لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

خطرات زگیل تناسلی برای مردان و زنان

فهرست مطالب

زگیل های تناسلی به دلیل وجود ویروس ایجاد میشوند و ممکن است در هر جایی از بدن ظاهر شوند. زگیل های ناحیه تناسلی توسط ویروس پاپیلو مای انسانی که معمولا به آن HPV گفته می‌شود، ایجاد می‌شوند و به راحتی از طریق تماس جنسی منتقل می‌شوند. عفونت HPV شایع ترین بیماری مقاربتی (STD) در جهان است. اشکال خاصی از این ویروس می‌توانند باعث سرطان دهانه رحم، رکتوم، فرج، واژن و آلت تناسلی شوند. حداقل 50 درصد از مردان و زنانی که رابطه جنسی دارند در مقطعی از زندگی خود به عفونت HPV تناسلی مبتلا می‌شوند. بعد از اینکه کسی به ویروس HPV آلوده شود ممکن است یک تا سه ماه (یا در برخی موارد بیشتر) طول بکشد تا زگیل ظاهر شود. برخی از بیماران مبتلا به HPV هرگز به زگیل مبتلا نمی‌شوند. با مطالعه این مقاله با خطرات و عوارض زگیل تناسلی در مردان و زنان آشنا خواهید شد. برای درمان زگیل تناسلی باید به یک پزشک باتجربه و ماهر که با درمان و نحوه کنترل عوارض آشنا است، مراجعه کنید. این کار خطرات و عوارض جانبی و همچنین زمان بهبودی را کاهش می‌دهد.

عوامل خطر زگیل خطرتناسلی


عوامل خطر زگیل خطرتناسلی

HPV از طریق تماس مستقیم پوست به پوست در رابطه جنسی واژینال یا مقعدی منتقل می‌شود. همچنین در برخی موارد نادر ممکن است HPV از طریق رابطه جنسی دهانی منتقل شود. تماس مستقیم با زگیل یا تماس باپوست ناحیه تناسلی که ویروسی است می‌ تواند باعث ایجاد عفونت شود.

زگیل ممکن است در عرض چند هفته و حتی چند ماه پس از رابطه جنسی با فردی که HPV دارد ظاهر شود یا ممکن است هرگز ظاهر نشود. در نتیجه ممکن است تشخیص اینکه چه زمانی یا از چه کسی ویروس به شما منتقل شدده است امکان پذیر نباشد.

اکثر افرادی که رابطه جنسی دارند در برخی مواقع به HPV تناسلی مبتلا می‌شوند. عواملی که می‌توانند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهند عبارتند از:

 • داشتن رابطه جنسی محافظت نشده با چندین شریک جنسی
 • داشتن یک عفونت مقاربتی دیگر
 • داشتن رابطه جنسی با شریکی که سابقه جنسی او را نمی‌دانید.
 • رابطه جنسی در سن پایین (زیر 30 سال)
 • مشکل سیستم ایمنی مانند HIV یا مصرف داروهای پیوند عضو
 • استعمال دخانیات

عوارض زگیل تناسلی


در بیشتر موارد (9 از 10) HPV خود به خود در عرض دو سال بدون ایجاد مشکلی برای سلامتی از بین میرود. اما در مواردی که HPV از بین نمی‌رود ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی مانند زگیل تناسلی و سرطان شود.

زگیل تناسلی معمولا به صورت یک برآمدگی کوچک یا تعدادی برجستگی در ناحیه تناسلی ظاهر می‌شود. آنها می‌توانند کوچک یا بزرگ، برجسته یا مسطح یا به شکل گل کلم باشند. پزشک معمولا میتواند با معاینه ناحیه تناسلی زگیل ها را تشخیص دهید.

عوارض عفونت HPV می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

سرطان

سرطان

HPV بیشتر از 100 نوع مختلف دارد. انواعی از HPV که باعث زگیل تناسلی می‌شوند، باعث سرطان نمی‌شوند. اما یک فرد ممکن است به بیش از یک نوع عفونت HPV در یک زمان مبتلا شود و حداقل 14 نوع آن می‌تواند باعث سرطان شود از جمله سرطان دهانه رحم. زنانی که مبتلا به زگیل تناسلی می‌شوند ممکن است برای تشخیص علائم دهانه رحم یا انواع پر خطر HPV نیاز به غربالگری داشته باشند.

انواع پرخطر مانند HPV 16 و HPV 18 در اکثر سرطان های رحم نقش دارند. آنها همچنین میتوانند منجر به تغییرات پیش سرطانی در سلول های دهانه رحم شوند که به آن دیسپلازی می‌گویند.

سایر انواع HPV هم ممکن است باعث سرطان فرج شوند. آنها همچنین میتوانند باعث ابتلا به موارد زیر شوند:

 • سرطان آلت تناسلی
 • سرطان مقعد
 • سرطان حنجره
 • سرطان مری

همه این سرطان ها ناشی از عفونت های HPV درمان نشده هستند. سرطان بسیار آهسته رشد میکند و تشخیص آن ممکن است تا چندین سال بعد از ابتلای فرد به HPV طول بکشد. در حال حاضر هیچ راهی برای تشخیص اینکه چه کسی پس از ابتلا به HPV به سرطان مبتلا می‌شود وجود ندارد.

سرطان دهانه رحم ارتباط نزدیکی با عفونت HPV تناسلی دارد. انواع خاصی از HPV نیز با سرطان های فرج، مقعد، آلت تناسلی و دهان و گلو مرتبط هستند. عفونت HPV همیشه منجر به سرطان نمی‌شود اما زنان باید به طور منظم آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند به ویژه آنهایی که به انواع پر خطر HPV مبتلا شده اند. سرطان اغلب سالها و حتی دهه ها پس از ابتلا به HPV طول می‌کشد تا خود را نشان دهد. زگیل تناسلی و سرطان ناشی از انواع مختلف HPV هستند.

هیچ راهی برای تشخیص اینکه چه کسی به سرطان یا سایر بیماری های ناشی از HPV مبتلا میشود وجود ندارد. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند (از جمله افراد مبتلا به HIV) احتمالا بدنشان مقاومت کمتری در برابر HPV دارد. همچنین ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های ناشی از HPV قرار داشته باشند. برای غربالگری سرطان دهانه رحم میتوان از دو تست مختلف استفاده کرد: تست پاپ که میتواند تغییرات سلول های دهانه رحم را تشخیص دهد و تست HPV که وجود ویروس پاپیلومای انسانی را تشخیص دهد.

پزشکان به همه خانم ها توصیه می‌کنند:

 • در رده سنی 21 تا 29 سال هر 3 سال یکبار غربالگری دهانه یعنی تست پاپ اسمیر انجام دهند.
 • در سنین 30 تا 65 سال هر 3 سال یکبار ازمایش پاپ اسمیر به همراه تست HPV را هر 5 سال یکبار انجام دهند.

زنان 30 تا 65 ساله هم این امکان را دارند که هر 5 سال یک بار آزمایش HPV انجام دهند. اگر آزمایش پاپ اسمیر نتیجه نامشخص یا غیر طبیعی  داشت به این معنی نیست که فرد مبتلا به سرطان است. پزشک ازمایش های اضافی برای بررسی هر گونه تغییر در سلول های دهانه رحم انجام میدهد.

هیچ آزمایش غربالگری دیگری برای سایر انواع سرطان ناشی از HPV وجود ندارد بنابراین باید به هر گونه تغییر در ظاهر، توده، درد، خونریزی غیر طبیعی یا هر گونه ناهنجاری دیگری در قسمت هایی از بدن که به طور احتمالی ممکن است به HPV آلوده شود دقت کنید.

مشکلات دوران بارداری

مشکلات دوران بارداری

در برخی موارد نادر در دوران بارداری زگیل می‌تواند بزرگ شود و ادرار کردن را دشوار کند. زگیل روی دیواره واژن می‌تواند از کشش بافت های واژن در هنگام زایمان جلوگیری کند. زگیل های بزرگ روی واژن ممکن است در هنگام زایمان دچار خونریزی شوند. به ندرت ممکن است نوازدی که از مادری مبتلا به زگیل تناسلی متولد می‌شود دچار زگیل در گلو شود. ممکن است برای جلوگیری از مسدود شدن راه هوایی نوازد نیاز به جراحی داشته باشد. زنان باردار با سابقه زگیل تناسلی باید به پزشک مراجعه کنند. البته بعید است که این امر باعث بروز عوارض بارداری یا تاثیر بر جنین شود. همچنین داشتن زگیل تناسلی در دوران بارداری می‌تواند زایمان را دشوار تر کند.

جریان غیر طبیعی ادرار و خونریزی

جریان غیر طبیعی ادرار و خونریزی

زگیل های تناسلی که درمان نمیشوند اگر در مجرای ادرار قرار داشته باشند ممکن است در نهایت باعث جریان غیر طبیعی ادرار در مردان شوند. آنها همچنین ممکن است باعث ترشحات واژن یا خونریزی از مجرای ادرار، واژن یا مقعد شوند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟


چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت وجود مشکلات زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • زگیل تناسلی شما برمی‌گردد.
 • پوستی که برای زگیل تناسلی تحت درمان است بسیار دردناک یا متورم است.
 • زگیل های جدید را در قسمت دیگری از بدن خود میبیند یا احساس می‌کنید.
 • در مورد وضعیت یا مراقبت از خود سوال یا نگرانی دارید.

سوالات پرتکرار


آیا زگیل تناسلی میتواند مشکلات جدی ایجاد کند؟

زگیل تناسلی یک گونه کم خطر عفونت HPV است. سویه های پرخطر مانند HPV 16 و HPV 18 در اکثر سرطان های دهانه رحم نقش دارند. آنها همچنین میتوانند منجر به تغییرات پیش سرطانی در سلول های دهانه رحم شوند که به آن دیسپلازی میگویند. سایر انواع HPV هم ممکن است باعث سرطان فرج شوند.

اگر زگیل تناسلی را درمان نکنید چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر زگیل تناسلی درمان نشود ممکن است ناپدید شود، ثابت بماند یا از نظر اندازه یا تعداد بیشتر شود. با گذشت زمان اکثر زگیل ها در نهایت بدون درمان از بین میروند.

زگیل تناسلی چه اندامی هایی را درگیر می‌کند؟

زگیل ها توده های بدون دردی هستند که در قسمت های مرطوب در داخل و اطراف اندام های جنسی و راست روده ایجاد میشوند. در مردان شایع ترین نواحی درگیر آلت تناسلی و کیسه بیضه است. در زنان زگیل تناسلی بیشتر در قست پایین دهانه رحم و واژن ایجاد میشود.

آیا ابتلا به زگیل تناسلی نگران کننده است؟

زگیل تناسلی نباید باعث درد یا مشکل جدی شود. اما زگیل ها ممکن است ناخوشایند باشند و باعث نگرانی افراد شوند. اگر زگیل ها روی پوست اطراف آلت تناسلی، واژن یا مقعد تاثیر بگذارند در برخی موارد باعث خونریزی میشوند.

علائم HPV پرخطر چیست؟

عفونت با HPV پرخطر معمولا علائمی ایجاد نمیکند. تغییرات سلولی پیش سرطانی ناشی از عفونت مداوم HPV در دهانه رحم به ندرت باعث ایجاد علائم میشود به همین دلیل غربالگری منظم سرطان دهانه رحم مهم است. ضایعات پیش سرطانی در سایر نقاط بدن ممکن است علائمی مانند خارش یا خونریزی ایجاد کنند.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس