لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۲۶ اسفند۱۴۰۲

پاسخ به پرسش های شایع خانم ها از زگیل تناسلی ( بخش ۱)

فهرست مطالب

زگیل تناسلی و ویروس عامل آن ترجیح جنسیتی خاصی برای مرد یا زن ندارد ،لیکن به دلایل مختلف از جمله آناتومی خاص دستگاه تناسلی خانمها و ارتباط شدید بین اچ پی وی و سرطان دهانه رحم و نیز فیزیولوژی زنانه، بارداری و پرورش جنین و همچنین مسائل فرهنگی حاکم بر کشورهایی همچون کشور ما که به خاطر شرم و حیا و مسائل اخلاقی از افشا و درمان این بیماری امتنا می ورزند، نگرانی در مورد این بیماری معمولا در خانمها بیشتر از آقایان است.


 

جهت مشاهده فیلم های آموزشی در مورد زگیل تناسلی و درمان آن بر روی لینک زیر کلیک کنید

فیلم های بیشتر درباره زگیل تناسلی

عدم واکسیناسیون بر علیه این بیماری و نیز عدم اطلاع رسانی کافی در مورد این بیماری و غفلت از این مسئله که این بیکاری در خیلی از موارد می تواند در طی تماسهای سطحی دستگاه تناسلی از ناقلی بدون علامت نیز منتقل گردد، باعث شیوع روزافزون این بیماری در خانمها و به خصوص در دختران جوان در طی سالهای اخیر گردیده، لذا در پی نوشت مطالب قبلی در این خصوص در وب سایت شخصی اینجانب و استقبال شدید خوانندگان محترم، با توجه به اینکه پایان نامه تخصصی اینجانب در مورد زگیل تناسلی بوده و تجارب و تحقیقات بسیاری در تشخیص و درمان این بیماری دارم، بر آن شدم تا در این مقاله به پاسخ پرسشها و نگرانی های شایع خانمها از زگیل تناسلی و ویروس مولد آن ( اچ پی وی ) بپردازم. در ضمن به خوانندگان محترم این مقاله توصیه می گردد سایر مقاله های موجود در سایت در این باره را مطالعه نمایند.

آیا تماس سطحی ناحیه تناسلی یک خانم با شریک جنسی آلوده می تواند باعث انتقال این بیماری شود؟


بلی، با توجه به اینکه این بیماری به شدت مسری می باشد، حتی تماس های سطحی و بدون دخول کامل نیز امکان سرایت و ابتلا را دارد.

 ایا در صورت نبود علائم بالینی ظاهری در شریک جنسی می توان از عدم انتقال این بیماری اطمینان حاصل کرد؟


خیر ، همانگونه که قبلا نیز ذکر گردیده، فقدان علائم بالینی به معنای آلوده نبودن فرد، نبوده و احتمال ناقل بودن بدون علامت و در نتیجه سرایت بیماری و جود دارد.

میزان شیوع به این ویروس در بین خانمها چقدراست؟


تاکنون، در ایران، آمار رسمی و قطعی درباره ابتلا به عفونت HPV به صورت کامل موجود نیست، و نتایج برخی از مطالعات نیز اختلافات قابل توجهی دارند. با این حال، براساس مطالعات جهانی که در منابع مرجع ذکر شده است، تقریباً ۵۰٪ از افرادی که فعالیت جنسی دارند احتمال ابتلا به عفونت HPV را دارند.

لطفاً توجه داشته باشید که این اطلاعات بر اساس مطالعات عالمانه جهانی است و ممکن است در شرایط و جمعیت‌های مختلف دقت و قابل اعتمادی داشته باشد. برای اطلاعات دقیق‌تر و بروزتر در مورد وضعیت آماری در ایران، توصیه می‌شود به منابع و مؤسسات پزشکی معتبر مراجعه کنید.

آیا اگر خانمی با فرد آلوده به این ویروس تماس جنسی داشته باشد،حتما به این ویروس آلوده و به این بیماری مبتلا می شود؟


احتمال سرایت این ویروس از فرد آلوده در تماس جنسی بالا است. ولی پس از تماس جنسی با فرد آلوده، سه احتمال وجود دارد.

الف) سیستم ایمنی فرد مقابل در بدو ورود دفاع خوبی داشته باشد و اجازه آلوده شدن را ندهد.

ب) فرد آلوده شود ولی به صورت ناقل بدون علامت باقی بماند و سالها این عفونت را داشته باشد و یا بعدها آن را پاکسازی کند.

ج) فرد، آلوده شده و پس از دوره کمون، علائم بالینی زگیل در او ظاهر شود و یا در سالیان آینده مستعد به سرطانهای دستگاه تناسلی گردد. متاسفانه در حال حاضر هیچ روشی وجود ندارد که بتوانیم پیش بینی کنیم که فرد آلوده شده در کدام گروه قرار خواهد گرفت.

 آیا اگر فرد مبتلا و یا مشکوک به آلودگی قبل از تماس جنسی از مواد ضد عفونی کننده و یا کاندوم استفاده کند ،خطر انتقال به شریک جنسی وی از بین می رود؟


خیر، این تصور غلطی است که فکر کنیم با استفاده از الکل، بتادین، ساولن، و یا سایر مواد ضد عفونی کننده و یا استفاده از کاندوم انتقال این بیماری منتفی می گردد. البته استفاده از کاندوم ریسک انتقال را کاهش می دهد ولی منتفی نمی سازد.

اگر خانمی با فرد مبتلا یا مشکوک به آلودگی تماس جنسی داشته باشد چه باید بکند؟


با توجه به مدت زمان تقریبی دوره کمون بیماری HPV که حدوداً ۶ تا ۸ هفته است، در صورت مشاهده علائم مشکوک در ناحیه تناسلی یا بلافاصله پس از گذشت این مدت، بهتر است به پزشک متخصص زنان یا پوست مراجعه کرده و مورد معاینه قرار گیرید. با این حال، به دلیل اینکه دوره کمون بیماری HPV ممکن است به مدت هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول بکشد، مراجعات مکرر به منظور انجام معاینه بسیار ضروری هستند.

اطمینان حاصل کردن از وضعیت سلامتی خود از اهمیت بالایی برخوردار است، بنابراین هر چه سریعتر به پزشک متخصص مراجعه کنید، به ویژه اگر علائمی که مشکوک به بیماری HPV هستند را تشخیص دهید. پزشک شما، بر اساس نتایج معاینه و سابقه پزشکی شما، برنامه درمانی مناسب را برای شما تعیین خواهد کرد و نکات مربوط به مراقبت و پیگیری بیماری را توضیح خواهد داد.

در صورتی که خانمی تماس جنسی مشکوکی داشته و هیچگونه علائم ظاهری ندارد، آیا انجام تست دقیق آزمایشگاهی PCRبرای تشخیص آلودگی با این ویروس ضروری است؟


با توجه به اینکه موارد زیادی از آلودگی بدون علامت با این ویروس در سن زیر ۳۰ سالگی خود به خود توسط سیستم ایمنی پاک سازی می شود. بنابر این در سنین زیر ۳۰ سالگی برای افراد بدون علامت انجام این تست توصیه نمی گردد. مگر در شرایط خاص و به صلاحدید پزشک متخصص.

 آیا خانم ها بدون مراجعه به پزشک متخصص می توانند وجود و یا عدم وجود بیماری را در خود تشخیص دهند؟


با توجه به اینکه در بسیاری از موارد، ضایعات دیگری در ناحیه تناسلی خانم‌ها وجود دارد که ممکن است در نگاه افراد غیرمتخصص به عنوان زگیل تناسلی تشخیص داده شوند، مراجعه به یک پزشک متخصص واجد تجربه امری ضروری است.

امراضی مانند وستیبولار پاپیلوماتوزیس، کیست اپی درموئید، فولیکولیت و سیرینگوما از جمله ضایعاتی هستند که ممکن است به عنوان زگیل تناسلی تشخیص داده شوند یا در برخی موارد، زگیل تناسلی در خانم‌ها پنهان بماند و توسط فرد خود تشخیص داده نشود. بنابراین، برای تشخیص صحیح و درمان مناسب، حضور حتمی در پزشک متخصص با تجربه ضروری است.

پزشک متخصص، با بررسی و معاینه دقیق، می‌تواند نوع و مشخصه ضایعات را تشخیص داده و برنامه درمانی مناسب را تدوین کند. همچنین، او می‌تواند شرایطی را که ممکن است با ظاهر زگیل تناسلی اشتباه گرفته شوند، شناسایی کرده و راهنمایی‌های لازم را در این خصوص ارائه دهد. به خاطر داشته باشید که صحت تشخیص و درمان مناسب وابسته به تخصص و تجربه پزشک است، بنابراین بهتر است از خدمات پزشکی متخصص واجد تجربه استفاده نمایید.

برای خواندن ادامه مطلب :

پاسخ به پرسش های شایع خانم ها از زگیل تناسلی ( بخش ۲) را کلیک کنید.

با توجه به اینکه پایان نامه دوره تخصصی اینجانب در مورد زگیل تناسلی بوده وبه همین علت در مورد این بیماری تحقیقات زیادی نموده ودارای تجارب بالینی زیادی می باشم چنانچه خانمها و آقایان محترم در این زمینه نیاز به توضیح، مشاوره و هرگونه راهنمایی تشخیصی و درمانی بیشتری دارند می توانند سوالات خود را در سایت مطرح نموده و یا با شماره همراه اینجانب تماس گرفته و یا با تعیین وقت قبلی به مطب مراجعه نمایند.

زگیل تناسلی را جدی بگیرید. با توجه به محدودیت نوبت های مطب لطفا با تعیین وقت قبلی مراجعه فرمایید.

ساعت کاری مطب: شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ – پنج شنبه: ساعت ۹ تا ۱۳  (با تعیین وقت قبلی)

 تعیین نوبت مطب: ۰۲۱۸۸۴۲۷۶۳۰ 

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
2
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما