لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۱۹ فروردین۱۴۰۳

ماندگاری هایفوتراپی و اثرات هایفو

فهرست مطالب

امواج اولتراسوند متمرکز شدت‌یافته یا به‌اختصار، هایفو (HIFU)، درمان غیرتهاجمی برای پیری صورت است. این عمل ازجمله درمان‌های ضدپیری رایج است که برخی از مزایای لیفت صورت را بدون نیاز به جراحی، دارد. قبل از انجام هایفو تراپی یکی از مسائل مهمی که می­خواهید درمورد آن بدانید این است که هایفو چه اثراتی روی پوست دارد و این اثرات چقدر دوام دارند. برای درک بهتر اثرات هایفو و مانگاری هایفوتراپی بهتر است ابتدا با چگونگی کارکرد هایفو برای پوست آشنا شوید.

هایفوتراپی چیست و چگونه کار می ­کند؟


هایفوتراپی چیست و چگونه کار می ­کند؟

هایفو (HIFU) یا امواج اولتراسوند متمرکز شدت‌یافته، یک روش نسبتاً جدید برای سفت‌کردن پوست است که برخی آن را جایگزینی غیرتهاجمی و بدون درد برای لیفت صورت می‌دانند. در این روش، از انرژی اولتراسوند (فراصوت) برای تحریک تولید کلاژن استفاده می‌شود که باعث سفتی و جوان‌تر شدن پوست می‌شود.

استفاده از هایفو (HIFU) در درمان تومورها، آن را به عنوان یک روش شناخته شده کرده است. اما در حوزه زیبایی، استفاده اولین بار در سال ۲۰۰۸ صورت گرفت.

در سال ۲۰۰۹، هایفو (HIFU) برای لیفت ابرو توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تأیید شد. سپس در سال ۲۰۱۴، FDA اعلام کرد که این دستگاه برای کاهش چین و چروک‌ها و خطوط ریز در مناطقی مانند سینه و گردن (دکولتاژ)، مناسب است.

چندین تحقیق بالینی نشان‌داد که هایفو (HIFU) برای لیفت صورت و ازبین‌بردن چروک، ایمن و مؤثر است. افراد بعد از چند ماه، بدون اینکه دچار عارضه‌ای شوند، نتایج را می‌دیدند. هایفو (HIFU) از انرژی اولتراسوند متمرکز استفاده‌می‌کند تا لایه‌هایی از پوست که زیر لایه‌ی رویی قراردارد را هدف قراردهد. انرژی اولتراسوند باعث گرم‌شدن سریع بافت می‌شود.

به محض رسیدن دمای سلول‌ها به میزان مشخص، سلول دچار آسیب سلولی می‌شود. با اینکه ظاهراً بد است، اما در واقع این آسیب باعث تحریک سلول‌ها برای ساخت کلاژن (پروتئینی که باعث سفتی پوست می‌شود) بیشتر می‌شود.

افزایش کلاژن، باعث پوست سفت‌تر، مستحکم‌تر و بدون چروک، می‌شود. چون پرتوهای پرانرژی اولتراسوند روی بافت خاصی در زیر پوست تمرکز دارند، آسیبی به لایه‌های رویی پوست و بافت‌های مجاور واردنمی‌شود.

هایفو (HIFU) برای همه مناسب نیست؛ درکل، این روش در افراد بالای ۳۰سال که پوستشان کمی شل است، بهترین نتیجه را به‌همراه خواهدداشت. افرادی که پوستشان در اثر آفتاب آسیب دیده (فوتودمیج)، یا خیلی شل است، ممکن‌است برای نتیجه‌گرفتن، چندین جلسه درمان لازم‌داشته‌باشند.

افراد مسن‌تر با آسیب‌های بیشتر ناشی از آفتاب، شلی شدید پوست یا دچار افتادگی پوست شدید در گردن، کاندیدهای مناسبی نیستند و باید جراحی شوند. هایفو (HIFU) برای افرادی که در ناحیه‌ی مدنظر عفونت یا زخم باز، جوش شدید یا کیستی و ایمپلنت فلزی دارند، توصیه‌نمی‌شود.

اثرات هایفو


اثرات هایفو

هایفو (HIFU)، برخلاف جراحی لیفت صورت، لیزردرمانی و امواج رادیویی، تنها روش غیرتهاجمی است که ساختار زیرین پوست را بدون بریدن یا دستکاری در سطح پوست برای تحریک کلاژن‌سازی، مورد هدف قرارمی‌دهد.

هایفو (HIFU) اثرات زیبایی فراوانی روی پوست دارد که عبارتند از:

  • صاف‌کردن پوست
  • کاهش چروک‌ها
  • سفت‌کردن پوست شل دور گردن
  • بالابردن و لیفت گونه‌ها، ابروها و پلک‌ها
  • زاویه‌دهی و برجسته‌کردن فک
  • سفت‌کردن دکولتاژ (ناحیه‌ی گردن و بالای سینه)
  • تحریک کلاژن‌سازی

تحقیقات ثابت‌شده درمورد اثرات هایفو


تحقیقات بسیاری نشان‌داده‌اند که هایفو (HIFU) مؤثر است. در بازنگری در سال ۲۰۱۸، ۲۳۱ تحقیق درباره‌ی استفاده از تکنولوژی اولتراسوند، بررسی شد. بعد از تحلیل تحقیقات در زمینه‌ی استفاده از اولتراسوند برای سفت‌کردن پوست، سفت‌کردن بدن و کاهش سلولیت، محققان دریافتند که این روش ایمن و مؤثر است.

انجمن جراحان زیبایی آمریکا گفته‌اند که سفت‌کردن پوست با اولتراسوند، معمولاً طی ۲-۳ماه نتیجه می‌دهد و مراقبت پوستی خوب باعث ماندگاری این اثر تا ۱سال خواهدشد.

تحقیقی درباره‌ی مؤثربودن هایفو (HIFU) برای کره‌ای‌ها، نشان‌داد که این روش برای برطرف‌کردن چروک‌های فک، گونه و دهان بسیار مؤثر است. محققان عکس‌های استاندارد قبل و ۳ماه و ۶ماه بعد از درمان افراد را مقایسه‌کردند.

تحقیق دیگری، تأثیر هایفو (HIFU) را بعد از ۷روز، ۴هفته و ۱۲هفته بررسی‌کرد. بعد از ۱۲هفته، حالت ارتجاعی پوست بیماران، در تمامی نواحی درمان‌شده، به‌طرز چشمگیری بهبودیافته‌بود.

محققان دیگر تجربه‌ی ۷۳زن و ۲مردی که هایفو (HIFU) انجام‌داده‌بودند را بررسی‌کردند. پزشکان نتایج را بررسی‌کردند که نشان‌دهنده‌ی ۸۰% بهبود پوست صورت و گردن بوده ولی میزان رضایت شرکت‌کنندگان ۷۸% بوده‌است.

دستگاه‌های مختلفی برای هایفو (HIFU) وجوددارد. در یک تحقیق، اثر دو دستگاه هایفو (HIFU) مختلف از نظر صاحبان کلینیک و مراجعان هایفو (HIFU) برای سنجش تأثیر، بررسی‌شد. اگرچه نظرات مراجعین درباره‌ی میزان درد و رضایت متفاوت بود، اما محققان دریافتند که هر دو دستگاه، در سفت‌کردن پوست مؤثر است. باید ذکر کنیم که این تحقیقات، تعداد کمی شرکت‌کننده داشته‌اند.

چقدر طول می‌کشد تا اثرات هایفو (HIFU) مشخص شود؟


چقدر طول می‌کشد تا اثرات هایفو (HIFU) مشخص شود؟

افراد می‌توانند چند ماه بعد از هایفوتراپی نتایج را ببینند، بدون اینکه عوارضی مانند جراحی داشته‌باشد. بعد از هایفوتراپی، کمی احساس توپر شدن می‌کنید، اما بهترین نتایج طی ۲-۳ماه آشکار خواهدشد. بدنتان تا ۶ماه بعد از شروع درمان به تولید کلاژن ادامه‌خواهداد.

ماندگاری هایفوتراپی


ماندگاری و دوام هایفوتراپی به عوامل مختلفی بستگی دارد که مربوط به نوع پوست هر شخص و سرعت فرایند پیری در پوست می­ باشند. به طور کلی اثر هایفوتراپی طولانی مدت است زیرا باعث افزایش ساخت کلاژن توسط پوست می­ شود. اما روند پیری در اثرگذاری هایفو دخیل است و این باعث می­ شود که اثرات قابل مشاهده ­ی هایفو تا حدود ۳ سال دوام داشته باشند. می­ توان گفت که هایفوتراپی تا مدت زیادی روند پیری را بسیار کندتر می ­کند و شل شدن پوست را به تعویق می ­اندازد. در صورت صحیح انجام نشدن هایفو تراپی، رعایت نکردن مراقبت ­های بعد از آن یا شرایط خاص پوست هر فرد، ممکن است تأثیرگذاری هایفو تا نزدیک ۶ماه کاهش یابد.

ماندگاری نتایج هایفو


برای ماندگاری نتایج، پیشنهاد ما این است که در سال اول، دو جلسه به فاصله‌ی شش ماه از هم، هایفو (HIFU) انجام‌دهید. سپس می‌توانید برای ماندگارشدن نتایج، سالی یکبار این درمان را انجام‌دهید. برای نواحی دارای مشکل بیشتر، یک جلسه اضافه‌تر، ۳ماه بعد از درمان اول، لازم‌دارید.

اگر می‌خواهید نتیجه‌ی فوری بگیرید، می‌توانید هایفوگلو (Glow HIFU) ما را امتحان‌کنید. این روش، یک مینی‌هایفو است که تا عمق ۱.۵میلی‌متری لایه‌ی اپیدرم نفوذمی‌کند. این روش را می‌توان بیشتر از هایفو معمولی لیفت صورت و گردن تکرار کرد و تولید کلاژن را افزایش داد. این روش را می‌توان یک درمان ترکیبی در نظرگرفت؛ زیرا وقتی با مراقبت‌ها و محصولات دیگر بعد از درمان همراه‌می‌شود، نتایج فوق‌العاده‌ای خواهدداشت.

مراقبت‌های بعد از هایفو (HIFU) برای افزایش دوام اثرات هایفو


مراقبت‌های بعد از هایفو (HIFU) برای افزایش دوام اثرات هایفو

افرادی که پوست خود را با استفاده از هایفو (HIFU) درمان کرده‌اند، باید آگاه باشند که پس از درمان نیاز به مراقبت‌های خاصی برای حفظ نتایج به‌دست‌آمده و جلوگیری از عوارض جانبی ممکن است وجود داشته باشد که ممکن است تأثیر درمان را کاهش دهد.

به منظور افزایش میزان موفقیت در درمان هایفو (HIFU)، رعایت موارد زیر بسیار حائز اهمیت است. بنابراین، در ادامه به برخی از مواردی که افرادی که تحت درمان هایفو (HIFU) قرار گرفته‌اند باید به شدت رعایت کنند، توجه خواهیم کرد. این موارد به منظور بهره‌برداری بهتر از درمان و دست‌یابی به نتایج بهتر است.

۱.اجتناب از نور خورشید

بعد از درمان پوست با هایفو (HIFU)، تا چند هفته باید در برابر سرما و نور خورشید، مراقب خود باشید. دلیل این امر این است که اجتناب از نور خورشید باعث جلوگیری از هیپرپیگمانتاسیون و کاهش احتمال آفتاب‌سوختگی و آسیب پوستی خواهدشد.

استفاده از کرم‌های ضدآفتاب نیز توصیه‌می‌شود؛ زیرا باعث جلوگیری از رسیدن اشعه‌ی فرابنفش (UV) خورشید به پوست می‌شود. این روند باید تا زمان کامل‌شدن سفتی پوست، ادامه داشته‌باشد.

۲.الکل مصرف نکنید.

از کبدتان زیاد کار نکشید. بعد از درمان نباید الکل بنوشید. الکل باعث می‌شود کبدتان بیشتر کار کند. بعد از درمان، کبدتان باید چربی‌های غیرفعال را تجزیه‌کند. مصرف الکل باعث می‌شود کبد علاوه‌بر تجزیه‌ی چربی‌های غیرفعال، مجبورشود الکل را نیز تجزیه‌کند.

علاوه‌براین‌که الکل باعث فعالیت اضافی کبد می‌شود، باعث کاهش غلظت خون نیز می‌شود. مشکلی که با کم‌شدن غلظت خون ایجادمی‌شود، خونریزی زیاد است، چون سرعت لخته‌شدن خون کاهش می‌یابد. به هرقیمتی شده، الکل ننوشید.

۳.پوستتان را نخارانید و نخراشید.

درست است که مانند خاراندن بدن در زمان خارش، راحت است، اما بعد از درمان پوست خود را نخارانید و نخراشید. در این زمان، پوست شما خیلی حساس است و خاراندن آن، باعث می‌شود در معرض آسیب پوستی قرارگیرید.

اگر اسکار دارید، باید صبر کنید تا دلمه‌ی آن خودبه‌خود کنده‌شود. کندن آن‌ها باعث زخم بزرگ خواهدشد که ممکن‌است باعث عفونت نیز شود. بعد از درمان پوست خود را نخارانید و نخراشید.

۴.آب بیشتری بنوشید.

می‌دانیم که آب مایه‌ی حیات است؛ پس بعد از درمان هایفو (HIFU)، باید نوشیدنی موردعلاقه‌ی شما، آب باشد. آب باید در صدر لیست نوشیدنی‌های شما باشد. همچنین آب با افزایش میزان تولید کلاژن در بدن، باعث سرعت بخشیدن به روند بهبودی شما خواهدشد. به نفعتان است که بدنتان را هیدراته نگه‌دارید؛ پس تا می‌توانید آب بنوشید.

۵.دوش گرم نگیرید.

در زمان حمام‌کردن، از آب سرد استفاده‌کنید، چون باعث می‌شود چربی طبیعی پوست حفظ‌شده و پوست آزرده نشود. اگر حتماً می‌خواهید دوش گرم بگیرید، از آب ولرم استفاده‌کنید، چون باعث تسریع بهبودی پوست شما خواهدشد. هرگز با آب داغ حمام نکنید، حتی اگر عادت دارید. حداقل تا بعد از درمان باید این مورد را رعایت‌کنید.

آیا هایفو (HIFU) دائمی است؟


هایفو (HIFU) یک روش دائمی برای لیفت صورت است و نتیجه آن به عوامل طبیعی در بدن شما، مانند پیری و فعالیت بدنی، بستگی دارد؛ زیرا خلاف فیلرها، اثرات آن پایدار است. این روش با تحریک پوست و عضلات برای تولید کلاژن و الاستین، اثرات دائمی را بر روی پوست ایجاد می‌کند. با این حال، روند طبیعی پیری همچنان ادامه خواهد داشت.

هایفو (HIFU) همچنین یک روش دائمی برای ازبین‌بردن چربی است. با استفاده از انتقال گرما، این روش قادر است سلول‌های چربی را در نواحی مدنظر مانند شکم یا ران‌ها حذف کند. این روش نه تنها چربی را از بین می‌برد، بلکه باعث افزایش تولید کلاژن نیز می‌شود که منجر به سفت شدن و تقویت پوست می‌شود.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما