لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۲۴ آبان۱۴۰۲

شناخت جنس و نوع پوست: ویژگی‌های پوست چرب، خشک، نرمال و مختلط

فهرست مطالب

آیا تا به حال تجربه‌ای از محصولات جدید و “شگفت‌انگیز” مراقبت از پوست کرده‌اید که نتیجه‌ای مطلوب نداشته باشد یا باعث تغییرات نامطلوب در پوست شما شده باشد؟ این اتفاق ممکن است به دلیل انتخاب نادرست محصول مناسب برای نوع پوست شما باشد. شاید در جایی شنیده یا خوانده باشید که برای داشتن زیبایی و مراقبت از پوست، باید از محصولاتی استفاده کنید که به طور خاص برای نوع پوستتان تهیه شده‌اند. محصولات مراقبت از پوست یک جادوی کامل نیستند، اما این واقعیت مهم است که بدانید نوع پوستتان چیست تا بتوانید از بهترین محصولات و روش‌های مراقبتی برای پوستتان بهره‌برداری کنید.

متخصصان پوست به شما کمک می‌کنند تا نوع پوستتان را شناسایی کرده و بهترین محصولات برای مراقبت از پوستتان را کشف کنید و از آنها بهره‌برداری کنید. این کمک به شما کمک می‌کند تا روال مراقبتی مناسبی برای پوستتان داشته باشید و از نتایج بهتری بهره ببرید.

چرا باید نوع پوست خود را بدانم؟ 


برای داشتن موثرترین روش مراقبت از پوست، شناختن نوع پوست کاملاً مهم است. در روزهای گذشته، خانم‌ها گزینه‌های محدودی از وسایل مراقبت از پوست را برای انتخاب داشتند، مانند آن نوع کرم‌های خوشبو “تمام عطر” که در پیشخوان حمام مادربزرگ شما وجود دارد. امروزه، فرمول‌های متنوعی وجود دارد که برای مراقبت از انواع پوستی منحصر به فرد ما طراحی شده است، اما تنها در صورتی که از فرم مورد استفاده برای پوست خود استفاده کنید، بهترین عملکرد را خواهند داشت!

اگر نوع پوست خود را به درستی تشخیص ندهید و از محصولات نامناسب استفاده کنید، می‌تواند وضعیت پوست را نه تنها خوب نکرده بلکه باعث بدتر شدن وضعیت آن شده و منجر به تحریک، ایجاد چربی اضافی، شکستگی یا خشکی پوست شود که باعث آشکار شدن چین و چروک پوست شما می‌شود.

نوع پوست در برابر شرایط پوستی 


توجه به تفاوت بین نوع پوست و نگرانی‌های پوستی در مورد مراقبت و درمان آن بسیار مهم است. نگرانی‌ها می‌تواند مواردی مانند چین و چروک یا علائم پیری، هایپرپیگمنتیشن یا خشکی موقتی را شامل شود و در انواع مختلف پوست گسترش یابد. به عنوان مثال، بسیاری از مردم فکر می‌کنند که پوست مستعد آکنه نوعی است. با این حال، افراد با انواع پوست می‌توانند با آکنه مبارزه کنند.

شرایط پوست نیز ممکن است با گذشت زمان تغییر کند، یا می‌تواند تحت تأثیر تغییرات محیط، سن یا هورمون قرار گیرد. به عنوان مثال، ممکن است پوست شما در تابستان چرب شود اما باید در زمستان با لوسیون آغشته شود. یا ممکن است در دوران نوجوانی یا در زمان‌های مشخصی از چرخه خود، آکنه یا پوست چرب بیشتری داشته باشید. در این موارد، ممکن است نگرانی‌های پوستی شما تغییر کرده باشد، اما نوع پوست شما معمولاً ثابت است.

این نکته را هنگام انتخاب محصولات مراقبت از پوست به خاطر داشته باشید. برای رفع نگرانی‌های موقتی ممکن است مجبور باشید موارد جداگانه ای پیدا کنید، اما باید محصولات متناسب با نوع پوست خود را برای مراقبت مناسب از پوست تهیه کنید.

مواردی که نوع پوست را تعیین می‌کند 


مواردی که نوع پوست را تعیین می‌کند

  • ژنتیک ساده – بزرگترین مشکل می‌تواند ژن‌های شما باشند که تصمیم می گیرند پوست شما چقدر خشک یا چرب یا حساس باشد. و ممکن است نوع پوست یا مشکلات خود را از والدین به ارث ببرید.
  • آب و هوا – اقامت در یک محیط جدید می‌تواند نوع پوست شما را تغییر دهد، گاهی اوقات به سمت بهتر شدن ببرد یا شرایط آن را بدتر کند!
  • هورمون‌ها – هورمون‌های ما در دوره‌های مختلف زندگی – از جمله بارداری نوسان دارند که می‌تواند بر نوع پوست ما تأثیر بگذارد.
  • داروها – Rx شما ممکن است باعث خشکی یا حساسیت بیشتر پوست به عنوان یک عارضه جانبی شود.
  • رژیم غذایی یا آلرژی – وعده‌های غذایی روزانه شما قطعاً می‌تواند بر روی پوست شما تأثیر خوب یا بدی بگذارد. اگر فکر می‌کنید آلرژی غذایی منبع مشکلات پوست شما است با پزشک خود صحبت کنید.
  • مراقبت از پوست – استفاده از فرمول اشتباه می‌تواند تعادل پوست شما را از بین ببرد. بیایید شما را در مسیر مناسب بهترین پوست خود قرار دهیم!

چگونه نوع پوست خود را شناسایی کنیم؟ 


تعیین نوع پوست شما با یک آزمایش ساده انجام می‌شود. فقط این مراحل را دنبال کنید!

  • مرحله ۱: صورت خود را با یک پاک کننده ملایم بشویید تا تمام آرایش، روغن و مواد اضافی موجود در روی پوست خود را پاک کنید.
  • مرحله ۲: پوست را با حوله نرم خشک کرده و پوست را به حال خود بگذارید. از هیچ نوع مرطوب کننده و سرمی استفاده نکنید. بگذارید پوست شما به طور طبیعی عمل کند.
  • مرحله ۳: ۱ ساعت صبر کنید. در این مدت صورت خود را لمس نکنید (در مقابل وسوسه مقاومت کنید!). بعد از یک ساعت، به دقت نگاه کنید و به کیفیت پوست خود توجه کنید.

انواع جنس و نوع پوست 


اکنون که می‌دانید چگونه نوع پوست خود را پیدا کنید، بیایید جزئیات بیشتری را در نظر بگیریم و کمی بیشتر در مورد ویژگی‌های هر یک از مواردی که می‌توانید برای حفظ پوست در مسیر درست جلوگیری کنید، بیشتر بدانید!

اگرچه این یک قانون سخت و سریع نیست، اما انواع پوست معمولاً در گروه‌های سنی مختلف قرار می گیرند. نوجوانان و کسانی که در اوایل ۲۰ سالگی هستند به طور معمول پوست چرب تری را تجربه می‌کنند، زیرا در این زمان غده های چربی بیشتر فعال هستند. اواسط تا اواخر دهه ۲۰ و اوایل دهه ۳۰ معمولاً پوستی مختلط دارند. و اواسط دهه ۳۰ و بالاتر تمایل دارند که به سمت خشکی پوست متمایل شوند زیرا پوست با افزایش سن توانایی تولید چربی و حفظ رطوبت را از دست می‌دهد.

پوست خشک

پوست خشک

نحوه شناسایی

اگر پوست شما به خصوص پس از تمیز کردن در طول سال احساس سفتی یا خارش دارد، یا هرگز احساس نمی‌کنید می‌توانید رطوبت کافی دریافت کنید، پوست خشکی دارید. همچنین ممکن است پوسته پوسته شدن یا ترک‌های ریز پوستی داشته باشید (وقتی ناخن‌های خود را به آرامی روی پوست خود می‌کشید، به نظر می‌رسد تکه‌ها و قطعات بسیار ریز پوستی در ناخن‌ها باقی مانده یا روی زمین می‌ریزد).

همچنین لازم به ذکر است که بین خشکی پوست و پوست کم آب تفاوت وجود دارد. خشکی پوست نوعی پوست است که به دلیل کمبود تولید چربی در پوست ایجاد می‌شود. پوست کم آب به دلیل کمبود آب ایجاد می‌شود و به دلیل آب و هوا، عوامل محیطی یا عدم نوشیدن آب کافی ایجاد شده و یک بیماری موقتی در پوست است.

علل 

پوستی که از نظر ژنتیکی مستعد تولید چربی (یا سبوم) کمتری است، عدم تعادل هورمون‌ها، آب و هوای خشک، استفاده از بخاری در هوای سرد، دوش آب گرم یا حمام داغ، داروها و سن (تغییرات متابولیکی می‌تواند باعث خشک شدن و لاغری پوست ما شود) از جمله دلایل خشکی پوست هستند.

از چه چیزهایی باید اجتناب شود 

محصولات مبتنی بر الکل و سولفات، که می‌توانند چربی‌های طبیعی پوست شما را از بین ببرند. همچنین سعی کنید هنگام دوش گرفتن یا استحمام از آب فوق العاده گرم استفاده نکنید زیرا باعث کمتر شدن رطوبت پوست می‌شود. اگر از بخاری استفاده می‌کنید یا در آب و هوای خشک زندگی می‌کنید، تهیه یک مرطوب کننده هوا برای خانه یا اتاق خواب خود در نظر بگیرید

پوست چرب و روغنی

پوست چرب و روغنی

نحوه شناسایی 

پوست شما براق است و یا در صورت، گردن، شانه‌ها و پشت خود مقدار زیادی چربی مشاهده می‌کنید. ممکن است احساس کنید می‌خواهید دوباره ظهر همان روز صورت خود را بشویید که تولید روغن در اوج است. منافذ پوست بزرگتر به نظر می‌رسند یا به راحتی مسدود می‌شوند و منجر به جوش‌های سرسیاه یا جوش‌های سفید یا جوش‌های پوستی می‌شوند. خبر خوب این است که مطالعات نشان می‌دهد که رطوبت موجود در پوست چرب ممکن است به جلوگیری از چین و چروک کمک کند!

علت 

غدد چربی پوست به دلیل آرایش ژنتیکی بیش از حد روغن تولید می‌کنند (سبوم). دلایل دیگر می‌تواند شامل هورمون‌ها، آب و هوای مرطوب یا خشک شدن بیش از حد پوست باشد که آن را مجبور به تولید روغن بیشتر می‌کند.

از چه چیزهایی باید اجتناب شود 

محصولات پاک‌کننده، مرطوب‌کننده و لوازم آرایشی با پایه روغنی ممکن است به نظر برسد که توانایی جذب رطوبت بسیار زیادی را در پوست دارند، در حالی که بقیه به عنوان یک لایه روغنی بر روی سطح پوست باقی می‌مانند. همچنین، بهتر است محصولاتی را انتخاب کنید که حاوی الکل نباشند و یا سولفات داشته باشند، زیرا این مواد ممکن است پوست را خشک کنند. این موضوع به نظر می‌رسد که ممکن است نسبتاً دقیق باشد، اما واقعیت این است که بسیاری از محصولاتی که برای پوست چرب طراحی شده‌اند، روغن‌های طبیعی مورد نیاز برای رطوبت و حفاظت پوست را از بین می‌برند. وقتی پوست شما احساس خشکی می‌کند، در واقع بیشترین روغن را به عنوان یک مکانیسم دفاعی تولید می‌کند که ممکن است وضعیت را بدتر کند!

پوست ترکیبی 

پوست ترکیبی

نحوه شناسایی 

پوست شما چرب است، منافذ بزرگتری دارد یا در ناحیه T (پیشانی، بینی، چانه) شکسته می‌شود، اما روی گونه ها و خط فک شما خشک یا طبیعی است. درمان پوست ترکیبی می‌تواند مشکل باشد زیرا شما باید به دو مسئله مختلف بپردازید. هدف شما: حفظ تعادل است.

علت 

 ژن‌ها یا تولید بیش از حد چربی در منطقه T. محصولات استفاده شده توسط شما همچنین ممکن است باعث عدم تعادل پوست شود. اگر می‌خواهید مناطق پرچرب را درمان کنید، می‌توانید مناطق خشک را از خشکی دربیاورید و بالعکس.

از چه چیزهایی باید اجتناب شود 

محصولات دارای الکل که پوست را خیلی خشک می‌کنند. همچنین شما نمی‌خواهید از هیچ محصولی برای کنترل چربی یا آبرسانی فوق العاده برای درمان کل صورت استفاده کنید. یا از محصولات جداگانه برای هدف قرار دادن منطقه پرچرب T و مناطق خشک استفاده کنید یا به دنبال چیزی باشید که بتواند تعادل پوست را بازگرداند.

پوست طبیعی

پوست طبیعی

نحوه شناسایی

پوست شما کاملاً یکدست است، چربی، خشکی یا شکستگی خیلی زیاد ندارد یا فقط گاهی اوقات که به سرعت از بین می‌رود. شما واقعاً واکنش به محصولات را تجربه نمی‌کنید، و چهره شما متعادل به نظر می‌رسد.

علت 

ژن‌های شما حالت طبیعی و عادی دارند و شما از این نظر خوش شانس هستید!

از چه چیزهایی باید اجتناب شود 

اگرچه پوست طبیعی یکی از آسانترین انواع مراقبت پوستی را دارد، اما یکی از اولین انواع پوستی است که علائم پیری را نشان می‌دهد. فراموش نکنید که برخی از محصولات ضد پیری و آبرسانی را در برنامه مراقبت از پوست خود بگنجانید. و منتظر نمانید! برای جلوگیری از بروز این علائم زودرس، به زودی و از اوایل دهه ۲۰ سالگی خود استفاده از این محصولات را شروع کنید. همچنین، اطمینان حاصل کنید و از هر محصولی که باعث تغییر چربی یا خشکی پوست می‌شود، عقب نشینی کنید.

پوست حساس 

پوست حساس

نحوه شناسایی 

اگر پوست شما به راحتی تحریک یا ملتهب می‌شود، یا دچار خارش، خشکی یا به راحتی قرمز می‌شود، تبریک می‌گویم! شما برنده قرعه کشی پوست حساس شده اید. پوست شما ممکن است هنگام استفاده از یک محصول جدید واکنش نشان دهد، به راحتی با گرما شسته شود، یا همیشه هنگام اصلاح موهای ناخوشایند تیغ دچار آسیب شده و واکنش ایجاد کند. افرادی که پوست حساس دارند نیز ممکن است به راحتی آفتاب سوختگی پیدا کنند یا شرایطی مانند اگزما یا روزاسه را تجربه کنند.

علت

متأسفانه، موارد زیادی وجود دارد که می‌تواند به حساسیت پوست کمک کند، و تشخیص یک دلیل خاص می‌تواند دشوار باشد. البته نوسانات ژنتیکی و هورمونی نیز وجود دارد. آب و هوا (گرما و سرما)، آب و هوای خشک و آب سخت می‌تواند تأثیر زیادی بر روی پوست بگذارد. و، محصولاتی که استفاده می‌کنید (آرایشی، لوسیون، صابون، شوینده لباس و غیره) می‌تواند شامل رایحه یا مواد شیمیایی سخت باشد که می‌تواند حساسیت یا آلرژی پوست را تشدید کند.

از چه چیزهایی باید اجتناب شود 

محصولاتی که حاوی رایحه‌های مصنوعی، رنگ‌های سنگین یا مواد شیمیایی سخت هستند، بهتر است از آن‌ها استفاده نکنید. این محصولات ممکن است موادی را شامل شوند که باعث آلرژی یا تحریک پوست شوند. بهترین راهکار این است که به مواد اساسی و ساده تر تمایل داشته باشید. بله، ممکن است در برخی از روزها فقط به یک کمی روغن نارگیل به عنوان مرطوب‌کننده نیاز داشته باشید.

یک قاعده مهم این است که قبل از استفاده از یک محصول جدید روی تمام صورت خود، یک آزمایش پوست ۲۴ ساعته را انجام دهید. با نمونه‌های محصولات آشنا شوید و پول یا وقت خود را برای خرید محصولاتی تلف نکنید که در نهایت نتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما