لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۲۴ آبان۱۴۰۲

مراقبت‌های پس از میکرونیدلینگ: نکات مهم بعد میکرونیدلینگ پوست

فهرست مطالب

میکرونیدلینگ یک روش کم‌تهاجمی است که برای بهبود ظاهر پوست استفاده می‌شود. این روش باعث افزایش جریان خون، بهبود ظاهر جای زخم و افزایش تولید کلاژن می‌شود.

با انجام میکرونیدلینگ، پوست سوراخ می‌شود و از این رو بسیار حساس و آسیب‌پذیر می‌شود. بنابراین، مراقبت‌های بعد از این روش اهمیت بسیاری دارند. باید تا زمانی که پوست به طور کامل بهبود یابد، مراقبت ویژه‌ای صورت گیرد. در این مقاله، تمام جوانب مربوط به مراقبت‌های پس از میکرونیدلینگ به طور کامل توضیح داده خواهند شد.

مواردی که بایستی به پزشک اطلاع داده شوند 


 • مصرف هر گونه داروی بدون نیاز به نسخه پزشک یا داروهای تجویزی پزشک
 • وجود مواردی مانند بی‌خوابی، استرس، رژیم غذایی نامناسب، درد، آسیب‌دیدگی یا هر مورد مرتبط با وضعیت سلامتی

اقدامات مورد نیاز پیش از میکرونیدلینگ


یک هفته پیش از میکرونیدلینگ 

پیش از انجام میکرونیدلینگ بایستی از مصرف محصولات یا روش‌های درمانی زیر خودداری شود:

 • الکترولیز
 • استفاده از وکس (موم)
 • کرم‌های موبر
 • آی پی ال/ لیزر/ ال اچ ای
 • در صورت انجام هر گونه روش درمانی دیگر در ناحیه مورد نظر به بایستی به پزشک متخصص اطلاع داده شود تا پزشک از مناسب بودن این روش درمانی برای متقاضی اطمینان حاصل کند.

دو یا سه روز پیش از میکرونیدلینگ

در این مدت زمانی بایستی از مصرف محصولات زیر خودداری شود:

 • رتین – A، رنووا، دیفرین (آداپلن ۱/۰ %)، تازوراک
 • هر گونه محصول حاوی رتینول، آلفا هیدروکسی اسید یا بتا هیدروکسی اسید یا بنزوئیل پروکساید
 • محصولات لایه‌برداری پوست که می‌توانند باعث خشکی یا حساسیت شوند.
 • استفاده از هر گونه روش درمانی یا محصول شیمیایی قوی در ناحیه مورد نظر

مراقبت از پوست پیش از میکرونیدلینگ بایستی با دقت و احتیاط کافی انجام شود.

عوارض ایجاد شده پس از میکرونیدلینگ


عوارض ایجاد شده پس از میکرونیدلینگ

پس از پایان میکرونیدلینگ، امکان بروز عوارض وجود دارد. پس از پایان جلسه درمانی ممکن است پوست قرمز شود (قرمزی پوست در این حالت مشابه قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای مدت طولانی و بروز آفتاب‌سوختگی خفیف یا متوسط می‌باشد).

احتمال دارد قرمزی و ورم برای مدت ۲۴ ساعت یا کمی بیشتر طول بکشد. حتی با وجود مراقبت کافی از پوست، روش خاصی برای رفع قرمزی پوست بلافاصله پس از میکرونیدلینگ وجود ندارد.

جهت پنهان کردن قرمزی پوست نبایستی از محصولات آرایشی استفاده شود؛ چرا که این محصولات سبب مسدود شدن منافذ پوست شده و ممکن است سبب بروز جوش بر روی پوست شوند. رفع قرمزی پوست به زمان نیاز دارد و شخص می‌تواند در این مدت زمان از محصولات غیر معطر و ملایم که حاوی مواد طبیعی هستند جهت رفع قرمزی پوست استفاده کند.

ورم و پوسته‌ریزی پوست تا ۴۸ ساعت پس از میکرونیدلینگ طبیعی محسوب می‌شوند. امکان دارد عوارض دیگر مانند برآمدگی، جوش و خشکی پوست نیز پس از میکرونیدلینگ بروز کنند؛ ولی این موارد در همه افراد ایجاد نمی‌شوند.

جهت مراقبت از پوست و کاهش عوارض می‌توان از کرم مرطوب‌کننده و کرم پاک‌کننده ملایم استفاده کرد.

قرمزی ناشی از میکرونیدلینگ در بیشتر موارد پس از ۴۸ ساعت رفع می‌شود. امکان دارد رفع علائم دیگر مانند پوسته‌ریزی پوست و جوش به زمان بیشتری نیاز داشته باشد.

بهبود پوست پس از میکرونیدلینگ در روز اول یا دوم پس از پایان جلسات درمان انجام می‌شود؛ با این حال بهبود در زیر سطح پوست برای مدت ۲ ماه پس از میکرونیدلینگ نیز ادامه دارد.

مراقبت‌های پس از میکرونیدلینگ


مراقبت‌های پس از میکرونیدلینگ

پزشک اطلاعات کافی را در مورد مراقبت‌های پس از میکرونیدلینگ در اختیار  متقاضی قرار خواهد داد. این اطلاعات بر اساس سابقه پزشکی یا نوع پوست ارائه می‌شوند. این اقدامات مراقبتی بایستی به دقت رعایت شوند.

 • برای مدت دو هفته پس از میکرونیدلینگ بایستی به طور مداوم از کرم ضد آفتاب استفاده شود. پس از پایان جلسات درمانی استفاده از این نوع کرم در زمان بیرون رفتن از منزل الزامی است.
 • برای مدت یک هفته پس از میکرونیدلینگ متقاضی باید از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کند؛ چرا که در این مدت زمان پوست در برابر نور آفتاب آسیب‌پذیرتر می‌باشد.
 • جهت جلوگیری از بروز عفونت، بایستی از کرم آنتی‌بیوتیک موضعی طبق تجویز پزشک استفاده شود.
 • دست‌ها پیش از لمس صورت بایستی شسته شوند.
 • در مدت زمان ۲۴ ساعت پس از میکرونیدلینگ نباید از محصولات آرایشی استفاده شود (خصوصاً بوسیله برس آرایشی که قبلاً مورد استفاده قرار گرفته است)
 • جهت محافظت از پوست متقاضی باید از قرار گرفتن در استخر، سونا و یا موقعیت‌هایی که سبب افزایش تعریق می‌شوند مانند باشگاه ورزشی خودداری کند. پس از گذشت ۷۲ ساعت، متقاضی می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را ادامه دهد.

جهت مراقبت پس از میکرونیدلینگ از چه محصولاتی باید استفاده شود؟


جهت مراقبت پس از میکرونیدلینگ از چه محصولاتی باید استفاده شود؟

برای مدت چند روز پس از میکرونیدلینگ بایستی از مصرف محصولاتی که حاوی مواد شیمیایی قوی هستند و سبب لایه‌برداری پوست می‌شوند خودداری شود. از مصرف محصولات معطر، اسید گلیکولیک و آلفا هیدروکسی اسید نیز باید اجتناب شود.

در مدت زمان حداقل ۴۸ ساعت پس از میکرونیدلینگ نبایستی از سرم رتینول A و ویتامین C استفاده شود. پس از گذشت ۲ روز، متقاضی می‌تواند به تدریج مصرف محصولات روزمره خود را ادامه دهد (خصوصاً محصولاتی که حاوی مواد قوی ضد چروک پوست هستند)

برای استفاده از هر نوع مواد پاک‌کننده یا محصولات لایه‌بردار پوست در فاصله ۲ تا ۳ روز پس از میکرونیدلینگ، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل شود که هیچ عوارض ناخواسته‌ای رخ نمی‌دهد.

پس از انجام میکرونیدلینگ، می‌توان از اسید هیالورونیک استفاده کرد و در برخی موارد، استفاده از این اسید توصیه می‌شود تا به تحریک تولید کلاژن پس از درمان کمک کند.

اگر پوست خشک شد، می‌توانید از روغن نارگیل به عنوان یک نرم‌کننده پوست صورت پس از میکرونیدلینگ استفاده کنید. همچنین، استفاده از نارون کوهی (رقیق و بدون الکل) برای تمیز کردن پوست خشک، مفید است. به طور کلی، برای رفع خشکی پوست پس از میکرونیدلینگ، بهتر است از محصولات طبیعی و ملایم استفاده شود.

چه زمانی بایستی به پزشک مراجعه شود؟ 


میکرونیدلینگ یک روش درمانی با عوارض کم محسوب می‌شود. در برخی از موارد امکان تشدید عوارض وجود دارد. علائمی که احتمال دارد ایجاد شوند عبارتند از:

 • تب بیش از ۳۸ درجه سانتیگراد
 • تهوع
 • کهیر
 • ترشح زرد یا سبز رنگ
 • خونریزی
 • سردرد

در صورت استفاده از تجهیزاتی که به طور کامل استریل و ضدعفونی نشده‌اند امکان دارد پس از میکرونیدلینگ پوست، عفونت ایجاد شود. بروز حساسیت به سوزن‌های مورد استفاده در میکرونیدلینگ پوست نیز امکان‌پذیر است.

اقدامات مورد نیاز در صورت عدم مشاهده بهبودی قابل توجه 


اقدامات مورد نیاز در صورت عدم مشاهده بهبودی قابل توجه

پس از میکرونیدلینگ بیشتر افراد شاهد بهبودی در پوست خود خواهند بود؛ با این حال بهبودی قابل توجه در برخی از افراد مشاهده نمی‌شود. عدم مشاهده بهبودی نشان‌دهنده عدم تأثیر این روش درمانی نمی‌باشد. در صورت عدم مشاهده نتیجه قابل توجه بایستی توجه شود که پوست همچنان از مزایای میکرونیدلینگ مانند تحریک تولید کلاژن، بهبود بافت پوست، رفع چین و چروک‌های ظریف و افزایش جذب مواد مغذی بهره‌مند می‌شود.

علت عدم مشاهده بهبودی قابل توجه پس از میکرونیدلینگ 

مراقبت‌های پس از میکرونیدلینگ می‌تواند تأثیر قابل توجهی در نتیجه درمان داشته باشد و به محافظت از پوست در طول فرآیند بهبودی کمک می‌کند. علاوه بر تسکین علائم بعد از میکرونیدلینگ، این مراقبت‌ها به پوست در برابر آسیب‌های ناشی از روند بهبودی نیز کمک می‌کنند.

بنابراین، برای دستیابی به نتایج بهتر، باید دستورات پزشک خود را در این زمینه با دقت و کامل رعایت کنید. قبل و بعد از جلسه میکرونیدلینگ، موارد خود را با پزشک خود مطرح کنید تا اطمینان حاصل شود که تمام سؤالات شما پاسخ داده شده و دستورات صحیح به شما داده شده است.

علت عدم مشاهده نتیجه قابل توجه پس از میکرونیدلینگ شامل موارد زیر می‌باشد:

 • کوتاه بودن فاصله بین جلسات میکرونیدلینگ
 • استفاده مداوم از رتین- A، آلفا هیدروکسی اسید و محصولات لایه‌برداری پوست پیش از آغاز جلسات میکرونیدلینگ
 • استفاده مکرر از روش‌های درمانی جهت جوان‌سازی و لایه‌برداری پوست
 • آسیب‌دیدگی شدید پوستی یا آفتاب‌سوختگی

ارزیابی پوست توسط متخصص پوست پیش از میکرونیدلینگ از اهمیت به سزایی برخوردار است و به پیش‌بینی نتیجه درمان کمک می‌کند. اثربخشی روش میکرونیدلینگ بسته به وضعیت پوست متقاضی بستگی دارد و در نتیجه میزان بهبودی پوست در هر فردی متفاوت است.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما