لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۱۹ فروردین۱۴۰۳

دقیق ترین روش آزمایشگاهی تشخیص ویروس زگیل تناسلی

فهرست مطالب

آیا عفونت با HPV همیشه پایدار است؟ چرا عفونت با HPV پایدار می ماند؟ آیا عفونت نهفته همان عفونت پایدار است؟ آیا عفونت با HPVمساوی با سرطان است؟ بهترین راه تشخیص اینکه HPV پایدار وجود دارد چیست؟

اینها تعدادی از شایعترین سوالاتی است که برای مبتلایان به زگیل تناسلی وجود دارد.لطفا قبل از خواندن مطالب زیر حتما مقاله- سوالات رایج – اینجانب را مطالعه فرمایید.

جهت مشاهده فیلم های آموزشی در مورد زگیل تناسلی و درمان آن بر روی لینک زیر کلیک کنید

فیلم های بیشتر

شیوع بالای عفونت‌های تناسلی که ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است، یک مسئله مهم برای جوانان فعال جنسی است. این ویروس باعث ایجاد زگیل تناسلی مردان و زنان و سرطان‌های مرتبط با آن می‌شود. این مسئله از آنجا که روش درمانی ضد ویروسی مؤثر وجود ندارد و جز احتیاطات جنسی و واکسیناسیون، راه‌حل مناسبی برای جلوگیری از انتقال آن وجود ندارد، برای جوانان فعال جنسی یک چالش بزرگ است.

واکسن HPV، که بر اساس ذرات شبیه ویروس ساخته شده است، یک راهکار مؤثر برای پیشگیری از زگیل تناسلی و سرطان‌های مرتبط با آن، از جمله سرطان ولو، واژن، سرویکس، مقعد و آلت تناسلی است. این واکسن می‌تواند به‌عنوان یک روش پیشگیری مؤثر عمل کرده و از ابتلا به این بیماری‌ها جلوگیری کند.

علّت عود شایع در زگیل تناسلی آن است که در پوست نرمال اطراف ضایعات زگیل نیز ذرات حاوی DNA ویروس HPV وجود دارد وسلول های بنیادی لایۀ اپی درم پوست و مخاط(Stem cell)ها همانند مخزنی جهت ذرات ویروسی عمل می کنند. شیوع زگیل تناسلی و عفونت سرویکس با ویروسHPV در بین کشورهای مختلف متفاوت و متاسفانه در ایران نیز به سرعت درحال گسترش می باشد. این شیوع در بین خانمهای جوان۴۵-۲۰%ذکر می شود ولیکن در ایران آمار دقیقی ازآن وجود ندارد.

مقاربت در سنین پایین تر،تعداد شرکای جنسی در طول زندگی ونیز تعداد شرکای جنسی طرف مقابل ازعوامل افزایش دهندۀ شیوع آن و یک هشدار به حساب می آید.دقّت درفهم تفاوت بین عفونی شدن با ویروس،عفونت نهفته،عفونت پایدار باHPV ونیز عفونتهای علامت دار با زگیل تناسلی مسٲله ی مهمی می باشد که در صورت عدم دقت به آنها ودرک نا صحیح از آن باعث سردرگمی بیماران و خوانندگان مطالب در این موضوع وگاهٲ ایجاد استرس های نابه جا درآنان می گردد.خوشبختانه امروز با تست PCR که دقیق ترین روش شناسایی و تعیین نوع ویروس HPV (عامل ایجاد زگیل تناسلی) است، می توان نسبت به وجود و تیپ ویروس با دقت زیاد پی برد.

اکثر عفونتهای تناسلی (نه ضایعات زگیلی) خود به خود بهبود می یابد به طوری که حتی DNA ویروس نیز توسط روش PCR قابل شناسایی نخواهدبود و پایداری عفونت در ۳۰%موارد بعد از یکسال و تنها ۹% موارد پس از ۲ سال تحت نظر قرار گرفتن مشاهده می شود و این عفونت پایدار با گونه های پرخطر HPV مهمترین ریسک فاکتور برای سرطان دهانۀ رحم میباشد؛ البته توجه داشته باشید اولا برای ایجاد کانسر عفونت پایدار وطولانی بمدت و پس از سال ها لازم بوده و ضمنا این عفونت شرط لازم برای حدود ۵۰% سرطان ها می باشد و وجود عوامل مستعدکنندۀ دیگری از جمله سیگار کشیدن و یا رفتارهای پرخطر جنسی نیز به آن کمک می کنند بنابراین شناسایی یکبار HPV پر خطر در یک فرد به معنای ابتلای ۱۰۰% به سرطان سرویکس و یا سایر سرطان های مرتبط نبوده و فقط پیگیری های بعدی را مطالبه مینماید، ضمن اینکه منفی شدن تست PCR برای آن تیپ ویروس در نوبت های بعدی دور از انتظارنیست.

 

تست PCR به زبان ساده چیست و کاربرد آن در تشخیص بیماریهای عفونی کدام است؟


روشی که بر اساس شناسایی و تکثیر ژنوم میکروارگانیسم‌ها عمل می‌کند، دارای حساسیت بسیار بالا در تشخیص انواع ویروس‌ها مانند HPV (زگیل تناسلی)، HIV (ایدز)، HBV و HCV (هپاتیت)، HSV (تبخال)، COVID-19 (کرونا) و انواع میکروب‌ها است. این روش قادر است تعداد بسیار کمی از آنها را که با روش‌های دیگر قابل شناسایی نیستند، تشخیص دهد. این توانایی به عنوان مثال در مراحل اولیه عفونت که با روش‌های دیگر قابل تشخیص نمی‌باشد، بسیار ارزشمند است. همچنین این روش اختصاصیت بسیار بالایی دارد.

با توجه به توضیحات فوق، می‌توان گفت که PCR همانند یک دستگاه فتوکپی عمل می‌کند. از طریق این روش، می‌توان صفحاتی از کتاب ژنوم هر موجود را به تعداد دلخواه و به شکلی مشابه نسخه اصلی (البته با خطاهای جزئی) تکثیر کرد.

تست pcr

برای تقریب به ذهن در نظر بگیرید که رابطه ی بین سیگار و سرطان ریه انکار نا پذیر است ولی آیا هر فردی که سیگار می کشد حتما به سرطان ریه مبتلا می شود؟بنابراین کسانی که به این ویروس آلوده می باشند ضمن پرهیز از نگرانی نابجا باید موردپایش مستمر و تحت نظر متخصصین مجرب در این زمینه قرار گیرند.

نکته دیگر اینکه هیچ مدرکی دال بر انتشار خونیHPVوجود ندارد وبه همین دلیل در مبتلایان به عفونت های تناسلی آنتی بادی های اختصاصی با تیتر پایین وسیر کاهش یابنده وجود دارد وممکن است سالها پس از بهبودی نیز باقی بماند لذا از این آزمایشات جهت تشخیص عفونت در افراد استفاده نشده و صرفا جهت تعیین شیوع این ویروس دربین جمعیت ها به کار می رود.

سرطان سرویکس(دهانه ی رحم)،دومین سرطان شایع در زنان می باشد که در مراحل اولیه بدون علائم است و تنها در مراحل پیشرفته همراه با درد می باشد.تقریبامنشاء تمام انواع سرطانهای دهانه ی رحم ویروسHPVیا همان ویروس ایجاد کننده ی زگیل تناسلی می باشد.سرطان سرویکس یک بیماری قابل علاج است.بررسی تداوم وجودHPV به خصوص انواع پر خطر نشانگر مفیدی جهت ارزیابی ریسک سرطان دهانه ی رحم می باشد.خوشبختانه امروزه با وجود روش های آزمایشگاهی پیشرفته( PCR)جهت کشف HPV(ویروس پاپیلوم انسانی)غرباگری این سرطان در مراحل بسیار اولیه قابل انجام می باشد.

لازم به ذکر است که انجام نمونه‌برداری از مردان و زنان، حتی دختران باکره، با استفاده از روش‌های غیر تهاجمی و تنها با برداشت نمونه‌ای کوچک از ضایعه یا حتی ترشحات پیشاب، واژنی یا وستیبول، امکان‌پذیر است. سپس این نمونه‌ها می‌توانند با استفاده از روش PCR در آزمایشگاه‌های معتبر برای تشخیص و تعیین نوع آن، از نظر خطر و یا عدم خطر بودن، مورد بررسی قرار گیرند.

بنابراین، با توجه به تجربیات بالینی تشخیصی و انجام آزمایش دقیق PCR، انتخاب راهکار درمانی برای هر فرد مبتلا به زگیل تناسلی یا مشکوک به آن، باید با توجه به نوع بیماری، محل و شرایط بیمار، و با راهنمایی پزشکان متخصص مربوطه، انجام شود. این راهنمایی‌ها باعث راهگشایی بیماران مبتلا به این بیماری و ارائه درمان مناسب می‌شود.

مبتلایان به زگیل تناسلی شانس خوب شدن را از خودتان نگیرید هر روز بیماران زیادی از اقصی نقاط کشور و حتی کشورهای مجاور جهت درمان زگیل تناسلی به مطب دکتر محرابیان مراجعه و درمان می شوند.دکتر محرابیان با تجربه و تحقیق بسیار در این بیماری بعلت پایان نامه تخصصی خود از تجربه بالایی در درمان این بیماری برخوردار است. درمان این بیماری توسط پزشکان با تخصص غیر مرتبط با این رشته و بدون تجربه و صرفا با سوزاندن و از بین بردن ظاهری زگیل ها در کلینیک ها و مطب ها  امکان پذیر نیست.درمان این بیماری ظرافت ها و ریزه کاری های فراوان را می طلبد.پس شما نیز مانند بسیاری از بیمارانی کا کاملا درمان شده اند این شانس را دارید که نه تنها به صورت ظاهری،بلکه با پیگیری درمان و درمان صحیح ازشر این ویروس خلاص گردید

با توجه به اینکه پایان نامه دوره تخصصی اینجانب در مورد زگیل تناسلی بوده وبه همین علت در مورد این بیماری تحقیقات زیادی نموده ودارای تجارب بالینی بسیار می باشم و نظر به اهمیت موضوع به عنوان بیماری که روز به روز در حال گسترش بوده و نیزارتباط آن با سرطان دهانه رحم،واژن، مقعد وآلت واطلاعات کم عموم جامعه به خصوص دختران و پسران جوان در این رابطه،ترکیبی از دانش،تجربه و تکنولوژی را به خدمت گرفته ایم تا در خدمت شما باشیم.پس ضمن جدی گرفتن زگیل تناسلی و ویروسHPVدرصورت نیاز جهت تشخیص و درمان باما در ارتباط باشید.

ساعت کاری مطب: شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ – پنج شنبه: ساعت ۹ تا ۱۳  (با تعیین وقت قبلی)

 تعیین نوبت مطب: ۰۲۱۸۸۴۲۷۶۳۰ 

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما