لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

زگیل تناسلی و سرطان رحم: عوارض ویروس HPV چیست؟

فهرست مطالب

زگیل‌های تناسلی اجسام کوچک روی پوست هستند. آن‌ها می‌توانند زگیل‌های کوچک و منفردی باشند که ممکن است به صورت تغییر پوستی یا رنگ متفاوتی روی پوست به نظر برسند. یا بعضی اوقات به صورت خوشه های کوچک از چند زگیل ظاهر می‌شوند که شبیه یک گل کلم کوچک است. سرطان دهانه رحم معمولاً توسط انواع مختلف HPV ایجاد می‌شود که HPV پر خطر نامیده می‌شوند. انواع HPV که باعث زگیل تناسلی می‌شوند کم خطر نامیده می‌شوند زیرا با سرطان ارتباط ندارند.

HPV چیست؟ 


HPV چیست؟

HPV مخفف ویروس پاپیلومای انسانی است. HPV ها گروه بزرگی از ویروس‌های مرتبط هستند. به هر ویروس گروه عددی داده می‌شود که به آن نوع HPV می‌گویند. HPV شایع ترین عفونت مقاربتی (STI) است. HPV ویروسی متفاوت از HIV و HSV (تبخال) است. انواع مختلف HPV وجود دارد. برخی از انواع آن می‌تواند باعث مشکلات سلامتی از جمله زگیل تناسلی و سرطان شود. اما واکسن‌هایی وجود دارند که می‌توانند از بروز این مشکلات سلامتی جلوگیری کنند.

بیشتر انواع HPV باعث ایجاد زگیل روی پوست مانند بازوها، سینه، دست‌ها یا پاها می‌شوند. انواع دیگر آن عمدتا در غشاهای مخاطی بدن دیده می‌شود. غشای مخاطی به لایه های سطحی مرطوب گفته می‌شود که اندام‌ها و قسمت‌هایی از بدن را که به سمت خارج باز می‌شوند مانند واژن، مقعد، دهان و گلو قرار می‌دهد. انواع HPV موجود در غشای مخاطی را گاهی HPV دستگاه تناسلی می‌نامند. آن‌ها به طور کلی روی پوست زندگی نمی‌کنند. HPV به 2 گروه اصلی تقسیم می‌شود:

انواع HPV کم خطر

انواع HPV کم خطر

برخی از انواع HPV می‌تواند باعث ایجاد زگیل (پاپیلوم) در دستگاه تناسلی یا مقعد در مردان و زنان شود. زنان همچنین ممکن است در دهانه رحم و واژن زگیل داشته باشند. از آنجا که این نوع HPV به ندرت باعث سرطان می‌شود، ویروس‌های “کم خطر” نامیده می‌شوند.

انواع HPV با خطر بالا 

انواع دیگر HPV “پرخطر” نامیده می‌شوند زیرا می‌توانند در مردان و زنان ایجاد سرطان کنند. پزشکان بیشتر نگران تغییرات سلولی و پیش سرطانی مرتبط با این نوع هستند، زیرا احتمال دارد با گذشت زمان به سرطان تبدیل شوند. انواع رایج پر خطر HPV شامل HPV 16 و 18 است.

عفونت با HPV بسیار شایع است. در بیشتر افراد، بدن قادر است به تنهایی عفونت را پاک کند. اما گاهی اوقات، عفونت از بین نمی‌رود. عفونت مزمن یا طولانی مدت، به ویژه هنگامی که توسط برخی از انواع پر خطر HPV ایجاد شده باشد، می‌تواند با گذشت زمان باعث سرطان شود.

HPV چگونه پخش می‌شود؟ 


با داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با کسی که ویروس دارد می‌توانید HPV بگیرید. این بیماری معمولاً در حین رابطه جنسی واژینال یا مقعدی شیوع می‌یابد. HPV می‌تواند منتقل شود حتی اگر فرد آلوده علائم و نشانه ای نداشته باشد.

هر کسی که از نظر جنسی فعال باشد می‌تواند به HPV مبتلا شود، حتی اگر فقط با یک نفر رابطه داشته باشید. شما همچنین می‌توانید سال‌ها پس از رابطه جنسی با فردی که آلوده شده است، علائم ایجاد کنید. این موضوع باعث می‌شود که نتوان فهمید از چه زمانی مبتلا شده اید.

 

 

سرطان‌های مرتبط با عفونت HPV


سرطان دهانه رحم 

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم شایع ترین سرطانی است که در افراد مبتلا به سرویکس مرتبط به HPV ارتباط دارد. تقریباً همه سرطان‌های دهانه رحم ناشی از HPV است.

سرطان دهانه رحم را می‌توان در اوایل یافت و حتی با آزمایش‌های غربالگری معمول از آن پیشگیری کرد. آزمایش پاپ به دنبال تغییر در سلول‌های دهانه رحم ناشی از عفونت HPV است. آزمایش HPV خود عفونت را جستجو می‌کند.

سرطان ولوار 

HPV همچنین می‌تواند باعث سرطان ولو شود، که قسمت خارجی اندام‌های دستگاه تناسلی زنان است. این سرطان بسیار کمتر از سرطان دهانه رحم است. هیچ آزمایش استاندارد غربالگری برای این سرطان به غیر از معاینات روتین فیزیکی وجود ندارد.

سرطان واژن 

بیشتر سرطان‌های واژن حاوی HPV هستند. بسیاری از پیش سرطان‌های واژن حاوی HPV نیز هستند و این تغییرات ممکن است سال‌ها قبل از تبدیل شدن به سرطان وجود داشته باشد. این پیش سرطان‌ها را بعضی اوقات می‌توان با همان تست پاپ و آزمایش سرطان دهانه رحم و پیش سرطان یافت. اگر پیش سرطانی یافت شود، می‌توان آن را درمان کرد و سرطان را قبل از شروع واقعی متوقف می‌کند.

سرطان آلت تناسلی مردانه 

در مردان، HPV می‌تواند باعث سرطان آلت تناسلی مردانه شود. این سرطان در مردان مبتلا به HIV و کسانی که با مردان دیگر رابطه جنسی دارند بیشتر مشاهده می‌شود.

هیچ آزمایش استاندارد غربالگری برای یافتن علائم اولیه سرطان آلت تناسلی وجود ندارد. از آنجا که تقریباً همه سرطان‌های آلت تناسلی از زیر پوست ختنه آلت تناسلی مرد شروع می‌شود، ممکن است در اوایل دوره بیماری مورد توجه قرار گیرند.

سرطان مقعد 

HPV می‌تواند باعث سرطان مقعد در مردان و زنان شود. این سرطان در افراد مبتلا به HIV و در مردانی که با مردان دیگر رابطه جنسی دارند بیشتر مشاهده می‌شود.

آزمایش غربالگری برای سرطان مقعد به طور معمول برای همه افراد توصیه نمی‌شود. هنوز هم، برخی از متخصصان آزمایش سیتولوژی مقعدی (که به آن تست پاپ مقعدی نیز گفته می‌شود، زیرا بسیار شبیه آزمایش پاپی است که برای سرطان دهانه رحم استفاده می‌شود) را برای افرادی که در معرض خطر بالاتر سرطان مقعد هستند، توصیه می‌کنند. این سرطان شامل مردانی است که با مردان رابطه جنسی دارند، افرادی که به سرطان دهانه رحم یا سرطان ولو مبتلا شده اند، هر کسی که HIV مثبت داشته باشد و هر کسی که پیوند عضو انجام دهد.

سرطان دهان و گلو 

HPV در برخی از سرطان‌های دهان و گلو در مردان و زنان دیده می‌شود. بیشتر سرطان‌های یافت شده در پشت گلو، از جمله پایه زبان و لوزه ها، مربوط به HPV هستند. این‌ها شایع ترین سرطان‌های مرتبط با HPV در مردان هستند.

هیچ آزمایش استاندارد غربالگری برای یافتن زودهنگام این سرطان‌ها وجود ندارد. هنوز هم بسیاری از آن‌ها را می‌توان در اوایل معاینات معمول توسط دندانپزشک، پزشک، متخصص بهداشت دندان یا خودآزمایی یافت.

چگونه عفونت HPV منجر به سرطان دهانه رحم می‌شود؟ 


چگونه عفونت HPV منجر به سرطان دهانه رحم می‌شود؟ 

اگر چه بیشتر عفونت‌های HPV به خودی خود پاک می‌شوند و بیشتر ضایعات پیش سرطانی به طور خود به خود برطرف می‌شوند، اما این خطر برای همه خانم‌ها وجود دارد که عفونت HPV مزمن شود و ضایعات پیش سرطانی به سرطان مهاجم دهانه رحم تبدیل شوند.

15 تا 20 سال طول می‌کشد تا سرطان دهانه رحم در زنان با سیستم ایمنی طبیعی ایجاد شود. در زنان با سیستم ایمنی ضعیف، مانند کسانی که عفونت HIV درمان نشده دارند، ممکن است فقط 5 تا 10 سال طول بکشد.

عوامل خطر برای تداوم HPV و ایجاد سرطان دهانه رحم 


 • نوع HPV – سرطان زایی یا قدرت سرطان زا.
 • وضعیت ایمنی – افرادی که دچار نقص ایمنی هستند ، مانند کسانی که با HIV زندگی می‌کنند، به احتمال زیاد به عفونت‌های HPV مداوم و پیشرفت سریع تر قبل از سرطان و سرطان مبتلا هستند.

– عفونت هم زمان با سایر عوامل مقاربتی، مانند مواردی که باعث هرپس سیمپلکس، کلامیدیا و سوزاک می‌شوند.

 • برابری (تعداد نوزادان متولد شده) و سن کم در اولین تولد.
 • استعمال دخانیات

آیا می‌توان از عفونت HPV جلوگیری کرد؟


هیچ راهی مطمئنی برای جلوگیری از عفونت با انواع مختلف HPV وجود ندارد. اما مواردی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش احتمال ابتلا به آن‌ها انجام دهید. همچنین واکسن‌هایی وجود دارد که می‌تواند برای محافظت از جوانان در برابر انواع HPV که بیشترین ارتباط را با سرطان و زگیل‌های تناسلی دارند، مورد استفاده قرار گیرد.

HPV در هنگام تماس با یک قسمت آلوده از بدن از یک شخص به فرد دیگر منتقل می‌شود. اگرچه HPV می‌تواند در هنگام تماس جنسی – از جمله واژینال، مقعد و رابطه دهانی منتقل شود رابطه جنسی تنها راه گسترش عفونت نیست. تمام آنچه که لازم است تماس پوست به پوست با ناحیه ای از بدن است که به HPV آلوده است. ممکن است روش‌های دیگری برای آلوده شدن به HPV وجود داشته باشد که هنوز مشخص نیست.

HPV می‌تواند سال‌ها بدون ایجاد علائم وجود داشته باشد. همیشه باعث ایجاد زگیل یا علائم دیگر نمی‌شود. شخصی می‌تواند به ویروس مبتلا شود و بدون اطلاع از آن ویروس منتقل کند.

استفاده از کاندوم

کاندوم (“لاستیک”) تا حدی از HPV محافظت می‌کند، اما به طور کامل از عفونت جلوگیری نمی‌کند.

در هر بار رابطه جنسی باید کاندوم به درستی استفاده شود. حتی در آن زمان، کاندوم‌ها نمی‌توانند به طور کامل محافظت کنند زیرا آن‌ها ناحیه احتمالی آلوده به HPV از بدن، مانند پوست ناحیه تناسلی یا مقعد را پوشش نمی‌دهند. با این حال، کاندوم‌ها تا حدودی از محافظت در برابر HPV محافظت می‌کنند، و همچنین به محافظت در برابر برخی دیگر از عفونت‌های مقاربتی کمک می‌کنند.

با هر عمل جنسی باید از کاندوم جدید استفاده شود. کاندوم را باید قبل از هرگونه تماس تناسلی، دهانی یا مقعدی قرار داده و تا پایان رابطه جنسی ادامه داد.

محدود کردن شرکای جنسی

اگر از نظر جنسی فعال هستید، محدود کردن تعداد شرکای جنسی و پرهیز از رابطه جنسی با افرادی که شریک جنسی بسیاری دیگر داشته اند، می‌تواند خطر ابتلا به HPV دستگاه تناسلی را کاهش دهد. اما دوباره، HPV بسیار رایج است، بنابراین داشتن رابطه جنسی حتی با یک شخص دیگر می‌تواند شما را در معرض خطر قرار دهد.

واکسن HPV 

جلوگیری از عفونت HPV با واکسن HPV

واکسن‌های HPV می‌توانند از ابتلا به انواع خاصی از HPV جلوگیری کنند، از جمله انواع مرتبط با سرطان‌های HPV و همچنین انواع مرتبط با زگیل‌های مقعدی و تناسلی.

واکسن‌ها برای استفاده در مردان و زنان تأیید شده اند. آن‌ها فقط می‌توانند برای جلوگیری از عفونت HPV استفاده شوند – به درمان عفونت موجود کمک نمی‌کنند.

 • برای عملکرد بهتر، واکسن HPV باید در سنین 9 تا 12 سالگی تزریق شود.
 • نوجوانان و بزرگسالان 13 تا 26 ساله که واکسینه نشده اند یا تمام تزریق‌های خود را دریافت نکرده اند باید در اولین فرصت واکسن بزنند. واکسیناسیون در بزرگسالان جوان به اندازه واکسیناسیون کودکان و نوجوانان پیشگیری نمی‌کند.
 • پزشکان واکسیناسیون HPV را برای افراد بالای 26 سال توصیه نمی‌کنند.

 

 

آزمایش HPV


آزمایش HPV

آزمایشات HPV موجود در بازار فقط برای یافتن عفونت HPV در افراد دارای سرویکس تأیید شده است. برای تعیین خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم می‌توان از آن‌ها به تنهایی یا به عنوان بخشی از آزمایش هم زمان (وقتی آزمایش HPV و پاپ تست انجام می‌شود) استفاده کرد.

 • هیچ آزمایش HPV تأیید شده ای برای یافتن HPV در آلت تناسلی مرد یا مجرا، در مقعد، دهان یا گلو وجود ندارد.
 • هیچ آزمایشی برای بررسی وضعیت “HPV” در کل مردان و زنان وجود ندارد.
 • برای غربالگری سرطان دهانه رحم، افراد 25 تا 65 ساله هر 5 سال یک آزمایش اولیه HPV انجام می‌دهند. از آنجا که ممکن است یک آزمایش HPV اولیه در همه جا گزینه در دسترس نباشد، آزمایش‌های مرتبط هر 5 سال یا تست پاپ هر 3 سال هنوز گزینه‌های خوبی هستند.

آزمایش اولیه HPV، آزمایش HPV است که به خودی خود برای غربالگری انجام می‌شود. سازمان غذا و داروی آمریكا آزمایشات خاصی را به عنوان آزمایش‌های اولیه HPV تأیید كرده است.

درمان HPV یا بیماری‌های مرتبط با HPV 


هیچ درمانی برای خود ویروس وجود ندارد، اما درمان‌هایی برای تغییرات سلول وجود دارد که HPV می‌تواند ایجاد کند.

برای درمان سرطان آسان ترین زمان ممکن است اگر چه کوچک است و قبل از شیوع آن قابل درمان است. برخی از آزمایشات غربالگری سرطان می‌تواند تغییرات اولیه سلول ناشی از HPV را پیدا کند و این تغییرات را می‌توان قبل از سرطان شدن نیز درمان کرد.

زگیل‌های تناسلی قابل مشاهده را می‌توان با داروهای تجویز شده برطرف کرد. همچنین می‌توانند توسط یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمان شوند.

مواردی که باید درباره HPV به خاطر بسپارید 


 • HPV یک ویروس بسیار رایج است. اکثر مردان و زنانی که تا به حال تماس جنسی داشته اند، در دوره ای از زندگی خود به HPV مبتلا می‌شوند.
 • هیچ درمانی برای HPV وجود ندارد، اما در بیشتر موارد بدون درمان از بین می‌رود.
 • داشتن HPV به معنای ابتلا به سرطان نیست. بیشتر اوقات HPV به خودی خود از بین می‌رود.
 • افراد خاصی در معرض خطر بیشتری برای مشکلات بهداشتی مرتبط با HPV هستند. این شامل مردان همجنسگرا و دوجنسگرایان و افرادی است که سیستم ایمنی ضعیفی دارند (از جمله کسانی که HIV / AIDS دارند).
 • با واکسن می‌توان از بسیاری از عفونت‌های HPV که منجر به سرطان می‌شوند جلوگیری کرد.
 • با غربالگری منظم می‌توان از بیشتر سرطان‌های دهانه رحم پیشگیری کرد.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس