‌های قرمز و بنفش مسطح و ریز هستند. تفاوت این دانه‌ها یا دانه‌های پوستی مادرزادی (همانژیوم) این است که دانه‌های پوستی مادرزادی همیشگی و دائم هستند.

بروز کبودی یا خون‌مردگی ناگهانی در بدن، بدون هیچ علتی و یا افزایش ناگهانی در بروز کبودی و خون‌مردگی در بدن می‌تواند بر اثر علل زیر باشد:

 • مصرف دارویی مانند آسپرین یا داروهای رقیق کننده‌ی خون
 • عفونتی که باعث تجمع مواد سمی‌ در خون یا بافت‌های بدن شده است
 • ابتلا به اختلالات خونریزی یا لخته شدن خون مانند هموفیلی یا بیماری فون ویلبراند یا ترومبوسيتوپني
 • سایر بیماری‌هایی که بر لخته شدن خون تاثیر می‌گذارند از جمله:
 • اختلال التهابی مزمن مانند لولپس.
 • بیماری کبدی ماند سیروز کبدی.
 • برخی از انواع سرطان مانند بیماری هوچکین (سرطان غدد لنفاوی )، مولتیپل میلوما (سرطان سلول‌های پلاسما) و سرطان خون.
 • التهاب رگ‌های خونی.
 • مشکلات مربوط به سوءتغذیه مانند کمبود ویتامین B12، C، K یا فولیک‌اسید.

در صورتی که پوست ناحیه‌ی کبود شده مجددا دچار آسیب‌دیدگی شد، لازم ست نسبت به بروز علائم عفونت و تشخیص آن گوش‌به‌زنگ باشید.

تشخیص علت خونریزی و خون‌مردگی در زیر پوست

در صورتی که در زیر پوست شما خون‌مردگی ایجاد شود که هیچ دلیل مشخصی ندارد و یا بعد از گذشت مدت زمان زیادی برططرف نمی‌شود (حتی در صورتی که این خون‌مردگی‌ها دردناک نیستند)، لازم است به پزشک خود مراجعه کنید.

خونریزی در زیر پوست، به راحتی و با مشاهده‌ی پوست، تشخیص داده می‌شود. اما پزشک شما برای پی بردن به علت آن، باید اطلاعات بیشتری به دست بیاورد. بعد از ارزیابی سوابق پزشکی شما، احتمالا سوالات زیر از شما پرسیده می‌شود:

 • چه زمان برای اولین بار متوجه خونریزی در زیر پوست خود شدید؟
 • آیا هیچ علائم دیگری دارید؟
 • این علائم از چه زمانی بروز کردن؟
 • آیا شما هیچ ورزش پربرخوردی انجام می‌دهید یا از ماشین‌آلات سنگین در کار خود استفاده می‌کنید؟
 • آیا شما اخیرا در این ناحیه از بدن خود دچار آسیب‌دیدگی شده‌اید؟
 • آیا نقطه‌ای که در آن خون‌مردگی وجود دارد، دردناک است؟
 • آیا این ناحیه خارش دارد؟
 • آیا شما سابقه خانوادگی در ابتلا به ‌اختلالات خونی دارید؟

پزشک شما همچنین در مورد هر بیماری یا مشکلی که دارید و یا این به هر علتی تحت درمان هستید، از شما سوال می‌کنید. در صورتی که هر گونه دارویی اعم از داروهای شیمیایی، گیاهی و داروی مکمل مصرف می‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. داروهایی مانند آسپرین، استروئید‌ها و داروهای رقیق‌کننده‌ی خون می‌توانند موجب بروز این وضعیت شوند.

پاسخ صحیح و دقیق  شما به این سوالات می‌تواند به پزشک شما کمک کند که تشخیص دهد، مصرف دارو یا بیماری زمینه‌ای دیگری باعث بروز خون‌مردگی در زیر پوست شده است یا خیر.

ممکن است پزشک شما برای بررسی احتمال عفونت یا سایر بماری‌های زمینه‌ای، انجام آزمایش خون یا آزمایش ادرار را تجویز کند و در صورتی که نسبت به شکستگی استخوان یا آسیب‌های بافت نرم مشکوک باشد، انجام عکسبرداری یا سونوگرافی را تجویز کند.

درمان خونریزی و خون‌مردگی در زیر پوست

درمان خونریزی و خون‌ریزی در زیر پوست بستگی به علت ایجاد آن دارد و روش‌های درمانی متفاوتی وجود دارند. پس از تشخیص علت بروز خون‌ریزی و خون‌مردگی، پزشک شما روش درمانی مناسب را تجویز خواهد کرد.

در صورتی که عفونتی دارید یا با بیماری خاصی مبتلا هستید که باعث خون‌ریزی و خون‌مردگی در زیر پوست شده است، پزشک شما داروهای مناسب برای درمان بیماری یا از بین بردن عفونت تجویز خواهد کرد. این اقدامات ممکن است کافی باشد تا خونریزی در زیر پوست متوقف شود.

در برخی موارد، مصرف خاصی از داروها می‌تواند باعث خون‌ریزی و خون‌مردگی در زیر پوست شود. در این صورت، پزشک شما ممکن است مصرف آن دارو را متوقف کند یا داروی جایگزینی را تجویز کند.

در صورتی که بعد از درمان خون‌ریزی و خون‌مردگی در زیر پوست، این مشکل مجدداً بروز کند، بهتر است بلافاصله به پزشک خود مراجعه کرده و این موضوع را گزارش دهید. پزشک شما می‌تواند اقدامات لازم را انجام داده و درمان مناسب را تعیین کند.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما