لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

میکرونیدلینگ برای جوانسازی و درمان لک و آکنه پوست صورت

فهرست مطالب

میکرونیدلینگ، که به آن القاء کلاژن جلدی نیز گفته می‌شود، با استفاده از یک ابزار دستی، یک ظرف استوانه‌ای شکل یا قلم با قدرت الکتریکی، با سوزن‌های ریز انجام می‌شود و سوراخ‌های میکروسکوپی و دقیقی را در پوست ایجاد می‌کند. این “جراحات میکروسکوپی” جای زخم باقی نمی‌گذارند. آن‌ها با کمک به تحریک پوست برای ترمیم طبیعی خود از طریق فرآیندی به نام ترمیم پوست کار می‌کنند. این روند با التهاب آغاز می‌شود. التهاب پوست را تحریک می‌کند تا کلاژن (الیاف الاستیک که پوست را محکم، صاف و جوان می‌کند) جدید تولید کند. با افزایش سن، سطح کلاژن در پوست کاهش می‌یابد و هنگامی که پوست در حالت ترمیم است، کلاژن جدید تولید می‌شود.

برای دستیابی به نتایج مطلوب، سه تا پنج جلسه درمانی ماهانه یا دو هفته یک بار توصیه می‌شود. در طول این جلسات، میکرونیدلینگ باعث افزایش الیاف الاستیک پوست می‌شود. میکرونیدلینگ همچنین به اپیدرم (بیرونی‌ترین لایه پوست) که به طور طبیعی با افزایش سن نازک می‌شود، کمک می‌کند که ضخیم‌تر و سفت‌تر شود.

کاربردهای میکرونیدلینگ 


کاربردهای میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ روشی است که با ایجاد زخم‌های میکروسکوپی به روشی هدفمند، به طور خاص برای ایجاد پاسخ درمانی در پوست شما انجام می‌شود.

با استفاده از یک قلم با سری کوچک که حاوی 10+ سوزن با ارتعاش بالا است، در عمق مشخصی می‌توانید لایه سطحی پوست بیمار را در طی چند ثانیه هزاران بار سوراخ کنید.

این سوراخ‌های کوچک و کنترل شده، اپیدرم و حتی لایه‌های فوقانی درم را تحریک می‌کنند تا پاسخ درمانی را در پوست شما تحریک کنند که در نتیجه منجر به افزایش تشکیل کلاژن و الاستین می‌شود.

این بدان معنی است که پوست شما در این فرایند ضخیم‌تر، منسجم‌تر و نرم‌تر می‌شود. اما فراتر از این مزایای اساسی، میکرونیدلینگ چندین اثر جانبی بسیار مفید دیگر را نیز ارائه می‌دهد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این موارد شامل بهبودی آکنه، کاهش شکل زخم و جوانسازی پوست است. به طوری که به شما کمک می‌کند 5 سال جوان‌تر به نظر برسید!

کیفیت و بافت پوست شما را بهبود می‌بخشد (بلافاصله)

عمل میکرونیدلینگ حدود نیم ساعت طول می‌کشد و برای به دست آوردن بهترین نتیجه باید پوست را با خونریزی نقطه نقطه‌ای که ایجاد می‌شود ​​رها کرد (بله مقداری خون چیز خوبی است).

حتی با وجود این خونریزی‌های نقطه نقطه و قرمزی اندکی که تقریباً 1 تا 5/1 روز بعد از آن رخ می‌دهد، متوجه بهبود چشمگیر در بافت و کیفیت پوست خود خواهید شد.

این سر سوزن‌های کوچک در واقع بازسازی کلاژن موجود در پوست را تحریک می‌کنند و باعث تشکیل کلاژن جدید و خونرسانی مجدد (رگ‌های خونی) در پوست می‌شوند.

کلاژن و الاستین دو مؤلفه پوست شما هستند که ظاهری طبیعی به پوست شما می‌دهد. پوستی که هر زنی می‌خواهد داشته باشد. با شروع حدود 25 سالگی، تخریب کلاژن به طور طبیعی آغاز می‌شود (حتی سایر موارد می‌توانند باعث تخریب سریع‌تر آن نیز بشوند)، یعنی زمانی که زنان شروع به دیدن تغییرات جزئی در پوست خود می‌کنند. خبر خوب این است که این روند بهبودی تقریباً بلافاصله بعد از انجام عمل شروع می‌شود.

به همین دلیل بلافاصله بعد از آن متوجه بافت نرم پوست خود خواهید شد.

حتی روز بعد از عمل به نظر می‌رسد که پوست شما قرمزی آفتاب سوختگی دارد، اما مطمئناً در صورت لزوم می‌توانید روز بعد به محل کار یا بیرون بروید.

جای جوش و زخم را کاهش می‌دهد

یکی دیگر از مزایای بزرگ نیدلینگ پوست (روشی مشابه با میکرونیدلینگ) این است که به کاهش جای زخم‌های آکنه که درمان آن‌ها بسیار مشکل است کمک می‌کند.

زمانی که هر نوع زخمی روی صورت (یا هر جای بدن) خود دارید، بدن به طور طبیعی تحت یک فرایند معروف به فیبروز قرار می‌گیرد.

این فرآیند در هنگام بهبودی خوب است زیرا باعث می‌شود همه چیز به هم بچسبد، اما این چسب در زیر پوست آنقدر قوی است که به معنای واقعی کلمه می‌تواند پوست را به سمت پایین بکشد و جای جوش یا زخم را بر روی سطح پوست ایجاد کند.

روش میکرونیدلینگ به شما کمک می‌کند تا همه چسب و فیبروزهای زیر پوست را بشکنید و به پوست اجازه می‌دهد تا لایه روی پوست را رها کرده و سطح پوست را آزاد کند.

طبیعتاً این اتفاق باعث می‌شود پوست شما سطح صاف‌تری داشته باشد. مطالعات نشان داده‌اند که شما می‌توانید تقریبا بلافاصله بعد از انجام عمل میکرونیدلینگ و تقریباً با دو جلسه، نتایج را بطور کامل مشاهده کنید. میکرونیدلینگ روی زخم‌های کوچک که در اثر جوش یا هر زخم دیگری ایجاد شده‌اند، تاثیر بیشتری دارد.

این کار برای زخم‌های بزرگ (مانند زخم‌هایی که به بخیه نیاز دارند) تاثیر چندانی ندارد.

این روش در صورتی عالی است که در اثر سال‌ها آکنه بافت کمی ناهموار داشته باشید اما جای زخم آشکار نداشته باشید (مانند جای جوش که در بالا ذکر شد).

نقاط سیاه پوست را کاهش می‌دهد 

میکرونیدلینگ نقاط سیاه پوست را کاهش می‌دهد

این یکی دیگر از اثرات جانبی بسیار جالب میکرونیدلینگ است و به خصوص برای زنانی که از نقاط سیاه زیاد روی پوست خود رنج می‌برند (به ویژه زنانی که سندرم تخمدان پلی کیستیک یا آکنه‌های هورمونی دارند) مفید است. در این روش، هزاران سوزن ریز در طول درمان روی این نقاط ریز ضربه می‌زنند و آن‌ها را از بین می‌برند.

بلافاصله بعد از درمان، شما متوجه كاهش حجم میزان نقاط سیاه روی صورت خود خواهید شد (خصوصاً در بینی شما، اما مراقب باشید زیرا بینی حساس است!).

شما همچنین در حدود 3-4 هفته بعد از عمل متوجه خواهید شد که منافذ شما به دلیل اثرات درمانی و خون رسانی مجدد این روش درمانی، از نظر اندازه کوچکتر شده‌اند. هرچند کاهش نقاط سیاه پوست زیاد دوام نخواهد داشت! معمولاً فقط در حدود 3 تا 4 هفته طول می‌کشد. درست زمانی که وقت جلسه بعدی شما رسیده است و باید دوباره این عمل را انجام دهید. شما می‌توانید با استفاده از نوع صحیح مراقبت از پوست و استفاده از سرم ویتامین C، اندازه نقاط سیاه و منافذ پوستتان را کاهش دهید.

آکنه و آکنه کیستیک را درمان می‌کند 

میکرونیدلینگ آکنه و آکنه کیستیک را درمان می‌کند

میکرونیدلینگ نه تنها به درمان زخم‌های آکنه کمک می‌کند، بلکه می‌تواند به درمان و متوقف کردن آکنه نیز کمک کند.

اینکه دقیقا چطور به کاهش آکنه کمک می‌کند، هنوز به درستی مشخص نشده است اما به نظر می‌رسد به این دلیل باشد که میکرونیدلینگ باعث کاهش تولید سبوم می‌شود و از این طریق چربی پوست را کاهش می‌دهد.

کاهش تولید چربی روی پوست و کاهش نقاط سیاه پوست نیز احتمالاً همین نقش را ایفا می‌کنند …

در هر صورت، مطالعات نشان داده‌اند که میکرونیدلینگ در واقع به درمان آکنه کمک می‌کند. این ویژگی بسیار مفید است زیرا به این معنی است که حتی اگر آکنه فعال زیادی داشته باشید، باز هم می‌توانید این درمان را انجام دهید. استفاده از میکرونیدلینگ نباید تنها درمانی باشد که شما برای کاهش آکنه استفاده می‌کنید، بلکه این روش درمانی چیزی است که حتماً باید کشف کنید زیرا نه تنها به متوقف کردن آکنه کمک می‌کند بلکه باعث بهبود هر نوع تغییر بافت یا زخم‌های کوچک در پوست شما نیز می‌شود.

لایه برداری پوست 

تقریباً هر درمانی که اپیدرم را از نظر مکانیکی مختل کند، منجر به لایه برداری خواهد شد.

لایه برداری به معنی برداشتن سطح فوقانی اپیدرم، معمولاً لایه استراتوم کورنئوم (که بیشترین لایه پوست است) است.

لایه برداری مهم است زیرا سلول‌های مرده پوست شما روی این لایه زندگی می‌کنند و از بین بردن این لایه اپیدرم باعث می‌شود که پوست شما تقریباً تازه و صاف به نظر برسد.

با کاهش خطوط و چین و چروک‌های ظریف باعث می‌شود جوان‌تر به نظر برسید 

میکرونیدلینگ با کاهش خطوط و چین و چروک‌های ظریف باعث می‌شود جوان‌تر به نظر برسید

این ممکن است بهترین و مهمترین مزیت میکرونیدلینگ باشد.

اینکه میکرونیدلینگ می‌تواند به شما در داشتن ظاهری جوان‌تر کمک کند و خطوط و چین و چروک‌های پوست شما را کاهش دهد. تحقیقات نشان داده است که سوراخ‌های کوچک ایجاد شده توسط هزاران سوزن، پوست را تا سطوح بالایی درم شکسته و باعث ترشح فاکتورهای رشد “ترمیم” و “بهبود” از آسیب‌های ناشی از میکرونیدلینگ می‌شوند.

در اصل، بدن شما ترومای کوچک را بزرگ تصور می‌کند و بیش از حد واکنش نشان می‌دهد و این روند بهبودی منجر به آزادسازی فاکتورهای رشد شده که باعث افزایش سطح کلاژن و الاستین می‌شوند.

ترومای ایجاد شده توسط میکرونیدلینگ، علاوه بر تحریک کلاژن منجر به فرمولاسیون تعداد کمی رگ خونی می‌شود که خون، اکسیژن و مواد مغذی را مستقیماً در درم تأمین می‌کند.

ترکیب این تغییرات منجر به کاهش چین و چروک، بهبود آسیب و سفت شدن پوست می‌شود و همه این موارد شما را جوان‌تر می‌کند. 90٪ دلیل اینکه ما پیر به نظر می‌رسیم، به دلیل آسیب ناشی از آفتاب است (آسیب دیدن عکس AKA) که در واقع با معالجه مناسب قابل برگشت است.

هایپرپیگمنتاسیون را کاهش می‌دهد و پوست را یکنواخت می‌کند 

سرانجام، میکرونیدلینگ به تقویت پوست شما کمک می‌کند و می‌تواند باعث کاهش هایپرپیگمنتاسیون شود.

هایپرپیگمانتاسیون به تغییرات جزئی در پوست شما اشاره دارد که می‌تواند در اثر التهاب، جوش، نقاط سیاه، نقاط سفید و غیره ایجاد شود.

اساساً هر نوع مشکل پوستی که منجر به تغییر رنگ در پوست زیرین می‌شود که با پوست اطراف مطابقت ندارد، هایپرپیگمنتاسیون نام دارد.

این مشکل باعث می‌شود پوست لکه‌دار و ناهموار به نظر برسد. تصور می‌شود که میکرونیدلینگ بروز ماتریکس متالوپروتئیناز را افزایش داده و باعث کاهش هایپرپیگمنتاسیون می‌شود. علاوه بر این، میکرونیدلینگ می‌تواند (و باید) با سرم ویتامین C ترکیب شود تا به روند بهبودی کمک کند. سرم ویتامین C سطح ملانین را متعادل می‌کند.

بنابراین واقعا ترکیب میکرونیدلینگ و سرم ویتامین C همان چیزی است که شما باید آن را انجام دهید.

همچنین لازم به ذکر است که میکرونیدلینگ در واقع نسبت به درمان‌های لیزر هایپرپیگمنتاسیون در زنان با پوست تیره‌تر (انواع پوست های فیتزپاتریک IV و V) ارجحیت دارد. دلیل این امر این است که برخی از زنان با رنگدانه WORSENING در صورت استفاده از لیزر و سوزن میکرو مشکل ندارند.

عوارض میکرونیدلینگ چیست؟ 


چند عارضه جانبی موقتی وجود دارد که باید هنگام استفاده از میکرونیدلینگ از آن آگاه باشید. این روش درمانی باعث تورم کوتاه مدت، قرمزی و پوسته پوسته شدن پوست می‌شود که می‌تواند چند روز ادامه داشته باشد. بیشتر افراد می‌توانند یک روز پس از درمان آرایش کنند. پوست بعد از درمان به آفتاب حساس خواهد بود، بنابراین استفاده از  ضد آفتاب نیز توصیه می‌شود.

میکرونیدلینگ ممکن است آکنه‌های فعال را بدتر کند، بنابراین افرادی که آکنه‌های التهابی فعال یا تبخال دارند تا زمان پاک شدن ضایعات نباید با میکرونیدلینگ تحت درمان قرار گیرند. برای کسانی که سابقه تبخال دارند ممکن است یک هفته پس از درمان، یک داروی ضد ویروسی تجویز شود، زیرا این روش ممکن است باعث ایجاد سرماخوردگی جدید شود.

میکرونیدلینگ چه حسی دارد؟ 


میکرونیدلینگ چه حسی دارد؟

قبل از عمل روی پوست شما بی‌حسی موضعی اعمال می‌شود، اما هیچگونه بی‌حسی تزریقی یا داروهای خوراکی لازم نیست. میکرونیدلینگ احساسی شبیه به کاغذ سنباده در سراسر پوست ایجاد می‌کند. این روش درمانی تقریباً 30-45 دقیقه طول می‌کشد.

پس از میکرونیدلینگ انتظار چه چیزی را باید داشته باشیم؟ 


پس از میکرونیدلینگ انتظار چه چیزی را باید داشته باشیم؟

پوست برای مدت زمان 12 ساعت و 3 روز حسی شبیه به آفتاب سوختگی ملایم و متوسط خواهد داشت. همچنین ممکن است تورم، خشکی و سفتی خفیفی را تجربه کنید. عوارض جانبی موقتی هستند و به طور معمول طی 3 روز برطرف می‌شوند. زمان بهبودی کامل به عمق درمان، نوع پوست و وضعیت پوست شما بستگی دارد. برخی از بیماران ممکن است به طور کامل پس از 24 ساعت بهبود یابند. یک سرم اسید هیالورونیک یا ویتامین C پس از درمان برای التیام و محافظت از پوست همراه با کرم ضد آفتاب توصیه می‌شود. آرایش معدنی برای استفاده بعد از عمل توصیه می‌شود.

چه زمانی می‌توانم نتایج را ببینم؟ 


چه زمانی می‌توانم نتایج میکرونیدلینگ را ببینم؟

بیماران به طور معمول متوجه درخشش فوری پوست خود می‌شوند، اما بهبودی قابل مشاهده حدود 2-4 هفته طول می‌کشد و تا 6 ماه ادامه می‌یابد.

به چند جلسه درمانی نیاز دارم؟


مجموعه‌ای از 3 جلسه درمانی که بین 4 تا 6 هفته از هم فاصله دارند برای نتایج بهینه ایده‌آل است. چین و چروک‌های عمیق، پیری پیشرفته، ترک‌های پوستی و جای زخم آکنه به حداقل 6-8 جلسه درمانی نیاز دارند.

آیا من کاندیدای مناسبی برای میکرونیدلینگ هستم؟ 


میکرونیدلینگ را می‌توان با اطمینان بر روی انواع پوست و رنگ‌های مختلف پوست انجام داد. حداقل خطر تغییر رنگدانه یا هایپرپیگمنتاسیون بعد از التهاب وجود دارد. میکرونیدلینگ پوست می‌تواند نواحی حساس و شکننده را که درمان آن‌ها با سایر روش‌ها دشوار است، درمان کند. این مناطق شامل پوست سر، چشم‌ها، گردن و قسمت پشت دست‌ها است.

این روش درمانی برای بیماران زیر مناسب نیست:

  • از (Accutane isotretinoin) در شش ماه گذشته استفاده کرده‌اید
  • زخم‌ها، بریدگی‌ها یا ساییدگی‌های باز روی پوست خود دارید
  • هر نوع عفونت فعلی پوستی، بیماری، تبخال را در منطقه مورد نظر مشاهده کنید
  • باردار یا شیرده هستید
  • سابقه زخم‌های کلوئیدی یا هیپرتروفیک یا بهبود ضعیف زخم را داشته باشید

هزینه درمان چقدر است؟ 


این مورد در طول مشاوره شما ارزیابی می‌شود. یک طرح درمانی برای هر مشتری طراحی می‌شود و سپس درباره هزینه آن صحبت خواهد شد.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس