لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۲۲ اسفند۱۴۰۲

پاسخ به پرسش های شایع خانم ها از زگیل تناسلی ( بخش ۲)

فهرست مطالب

علائم آلودگی به اچ پی وی چیست؟


اکثریت آلوده شدگان به این ویروس بدون علامت هستند. گروهی از این ویروسها که موجب زگیل تناسلی می شوند خود را به صورت توده ها و برجستگیهای کوچک مجزا یا به هم پیوسته که می توانند پایه دار و یا پهن ،به رنگ پوست یا کم رنگ و یا پر رنگ تر از پوست باشند، در هر قسمت از ناحیه تناسلی ظاهر سازند.

جهت مشاهده فیلم های آموزشی در مورد زگیل تناسلی و درمان آن بر روی لینک زیر کلیک کنید

فیلم های بیشتر درباره زگیل تناسلی

آیا تمام انواع اچ پی وی زگیل تناسلی ایجاد می کنند؟


خیر. بعضی از این ویروس‌ها می‌توانند زگیل در ناحیه تناسلی ایجاد کنند، در حالی که برخی دیگر، در صورت بی‌درمانی و استمرار آلودگی، باعث تغییر نامطبوع در سلول‌های طبیعی اعضای تناسلی و در نهایت ایجاد سرطان، به ویژه در مناطق دهانه رحم، می‌شوند. لازم به ذکر است که انواع ویروس‌هایی که زگیل تناسلی را ایجاد می‌کنند (عموماً نوع ۶ و ۱۱) با انواعی که باعث بروز سرطان می‌شوند (عموماً نوع ۱۶ و ۱۸) تفاوت دارند.

بعد از ابتلا به زگیل تناسلی و در صورت عدم درمان چه اتفاقی می افتد؟


در صورت عدم درمان زگیل سه حالت ممکن است رخ دهد .

الف) در موارد نادر پس از طی مدت طولانی خود به خود حذف شود.

ب) بدون تغییر باقی بماند.

ج) از نظر تعداد یا وسعت افزایش یابد. ولی باید توجه کرد که زگیل تبدیل به سرطان نمی شود.

اگر زگیل تناسلی به سرطان تبدیل نمی شود، پس مزاحمت آن در چیست؟


مجددا متذکر می گردد که زگیل تناسلی تبدیل به سرطان نمی شود ولی ۳ عیب اساسی آن، عود مکرر پس از درمان ظاهر نازیبای آن و احتمال سرایت بالای آن به شریک جنسی است.

سرطان دهانه رحم به چه میزان با اچ پی وی همراهی دارد و علائم آن چیست؟


سرطان دهانه رحم نزدیک به ۱۰۰% با این ویروس همراهی دارد و معمولا تا مراحل پیشرفته، بدون علامت بوده و متاسفانه در مراحل پیشرفته بسیار سخت درمان می شود .لذا مهمترین مسئله در کنترل سرطان سرویکس(دهانه رحم) غربالگری منظم همه خانمهای واجد شرایط است.

آیا خانمهای مبتلا به زگیل تناسلی در آینده برای ازدواج مشکلی خواهند داشت؟


در صورتی که یک خانم مبتلا به زگیل تناسلی درمان شده و معاینات منظم دوره‌ای را دنبال کند و پس از درمان حداقل به مدت یک سال عودی بروز نکند، احتمالاً او جزو آن دسته افرادی است که سیستم ایمنی بدنش به طور کامل ویروس را کنترل کرده است و نیاز به نگرانی نیست. با این حال، این موضوع نیازمند ادامه درمان و معاینات منظم دوره‌ای است تا وضعیت را روشن‌تر کند.

آیا خانم مبتلا به زگیل تناسلی برای بارداری و وضع حمل مشکل خاصی دارند؟


با توجه به اینکه اچ پی وی از جفت عبور نمی کند و سرایت خونی نیز ندارد، احتمال انتقال آن به جنین و یا در طی زایمان از مادر آلوده، بسیار پایین و نزدیک به صفر است. در موارد نادر در صورت نفوذ ویروس به حنجره نوزاد در حین زایمان، احتمال ایجاد پاپیلوم حنجره در نوزاد وجود دارد.

آیا خانم های مبتلا به زگیل تناسلی قبل از اقدام به بارداری نیاز به درمان دارند؟


با توجه به شرایط فیزیولوژیک بارداری که به نوعی سیستم ایمنی خانمها در دوران بارداری، پایین آمده یا تغییر می کند، احتمال افزایش زگیل ها در طی بارداری و یا حتی علامت دار شدن زگیل در افراد بدون علامت وجود دارد. لذا توصیه می گردد قبل از تصمیم به بارداری نسبت به درمان زگیل اقدام گردد.

آیا تمام خانم های مبتلا به زگیل تناسلی، جهت وضع حمل بایستی سزارین شوند؟


با توجه به احتمال پایین انتقال ویروس در حین زایمان به نوزاد، در صورتی که علل مامایی دیگری برای انجام سزارین وجود نداشته باشد توصیه به سزارین نمی گردد. حتی در مواردی مشاهده شده است که فعل و انفعالات داخلی بدن مادر در حین درد زایمان باعث بهبود و پاکسازی زگیل گردیده است. لذا فقط در مواردی که توده زگیل آنقدر بزرگ باشد که مجرا را بسته و مانع عبور نوزاد گردد، سزارین توصیه می گردد و در سایر موارد چنین توصیه ای نمی شود.

آیا بین راه های درمانی زگیل تناسلی در خانم ها از نظر اثر بخشی و عود تفاوتی موجود است؟


برای درمان زگیل تناسلی در خانم‌ها، روش‌های مختلفی از جمله درمان دارویی موضعی و درمان غیر دارویی موضعی وجود دارد. انتخاب روش درمان بستگی به نوع وسعت زگیل، محل آلودگی، شرایط فیزیولوژیک بیمار، تجهیزات موجود، تجربه پزشک و شرایط اقتصادی و فرهنگی بیمار دارد. اثربخشی و میزان عود زگیل نیز تا حدی تحت تأثیر این فاکتورها قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، تجویز پودر فیتوفیلین برای استفاده خانگی توسط بیمار، خطای شایعی است که در موارد بسیاری باعث ایجاد عوارض و زخم‌های گسترده می‌شود. نتایج مطالعات و تجاربی که در موردمقایسه روش‌های مختلف درمانی ارائه شده است، محدود و گاهاً متناقض است.

با توجه به اینکه پایان نامه دوره تخصصی اینجانب در مورد زگیل تناسلی بوده وبه همین علت در مورد این بیماری تحقیقات زیادی نموده ودارای تجارب بالینی زیادی می باشم چنانچه خانمها وآقایان محترم در این زمینه نیاز به توضیح،مشاوره و هرگونه راهنمایی تشخیصی و درمانی بیشتری دارند می توانند سوالات خود را در سایت مطرح نموده و یا با شماره همراه اینجانب تماس گرفته و یا با تعیین وقت قبلی به مطب مراجعه نمایند.

زگیل تناسلی را جدی بگیرید. با توجه به محدودیت نوبت های مطب لطفا با تعیین وقت قبلی مراجعه فرمایید.

ساعت کاری مطب: شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ – پنج شنبه: ساعت ۹ تا ۱۳  (با تعیین وقت قبلی)

 تعیین نوبت مطب: ۰۲۱۸۸۴۲۷۶۳۰ 

برای خواندن ادامه مطلب :
پاسخ به پرسشهای شایع خانمها از زگیل تناسلی ( بخش ۱)
پاسخ به پرسشهای شایع خانمها از زگیل تناسلی ( بخش ۳)

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما