لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

24 آبان1402

برداشت خال با لیزر: مراحل، مراقبت‌ها و مزیت لیزر برای رفع خال

فهرست مطالب

اگر خال شما کوچک است، می‌توانید آن را با لیزر درمانی از بین ببرید. در روش برداشتن خال با لیزر، از انرژی نوری برای تجزیه رنگ‌دانه درون خال استفاده می‌شود. برداشتن خال با لیزر گزینه خوبی برای از بین بردن خال‌ها از روی صورت است زیرا احتمال کمتری برای ایجاد زخم وجود دارد. این روش به افراد این امکان را می‌دهد که آن توده‌های پوستی (خال) ناخواسته با روشی بی‌خطر از روی صورتشان برداشته شده و به آن‌ها در داشتن پوستی بی‌نقص و زیبا کمک می‌کند. روش‌های برداشتن خال با لیزر می‌توانند نقایص سطحی ناخواسته را بهبود ببخشند.

چه موقع باید برای برداشتن خال اقدام کنم؟


چه موقع باید برای برداشتن خال اقدام کنم؟

در صورتی که خالهای پوستی شما در حال تغییر یا رشد باشند، باید آنها را به پزشک خود نشان دهید تا پوست شما را معاینه و بررسی کند. پزشک تخصصی پوست می‌تواند خالها را به عنوان خالهای خوش‌خیم یا خالهای غیرمعمول (مولهای ناهنجار) تشخیص دهد. برای بررسی خالهای غیرمعمول، ممکن است از سیستم‌های تصویربرداری تخصصی استفاده کند و خالها را به دقت مورد معاینه قرار دهد. همچنین، اگر خال مشکوک به خطر بودند نیز پزشک ممکن است آنها را برای بررسی علائم ملانوما ارجاع دهد. باید نکاتی را درباره آن منطقه پوست که خال دارد مراقبت کنید، زیرا ممکن است خالها دوباره رشد کنند.

 اگر خالتان در جایی است که می‌تواند هنگام لباس پوشیدن یا شیو کردم موها مالیده شود یا آسیب ببیند، یا ظاهر ناخوشایندی را برای شما ایجاد کرده است، می‌توان برای عمل برداشتن خال نیز اقدام کنید. با یک عمل ساده می‌توان یک خال ناخوشایند را از روی صورت، دست‌ها یا بدن برداشت. بهترین روش برای از بین بردن خال غیر سرطانی، به نوع خال، اندازه و محل قرارگیری آن بستگی دارد. در صورتی که خال شما شرایط زیر را دارد، باید توسط پزشک معالج با استفاده از درموسکوپ معاینه شود:

  • خال نامتقارن باشد
  • دارای مرزهای ناهموار است
  • حاوی رنگ‌های مختلفی است
  • بزرگ‌تر از 6 میلی‌متر است
  • اینکه تکاملی در رشد آن وجود داشته باشد

مزایای برداشتن خال با لیزر


مزایای برداشتن خال با لیزر

روش‌های برداشتن خال با لیزر، روش‌هایی مقرون‌به‌صرفه برای رفع و از بین بردن خال در افرادی ست که تمایلی به برداشتن این زائده‌های پوستی به روش جراحی ندارند. مداخله جراحی علاوه بر هزینه‌های بالا و قابل‌توجه، می‌تواند باعث ایجاد جای زخم و اسکار شود.

برداشتن خال با لیزر همچنین به دلیل خاصیت استریلیزاسیونی که در خود لیزر وجود دارد، خطر عفونت کمتری را برای بیماران در پی دارد. این روش‌ها شامل حداقل صدمات پوستی در اطراف خال می‌باشند و باعث می‌شوند که دقیقاً بافتی از بدن که تحت تأثیر خال گرفته است، برداشته شود.

بهبودی پوست بعد از روش برداشتن خال با لیزر خیلی سریع و به‌خوبی پیش می‌رود و اسکاری از آن باقی می‌ماند که می‌تواند با روش‌های لایه‌برداری بیشتر تحت درمان قرار بگیرد و یک اسکار و تنها یک جای زخم قابل‌قبول و خیلی کمی بر روی پوست می‌ماند. زمان بهبودی سریع‌تر و توانایی رفع چندین خال در هر جلسه از دیگر مزایای برداشتن خال با لیزر است. لیزر همچنین قادر است به مناطقی از بدن مانند صورت یا بینی برسد که درمان آن‌ها با استفاده از روش‌های دیگر ممکن است دشوار باشد؛ و در آخر اینکه، در طی یک جلسه‌ی لیزر درمانی، می‌توان چند خال را درمان کرد.

نتایج حتی برای کسانی که تمایل به برداشتن خال در قسمت‌های قابل مشاهده‌ای از بدن خود مانند صورت یا ناحیه گردن هستند، قابل قبول است.

این درمان چگونه انجام می‌شود؟


این درمان چگونه انجام می‌شود؟

در بیشتر موارد، قبل از برداشتن خال، بی‌حسی موضعی در محل موردنظر انجام می‌شود. اشعه لیزر به سمت سلول‌هایی که خال را تشکیل می‌دهند فرستاده می‌شود. این سلول‌ها پرتوی لیزری را جذب می‌کنند و بنابراین خال سوخته شده و از سطح پوست دود می‌شوند، درحالی‌که پوست مجاور همچنان دست‌نخورده و بودن آسیب باقی می‌ماند. بعد از اتمام عمل، پزشک توضیح می‌دهد که چگونه باید از پوست خود در خانه مراقبت کنید.

این درمان چه مدت طول می‌کشد؟


این درمان چه مدت طول می‌کشد؟

از ابتدا تا انتهای جلسه‌ی انجام لیزر درمانی خال، حدود 30 دقیقه طول می‌کشد. عمده‌ی این مدت‌زمان صرف بحث در مورد نحوه انجام درمان و مراقبت‌های بعد از آن می‌شود. انجام خود لیزر درمانی برای هر خال فقط 5 دقیقه طول می‌کشد.

آیا درد دارد؟ آیا بیمار لیزر را احساس می‌کند؟


درمان با لیزر به هیچ وجه دردناک نیست. در هنگام بی‌حسی موضعی قبل از عمل ممکن است مانند هر تزریقی، کمی درد سوزن زدن احساس شود؛ اما به محض شروع کار، بیمار هنگام عمل، اصلاً لیزر را احساس نخواهد کرد. پزشک قبل از شروع کار، تست می‌کند که ناحیه بی‌حس شده است یا خیر.

بهبودی پس از درمان با خال برداری با لیزر


بهبودی پس از درمان با خال برداری با لیزر

فرآیند بهبودی پس از درمان خال با استفاده از لیزر، یک فرآیند سریع و ساده است. در روزهای اول پس از درمان، ناحیه درمان شده کمی تحریک و خارش دار خواهد بود و ممکن است علائمی از قرمزی، تورم خفیف و گاهی خونریزی دیده شود. یک بافت زخم روی محل خال برداشته شده قرار می‌گیرد که در نهایت به طور خودی خود جذب می‌شود. در ابتدا، ناحیه درمان شده با ظاهری تیره و رنگی تاریک مشاهده می‌شود که در طی چند ماه به تدریج روشن‌تر می‌شود.

بعد از جذب بافت زخم، حفاظت از پوست تازه بسیار اهمیت دارد. بیمار باید پوست و منطقه درمان شده خود را با استفاده روزانه از یک محافظ آفتاب با عامل حفاظتی SPF حداقل ۵۰ محافظت کند.

گاهی اوقات پس از برداشت بافت زخم از روی خال، منطقه‌ای از سطح پوست که قبلاً دارای خال بوده است، ممکن است چروکیده به نظر برسد. درمان بیشتر ناحیه درمان شده با استفاده از لیزرهای مانند لیزر CO2 یا لیزر اربیوم می‌تواند به طور قابل توجهی کیفیت سطح پوست و بافت آن و همچنین مناطق اطراف را بهبود بخشد.

چه مدت طول می‌کشد تا پوست بهبود یابد؟


چه مدت طول می‌کشد تا پوست بهبود یابد؟

منطقه‌ی تحت درمان مانند یک جای خراش بهبود می‌یابد، بنابراین تقریباً 10-14 روز طول می‌کشد تا به یک لکه‌ی صورتی صاف برسد. این رنگ صورتی تا چند هفته بعد از بین می‌رود.

چه زمانی بیمار می‌تواند به سر کار برگردد؟


بیماران می‌توانند در بیشتر موارد بلافاصله به محل کار خود برگردند زیرا این روند در اصل ماهیتی مشابه با درمان دندانپزشکی دارد. اگر خال‌ها از جایی توی چشم و معلوم برداشته شده باشند، دیگران ممکن است متوجه شوند که خال‌هایتان را برداشته‌اید.

چه مدت بعد از این عمل بیمار می‌تواند آرایش کند؟


بیمارانی که می‌خواهند از لوازم آرایش در منطقه‌ی درمان شده استفاده کنند، می‌توانند پس از ریزش بافت زخم و صاف شدن سطح، معمولاً بعد از 10 الی 14 روز بعد، اقدام به انجام این کار کنند.

روش برداشتن خال با لیزر در مقابل جراحی خال برداری


از بین بردن خال با لیزر بسیار کم “تهاجمی” تر است زیرا پوست قطع یا بریده نمی‌شود، بنابراین به جای زخم حاصل از بریدگی، بیشتر چیزی مانند خراش برداشتن صورت می‌گیرد. از آنجا که پوست بریده نشده است، نیازی به ایجاد اسکار و جای زخم برای بهبودی نیست و این بدان معنی است که احتمال عفونت بسیار کمتر است و زمان بهبودی سریع‌تر خواهد بود.

کدام نوع خال را می‌توان با لیزر درمان کرد؟


بعضی از خال‌ها، به دلایلی مانند سطح مسطح بودن، رنگ زیاد یا تیرگی، مناسب نیستند تا با استفاده از لیزر برداشته شوند. خال‌هایی که از سطح پوست بالاتر قرار دارند، بهتر می‌توانند تحت درمان لیزر قرار بگیرند. اگر پزشک پس از معاینه فکر کند که برداشتن نمونه (بیوپسی) مناسب‌تر است، به عنوان مثال در صورتی که اندازه یا رنگ خال اخیراً تغییر کرده باشد، پزشک ممکن است روش جراحی سنتی برای برداشتن نمونه را توصیه کند تا بتواند آن را برای آزمایش و تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال کند. استفاده از لیزر به معنای کاملاً “تبخیر” شدن خال است و هیچ چیزی برای ارسال به آزمایشگاه جهت آزمایش و تجزیه و تحلیل باقی نمی‌ماند.

عوارض جانبی احتمالی از این روش چیست؟


در موارد بسیار نادر، خال می‌تواند دوباره رشد کند. همانند روش‌های دیگر خال برداری، درمان با لیزر بسته به اندازه‌ی ضایعات پوستی، می‌تواند جای اسکار کوچکی را بر جای بگذارد.

آیا لیزر بی‌خطر است؟


لیزرهای درجه 4 پزشکی، پیشرفته‌ترین فناوری موجود برای از بین بردن سلول‌های پوستی هستند. لیزرهای پزشکی کوچک و قدرتمند برای استفاده در یک محیط پزشکی، کاملاً بی‌خطر تلقی می‌شوند و برای از بین بردن خال و سایر ضایعات پوستی فوق‌العاده مؤثر هستند. تنها شرط اصلی ایمنی این است که بیمار برای محافظت از چشمان خود در برابر لیزر، عینک‌های مخصوصی را که کلینیک به او می‌دهد بپوشد.

هزینه برداشتن خال


هزینه برداشتن خال با لیزر، به تعداد و اندازه‌ی خال‌های موردنظر برای درمان بستگی دارد.

 

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس