لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۲۳ آبان۱۴۰۲

خطرات زگیل تناسلی برای مردان و زنان

فهرست مطالب

زگیل‌های تناسلی ناشی از عفونت ویروسی هستند که ممکن است در هر قسمتی از بدن ظاهر شوند. این زگیل‌ها عمدتاً به واسطه ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند، که به طور رایج به آن HPV می‌گویند، و معمولاً از طریق روش‌های جنسی منتقل می‌شوند. عفونت HPV یکی از شیوع‌ترین عفونت‌های بیماریهای مقاربتی جهان است. برخی از اقدامات این ویروس می‌تواند منجر به سرطان در ناحیه لنگه رحم، مستقیم، مجرای ادرار، واژن و اعضای تناسلی شود. حداقل ۵۰ درصد از مردان و زنانی که روابط جنسی دارند، در طول زندگی خود با عفونت تناسلی HPV آشنا می‌شوند. پس از اینکه فردی با ویروس HPV آلوده می‌شود، ممکن است یک تا سه ماه (و در برخی موارد بیشتر) طول بکشد تا زگیل‌ها ظاهر شوند. با این حال، برخی از افراد مبتلا به HPV هرگز علائم زگیل را تجربه نمی‌کنند. با مطالعه این مقاله، شما با خطرات و عوارض زگیل‌های تناسلی در مردان و زنان آشنا خواهید شد. برای درمان زگیل‌های تناسلی، بهتر است به یک پزشک متخصص و با تجربه مراجعه کنید که با درمان و کنترل عوارض آن آشنا است. این کار به شما کمک خواهد کرد تا خطرات و عوارض جانبی را کاهش داده و زمان بهبودی را کوتاه‌تر کنید.


دکتر محرابیان اولین و تنها مبتکر تشخیص و درمان زگیل تناسلی از تشخیص تا نتیجه نهایی درمان قطعی و دارنده پایان نامه تخصص با درجه عالی در زگیل تناسلی

عوامل خطر زگیل خطرتناسلی


عوامل خطر زگیل خطرتناسلی

HPV از طریق تماس مستقیم پوست به پوست در رابطه جنسی واژینال یا مقعدی منتقل می‌شود. همچنین در برخی موارد نادر ممکن است HPV از طریق رابطه جنسی دهانی منتقل شود. تماس مستقیم با زگیل یا تماس باپوست ناحیه تناسلی که ویروسی است می‌ تواند باعث ایجاد عفونت شود.

زگیل ممکن است در عرض چند هفته و حتی چند ماه پس از رابطه جنسی با فردی که HPV دارد ظاهر شود یا ممکن است هرگز ظاهر نشود. در نتیجه ممکن است تشخیص اینکه چه زمانی یا از چه کسی ویروس به شما منتقل شدده است امکان پذیر نباشد.

اکثر افرادی که رابطه جنسی دارند در برخی مواقع به HPV تناسلی مبتلا می‌شوند. عواملی که می‌توانند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهند عبارتند از:

 • داشتن رابطه جنسی محافظت نشده با چندین شریک جنسی
 • داشتن یک عفونت مقاربتی دیگر
 • داشتن رابطه جنسی با شریکی که سابقه جنسی او را نمی‌دانید.
 • رابطه جنسی در سن پایین (زیر ۳۰ سال)
 • مشکل سیستم ایمنی مانند HIV یا مصرف داروهای پیوند عضو
 • استعمال دخانیات

عوارض زگیل تناسلی


در بیشتر موارد (۹ از ۱۰) HPV خود به خود در عرض دو سال بدون ایجاد مشکلی برای سلامتی از بین میرود. اما در مواردی که HPV از بین نمی‌رود ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی مانند زگیل تناسلی و سرطان شود.

زگیل تناسلی معمولا به صورت یک برآمدگی کوچک یا تعدادی برجستگی در ناحیه تناسلی ظاهر می‌شود. آنها می‌توانند کوچک یا بزرگ، برجسته یا مسطح یا به شکل گل کلم باشند. پزشک معمولا میتواند با معاینه ناحیه تناسلی زگیل ها را تشخیص دهید.

عوارض عفونت HPV می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

سرطان

سرطان

HPV بیشتر از ۱۰۰ نوع مختلف دارد. انواعی از HPV که باعث زگیل تناسلی می‌شوند، باعث سرطان نمی‌شوند. اما یک فرد ممکن است به بیش از یک نوع عفونت HPV در یک زمان مبتلا شود و حداقل ۱۴ نوع آن می‌تواند باعث سرطان شود از جمله سرطان دهانه رحم. زنانی که مبتلا به زگیل تناسلی می‌شوند ممکن است برای تشخیص علائم دهانه رحم یا انواع پر خطر HPV نیاز به غربالگری داشته باشند.

انواع پرخطر مانند HPV 16 و HPV 18 در اکثر سرطان های رحم نقش دارند. آنها همچنین میتوانند منجر به تغییرات پیش سرطانی در سلول های دهانه رحم شوند که به آن دیسپلازی می‌گویند.

سایر انواع HPV هم ممکن است باعث سرطان فرج شوند. آنها همچنین میتوانند باعث ابتلا به موارد زیر شوند:

 • سرطان آلت تناسلی
 • سرطان مقعد
 • سرطان حنجره
 • سرطان مری

همه این سرطان ها ناشی از عفونت های HPV درمان نشده هستند. سرطان بسیار آهسته رشد میکند و تشخیص آن ممکن است تا چندین سال بعد از ابتلای فرد به HPV طول بکشد. در حال حاضر هیچ راهی برای تشخیص اینکه چه کسی پس از ابتلا به HPV به سرطان مبتلا می‌شود وجود ندارد.

سرطان دهانه رحم ارتباط نزدیکی با عفونت HPV تناسلی دارد. انواع خاصی از HPV نیز با سرطان های فرج، مقعد، آلت تناسلی و دهان و گلو مرتبط هستند. عفونت HPV همیشه منجر به سرطان نمی‌شود اما زنان باید به طور منظم آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند به ویژه آنهایی که به انواع پر خطر HPV مبتلا شده اند. سرطان اغلب سالها و حتی دهه ها پس از ابتلا به HPV طول می‌کشد تا خود را نشان دهد. زگیل تناسلی و سرطان ناشی از انواع مختلف HPV هستند.

روش‌های دقیق برای تشخیص افراد مبتلا به سرطان یا سایر بیماری‌های ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود ندارد. با این حال، افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، احتمالاً در مقابل HPV کمتر مقاومت نشان می‌دهند. به عنوان مثال، افراد مبتلا به ویروس HIV ممکن است بدنی ضعیف‌تر در مقابل HPV داشته باشند و در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری‌های مرتبط با آن باشند. برای غربالگری سرطان دهانه رحم، می‌توان از دو آزمون مختلف استفاده کرد. اولین آزمون، آزمون پاپ اسمیر (Pap smear) است که تغییرات در سلول‌های دهانه رحم را تشخیص می‌دهد. این آزمون به طور منظم برای زنان انجام می‌شود تا تغییرات سلولی که می‌توانند نشان دهنده سرطان یا تغییرات پیش سرطانی باشند، شناسایی شود. دومین آزمون، آزمون HPV است که وجود ویروس پاپیلومای انسانی را تشخیص می‌دهد. این آزمون با بررسی نمونه سلولی از دهانه رحم، وجود HPV را مشخص می‌کند. استفاده از هر دو آزمون در کنار یکدیگر، می‌تواند کمک کند تا افرادی که در خطر بیشتری برای سرطان دهانه رحم هستند، شناسایی شوند.

پزشکان به همه خانم ها توصیه می‌کنند:

 • در رده سنی ۲۱ تا ۲۹ سال هر ۳ سال یکبار غربالگری دهانه یعنی تست پاپ اسمیر انجام دهند.
 • در سنین ۳۰ تا ۶۵ سال هر ۳ سال یکبار ازمایش پاپ اسمیر به همراه تست HPV را هر ۵ سال یکبار انجام دهند.

زنان ۳۰ تا ۶۵ ساله هم این امکان را دارند که هر ۵ سال یک بار آزمایش HPV انجام دهند. اگر آزمایش پاپ اسمیر نتیجه نامشخص یا غیر طبیعی  داشت به این معنی نیست که فرد مبتلا به سرطان است. پزشک ازمایش های اضافی برای بررسی هر گونه تغییر در سلول های دهانه رحم انجام میدهد.

هیچ آزمایش غربالگری دیگری برای سایر انواع سرطان ناشی از HPV وجود ندارد بنابراین باید به هر گونه تغییر در ظاهر، توده، درد، خونریزی غیر طبیعی یا هر گونه ناهنجاری دیگری در قسمت هایی از بدن که به طور احتمالی ممکن است به HPV آلوده شود دقت کنید.

مشکلات دوران بارداری

مشکلات دوران بارداری

در برخی موارد نادر در دوران بارداری زگیل می‌تواند بزرگ شود و ادرار کردن را دشوار کند. زگیل روی دیواره واژن می‌تواند از کشش بافت های واژن در هنگام زایمان جلوگیری کند. زگیل های بزرگ روی واژن ممکن است در هنگام زایمان دچار خونریزی شوند. به ندرت ممکن است نوازدی که از مادری مبتلا به زگیل تناسلی متولد می‌شود دچار زگیل در گلو شود. ممکن است برای جلوگیری از مسدود شدن راه هوایی نوازد نیاز به جراحی داشته باشد. زنان باردار با سابقه زگیل تناسلی باید به پزشک مراجعه کنند. البته بعید است که این امر باعث بروز عوارض بارداری یا تاثیر بر جنین شود. همچنین داشتن زگیل تناسلی در دوران بارداری می‌تواند زایمان را دشوار تر کند.

جریان غیر طبیعی ادرار و خونریزی

جریان غیر طبیعی ادرار و خونریزی

زگیل های تناسلی که درمان نمیشوند اگر در مجرای ادرار قرار داشته باشند ممکن است در نهایت باعث جریان غیر طبیعی ادرار در مردان شوند. آنها همچنین ممکن است باعث ترشحات واژن یا خونریزی از مجرای ادرار، واژن یا مقعد شوند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟


چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت وجود مشکلات زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • زگیل تناسلی شما برمی‌گردد.
 • پوستی که برای زگیل تناسلی تحت درمان است بسیار دردناک یا متورم است.
 • زگیل های جدید را در قسمت دیگری از بدن خود میبیند یا احساس می‌کنید.
 • در مورد وضعیت یا مراقبت از خود سوال یا نگرانی دارید.

سوالات پرتکرار


آیا زگیل تناسلی میتواند مشکلات جدی ایجاد کند؟

زگیل‌های تناسلی یک نوع عفونت با HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) هستند که به طور کلی به عنوان یک عفونت کم خطر در نظر گرفته می‌شوند. با این حال، برخی از سویه‌های HPV، از جمله HPV 16 و HPV 18، نقش مهمی در اکثر سرطان‌های دهانه رحم دارند. این سویه‌ها همچنین می‌توانند تغییرات پیش سرطانی در سلول‌های دهانه رحم ایجاد کنند که به آن دیسپلازی معروف است. به علاوه، برخی از سایر نوع‌های HPV هم ممکن است باعث سرطان فرج شوند. بنابراین، برخورداری از این عفونت می‌تواند خطر ابتلا به سرطان‌های مرتبط را افزایش دهد. بهتر است از روش‌های مختلف برای پیشگیری، ارزیابی و درمان زگیل‌های تناسلی در مشورت با پزشک خود استفاده کنید.

اگر زگیل تناسلی را درمان نکنید چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر زگیل تناسلی درمان نشود ممکن است ناپدید شود، ثابت بماند یا از نظر اندازه یا تعداد بیشتر شود. با گذشت زمان اکثر زگیل ها در نهایت بدون درمان از بین میروند.

زگیل تناسلی چه اندامی هایی را درگیر می‌کند؟

زگیل ها توده های بدون دردی هستند که در قسمت های مرطوب در داخل و اطراف اندام های جنسی و راست روده ایجاد میشوند. در مردان شایع ترین نواحی درگیر آلت تناسلی و کیسه بیضه است. در زنان زگیل تناسلی بیشتر در قست پایین دهانه رحم و واژن ایجاد میشود.

آیا ابتلا به زگیل تناسلی نگران کننده است؟

زگیل تناسلی نباید باعث درد یا مشکل جدی شود. اما زگیل ها ممکن است ناخوشایند باشند و باعث نگرانی افراد شوند. اگر زگیل ها روی پوست اطراف آلت تناسلی، واژن یا مقعد تاثیر بگذارند در برخی موارد باعث خونریزی میشوند.

علائم HPV پرخطر چیست؟

عفونت با HPV پرخطر معمولا علائمی ایجاد نمیکند. تغییرات سلولی پیش سرطانی ناشی از عفونت مداوم HPV در دهانه رحم به ندرت باعث ایجاد علائم میشود به همین دلیل غربالگری منظم سرطان دهانه رحم مهم است. ضایعات پیش سرطانی در سایر نقاط بدن ممکن است علائمی مانند خارش یا خونریزی ایجاد کنند.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما