لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۲۳ آبان۱۴۰۲

درمان کم مویی با مزونیدلینگ: فواید عوارض و نحوه انجام

فهرست مطالب

مزونیدلینگ نوعی درمان زیبایی است که اثرات مختلف پیری را برطرف می‌کند. همچنین به دلیل تأثیر آن بر افزایش تولید کلاژن در پوست به آن پوست نیدلینگ نیز می‌گویند. مزونیدلینگ شامل استفاده از یک وسیله قلم مانند با سوزن‌های کوچک است که باعث آسیب‌های جزئی پوست می‌شود. در حالی که مزونیدلینگ به عنوان یک درمان ضد پیری پوست استفاده می‌شود، ممکن است روشی برای درمان ریزش مو نیز باشد. حتی شواهدی وجود دارد که می‌تواند به نوع خاصی از ریزش مو به نام آلوپسی آره آتا کمک کند. همچنین تصور می‌شود که همین فرآیند ایجاد زخم در پوست سلامت فولیکول‌های مو را بازسازی می‌کند. تصور می‌شود که این امر می‌تواند منجر به رشد موهای جدید شود یا ممکن است باعث ضخیم شدن موهای نازک شود که در آلوپسی آندروژنیک یا طاسی با الگوی مردانه دیده می‌شود. باید بدانید که این تکنیک باید توسط یک پزشک مجرب و ماهر که ساختار موها و نحوه رشد آن‌ها را می‌شناسد،انجام شود. در این صورت در کمترین زمان به هدف خود خواهید رسید.

مزایای عمده مزونیدلینگ برای کاهش ریزش مو


مزایای عمده مزونیدلینگ برای کاهش ریزش مو

  • مسیر مستقیم به لایه درم

مزونیدلینگ یک سیستم بهبود یافته است که به شما امکان می‌دهد یک مسیر مستقیم و فیزیکی در عمق لایه درم پوست ایجاد کنید. با دقت بیشتر و هدفمند، اکنون می‌توانید مواد فعال را به طور موثر به درم پوست رسانده و نتایج بهتری بدست آورید.

  • فعال‌سازی فولیکول‌های مو کمک می‌کند.

فولیکول‌های مو بخشی از پوست شما هستند و هر تار مو به آن متصل است. در هر فولیکول، یک غده چربی وجود دارد که با ترشح روغن‌های طبیعی تولید شده در بدن، پوست سر را مرطوب نگه می‌دارد و به خوبی تغذیه می‌کند. مزونیدلینگ با استفاده از سوزن‌های ریز، این فولیکول‌های مو را تحریک می‌کند و فاکتورهای رشد کراتینوسیت‌ها را تحریک می‌کند که در رشد مجدد مو بسیار مهم هستند.

  • مزونیدلینگ یک روش ایمن، بدون درد و قابل اعتماد است.

در مقایسه با روش‌های تهاجمی و جراحی برای تقویت و نازک کردن مو، این روش پیشرفته از طریق سوراخ کنترل شده در پوست انجام می‌شود و هیچ آسیبی به بافت اطراف وارد نمی‌کند.

  • تقویت ایمن پوست سر

مزونیدلینگ علاوه بر تقویت رشد مجدد مو و جوانسازی فولیکول‌های مو، می‌تواند جوانسازی کلی پوست سر شما را نیز فراهم کند. پوست سر اساساً لایه‌های پوستی با کراتینوسیت‌ها و فاکتورهای رشد بیشتر است که به رشد موهای پرپشت‌تر و ضخیم‌تر روی سر شما در مقایسه با سایر قسمت‌های بدن کمک می‌کند. سوراخ کردن با سوزن‌های کوچک و ریز روی پوست سر باعث رگ‌زایی،ایجاد رگ‌های خونی جدید از رگ‌های خونی موجود و واسکولوژنز می‌شود.

  • کاهش التهاب پوست سر

برخی از انواع التهاب پوست سر عبارتند از خارش پوست سر.این وضعیت می‌تواند ناشی از شوره سر، پسوریازیس یا فولیکولیت باشد.ایجاد خارش در پوست سر که در آن فولیکول‌های مو به شدت آسیب دیده و ملتهب می‌شوند. مزونیدلینگ به طور موثری خطر التهاب پوست سر را از طریق تقویت درمانی پوست سر کاهش می‌دهد و محیطی سالم برای رشد مو ایجاد می‌کند.

  • سطوح pH طبیعی را بازیابی کنید

پوست ما ممکن است اغلب دارای کثیفی یا چربی در فولیکول‌های مو و حتی روی سر ما باشد که در نتیجه سطوح pH ناهموار در پوست ایجاد می‌شود.این ناهمواری، می‌تواند بر توانایی پوست برای محافظت از بدن و مبارزه با عفونت تأثیر بگذارد یا منجر به آسیب مو یا پوست سر شود. درست مانند یک روتین صورت،استفاده از لایه‌برداری منظم برای پوست سر می‌تواند سطح pH آن را بازیابی کند و راه را برای پوست سر صاف‌تر و سالم‌تر باز کند. مزونیدلینگ با ماهیت درمانی به این امر کمک می‌کند و پوست سر شما را کامل لایه برداری می‌کند.

  • ترشح سم لنفاوی

مویرگ‌های لنفاوی ما به انتقال سلول‌های ایمن به بقیه بدن و همچنین شستشوی مایعات اضافی و سموم کمک می‌کنند. این فرآیند توسط سلول‌های بنیادی فولیکول مو کنترل می‌شود.

سیستم لنفاوی از طریق مزوتراپی می‌تواند تقویت شود و بنابراین به ترشح سموم از بدن ما کمک می‌کند. این نوعی پاکسازی و سم زدایی است که به سلامت کلی ما کمک می‌کند.

مزونیدلینگ می‌تواند در درمان ریزش مو یا مشکلات نازک شدن مو برای مردان و زنان در تمام سنین موثر باشد. به عنوان یک جایگزین کم تهاجمی برای تقویت رشد مجدد مو و رفع نگرانی‌های مربوط به مو، مزونیدلینگ یک درمان عالی و مقرون به صرفه است که می‌تواند موهای سالم‌تری را در کم‌ترین زمان به شما بدهد.

کاندیدهای مزونیدلینگ ریزش مو


کاندیدهای مزونیدلینگ ریزش مو

هم مردان و هم زنانی که نگران ریزش مو یا نازک شدن مو هستند و می‌خواهند درمان جایگزینی را در نظر بگیرند که تهاجمی اما غیر جراحی باشد مزونیدلینگ بهترین انتخاب است.

نحوه آماده شدن برای مزونیدلینگ ریزش مو


نحوه آماده شدن برای مزونیدلینگ ریزش مو

اگر به درمان یا پیشگیری از ریزش مو با استفاده از مزونیدلینگ علاقه‌مند هستید، مهم است که با پوست سر تمیز و سالم شروع کنید. این اطمینان را به شما می‌دهد که بیشترین بهره را از این روش خواهید برد. مزونیدلینگ برای درمان ریزش مو بدون ایجاد زخم یا آکنه مناسب است و در واقع برای افراد و انواع پوست موثر است.

قبل از شروع هر جلسه مزونیدلینگ، مهم است که ابتدا با یک متخصص مجاز و دارای مجوز مشورت کنید تا بتواند درمان را براساس نیازهای شما سفارشی کند. برای درمان ریزش مو و استفاده از مزونیدلینگ، توصیه می‌شود به طور حرفه‌ای با متخصص پوست یا تریکولوژیست مشورت کنید. در این مرحله، اقدامات احتیاطی و الزامات پیش از رویه باید مشخص شوند.

در طول درمان مزونیدلینگ چه انتظاراتی باید داشت؟


در طول درمان مزونیدلینگ چه انتظاراتی باید داشت

یک جلسه مزونیدلینگ معمولی ممکن است ۴۵ دقیقه تا یک ساعت طول بکشد. ابتداپوست سر شما یا همان ناحیه‌ای را که می‌خواهید رشد مو را تحریک کنید تمیز می‌کند. سپس با استفاده از سرم موضعی ناحیه مذکور را بی‌حس می‌کنند تا درمان دردناک نباشد. در نهایت مزونیدلینگ با سوراخ کردن پوست با استفاده از یک قلم سوزنی پوستی الکتریکی آغاز می‌کنند. پس از این روش، می‌توانید انتظار داشته باشید که در عرض سه تا شش ماه شاهد رشد موهای جدید باشید.

هر چند وقت یک بار باید مزونیدلینگ را انجام دهید؟


هر چند وقت یک بار باید مزونیدلینگ را انجام دهید؟

در مورد مزونیدلینگ، درمان‌های روزانه توصیه نمی شود. بهتر است آهسته شروع کنید. هفته‌ای یک بار امتحان کنید و ببینید بدنتان چه واکنشی نشان می‌دهد. سپس به دو بار در هفته بروید. هرگز نباید بیشتر از دو بار در هفته مزونیدلینگ کنید زیرا ممکن است باعث آسیب شودواحتمال عفونت وجود دارد. بهترین راه برای مزونیدلینگ ایمن و با کمترین خطر ممکن این است که برای انجام مراحل مزونیدلینگ خود به پزشک مراجعه کنید.

مراقبت‌های بعد از مزونیدلینگ برای ریزش مو


مراقبت‌های بعد از مزونیدلینگ برای ریزش مو

اکثر رولر درماهای صورت با سوزن‌های ریز پوشانده شده‌اند تا پوست ملایم را تحریک نکنند. با این حال، درما رولرهای بزرگ‌تر به طور گسترده‌ای برای استفاده در پوست سر پذیرفته شده‌اند، زیرا آن‌ها می‌توانند بدون توجه به تجمع پوست سر که ممکن است وجود داشته باشداز طریق مو بهتر نفوذ کنند.

ممکن است کبودی یا قرمزی جزئی در ناحیه درمان پوست سر وجود داشته باشد. بنابراین برای آرام کردن و تسکین پوست سر، از سرمی استفاده کنید که پوسته‌های شل شوره سر را از بین می‌برد. سرم نعنا خنک می‌کند و بابونه پوست سر را تسکین می‌دهدو متعادل می‌کند. این موارد به کاهش هرگونه تحریک یا قرمزی جزئی که ممکن است در اثر تمرین ایجاد شود کمک می‌کند.

عوارض جانبی احتمالی مزونیدلینگ برای ریزش مو


عوارض جانبی احتمالی مزونیدلینگ برای ریزش مو

از آنجایی که مزونیدلینگ یک درمان زیبایی غیر تهاجمی است، معمولاً عوارض جانبی آن کم است. این‌ها شامل تورم و خونریزی موضعی، درد یک هفته پس از درمان و افزایش حساسیت به آفتاب تا دو هفته پس از درمان است. تحریکات پوستی، کبودی و لایه برداری نیز عوارض جانبی شایع و در عین حال خفیف پس از مزونیدلینگ هستند. با این حال، صرف نظر از ابزار مورد استفاده در درمان، مزونیدلینگ نسبتاً ایمن است.

هزینه‌های مزونیدلینگ برای ریزش مو


هزینه‌های مزونیدلینگ برای ریزش مو

مانند هر عمل زیبایی، هزینه بسته به تعدادی از جزئیات متفاوت خواهد بود: محل زندگی، پزشک، اهداف درمان، تعداد جلسات مورد نیاز، ناحیه تحت درمان و غیره. هزینه و انتظارات از مزونیدلینگ در رابطه با مو واز دست دادن مو توسط عواملی که مختص هر بیمار است تعیین می‌شود. با مشورت پزشک دارای مجوز، می‌توان یک برنامه درمانی منظم و متناسب ایجاد کرد.

نتیجه


مزونیدلینگ در ابتدا توسط افراد علاقه‌مند به مراقبت از پوست به خاطر بهبود کلی صورت مورد تحسین قرار گرفت. اما اکنون مزونیدلینگ وارد حوزه درمان و پیشگیری از ریزش مو شده است. این روش چند منظوره زیبایی شناخته شده است و می‌تواند برای سلامت پوست، بدون توجه به صورت یا پوست سر، مفید باشد. مزونیدلینگ نتایج قابل امیدی را برای افرادی که به تقویت رشد مو علاقه‌مند هستند، به ارمغان آورده است. با این حال، هنوز نیاز به اطلاعات بیشتری برای درک کامل دامنه و اثربخشی آن وجود دارد. مطالعاتی که مزونیدلینگ را در کنار روش‌های سنتی استفاده می‌کنند، نتایج قابل قبولی را در مدت زمان کوتاه به ارمغان آورده‌اند. با توجه به اینکه مزونیدلینگ به عنوان یک روش جدید برای درمان آلوپسی مطرح است، نیاز به تحقیقات بیشتری برای تعیین پروتکل‌های استاندارد وجود دارد.

سوالات متداول


آیا مزوندلینگ برای ریزش مو موثر است؟

شانس موفقیت درمان مزوتراپی توسط متخصصان مو ۹۲ تا ۹۰ درصد است. مزوتراپی به دلیل گردش خون فعال باعث می‌شود فولیکول مو سریع‌تر رشد کند و در طولانی مدت زنده بماند.

آیا مزونیدلینگ پوست سر می‌تواند موهای شما را دوباره رشد دهد؟

مزونیدلینگ برای رشد مجدد مو به بازیابی خط مو و سایر انواع ریزش مو به جز تلوژن افلوویوم کمک می‌کند. سوراخ‌های کوچک ناشی از مزونیدلینگ پوست سر، سلول‌های مو را فعال کرده و به بازسازی کمک می‌کند. این کار بیشتر باعث تولید کلاژن در پوست سر می‌شود و به رشد قوی‌تر مو کمک می‌کند.

چه مدت باید پوست سر خود را مزو کنید؟

ما دریافتیم که طول و چرخه بهینه درمان میکروسوزن بر روی رشد مو ۰.۲۵ میلی متر در ۱۰ سیکل و ۰.۵ میلی متر در ۱۰ سیکل است.

برای ریزش مو چقدر باید مزونیدل زد؟

مزونیدلینگ با عمق ۰.۶ میلی متر در ترکیب با ماینوکسیدیل از نظر تعداد مو و ضخامت مو موثرتر از مونوتراپی ماینوکسیدیل در بیماران مبتلا به ریزش است. این عمق نفوذ بیشتر از عمق ۱.۲ میلی‌متری است.

از چه اندازه مزونیدل برای پوست سرم استفاده کنم؟

برای مزونیدلینگ پوست سر،اغلب طول سوزن‌ها بین ۰.۵ تا ۱.۵ میلی‌متر مشاهده می‌شود،اگرچه باید طول‌های طولانی‌تر را به متخصصان بسپارید. ۰.۵ میلی متر نقطه شروع خوبی برای مزونیدلینگ پوست سر در خانه است که باید با دقت انجام شود. سعی کنید یک مزونیدلر را پیدا کنید که برای پوست سر ساخته شده باشد نه برای صورت.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما