لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

لوگو دکتر محرابیان

بوتاکس: تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک پیشانی و دور چشم

فهرست مطالب

عضلات صورت وظیفه نیمه باز کردن چشم‌ها، جمع کردن صورت و بالا بردن ابروهای شما را دارند، اما ممکن است باعث شوند که شما بیشتر از آنچه احساس می‌کنید خسته، جدی یا پیرتر به نظر برسید. یکی از پرکاربردترین و مؤثرترین روش‌های زیبایی غیرجراحی، بوتاکس است. پزشکان بوتاکس را به عنوان راهی برای کمک به شما در جوانسازی طبیعی صورت‌تان با یک مراجعه‌ معمولی و راحت به مطب و بدون دوره‌ی نقاهت برای شما ارائه می‌دهند.

علل ایجاد چین و چروک


 • حالت‌های صورت  مانند لبخند زدن، اخم کردن، نیمه بسته و جمع کردن چشم‌ها
 • استرس، احساسات
 • قرار گرفتن در معرض نور UV خورشید
 • خشکی پوست
 • ژنتیک
 • بالا رفتن سن
 • نداشتن استراحت کافی

آیا بوتاکس برای همه مناسب است؟ 


از آنجا که بوتاکس ارزان است و هیچ دوره نقاهتی ندارد، این درمان می‌تواند راه حل مناسبی برای بسیاری از افراد باشد. اگرچه، نتایج آن دائمی نیست افرادی که به دنبال راه حل دائمی برای چین و چروک و خطوط روی صورتشان هستند، باید به سراغ گزینه‌های جراحی زیبایی بروند.

بوتاکس چگونه عمل می کند؟ 


بوتاکس یک روش تزریقی برای صاف کردن چین و چروک‌ها است. بوتاکس به جای پر کردن چین و چروک از زیر پوست (یعنی همان کاری که فیلرهای پوستی و ژل انجام می‌دهند)، مانع از انقباض عضلات صورت می‌شود. در طی چند روز بعد از تزریق، نواحی تحت درمان به تدریج صاف می‌شوند. از آنجا که بوتاکس فقط عضلات خاصی از صورت را درمان می‌کند، بیماران هنوز هم می‌توانند حالات طبیعی صورت خود را داشته باشند و با حالتی منجمد یا بی روح به نظر نمی‌رسند.

کاربردهای بوتاکس 


تزریق بوتاکس برای چین و چروک‌های بسیار خاصی از صورت انجام می‌شود. بوتاکس می‌تواند مناطق زیر را درمان می کند:

خطوط پیشانی 

 تزریق بوتاکس برای از بین یردن خطوط پیشانی

خطوط و چین و چروک‌هایی که روی پیشانی ظاهر می‌شوند می‌توانند ظاهری خشن و پیر را در صورت شما ایجاد کنند. در بعضی از افراد، این خطوط می‌توانند در سنین بسیار کم ظاهر شوند. بیمارانی که خطوط پیشانی عمیقی دارند ممکن است بیش از آنچه هستند، خسته و پیر به نظر برسند. درمان زیبایی با بوتاکس می‌تواند خطوط و چین و چروک‌های ناخواسته را روی پیشانی درمان کرده و ظاهر صاف‌تر و جوان‌تری را برای شما به ارمغان آورد.

خطوط اخم  

خطوط اخم، چین و چروک‌های عمودی هستند که بین ابروها ظاهر می‌شوند. خطوط اخم که از انقباضات مکرر عضلات به دلیل ایجاد برخی از حالات در چهره در گذر زمان، ایجاد می‌شوند، می‌توانند شما اخمو و عصبانی نشان دهند. بوتاکس زیبایی می تواند این ناحیه را صاف کند تا چهره ای ملایم تر، آرام تر و صمیمی‌تر داشته باشید.

  آنچه در مورد تزریق بوتاکس باید بدانیم

خطوط پنجه کلاغی (خطوط اطراف چشم) 

 تزریق بوتاکس برای از بین یردن خطوط پنجه کلاغی (خطوط اطراف چشم)

خطوط اطراف چشم، که به آنها خطوط پنجه کلاغی نیز گفته می‌شود، چین و چروک‌های کوچکی هستند که در گوشه بیرونی چشم ها ظاهر می‌شوند. این خطوط اغلب جزء اولین نشانه‌های پیری صورت هستند. درمان زیبایی تزریق بوتاکس می‌تواند با از بین بردن این خطوط، ظاهر پیری شما را به حداقل برساند تا چشم‌ها به یک کانون جوانی و جذابیت روی صورت تبدیل شوند.

دیگر مزایای تزریق بوتاکس

در پایین تنها به برخی از مزایای بسیار تزریق بوتاکس اشاره می‌کنیم:

 • علاوه بر کاهش خطوط و چین و چروک، بوتاکس می‌تواند به لیفت ابرو به روشی غیر جراحی کمک کند.این روش تزریق، با کمی بالا بردن قسمت بیرونی ابروهای شما، می‌توانند بطور موقت باعث کاهش و رفع افتادگی چشم یا پلک شوند.
 • بیماران جوان‌تر می توانند تزریق بوتاکس را به عنوان یک درمان پیشگیرانه برای جلوگیری از ایجاد خط و چروک انجام دهند.
 •  تزریق بوتاکس همچنین یک مکمل عالی برای روشهای جراحی پلاستیک صورت مانند جراحی پلک یا عمل جراحی لیفت صورت است.

روش تزریق بوتاکس چگونه است؟ 


روش تزریق بوتاکس چگونه است؟

ابتدا با پزشک ملاقات می‌کنید تا در مورد اهداف خاص خود صحبت کنید و یک برنامه درمانی را طراحی کنید. سپس پزشک درمان بوتاکس را در مطب خود و به صورت سرپایی انجام دهد که حدودا 30 دقیقه طول می‌کشد، این درمان با تزریق کردن بوتاکس به نواحی مورد نظر با یک سوزن کوتاه و ریز انجام می شود. بیماران معمولاً کبودی کمی دارند و یا اصلا ندارند، با خطر بروز عوارض جانبی آن بسیار کم است. در حالی که هیچگونه دوره نقاهتی لازم نیست، پزشکان توصیه می کنند که بعد از تزریق بوتاکس، سر خود را بالاتر از بدن نگه دارید (در هنگام دراز کشیدن)، از انجام تمرینات شدید خودداری کنید و در اولین ساعات بعد از درمان از دست زدن به مناطق تحت درمان خودداری کنید. پس از 4 تا 6 روز، به تدریج پیشرفت های مطلوب درمان ظاهر می‌شوند.

تکمیل درمان جوانسازی صورت 


تکمیل درمان جوانسازی صورت با تزریق بوتاکس

از آنجا که هم تزریق بوتاکس و هم ژل، علائم پیری را به روش های مختلفی درمان می کنند، ترکیب این دو روش درمانی می‌تواند جوان‌سازی کامل‌تری را نسبت به تاثیر هر کدام بر روی چهره شما داشته باشد. از درمان های بوتاکس همچنین می توان برای طولانی تر کردن دوام و ماندگاری ژل تزریق شده و جراحی پلاستیک صورت، به خاطر جلوگیری از تشکیل مجدد چروک ها، استفاده کرد. در طول جلسه مشاوره اولیه، متخصص زیبایی شما برنامه درمانی مناسبی را برای اهداف زیبایی شما طراحی می‌کند.

سوالات متداول 


سوالات متداول تزریق بوتاکس

بعد از تزریق بوتاکس، چه زمانی می‌توانم نتیجه آن را ببینم؟ 

فرد در طی 3 الی 4 روز نتایج بوتاکس را مشاهده خواهد کرد، اما مشاهده‌ی اثرات کامل بوتاکس می تواند تا 14 روز طول بکشد.

  مراقبت بعد از بوتاکس برای پیشگیری از عوارض احتمالی

دوام بوتاکس بعد از تزریق چقدر است؟ 

به طور معمول بوتاکس می تواند تا 3 الی 4 ماه دوام داشته باشد. اگرچه، عواملی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. یکی از عوامل مؤثر این است که حالات چهره شما چقدر قوی و فعال هستند. اگر حالات پر تحرک و قوی را در صورت‌تان ایجاد کنید، احتمال ایجاد خطوط عمیق تر، چین و چروک در صورت شما بیشتر خواهد بود. این می تواند بر سرعت تحلیل رفتن بوتاکس شما تأثیر بگذارد.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنیم، مقدار بوتاکس تزریق شده است زیرا این عامل در طول عمر بوتاکس تاثیر خواهد داشت. به عنوان مثال، اگر مقدار ماده‌ی تزریق شده‌ی بوتاکس کمتر باشد، پس تا 4 ماه بیشتر دوام نخواهد داشت.

عوارض جانبی بوتاکس چیست؟

در تزریق بوتاکس درد موضعی حداقل خواهد بود. همیشه هنگام سوراخ کردن پوست، احتمال عفونت وجود دارد، به خصوص اگر مشتری مشکل سیستم ایمنی داشته باشد، اما این مورد خیلی رایج نیست. سایر عوارض جانبی احتمالی در تزریق بوتاکس شامل التهاب، حساسیت، تورم، قرمزی، خونریزی و کبودی حداقل است. خونریزی و کبودی را میتوان با  قطع مصرف داروهای ضد التهاب (ادوی، ASA، ناپروکسن) و مصرف الکل 24 ساعت قبل از تزریق کاهش داد.

در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر هم در چند ساعت یا حتی چند هفته پس از تزریق بوتاکس فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • ضعف عضلات در سراسر بدن
 • مشکل در صحبت کردن
 • مشکل در بلع
 • تاری دید
 • مشکل تنفس
 • از دست دادن کنترل مثانه

آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟

درد و ناراحتی در حین تزریق اغلب کم و مختصر است. قبل از تزریق میتوانید از پزشک خود بخواهید ناحیه را با یک کیسه یخ بی حس کند، البته این لازم نیست زیرا این روند 10 دقیقه یا کمتر طول می کشد، و بیشتر بیماران بدون هیچگونه ناراحتی و دردی از کلینیک خارج می شوند.

اگر بخواهم جلسات تزریق بوتاکس را ادامه ندهم، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در صورت متوقف کردن درمان بوتاکس هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. با تحلیل رفتن بوتاکس در پوستتان، متوجه خواهید شد که در مناطقی که تزریق انجام گرفته است حرکت بیشتری را خواهید دید. درست قبل از تزریق مجدد بوتاکس، زمانی است که بیشترین حرکت را در چهره خود احساس خواهید کرد. هر زمان که بخواهید می توانید تزریق بوتاکس را متوقف کنید. حالات چهره که خطوط و چروک هایی را در صورت شما میدهد، به حالت عادی خود بازمیگردد همانطور که قبل از تزریق بوتاکس وجود داشت.

  فیلر رووفیل الترا، پلاس و فاین: رفع چین و چروک، ماندگاری، عوارض

آیا من برای انجام بوتاکس خیلی جوان هستم؟ 

FDA استفاده از بوتاکس را برای مقاصد زیبایی، در افراد 18 تا 65 ساله تأیید کرده است. بیماران جوانتر که بوتاکس دریافت می کنند، عموماً اقدامات پیشگیرانه‌ای را برای کاهش خطر بروز خطوط دائم روی صورت انجام می‌دهند.

آیا بوتاکس می تواند مانع از ایجاد چین و چروک شود؟ 

بیشتر افراد برای به حداقل رساندن چین و چروک‌های موجود در صورت خود به تزریق بوتاکس فکر می‌کنند، اما برخی تحقیقات نشان داده اند که بوتاکس در واقع می‌تواند مانع از ایجاد چین و چروک شود. کار بوتاکس جلوگیری موقت از انقباض عضلات کوچک صورت می‌باشد. این انقباضات مکرر عضلانی در هنگام لبخند زدن، اخم کردن، خندیدن و ابراز سایر حالاتی است که در ایجاد چین و چروک نقش دارند. محدود کردن آن انقباضات یکی از راه‌های تأخیر در ایجاد چین و چروک است.

آیا تزریق بوتاکس باعث می‌شود که چهره فرد به حالتی منجمد و بی روح به نظر برسد؟ 

خیر. مسئله‌ی اصلی در درمان مؤثر بوتاکس، هدف قرار دادن عضلات با دقت وجلوگیری از استفاده زیاد آنها است. ظاهر غیر طبیعی، “منجمد” و بی روح وقتی اتفاق می‌افتد که به هر دلیلی درمان بیش از حد انجام شود. هنگامی که درمان‌های بوتاکس توسط یک پزشک ماهر انجام شود،ظاهر فرد طبیعی‌تر و جوان‌تر به نظر خواهد رسید.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟ 

همان‌طور که در تمام روش‌های زیبایی صادق است، قیمت تزریق بوتاکس بسته به عوامل متعددی متفاوت است. این عوامل عبارتند از سطح تجربه و مهارت متخصص، ناحیه ای که تزریق در آن انجام می‌شود، و نواحی صورت که قرار است درمان روی آن انجام شود. اکثر بیماران قیمت‌ها را با یکدیگر مقایسه می‌کنند، اما یادآوری این نکته ضروری است که تزریق بوتاکس یک روش پزشکی است و باید توسط یک متخصص با تجربه و آموزش دیده انجام شود که درکی از آناتومی صورت دارد.

چه کسانی نباید تزریق بوتاکس زیبایی انجام دهند؟

از بوتاکس زیبایی استفاده نکنید اگر:

 • به هر یک از مواد تشکیل دهنده بوتاکس مانند سم بوتولینوم نوع A و آلبومین سرم انسانی حساسیت دارید. واكنش آلرژيك نسبت به يك محصول سم بوتولين ديگر مانند مایوبلوک (rimabotulinumtoxinB)، دیسپورت (abobotulinumtoxinA)، يا زئومین (incobotulinumtoxinA) دارید.
 • یا عفونت پوستی در محلی که قرارا ست تزریق انجام دهید داشته باشید.

افرادی که شرایط زیر را دارند نباید تزریق بوتاکس انجام دهند:

 • زنان باردار
 • مادران شیرده
 • بیماران مبتلا به میاستنی گراویس (ضعف وخیم عضلانی)
 • افرادی که بیماری های عصبی دارند

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

مقالات مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x
Call Now Buttonتماس