لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۱۲ آذر۱۴۰۲

علائم زگیل تناسلی: زگیل تناسلی چه شکلی است و از کجا بدانیم زگیل تناسلی داریم؟

فهرست مطالب

آشنایی با زگیل تناسلی در زنان و مردان بسیار حائز اهمیت است، زیرا این عفونت یک بیماری شائع قابل انتقال از طریق روابط جنسی است. زگیل تناسلی به وسیله ویروس پاپیلوماویروس انسانی یا HPV ایجاد می‌شود. این ویروس می‌تواند از طریق تماس با پوست منتقل شده و فرد دیگری را آلوده کند. انواع مختلفی از HPV وجود دارند و برخی از آنها می‌توانند زگیل تناسلی یا تغییرات سلولی که به سرطان منجر می‌شوند، در محل‌هایی مانند دهانه رحم، واژن، آلت تناسلی مردانه، مقعد یا گلو ایجاد کنند. HPV (پاپیلوماویروس انسانی) شایع‌ترین عفونت منتقله از راه جنسی (STI) در جهان است و بیشتر افراد مبتلا به HPV علائمی ندارند و حتی نمی‌دانند که مبتلا هستند. بیشترین موارد HPV به‌طور خودبخودی و بدون نیاز به درمان بهبود می‌یابند. این مقاله شما را با علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان آشنا می‌کند. در صورت نیاز به درمان زگیل تناسلی، بهتر است به یک پزشک ماهر و مجرب مراجعه کنید که در خصوص درمان‌ها و کنترل عوارض اطلاعات کافی دارد. این اقدام همچنین خطر بروز عوارض جانبی و زمان بازگشت بهبودی را کاهش می‌دهد.


دکتر محرابیان اولین و تنها مبتکر تشخیص و درمان زگیل تناسلی از تشخیص تا نتیجه نهایی درمان قطعی و دارنده پایان نامه تخصص با درجه عالی در زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی


زگیل تناسلی برجستگی هایی به رنگ پوست یا سفید رنگ است که روی واژن، آلت تناسلی بانوان، دهانه رحم، آلت تناسلی آقایان، بیضه یا مقعد شکل می گیرد. زگیل تناسلی همیشه با چشم قابل دیدن نیست. ممکن است بسیار کوچک و هم رنگ پوست یا کمی تیره تر باشد. این ویروس ها کمی شبیه تکه کوچکی از گل کلم هستند و ممکن است هنگام لمس کردن نرم و مقداری برجسته باشند. ممکن است یک زگیل یا دسته ای از آنها را داشته باشید و می توانند بزرگ یا کوچک باشند.

ممکن است چند هفته یا ماه ها بعد از ابتلا، زگیل محو شود. همه برجستگی های ناحیه تناسلی نیز زگیل نیستند. عفونت ها و موارد طبیعی پوست هستند که ممکن است شبیه زگیل باشند ولی چیز دیگری هستند. اگر حس می کنید زگیل تناسلی دارید، باید توسط پزشک یا پرستار بررسی شود. اگر زگیل تناسلی پخش یا بزرگ شود، بیماری می تواند آزاردهنده و دردناک باشد.

ایجاد زگیل تناسلی


ایجاد زگیل تناسلی

بعد از رابطه با شخص مبتلا به زگیل تناسلی ممکن است چندین هفته، ماه یا حتی سال طول بکشد تا زگیل ها در شما نیز نمایان شوند. به همین دلیل دانستن اینکه چه زمان به عفونت HPV مبتلا شده اید یا چه کسی آن را به شما منتقل کرده، سخت می باشد.

 برخی ممکن است فقط یک بار زگیل داشته باشند و دیگر هرگز ظاهر نشود. برخی بیشتر از یک بار دچار زگیل می شوند (عود کننده است).

اگر مبتلا به زگیل تناسلی شدید، ممکن است فکر کنید که شریک جنسی شما به شما خیانت کرده است که لزوما درست نمی باشد. گاهی نمایان شدن زگیل تناسلی می تواند زمان زیادی ببرد، بنابراین ممکن است شما یا شریک جنسی شما مدت ها قبل به آن مبتلا شده باشد. برخی ویروس ها قبل از تبدیل شدن به زگیل، ماه ها یا حتی سال ها در بدن باقی می مانند.

می توانید مبتلا به نوعی از HPV شوید که باعث ایجاد زگیل می شود ولی شما هرگز علائمی نداشته باشید. اما باز هم به شخص دیگری آن را منتقل کنید و پس از آن زگیل تناسلی در آنها نمایان شود. بنابراین دانستن اینکه دقیقا چه زمانی مبتلا به زگیل تناسلی شده اید پیچیده است. در این حالت صحبت کردن با شریک جنسی و پزشک یا پرستار می تواند مفید باشد.

علائم زگیل تناسلی در بانوان

اکثر مبتلایان به HPV به غیر از خود زگیل هیچ علائم دیگری ندارند. HPV معمولا خود به خود و بدون ایجاد بیماری رفع می شود. ولی اگر باعث ایجاد زگیل شد، می تواند ماه ها طول بکشد تا خود را نشان دهد.

علائم زگیل HPV در بانوان شامل برجستگی کوچک یا گروهی از برجستگی ها در ناحیه تناسلی است. زگیل ها می توانند در داخل یا خارج واژن، درون یا اطراف مقعد یا روی دهانه رحم ایجاد شوند. همیشه هم نمی توانید برجستگی ها را حس کنید. زگیل های تناسلی می توانند به صورت زیر نیز باشند.

 • بزرگ یا کوچک
 • گوشتی رنگ یا کمی تیره تر
 • برجسته یا مسطح
 • نرم یا برجسته (گل کلم مانند)
 • درد واژن
 • خون در مدفوع

HPV در خانم ها ممکن است رفع شود، همان طور بماند یا از نظر تعداد، اندازه بیشتر شود. معمولا بدون درد هستند. ممکن است در مکان زگیل خارش یا ترشحات غیر طبیعی واژن داشته باشید. اگر در طراف یا روی ناحیه تناسلی برجستگی قرمز یا زگیل داشتید، اگر مشخص شد شریک جنسی شما مبتلا به HPV یا دیگر بیماری های مقاربتی (STD) بود، یا اگر زگیل تناسلی داشت، برای معاینه به پزشک یا پرستار مراجعه کنید. این افراد معمولا می توانند با معاینه زگیل HPV را تشخیص دهند.

اگر شما خانمی هستید که رابطه جنسی محافظت نشده داشتید، می توانید توسط پزشک معاینه شوید. آزمایش HPV کم خطر که در مورد ویروس مسبب زگیل تناسلی است، معمولا انجام نمی شود. پزشک باید شما را معاینه کند تا متوجه شود که آیا به ویروس آلوده هستید یا خیر. زگیل ها ممکن است طی ماه ها یا سال ها بعد از رابطه جنسی ظاهر شوند.

گاهی زگیل تناسلی در درون واژن شکل می گیرد و تشخیص را سخت می کند. ممکن است علائمی مشابه زگیل تناسلی داشته باشید، اما متوجه شوند که مورد دیگری بوده است. درطی بارداری به خاطر تغییر در مبارزه سیستم ایمنی با ویروس، ظاهر شدن یا عود کردن زگیل ها شایع می باشند.

علائم زگیل تناسلی در مردان

بیشتر افراد مبتلا به HPV که منجر به ایجاد زگیل تناسلی می‌شود، به جز زگیل خود، هیچ نشانه‌ای ندارند. HPV به طور معمول به طور خودبخود و بدون نیاز به درمان رفع می‌شود. اما اگر زگیل تناسلی را ایجاد کند، ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا ظاهر شود.

در مردان، زگیل ممکن است روی آلت تناسلی، بیضه‌ها یا نواحی اطراف مقعد ظاهر شود. برای تشخیص ویروس مسئول ایجاد زگیل تناسلی در مردان، تست قابل اعتمادی وجود ندارد. بهتر است از پزشک خود بخواهید که معاینه فیزیکی انجام دهد یا تست‌های معمولی را انجام دهید.

علائم HPV مسبب زگیل تناسلی در آقایان شامل برجستگی یا گروهی از برجستگی ها روی نوک یا بدنه آلت تناسلی، بیضه یا مقعد می شوند. همیشه نمی توانید برجستگی ها را مشاهد کنید. ممکن است به اشکال زیر باشند:

 • بزرگ یا کوچک
 • گوشتی رنگ یا کمی تیره تر
 • برجسته یا مسطح
 • نرم یا برجسته (گل کلم مانند)
 • تفاوت در جریان ادرار یا خون در ادرار
 • خون در مدفوع

HPV مسبب زگیل تناسلی در مردان ممکن است خود بخود رفع شود، همانطور باقی بماند یا اندازه و تعداد آن تغییر کند. معمولا بدون درد هستند اما ممکن است خارش داشته باشند. اگر در اطراف یا داخل اندام تناسلی خود برجستگی قرمز یا زگیل دارید، شریک جنسی شما مبتلا به HPV یا بیماری های مقاربتی دیگر (STD) است، یا زگیل تناسلی دارد. برای تشخیص به پزشک یا پرستار مراجعه کنید. این افراد می توانند زگیل تناسلی را تشخیص داده و به درمان آن نیز کمک کنند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟


چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

اگر شریک جنسی یا همسر شما برجستگی ها یا زگیل هایی در ناحیه تناسلی خود داشت یا اگر موارد زیر را مشاهده کردید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

 • ترشح غیرطبیعی از واژن یا آلت تناسلی مردانه
 • سوزش، درد یا خونریزی در هنگام ادرار یا رابطه جنسی
 • یک یا چند برجستگی بدون درد در اطراف واژن، مقعد یا آلت تناسلی مردانه
 • خارش یا خونریزی از آلت تناسلی یا مقعد
 • تغییر در جریان طبیعی ادرار (مثلا کج شدن مسیر ادرار به طرفین) که برطرف نمی شود.
 • داشتن شریک جنسی که زگیل تناسلی یا برخی از علائم آن را دارد، حتی اگر شما علائمی نداشتید.

سوالات پرتکرار


سه مورد از علائم زگیل تناسلی چیستند؟

اگر این علائم را دارید، ممکن است زگیل تناسلی داشته باشید:

 • ضایعه گوشتی رنگ یا خاکستری در اطراف واژن، مقعد یا بالای ران ها.
 • ضایعات ممکن است داخلی باشند.
 • خارش یا خونریزی اطراف مقعد و واژن
 • تغییر در جریان ادرار

زگیل های تناسلی وقتی برای اولین بار ایجاد می شوند چگونه هستند؟

معمولا بدون درد هستند ولی ممکن است خارش داشته باشند. اگر زگیل یا برجستگی های قرمز رنگی داخل یا روی اندام تناسلی دارید، شریک جنسی شما مبتلا به HPV یا بیماری مراقبتی دیگری است، یا زگیل تناسلی دارد، برای معاینه به پزشک یا پرستار با مرکز برنامه ریزی سلامت والدین مراجعه کنید.

چه چیزی ممکن است با زگیل تناسلی اشتباه گرفته شود؟

زگیل تناسلی می تواند با موارد بدون ضرری مانند خال ها، منگوله های پوستی یا پاپول های مرواریدی کلاهک آلت تناسلی مردان وستیبولار پاپیلوماتوز( برجستگیهای پرز مانند قبل از ورودی واژن) اشتباه گرفته شوند. این موارد عفونی نیستند.

آیا می توانید زگیل تناسلی را حس کنید؟

زگیل های تناسلی معمولا شکل برجستگی های کوچک تقریبا شبیه گل کلم کوچکی به نظر می رسند. معمولا درد ندارند یا آزردگی جزئی ایجاد می کنند، در ظاهر رنگی یا هم رنگ پوست هستند و می توانند در هنگام لمس نرم یا سفت باشند.

علائم زگیل تناسلی در بانوان چست؟

 • خونریزی بعد از رابطه جنسی
 • ترشحات غیرطبیعی
 • توده در واژن
 • درد در هنگام رابطه جنسی

آیا باید نگران زگیل تناسلی باشم؟

زگیل تناسلی اگر درمان نشود، ممکن است به بخش های دیگر منتقل شود و اندازه و تعداد آن بیشتر گردد. در برخی موارد، زگیل تناسلی خود به خود رفع نمی شود و باید توسط پزشک به محض ظاهر شدن بررسی شوند.

آیا زگیل ها در هنگام ایجاد شدن خارش دارند؟

اگرچه تمامی زگیل ها خراش ندارند، اما خارش داشتن زگیل ها کاملا طبیعی است. معمولا علائم جدی تر از خشکی و آزردگی پوست در اطراف ناحیه عفونی شده نمی شوند.

چه چیزی زگیل تناسلی را بدتر می کند؟

در صورتی که اخیراً به زگیل تناسلی مبتلا شده‌اید، انجام فعالیت‌های اصلاح و کندن موهای ناحیه شرمگاهی ممکن است منجر به افزایش عفونت گردد. زیرا این روش‌های حذف مو می‌تواند منجر به بریدگی‌ها، ساییدگی یا تحریک پوست شود که این امر امکان ورود و آلوده کردن ناحیه گسترده‌ای از پوست به ویروس را فراهم می‌کند.

 

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما