لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

پاسخ به سوالات رایج در مورد انواع لوسیون دست و صورت

فهرست مطالب

لوسیون ها سطح رطوبت پوست را با به دام انداختن رطوبت نگه داشته، پوست را غنی، سالم و نرم نگه می دارند. برعکس کرم ها، لوسیون ها چربی کمتر و آب بیشتری دارند.

امروزه لوسیون ها به محصولات محبوبی در زمینه مراقبت های پوستی بدل شده اند. همین موضوع باعث شده است که سوالات زیادی پیرامون استفاده لوسیون های دست و صورت برای مصرف کنندگان آن به وجود بیاید که در این مقاله به این سوالات پرداخته می شود.

استفاده از لوسیون دست و صورت چه مزایایی دارد؟


لوسیون ها فواید زیادی برای افرادی که از آن ها به طور مرتب استفاده می کنند، فراهم می کنند.

آب رسانی به پوست خشک

افرادی که در آب و هوای سخت کار می کنند اغلب به طور مرتب یا حتی شاید هر روز از لوسیون بدن استفاده کنند. پوستی که به خاطر باد، سرما یا گرما ترک خورده یا خشک شده، ممکن است به سختی با روش های زیبایی درمان شود. برخی نیز پوست حساسی دارند. مهم نیست که در چه آب و هوایی زندگی می کنند، پوست آنها حتی ممکن است به خاطر گرمای داخلی، به راحتی خشک و آزرده شود. لوسوین با کیفیتی که بعد از هر دوش یا حمام استفاده می شود، می تواند به حفظ رطوبت پوست کمک کند. بهتر است یک شیشه از لوسیون صورت و بدن عطری خود را برای استفاده پس از حمام به همراه داشته باشید.

از بین بردن لکه های پوست دست و صورت

حتی اگر نوع پوست معمولی یا چرب دارید، ممکن است نواحی زبری در صورت و دست خود، مانند اطراف آرنج یا چانه داشته باشید و استفاده از لوسیون در این نواحی قبل از خواب و پس از حمام مفید خواهد بود. با استفاده مداوم، تجدید لوسیون می تواند زبری پوست را برطرف کرده و آن را مانند بقیه نقاط بدن نرم و ابریشمی کند.

رایحه خوش

همه حس کرمی لوسیون را روی صورت و دست ها دوست دارند. فروشگاه های بزرگ و تخصصی و کادو فروشی ها انواع زیادی از لوسین های دست و صورت دارای رایحه را برای انتخاب دارند. انواعی از لوسیون ها به اندازه نیاز شما به مرطوب کردن پوستتان وجود دارد، بنابراین از انبوه رایحه ها و بافت های استفاده کنید تا موردی را که مناسب شخصیت و نیازهای خود شماست بهره ببرید.

ایجاد پوست شفاف و درخشان

گاهی اوقات ویژگی درخشندگی در لوسیون ها قرار داده می شود تا هنگام استفاده به صورت سایه ای درخشان روی پوست قرار گیرد. برخی لوسیون های آرایشی می توانند پوست درخشنده کند، کدورت و لایه های مرده را حذف کرده، و بافت های زیرین را جوانسازی کند.

آیا لوسیون دست و صورت با یکدیگر تفاوت دارند؟


آیا لوسیون دست و صورت با یکدیگر تفاوت دارند؟

هرچند بسیاری عقیده دارند که تمامی لوسیون ها شبیه هم هستند، اما در حقیقت چند تفاوت مهم بین لوسیون صورت و دست وجود دارد. هر لوسیون به گونه ای متفاوت طراحی شده است تا اثرات مختلفی از هر نوع آنها بدست بیاید.

لوسیون دست، مانند لوسیون بدن، به منظور داشتن غلظت بیشتر نسبت به لوسیون بدن طراحی شده است. هرچند این موضوع که هر دو نوع لوسیون برای مرطوب کردن پوست طراحی شده درست می باشد، اما همه افراد به سطح متفاوتی از رطوبت در صورت نسبت به دست نیاز دارند. این امر به این دلیل است که بخش های مختلف صورت مقدار مناسبی از روغن های طبیعی را تولید می کند بافت غلیظ تر لوسیون دست درمان بخش های زبری مانند بند انگشتان و کف دست را موثرتر می کند، زیرا حتی بعد از شستن دست ها مقداری از لوسیون باقی می ماند. در مقابل، استفاده از این لوسیون غلیظ بر روی صورت احتمالا منافذ را مسدود کرده و مشکلات پوستی ایجاد می کند.

در لوسیون صورت، منظور از مصرف لوسیون نه تنها رطوبت رسانی بلکه تمیز کردن پوست می باشد. بیشتر کرم ها و لوسیون ها به گونه ای مخصوص برای صورت فرموله شده اند که حاوی پاک کننده به منظور رفع چربی اضافی خارجش شده از منافذ پوست باشند. نتیجه این است که لوسیون صورت برای کوتاه مدت استفاده می شود و سپس شسته می شود. برخلاف لوسیون دست، هیچ لوسیون باقی مانده ای برای حفاظت از پوست صورت در مقابل عناصر مضر وجود ندارد. بیشتر افراد چربی طبیعی کافی برای انجام این عمل را دارند و فقط از لوسیون صورت برای تقویت این فرایند استفاده می کنند.

از چه زمانی باید استفاده از لوسیون دست و صورت را شروع کرد؟


از چه زمانی باید استفاده از لوسیون دست و صورت را شروع کرد؟

در اواسط و اواخر دهه بیست سالگی عادت استفاده از لوسیون صورت را در خود ایجاد کنید. فکر خوبی است که یک لوسیون را در طی روز و دیگری را در شب استفاده کنید و همچنین مطمئن شوید که محصول مناسبی را برای پوست خود انتخاب کرده اید. اگر از نوع پوست خود مطمئن نیستید، از یک متخصص پوست سوال بپرسید.

هر چند وقت یکبار باید از لوسیون دست و صورت استفاده کرد؟


هر چند وقت یکبار باید از لوسیون دست و صورت استفاده کرد

هیچ قانون مشخصی که بگوید چقدر لوسیون مصرف کنید وجود ندارد. برخی می گویند هر زمان که دست یا صورت خود را شستید از لوسیون استفاده کنید، در حالی که برخی دیگر در طول روز، از آن گه گاه استفاده می کنند. در کل، توصیه می شود که دو بار در روز، هر صبه و هر شب، از مرطوب کننده استفاده کنید.  این روایج ترین روش مورد قبول می باشد، زیرا رطوبت دائم پوست را در طی 24 ساعت تضمین می کند.

آیا لوسیون های شبانه و روزانه با یکدیگر تفاوت دارند؟


لوسیون های شب و روز در مورد تاثیری که روی پوست دارند، متفاوت هستند. در شب به لوسیونی نیاز دارید که به منظور ترمیم پوست به سطوح عمیق تر نفوذ کند. و با لوسیون روز، به دنبال چیزی می گردید که از پوست شما در مقابل عناصر خارجی محافظت کند.

آیا استفاده از لوسیون دست و صورت قبل از خواب توصیه می شود؟


شب زمانی مهم برای بازسازی پوست می باشد. استفاده از لوسیون قبل از خواب، پوستی بهتر، نرم تر و هیدراته در روز بعد به شما می دهد و همچنین به حبس رطوبت در پوست و ترمیم سدهای پوستی که در معرض هوای خشک و تمیزکننده های خشن قرار دارند، کمک می کند.

آیا لوسیون شبانه باید در روز بعد شسته شود؟


بعد از استفاده از لوسیون شبانه در صبح روز بعد، قبل از استفاده از لوسیون روزانه، دست و صورت باید به شکل معمول شسته شوند و بعد آماده لوسیون روزانه شوند.

چگونه بفهمیم که لوسیون مورد استفاده ما عملکرد خوبی دارد؟


چگونه بفهمیم که لوسیون مورد استفاده ما عملکرد خوبی دارد؟

در درجه نخست، لوسیون باید رطوبت کافی به پوست بدهد و نباید حس چربی داشته باشید. اگر در گونه ه حس ابریشمی و نرمی داشتید، پس لوسیون محاظت کننده است. یک لوسوین خوب 30 ثانیه بعد از استفاده به پوست حس شادابی می دهد.

تا چه مدت زمانی می توان  از یک  لوسیون دست و صورت استفاده کنیم؟


لوسیون ها از زمان استفاده یک بازه زمانی برای مصرف دارند که ممکن است بین 12 تا 24 ساعت باشد. ممکن است نوشتن تاریخ باز کردن پلمپ لوسیون روی ظرف آن، با یک ماژیک دائمی، ایده خوبی باشد تا بدانید چه زمانی لوسیون را دور بیندازید.

چقدر طول می کشد تا لوسیون جذب پوست شود؟


معمولا 30 دقیقه زمان می برد تا محصول جذب پوست گردد که یعنی اگر قبل از این زمان شستشو انجام شود، نیاز به تمدید لوسیون می باشد و همچنین در صورت استفاده از لوسیون دست و صورت، لوسیون به مدت 4 تا 6 ساعت روی پوست باقی می ماند.

آیا استفاده از لوسیون بدن روی صورت می تواند عوارض جانبی داشته باشد؟


از آنجایی که لوسیون بدن برای پوست های خشن تر و ضخیم تر طراحی شده است، احتمال بد شدن وضعیت پوست ظریف صورت وجود دارد.

در نتیجه ممکن است متوجه برخی از عارض جانبی زیر شوید:

  • قرمزی یا تغییر رنگ پوست
  • سوزش
  • خارش یا هر نوع آزردگی دیگر
  • خشکی
  • آکنه

عوارض جانبی به ویژه در نواحی که پوست ظریف تر دارند مانند پلک ها شایع تر می باشند. اگر پوست چرب یا مستعد آکنه دارید، احتمالا بروز عوارض جانبی در شما بیشتر هم می شود.

اگر بیماری پوستی التهابی مانند اگزما یا پسوریازیس دارید، استفاده از لوسیون بدن برای صورت ممکن است حتی منجر به آزردگی بیشتری گردد.

آیا استفاده از لوسیون دست برای صورت باعث پیری پوست می شود؟


این قانون استفاده نکردن لوسیون دست برای صورت به خصوص برای محصولات ضد پیری نیز صادق است پوست دست سریعتر از پوست صورت سالخوردگی را نشان می دهد، بنابراین کرم های دست ترکیبات ضد پیری بیشتری نسبت به صورت دارند. برای همین است ما مقدار اندکی از کرم یا سرم دور چشم برای صورت استفاده می کنیم. استفاده مستمر از محصولات بسیار زیاد ضد پیری یا محصولاتی که ترکیبات ضد پیری زیادی دارند، باعث  مسن تر شدن پوست می شود. بنابراین، بهتر است لوسیون ها و کرم ها را برای قسمت هایی از بدن که مشخص شده اند استفاده کنید. بدین صورت پوست بهتر به نظر می رسد.

آیا می توان از لوسیون موبر برای رفع موهای دست و صورت استفاده کرد؟


کرم های موبر، کرم هایی به نام از بین برنده موهای زائد، به صورت لوسیون می باشند و به منظور رفع موهای زائد در پاها، زیر بغل و در مواردی صورت استفاده می شوند. این محصول کوتیکول مو را تجزیه کرده و به طور کامل و سریع آنها را از سطح پوست حذف می کند.

آیا لوسیون می تواند وارد چرخه خون شود؟


وقتی این محصولات استفاده می شوند، داروهای موجود در کرم ها، پمادها، ژل ها، اسپری ها، لوسیون ها و چسب ها از طریق پوست به داخل پوست نفوذ کرده و وارد جریان خون می شوند.

به همین علت برای استفاده از لوسیون ها و سایر محصولات پوستی باید با پزشک متخصص مشورت کرد.

چگونه لوسیون تاریخ مصرف گذشته را دور بریزیم؟


محفظه را نشویید، با یک دستمال توالت به طور کامل آن را تمیز کنید. اگر محفظه لوسیون پلاستیکی یا شیشه ای است، می توانید آن را بازیافت کنید. در مورد بطری هایی که محتویات آنها به طور کامل خالی نمی شوند، کل بطری را دور بیندازید تا به محل دفن زباله راه یابد.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس