۳۵ پرسش و پاسخ زگیل تناسلی (زائده غیر سرطانی پوستی در اثر عفونت)

35 پرسش و پاسخ زگیل تناسلی (زائده غیر سرطانی پوستی در اثر عفونت)

زگیل‌ها، زائده‌های پوستی غیر سرطانی‌ای هستند که به علت یک عفونت ویروسی بر روی سطح پوست ایجاد می‌شوند. ویروس‌های عامل ایجاد زگیل ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) نامیده می‌شوند. زگیل‌ها معمولاً به رنگ پوست و برجسته و سخت هستند، اما آن‌ها می‌توانند تیره، مسطح و نرم هم باشند. ظاهر زگیل به محل رشد آن بستگی دارد.

مبتلایان به زگیل تناسلی شانس خوب شدن را از خودتان نگیرید هر روز بیماران زیادی از اقصی نقاط کشور و حتی کشورهای مجاور جهت درمان زگیل تناسلی به مطب دکتر محرابیان مراجعه و درمان می شوند.دکتر محرابیان با تجربه و تحقیق بسیار در این بیماری بعلت پایان نامه تخصصی خود از تجربه بالایی در درمان این بیماری برخوردار است.درمان این بیماری توسط پزشکان با تخصص غیر مرتبط با این رشته و بدون تجربه و صرفا با سوزاندن و از بین بردن ظاهری زگیل ها در کلینیک ها و مطب ها  امکان پذیر نیست.درمان این بیماری ظرافت ها و ریزه کاری های فراوان را می طلبد.پس شما نیز مانند بسیاری از بیمارانی کا کاملا درمان شده اند این شانس را دارید که نه تنها به صورت ظاهری،بلکه با پیگیری درمان و درمان صحیح ازشر این ویروس خلاص گردید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۴۲۷۶۳۰ تماس حاصل فرمایید.

فهرست مطالب

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل آلت تناسلی زائده های گوشتی کوچکی هستند که ممکن است در هر قسمتی از ناحیه تناسلی زن یا مرد ظاهر شوندعامل اين بيماری ويروس پاپيلومای انسـانی(Human Papillomm Virus) استکه ازطریق تماس مستقیم با زگیل تناسلی ویا پوست آلوده به ویروس و اغلب از طریق ارتباط جنسی، منتقل می شود .

 

جهت مشاهده فیلم های آموزشی در مورد زگیل تناسلی و درمان آن بر روی لینک زیر کلیک کنید

فیلم های بیشتر درباره زگیل تناسلی

از آلوده شدن به ویروس تا ظهور علائم چقدر طول میکشد؟

از هفته ها تا ماهها وگاهی نیز سالها.حتی در بعضی از افراد ممکن است علائم اصلا ظاهر نشود و در حقیقت ناقل بدون علامت باشند.به همین علت ممکن است در ارتباط جنسی با فرد به ظاهر سالم این بیماری منتقل گردد و یکی از دلائل انتشار بیماری همین امر می باشد.

علائم بیماری چیست؟

علائم بیماری چیست؟

زگیلهای تناسلی به صورت بر جستگی های کوچک تا متوسط گوشتی به رنگ پوست یا کم رنگ تر ویا پر رنگ تر روی سطح خارجی فرج ( ولو ) ویا دیواره های داخلی واژن ونبز ناحیه بین مقعد و واژن و روی سطح دهانه رحم ( سرویکس ) رشد می کنند . در آقایان ، آنها ممکن است که در نوک آلت تناسلی و یا در طول بدنه آن و یا روی سطح اسکروتوم و نیز مقعد رشد کنند سطح آنها ممکن است صاف و یا کمی زبر باشد. گاهی ممکن است به هم پیوند بخورند و ضایعات بزرگ گل کلمی تشکیل دهند.

زگیل تناسلی چقدر شایع است؟

زگیل تناسلی چقدر شایع است؟

زگیل‌های تناسلی از شايعترين عفونتهای آميزشی به شمار ميروند تخمين زده می شود که ۶۶۰ ميليون نفر در جهان مبتلا به شایع ترین عفونت ويروسی مجاری تناسلی يعنی عفونت های HPV تناسلی هستند و متاسفانه این بیماری در ایران نیز به سرعت در حال انتشار است به صورتی که رئیس انجمن سرطان های زنان ایران از بروز یک بیماری ویروسی آمیزشی در شهرتهران خبر داده و گفته: این بیماری ویروسی زگیل تناسلی مردان و زنان است که یکی از دلایل بروز آن می تواند روابط آزاد جنسی باشدگفته می شود تا یازده درصد زنان جوان ایرانی دارای زیگیل تناسلی هستند.

زگیل تناسلی چقدر مسری است و احتمال انتقال آن چقدر است؟

زگیل تناسلی بسیارمسری می باشد .احتمال ابتلا به زگیل تناسلی ،تنها با یک بار ارتباط جنسی با فرد دارای زگیل تناسلی ۶۰% می باشد.و معمولا در حدود ۶۵% افرادی که با فرد مبتلا به زگیل تناسلی ،ارتباط جنسی دارند در مدت ۳ ماه مبتلا خواهند شد .

آیا برای انتقال این بیماری دخول کامل واژنی ویا مقعدی لازم است؟

متاسفانه زگیل تناسلی بدون داشتن رابطه واژنی ومقعدی، حتی با تماس سطحی پوستی ناحیه تناسلی نیز میتواند منتقل گردد.

آیا تماس جنسی تنها راه انتقال زگیل تناسلی است؟

خیر.به ندرت از طریق اپیلاسیون، سونای بخار و حوله آلوده ،همچنین از مادر آلوده به نوراد هنگام زایمان طبیعی هم قابل انتقال است ولی راه اصلی انتقال تماس جنسی است.

آیا زگیل تناسلی همیشه علامت دار است؟

خیر.یعنی ممکن است در ظاهر،فرد علائمی نداشته باشد ولی ویروس عامل زگیل تناسلی را بدون هیچ علامتی دفع کند.در خانمها نیز ممکن است زگیل در قسمت داخلی دستگاه تناسلی باشد و گاهی با خونریزی خود را نشان دهد.

آیا زگیل تناسلی خطرناک است؟

این بیماری خوشخیم است ولی از حدود ۱۵۰ نوع ویروس عامل ایجاد کننده آن حدود ۱۵ نوع با سرطانهای دهانه رحم و آلت مردان در ارتباط است.تيپ ۱۶ و ۱۸ از HPV به عنوان عامل عمده ای در ايجاد سرطان ، تيپ ۳۰، ۳۱، ۳۳، ۳۵، ۳۹، ۴۵، ۵۱، ۵۲، ۵۳، ۵۶، ۵۸، ۵۹، ۶۶، ۶۸، ۷۳، ۸۲ به عنوان عامل خطر متوسط و تيپ های ۶، ۱۱، ۴۰، ۴۲، ۴۳، ۴۴، ۵۴، ۶۱، ۷۰، ۷۲، ۸۱ با خطر کمتری در ايجاد سرطان های مخاطی مورد توجه قرار گرفته اند .همچنین این بیماری به علت اینکه ممکن است زخمی شود احتمال سرایت سایر بیماریهای آمیزشی را بالا می برد ضمن اینکه به علت ظاهر نا زیبا اثرات روحی روانی بدی دارد.بنابراین حتما باید درمان شود.

زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

در موارد علامت دار آن ، متخصصین پوست یا متخصصین زنان با تجربه در این زمینه با معاینه آن را تشخیص می دهند و در موارد مشکوک با تست اسید استیک ۵% و در موارد خیلی نادر نهایتا با بیوپسی تشخیص امکان پذیر است.همچنین پزشک متخصص پوست و یا متخصص زنان می تواند با نمونه برداری از ترشحات واژینال ویا به همراه تست پاپ اسمیر و ارسال آن به آزمایشگاه های معتبر در این زمینه به روشPCR نسبت به کشف ویروس و نیز تعیین نوع آن (کم خطر یا پر خطر) اقدام نماید.

آیا منفی بودن تست پاپ اسمیر به این معنا است که به عفونت HPV مبتلا نیستم ؟

خیر، تست پاپ اسمیر آزمایشی است که در آن سلول‌های جدا شده از دهانه رحم به منظور تشخیص دادن تغییرات پیش‌سرطانی ناشی از عفونت HPV مداوم یا طولانی مدت با استفاده از میکروسکوپ بررسی می‌شود. بنابراین منفی بودن جواب آزمایش پاپ اسمیر از این نظر خبر خوبی است که نشان می‌دهد سلول‌های دهانه رحم در وضعیت نرمال قرار دارند، اما این نتیجه اطلاعاتی درباره ابتلا به عفونت HPV در اختیاری قرار نمی‌دهد.   تست HPV آزمایش دیگری است که وجود ویروس HPV را در در سلول‌های دهانه رحم تعیین می‌کند، اما اطلاعاتی را درباره این که آیا ویروس برای مدتی طولانی در بدن باقی خواهد ماند یا در نهایت منجر به سرطان خواهد شد یا خیر، در اختیار پزشک قرار نمی‌دهد. چون سیستم ایمنی بدن بسیاری از بانوان جوان‌تر ویروس HPV را نابود می‌کند، جواب آزمایش غالباً مثبت است و نگرانی بدون دلیلی را به وجود می‌آورد. بنابراین این آزمایش برای اکثر بانوان زیر سی سال توصیه نمی‌شود.

زمانبندی انجام تست پاپ اسمیر چگونه است؟

زمانبندی انجام تست پاپ اسمیر چگونه است؟(

براساس مطالب درج شده در سایت موسسه ملی سرطان، لازم است که بانوان تست پاپ اسمیر را از سن ۲۱ سالگی شروع کنند و سپس این آزمایش را هر سه سال یکبار تا ۲۹ سالگی تکرار کنند. بانوانی که در بازه سنی ۶۵ ـ ۳۰ سال قرار دارند، باید آزمایش‌های پاپ اسمیر و HPV را هر ۵ سال یکبار تکرار کنند یا فقط تست پاپ اسمیر را هر سه سال یکبار انجام دهند. چنانچه نتیجه آزمایش پاپ اسمیر غیرعادی باشد، فرد در معرض عامل‌های خطر دیگری، مانند عفونت به ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) باشد یا مبتلا به سرطان دهانه رحم تشخیص داده شده باشد، لازم است که آزمایش در فواصل کمتری تکرار شود.

آیا تست HPV  را می‌توان جایگزین تست پاپ اسمیر کرد؟

خیر، آزمایش HPV را به دو دلیل زیر نمی‌توانید جایگزین تست پاپ اسمیر کنید:

  • این دو آزمایش مورد یکسانی را اندازه‌گیری نمی‌کنند. تست پاپ اسمیر تغییراتی را در سلول‌های دهانه رحم بررسی می‌کند که می‌تواند منجر به سرطان شود، حال آن که آزمایش HPV، DNA ویروس پاپیلوم انسانی را در سلول‌های دهانه رحم تشخیص می‌دهد. مثبت بودن آزمایش HPV می‌تواند نتیجه عفونت جدید یا عفونت مزمن باشد.
  • گروه‌های سنی که این آزمایش‌ها به آنها توصیه می‌شود، اندکی با هم تفاوت دارند. تست روتین پاپ اسمیر برای بانوان ۲۱ سال به بالا مناسب است، حال آن که تست HPV به بانوان بالای ۳۰ سال و بانوان ۲۱ تا ۲۹ ساله‌ای توصیه می‌شود که نتیجه تست پاپ اسمیرشان غیرعادی بوده است.

آیا ممکن است ضایعات ما زگیل نباشد وتشخیصهای دیگری مطرح باشد؟

بله زگیل های تناسلی در ظاهر تشخیصهای افتراقی دیگری هم دارد که بیمارو یا پزشکی که تجربه کافی در تشخیص زگیل تناسلی نداشته باشد به اشتباه آن را زگیل تشخیص دهد. از جمله این موارد،pearly penile papulesدر مردان وvestibular papillomatosisدر خانمها میباشد که به صورت برجستگیهایی انگشت مانند است که زگیل نبوده و طبیعی است.همچنین در زنان غدد سباسه لب بزگ وکوچک به صورت لکه ها یا برجستگی های کوچک سفید-خاکستری تا زرد ممکن است به اشتباه زگیل تناسلی تشخیص داده شود.آنژیوکراتوم و استئوسایتوم و کیست اپیدرموئید نیز به ندرت ممکن است با زگیل اشتباه شود..bowenoid papulosisومولوسکوم آتیپیک نیز از مواردی دیگر است که ممکن است به اشتباه زگیل تشخیص داده شود ،که در تمامی این موارد تجربه پزشک کار کرده در این موضوع و گاها روشهای مکمل تشخیصی اساس تشخیص صحیح را تشکیل می دهد.

درمانهای زگیل تناسلی چیست؟

بنابر محل و نوع کلینیکی و صلاحدید و تجربه پزشک راه های درمان زگیل تناسلی متنوعی شامل:مصرف داروی زگیل تناسلی، کرایوتراپی ،تری کلرواستیک، پدوفیلین ، لیزر،الکترو سرجری،ایمونوتراپی و غیره وجود دارد. زگیل تناسلی برخی بیماران به سرعت محو می‌شود، اما بعضی زگیل‌ها مقاوم است و باید برای از بین بردن زگیل تناسلی درمان چند بار تکرار شود .

آیا بعد از درمان احتمال عود وجود دارد؟

بلی با هر روشی که درمان شود باز هم تا حدودی احتمال عود وجود دارد.

اگر نخواهم این درمان‌ها را انجام دهم، چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا باید زگیل تناسلی را تا پایان عمر تحمل کنم؟

خوشبختانه، بدن انسان توانایی بالایی برای از بین بردن عفونت HPV دارد. بنابراین زگیل تناسلی اکثر بیماران، حتی در صورت اقدام نکردن برای درمان، به مرور از بین می‌رود. از بین رفتن زگیل یک تا دو سال زمان می‌برد. با این توصیف اگر می‌توانید این مدت صبر کنید، اکثر زگیل‌های تناسلی نیازی به برداشتن ندارد. در بعضی موارد، برای مثال چنانچه زگیل بزرگ باشد و عملکردهای عادی بدن، مانند دفع مدفوع یا ادرار، را مختل کرده باشد، درمان زگیل ضرورت می‌یابد.

آیا ممکن است عفونت HPV دو بار از یک فرد منتقل شود؟ آیا احتمال سرایت دوباره وجود دارد؟

آیا ممکن است عفونت HPV دو بار از یک فرد منتقل شود؟ آیا احتمال سرایت دوباره وجود دارد؟

پزشکان در حال حاضر معتقداند که احتمال عفونت مجدد وجود ندارد، بنابراین استفاده از کاندوم در صورت برقراری رابطه جنسی با همان فرد ضرورتی ندارد؛ چون آن سویه‌ای از HPV که باعث تغییر کردن سلول‌ها شده است، وارد بدن‌تان شده است و بدن تشخیص داده است که چگونه می‌تواند این سویه از HPV را در حالت کمون قرار بدهد. در این حالت بدن می‌تواند این ویروس را در دفعات بعد نیز تشخیص دهد. بنابراین اگر یک بار به یک ویروس خاص، برای مثال HPV-16 آلوده شده باشید، سیستم ایمنی بدن این ویروس را می‌شناسد، آن را از بین می‌برد و اجازه نمی‌دهد که عفونت جدید ایجاد کند.

آیا استفاده از کاندوم از ابتلای به زگیل تناسلی جلوگیری می کند؟

میزان سرایت را کاهش می دهد ولی چون انتقال از طریق پوست به پوست است، احتمال انتقال از سایر مناطق آلوده پوست از بین نمی رود.

آیا استفاده از کاندوم از ابتلای به زگیل تناسلی جلوگیری می کند؟

میزان سرایت را کاهش می دهد ولی چون انتقال از طریق پوست به پوست است، احتمال انتقال از سایر مناطق آلوده پوست از بین نمی رود.

آیا پس از برطرف شدن علائم، احتمال انتقال ویروس HPV وجود دارد؟

بله، علائم عفونت HPV درمان می‌شود، اما ویروس HPV حتی پس از درمان شدن زگیل یا از بین رفتن علائم در بدن باقی می‌ماند. بنابراین ممکن است عفونت از راه رابطه جنسی، شامل  تحریک با انگشت و رابطه جنسی دهانی، مقعدی یا واژینال منتقل شود.

در صورت مثبت بودن نتیجه آزمایش HPV، امن‌ترین راه برای برقراری رابطه جنسی کدام است؟

واقعیت این است که تنها راه تضمین شده برای پیشگیری از سرایت عفونت HPV، نداشتن رابطه جنسی است. بدیهی است که این راه‌حل برای بسیاری از افراد قابل قبول نیست. بنابراین اگر فعالیت جنسی دارید، حتماً ابتلا به این عفونت را به همسرتان اطلاع دهید تا وی با آگاهی کامل از خطر ابتلا به عفونت وارد رابطه شود.

من هرگز مبتلا به زگیل تناسلی یا عفونت HPV تشخیص داده نشده‌ام، چرا فرزندم پاپیلوماتوز راجعه تنفسی دارد؟

دو سویه‌ی ویروس HPV، سویه‌های ۶ و ۱۱، عموماً باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شود، این نوع ویروس‌ها عامل پاپیلوماتوز راجعه تنفسی (RRP) نیز به شمار می‌رود. پزشکان معتقداند که اکثر کودکانی که قبل از ۵ سالگی مبتلا به RRP تشخیص داده شده‌اند، در زمان زایمان و هنگام عبور از مجرای زایمان به این بیماری مبتلا شده‌اند. چون بسیاری از افرادی که آلوده به ویروس HPV هستند، هیچ‌گاه با علائم روبرو نمی‌شوند، از وجود این ویروس در بدن خود اطلاعی ندارند. بنابراین متاسفانه احتمال دارد که در دوران بارداری به عفونت HPV مبتلا بوده باشید، اما این عفونت تشخیص داده نشده باشد و در نتیجه فرزندتان دچار عفونت پاپیلوماتوز راجعه تنفسی شده باشد.

به مدت ۲۰ سال فقط با همسرم رابطه داشته‌ام، اما به تازگی مبتلا به زگیل تناسلی تشخیص داده شده‌ام و همسرم نیز این بیماری را نداشته است. من چطور به این عفونت دچار شده‌ام؟

من چطور به این عفونت دچار شده‌ام؟

این سوال بسیار رایج است. تقریباً تمام افرادی که فعالیت جنسی دارند، در مرحله‌ای از زندگی خود دچار عفونت HPV می‌شوند. بسیاری از این افراد به چند دلیل نمی‌دانند که چه زمانی و چطور آلوده شده‌اند. نخستین دلیل این است که علائم سال‌ها پس از عفونت اولیه بروز می‌یابد. دلیل دوم این است که این بیماری بدون مقاربت نیز منتقل می‌شود. تماس پوستی یا رابطه جنسی دهانی نیز از راه‌های سرایت ویروس HPV به شمار می‌آید. آخرین نکته این که حتی افرادی که از ابتلا به عفونت اطلاع ندارند و علائم ندارند، نیز می‌توانند ناقل ویروس باشند.

 

اگر خانمی با مرد دچار زگیل تناسلی رابطه جنسی دهانی داشته باشد، آیا ممکن است به عفونت HPV مبتلا شود و اگر آلوده شود، آیا عفونت در ناحیه تناسلی ایجاد می‌شود یا دهان؟

بله، خانمی که با مرد مبتلا به عفونت HPV، با علائم یا بدون علائم، رابطه جنسی دهانی داشته است، در معرض ابتلا به عفونت HPV قرار دارد. عفونت در این حالت در ناحیه مخاطی دهان، مانند سلول‌های گلو بروز می‌یابد. سیستم ایمنی بدن بانوان در اکثر موارد عفونت را از بین می‌برد، بدون این که اجازه بروز علائم بدهد. ویروس در موارد بسیار نادر در بدن باقی می‌ماند و باعث ابتلا به عارضه‌ای به نام پاپیلوماتوز راجعه تنفسی (RRP) می‌شود. بیماران مبتلا به RRP با زگیل‌هایی در گلو مواجه می‌شوند که آن‌قدر بزرگ می‌شود که عامل گرفتگی صدا و مشکلات تنفسی می‌شود.

شنیده‌ام ویروس HPV از راه تماس پوستی منتقل می‌شود. بنابراین اگر خانمی مبتلا به ویروس HPV باشد، آیا ممکن است من یا فرزندانم به دلیل نزدیک بودن به او آلوده شویم؟

خیر، HPV از راه تماس ساده با فرد آلوده منتقل نمی‌شود. منظور از تماس پوستی ارتباط‌های نزدیک مانند تماس ناحیه تناسلی دو فرد یا تماس دهان با ناحیه تناسلی است.

آیا فردی که علائم عفونت HPV را ندارد، می‌تواند ناقل این عفونت باشد؟

بله، در واقع اکثر افراد از آلوده بودن به ویروس HPV اطلاع ندارند. بنابراین حتی اگر همسرتان دچار علائم عفونت HPV نباشد،  باز هم ممکن است این ویروس را به شما انتقال دهد.

آیا عفونت HPV  کشنده است؟

بله، این ویروس تغییراتی را در سلول‌های برخی بیماران ایجاد می‌کند که در نهایت منجر به سرطان می‌شود.

آیا ممکن است فردی به بیش از یک نوع ویروس HPV آلوده باشد؟

بله، احتمال عفونت همزمان با بیش از یک نوع ویروس HPV وجود دارد.

آیا واکسن HPV را می‌توان در دوران بارداری تزریق کرد؟

هرچند مضر بودن واکسن HPV برای مادر یا جنین در رحم اثبات نشده است، بااین حال توصیه می‌شود که تزریق واکسن یا ادامه واکسیناسیون به بعد از بارداری موکول شود. اگر واکسن HPV را در دوران بارداری تزریق کردید، نیازی نیست که کار خاصی انجام دهید. بااین حال بهتر است که شما یا پزشک معالج‌تان موضوع را گزارش کنید تا اطلاعات‌تان ثبت شود و در مطالعات بعدی به کار برده شود.

واکسن HPV تزریق کرده‌ام، اما پس از آن باردار شده‌ام، لازم است که واکسن را دوباره تزریق کنم؟

خیر، افرادی که در برابر ویروس HPV واکسینه شده‌اند، نیازی نیست که این واکسن را پس از زایمان دوباره تزریق کنند.

آیا ممکن است واکسن HPV  باعث ابتلا به سرطان شود؟

چون واکسن HPV فقط با استفاده از یک پروتئین از هر نوع ویروس تهیه می‌شود، تزریق واکسن باعث ابتلا به عفونت HPV و در نتیجه سرطان دهانه رحم یا انواع دیگر سرطان نمی‌شود.

آیا واکسن HPV  باعث ناباروری می‌شود؟

خیر، عفونت HPV عامل مستقیم ناباروری نیست، اما چنانچه این عفونت پیشرفت کند و به سرطان دهانه رحم تبدیل شود، به طور غیرمستقیم به ناباروری می‌انجامد. بنابراین به لحاظ زیست‌شناختی منطقی نیست که واکسن HPV را عامل ناباروری بدانیم. بالعکس چون واکسن HPV موارد سرطان دهانه رحم را کاهش می‌دهد، این واکسن به طور غیرمستقیم آمار ناباروری را در زنان کم می‌کند.

اگر تمام نوبت‌های واکسن HPV تزریق شود، بدن تا چه مدت در برابر این عفونت ویروسی ایمن خواهد بود؟

پزشکان مطمئن نیستند که ایمنی حاصل از تزریق واکسن HPV مادام‌العمر باشد، بااین حال داده‌های گردآوری شده امیدوارکننده‌اند. اولین دلیل امیدوارکننده این است که بیش از ده سال است که واکسن HPV مورد مطالعه قرار گرفته و تاکنون نشانه‌ای دال بر ضعیف شدن ایمنی در افرادی که واکسن را مدت‌ها پیش دریافت کرده‌اند، مشاهده نشده است. دلیل دوم این است که واکنش‌های ایمنی تولید شده در اثر تزریق واکسن قوی‌تر از واکنش‌های ناشی از عفونت طبیعی است. نکته آخر این که واکسن هپاتیت بی که از تکنولوژی مشابهی استفاده می‌کند، واکنش حافظه‌ای را برمی‌انگیزد که حداقل ۲۵ سال دوام دارد.

 

آیا زگیل تناسلی واکسن دارد؟

آیا زگیل تناسلی واکسن دارد؟

بله. درحال حاضر برای زگیل ناحیه تناسلی واکسن وجود دارد. از آنجایی که ویروسهای HPV نوع ۱۶ و ۱۸در جنس مونث در طولانی مدت احتمال ابتلا به سرطان گردن رحم ، مهبل ،فرج و مقعد و در آقایان سرطان آلت و مقعد را افزایش میدهند، این واکسن از اهمیت بسیاری برخوردار است توصیه به خانمها و آقایان به خصوص کسانی که روابط جنسی با اشخاص متعددی دارند اینست که این واکسن را تزریق کنند.بهترین سن تزریق واکسن ۱۲ تا ۱۵ سالگی و نهایتا زیر ۲۶ تا ۳۰سال می باشد . .

آیا این واکسن بر علیه تمام انواع ویروسهای عامل زگیل تناسلی ایمنی ایجاد می کند؟

این واکسن علیه ۲ نوع اصلی HPV با ریسک بالا(۱۶،۱۸) و ۲ نوع شایع با ریسک پایین (۶،۱۱) برای فردی که هنوز آلوده نشده است،مصونیت ایجاد می کند.

آیا واکسن در ایران موجود است؟

بله واکسن گاردازیل در ایران موجود است.باید ۳ بار تزریق شود. ۱ نوبت بار اول، سپس۲ماه بعد از تزریق اول و نوبت سوم ۶ ماه بعد از تزریق اول

دو بار واکسن HPV را تزریق کرده‌ام، اما نوبت سوم را دریافت نکرده‌ام. آیا لازم است که از ابتدا شروع کنم؟

 خیر، لازم نیست که واکسیناسیون را از ابتدا شروع کنید، اما دریافت نوبت سوم به سن و زمان تزریق دو نوبت قبلی بستگی دارد:

  • اگر فاصله بین دو تزریق کمتر از ۵ ماه است، واکسن سوم را به محض آن که ۶ ماه از تزریق واکسن قبلی گذشت، تزریق کنید.
  • اگر کمتر از ۱۵ سال دارید و بین دو واکسن اول حداقل ۶ ماه فاصله است، نیازی به تزریق نوبت سوم نیست.
  • اگر ۱۵ سال یا بیشتر دارید، باید واکسن سوم را نیز تزریق کنید. فاصله واکسن سوم با واکسن‌های قبلی باید حداقل ۶ تا ۱۲ ماه باشد.

 

توجه داشته باشید:

  • تجارب بالینی تشخیصی به همراه انجام آزمایش دقیق PCR و نیز انتخاب راهکار درمان هر فرد مبتلا به زگیل تناسلی و یا مشکوک به آن متناسب بانوع،محل وشرایط بیمار راهگشای بیماران مبتلا به این بیماری می باشد .
  • معاینات دوره ای توسط فرد مجرب در این زمینه و اجرای الگوریتم تشخیصی و درمانی صحیح در این بیماری از اهمیت بسیار بالایی در پیشگیری و درمان سرطانهای احتمالی مرتبط با این بیماری به خصوص در خانمها دارد.
  • اهمیت موضوع به علت گسترش روز افزون بیماری ، ارتباط انواعی از ویروس پاپیلوم انسانی که با سرطان دهانه رحم،واژن، مقعد وآلت در ارتباط است واطلاعات کم عموم جامعه به خصوص دختران و پسران جوان در این رابطه می باشد..

لذا با توجه به اینکه پایان نامه دوره تخصصی اینجانب در مورد زگیل تناسلی بوده وبه همین علت در مورد این بیماری تحقیقات زیادی نموده ودارای تجارب بالینی زیادی می باشم چنانچه خانمها وآقایان محترم در این زمینه نیاز به توضیح،مشاوره و هرگونه راهنمایی تشخیصی و درمانی بیشتری دارند می توانند سوالات خود را در سایت مطرح نموده و یا با شماره همراه اینجانب تماس گرفته و یا با تعیین وقت قبلی به مطب مراجعه نمایند.

https://www.facebook.com/pages/Mehrabian-clinic/768037533206873

به این پست امتیاز دهید.
۳۵ پرسش و پاسخ زگیل تناسلی (زائده غیر سرطانی پوستی در اثر عفونت)
۴٫۲۷ از ۴۵ رای