لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۲۶ اسفند۱۴۰۲

کویتیشن: لاغری و رفع چربی بدون جراحی

فهرست مطالب

ليپوساکشن با امواج اولتراسوند (کويتيشن اولتراسونيک)، يک روش جديد و مبتکرانه در اروپا برای حذف چربي‌ها به شيوه غير تهاجمي است که نيازي به انجام عمل جراحي يا ماندن در بيمارستان و يا مرخصي گرفتن از محل کار، ندارد. نتايج اين روش، بلافاصله بعد از عمل قابل مشاهده خواهد بود و در طول هفته بعد از عمل نیز روند کاهش چربي‌ها همچنان ادامه پيدا مي‌کند.

دکتر محرابيان با بهره‌گيري از يک فناوري بي‌نظير کويتيشن، امکان مبارزه با چربي‌هاي انباشته سمجي را که هرگز با رژيم غذايي و ورزش سخت از بين نرفته‌اند، فراهم ساخته است. بر خلاف روش شناخته شده ليپوساکشن يا تامي تاک، کويتيشن اولتراسونيک يک روش غيرجراحي و غيرتهاجمي است که به شيوه‌اي مشابه با مزوتراپي يا ليپوديسالو عمل مي‌کند و اينک با استفاده از اين روش، امکان درمان سلوليت‌ها که همان چربي‌هاي انباشته مقطعي در زير پوست هستند، در ايران و در تهران نيز وجود دارد.

قسمت‌هایی از بدن که بیشترین مشکل را از نظر تجمع چربی پیدا می‌کنند شامل شکم، پهلوها، ران پا، باسن، اطراف زانوها، بالای بازوها و پستان مردان می‌باشد. در حال حاضر با استفاده از روش کویتیشن، امکان شکل دادن بدن بدون نیاز به هیچ‌گونه بیهوشی، جراحت و استراحت بعد از عمل فراهم شده است.

فناوری کویتیشن اولتراسوند چگونه عمل می‌کند؟

برای استفاده از روش لاغری با کویتیشن ، نیازی به هیچ پیش‌تیمار خاصی نمی‌باشد. در این روش، برای شروع ابتدا محیط قسمتی از بدن که باید مورد عمل قرار گیرد، اندازه‌گیری می‌شود و در ادامه یک ابزار دستی مجهز به اولتراسوند بر روی ناحیه مورد نظر به صورت دایره‌ای حرکت داده می‌شود.

برای دستیابی به بهترین نتایج ممکن، اکیداً توصیه می‌شود که همراه با عمل کویتیشن از روش درمانی “تخلیه لنف” نیز استفاده شود. ترکیب این دو عمل موجب تسریع و بهبود نتایج نهایی خواهد شد.

مدت زمان هر جلسه درمانی می‌تواند از ۲۰ تا ۴۰ دقیقه متغیر باشد و مدت دقیق آن به اندازه اندام مورد عمل و ضخامت لایه چربی انباشته شده در آن بستگی دارد.

فرایند کویتیشن، با تخریب چربی‌ها در بدن، باعث انتقال آنها به کبد می‌شود و از طریق فرآیند طبیعی متابولیسم بدن انسان، به طور کاملاً ایمن از بدن دفع می‌شوند. مصرف مقدار زیادی آب می‌تواند به راحتی دفع این مواد کمک کند. استفاده از این روش باعث تشکیل لیپولیتیک‌ها، به عنوان اسیدهای چرب مشتق شده از سلول‌های چربی، می‌شود و این فرآیند به نتیجه‌ای به نام “کویتیشن پایدار” و افزایش نفوذپذیری سلول‌های چربی منجر می‌شود. در نتیجه، جریان تری‌گلیسریدها در خون افزایش می‌یابد. همچنین، رشته‌های فیبری از طریق یک فرآیند مکانیکی (جت استریم) تخریب می‌شوند. در نهایت، محتوای برخی از سلول‌های چربی یا آدیپوسیت‌ها توسط کبد تجزیه شده و از طریق ادرار از بدن دفع می‌شوند. به همین دلیل، همواره توصیه می‌شود که در روز عمل و روزهای پس از آن، مقدار زیادی آب مصرف کنید.

این عمل هم در حذف چربی‌های سطحی و هم چربی‌های انباشته‌ای که حجم زیادی در اندام مورد نظر تولید نمی‌کنند، کارایی دارد. در برخی از موارد می‌توان نتایج این عمل را بعد از اولین جلسه درمانی مشاهده کرد، در حالی که ظرف روزهای بعد از عمل، بهبود بسیار بیشتری در وضعیت اندام مورد نظر حاصل خواهد شد.

عمل “تخلیه لنف” تأثیری زيادي در بهبود نتایج کویتیشن دارد. اگر شما یک خانم یا آقایی هستید که نتوانسته‌اید چربی‌های سمج انباشته شده در بدن خود را از طریق ورزش منظم و رژیم غذایی سالم حذف کنید و در عین حال تمایلی به انجام عمل جراحی (لیپوساکشن یا تامی تاک) ندارید، پس این روش غیر جراحی می‌تواند برای کاهش چربی‌ها و شکل‌دهی بدن شما، روش مناسبی باشد. به خاطر داشته باشید که با استفاده از این روش، هیچ نیازی به استراحت بعد از عمل نخواهید داشت، ضمن آنکه عوارض کویتیشن اغلب مشاهده نشده و در واقع عارضه ای به دنبال ندارد. هزینه کویتیشن نیز خیلی کمتر از روش‌های دیگر است.

اگرچه تحقیقات نشان داده است که روش کویتیشن لاغری یک روش درمانی کاملاً ایمن می‌باشد، با این حال این روش برای بیماران مبتلا به امراض حاد و عوارضی از قبیل نارسایی کبد و میل به خونریزی شدید و یا در افرادی که از دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب استفاده می‌کنند و نیز زنان باردار، نباید مورد استفاده قرار گيرد.

آیا من کاندیدای خوبی برای عمل کویتیشن اولتراسوند هستم؟

این روش برای افرادی که از چاقی موضعی و چربی‌های انباشته شده در قسمت‌های خاصی از بدن خود رنج می‌برند و در عین حال نمی‌خواهند عمل‌های جراحی تهاجمی مانند لیپوساکشن را انجام دهند، بسیار مناسب است. یک کاندیدای خوب برای این عمل کسی است که بخواهد فقط چربی‌های یک ناحیه خاص از بدن خود را حذف کند. به‌طورکلی این عمل الزاماً منجر به کاهش وزن نخواهد شد، اما می‌تواند موجب بهبود شکل و وضعیت ظاهری اندام‌ها و کاهش اندازه موضع محل عمل شود. اگر شما در حال حاضر از یک رژیم غذایی سالم استفاده می‌کنید یا برنامه ورزشی خاصی برای کاهش وزن دارید، نتایج این عمل می‌تواند در مورد شما خیلی برجسته‌تر باشد و احتمال آنکه این روش بتواند کاهش وزن شما را نیز به دنبال داشته باشد، بیشتر خواهد بود.

افرادی که اضافه وزن آن‌ها در حدود ۱۲ تا ۱۵ کیلوگرم یا کمتر باشد، می‌توانند بهترین نتایج را از این روش به دست آورند. در واقع، عمل لاغری با کویتیشن برای آن افرادی خوب است که تلاش‌های فراوان آن‌ها برای حذف چربی‌های انباشته از طریق رژیم غذایی یا ورزش‌های سخت به نتیجه نرسیده است و قصد دارند که اندامی با شکل متعادل و زیباتر داشته باشند. کویتیشن اولتراسوند و روش راديو فرکانس (RF)، روش‌هایی هستند که فقط برای ایجاد فرم بدنی مطلوب کارایی دارند و برای درمان چاقی عمومی یا کاهش وزن، روش‌های مؤثری به شمار نمی‌آیند. اگر مقدار زیادی چربی اضافه در بدن وجود داشته باشد، توصیه می‌شود که ابتدا برای مدتی یک رژیم غذایی سالم و موفق بگیرید و سپس برنامه درمانی مورد نظر خود را شروع کنید. در نهایت، شما با شرکت در یک جلسه مشاوره می‌توانید بفهمید که آیا کاندیدای خوبی برای این عمل‌ها هستید یا خیر؛ همچنین می توانید از هزینه کویتیشن نیز آگاهی یابید.

آیا نتایج عمل کویتیشن اولتراسوند مشابه با عمل لیپوساکشن است؟

بله. البته از آنجا که این عمل‌ها حالت غیر تهاجمی دارند و از طریق سیستم طبیعی دفع مواد زائد و فرایندهای سمیت‌زدایی خود بدن عمل می‌کنند، بنابراین نتایج آن با همان سرعتی که نتایج عمل جراحی لیپوساکشن پدیدار می‌شود، قابل مشاهده نخواهد بود. در واقع در این روش، چربی‌ها به آرامی و بدون صدمه زدن به سیستم عروقی بدن و نیز بدون ایجاد هر گونه علائم بعد از عمل مانند جراحت و درد، حذف می‌شوند.

آیا عمل کویتیشن اولتراسوند درد دارد؟

افراد بسیاری که از عمل کویتیشن اولتراسوند استفاده کرده‌اند، آن را یک عمل راحت و بدون درد توصیف می‌کنند. در طول عمل، تنها یک حس گرمای ملایم در ناحیه موردنظر احساس می‌شود. به علاوه، ممکن است کمی برافروختگی یا قرمزی در پوست ناحیه موردنظر ایجاد شود، اما هیچ گونه دردی وجود ندارد. حرارت تولید شده در این روش به طور کاملاً قابل تحمل است. ممکن است به دلیل طول موج پایین امواج اولتراسوند، کمی احساس ناراحتی شود، اما این امواج هیچ آسیبی به شما وارد نمی‌کنند و همه نشانه‌های خفیف به طور فوری پس از قطع تماس ابزار با پوست برطرف می‌شوند. در واقع، می‌توان تجربه انجام این عمل را با احساسی که پس از پایان یک فعالیت بدنی شدید دارید، مقایسه کرد.

آیا این عمل ایمن است؟

بله. کویتیشن اولتراسوند یک عمل غیر جراحی، بدون بیهوشی و غیر تهاجمی است که به شما امکان می‌دهد تا بلافاصله بعد از عمل بتوانید زندگی و فعالیت‌های عادی خود را ادامه دهید.

آیا با استفاده از روش کویتیشن اولتراسوند امکان کاهش وزن وجود دارد؟

از آنجا که شما در نتیجه استفاده از این روش، مقداری از چربی‌های انباشته بدن خود را حذف می‌کنید، پس ممکن است وزن شما هم کمی کاهش پیدا کند، اما به طور کلی عمل کویتیشن اولتراسوند بدون جراحی لیپوساکشن به خودی خود روشی برای کاهش وزن محسوب نمی‌شود. در واقع این روش به طور اختصاصی برای حذف سلول‌های چربی و سلولیت‌ها طراحی شده است و فقط می‌تواند اندازه دور اندام مورد نظر را کاهش دهد. البته رژیم‌های غذایی خاصی به شما توصیه می‌شود تا بعد از انجام برنامه درمانی خود از آن استفاده کنید. استفاده از این رژیم‌های غذایی، شانس حذف چربی‌های انباشته و کاهش وزن شما را بیشتر می‌کند.

عمل کویتیشن اولتراسوند برای چه قسمت‌هایی از بدن مؤثرتر است؟

تمامی قسمت‌های بدن که در آن‌ها چربی‌های موضعی انباشته شده است، از جمله ران پا، شکم و باسن می‌تواند به عنوان بهترین جایگاه برای اعمال این روش باشد. اما به طور کلی، محدودیت خاصی از نظر موضع محل عمل در بدن وجود ندارد.

دوره بهبودی بعد از عمل کویتیشن اولتراسوند چقدر طول می‌کشد؟

شما می‌توانید بعد از انجام این عمل، بلافاصله به سراغ فعالیت‌های عادی خود بازگردید. این عمل در زمان خیلی کوتاهی انجام می‌شود و به دوره بهبودی طولانی شبیه به روش‌های جراحی حذف چربی، نیاز ندارد. به طور کلی این عمل توسط اغلب افرادی که آن را انجام داده‌اند، به صورت یک عمل بدون درد توصیف شده است؛ عوارض کویتیشن بسیار ناچیز است و هیچ گونه ناراحتی بعد از عمل ایجاد نمی‌کند. در زمان عمل هم فقط یک سوزش خیلی خفیف و یا احساس گرم شدن موضع مورد نظر وجود دارد. تاکنون هیچ‌گونه عوارض جانبی خاصی برای این عمل گزارش نشده است، بااین‌حال، برخی از عوارض کویتیشن لاغری که به صورت بسیار نادر و خفیف مشاهده می‌شود. عوارض کویتیشن ممکن است شامل خون مردگی، قرمزی و ورم خفیف تا مدت بسیار کوتاهی بعد از عمل می‌باشد.

نتایج عمل در چه زمانی قابل مشاهده خواهد بود؟

اغلب افرادی که عمل کویتیشن لاغری اولتراسوند را انجام می‌دهند، بعد از اولین جلسه درمانی خود، کاهش اندازه دور اندام مورد نظر را احساس کرده‌اند و آثار این عمل بعد از هر جلسه به ویژه بعد از جلسه سوم به بعد، بیشتر احساس خواهد شد. نتایج این عمل ممکن است برای افراد مختلف بسته به ساختار بافت مورد نظر، موضع محل درمان، سن، سرعت متابولیسم بدن، داروهای مورد مصرف و تغییرات هورمونی متفاوت باشد. داشتن رژیم غذایی سالم و مناسب، نوشیدن آب زیاد و افزایش فعالیت بدنی می‌تواند به حصول نتایج بهتر در لاغری شکم و حفظ آن به مدت طولانی‌تر کمک کند.

روند ظهور نتایج این عمل تا چند هفته بعد از آخرین جلسه درمانی همچنان ادامه خواهد داشت. فرایند سوخت‌وساز چربی‌ها در بدن شما تا ۱۲ هفته بعد هم ادامه پیدا می‌کند. در واقع اغلب افرادی که این عمل را انجام می‌دهند در ادامه زندگی خود، دیگر سلول‌های چربی جدید تولید نمی‌کنند و بنابراین حذف چربی در بدن آن‌ها می‌تواند حالت دائمی داشته باشد. علاوه بر آن، این عمل می‌تواند باعث افزایش استحکام و لطافت پوست شما نسبت به گذشته شود، زیرا با بهره‌گیری از روش امواج رادیو فرکانس (RF) در این روش، فیبروبلاست‌های داخل پوست تحریک می‌شوند تا کلاژن جدید بسازند و افزایش کلاژن در پوست باعث جوان و شاداب شدن آن خواهد شد.

به چند جلسه کویتیشن نیاز است؟

برای عمل کویتیشن اولتراسوند ممکن است به ۳ تا ۱۲ جلسه نیاز باشد. تعداد دقیق این جلسات به وزن بدن، اندازه اندام مورد نظر، سن، تعادل هورمونی، داروهای مصرفی و اهداف مورد نظر شما از انجام این عمل بستگی دارد.

آیا به مراقبت خاصی بعد از انجام این عمل نیاز است؟

اکیداً توصیه می‌شود که بعد از استفاده از دستگاه کویتیشن لاغری  تا ۲۴ ساعت از مصرف کربوهیدرات‌ها (از جمله الکل) خودداری کنید تا بدن فرصت داشته باشد که سموم و مواد زائد را از طریق سیستم طبیعی خود دفع کند. همچنین در این مدت باید مقدار زیادی آب بنوشید تا به فرایند دفع مواد زائد کمک کند. ورزش کردن هم برای تحریک سیستم لنفاوی و گردش خون و کمک به دفع سموم و مواد زائد توصیه می‌شود. برای بهینه‌سازی روند درمان و تسریع در نتایج این عمل توصیه می‌شود که ۳ تا ۴ روز بعد از عمل کویتیشن اولتراسوند، یک عمل تخلیه لنف هم انجام دهید. این عمل در زمان کوتاهی در حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه انجام می‌شود.

آیا کسانی هستند که این عمل برای آن‌ها مناسب نباشد؟

بله، در صورتی که شما به بیماری‌های قلبی عروقی مبتلا هستید، از دستگاه‌های تنظیم‌کننده ضربان قلب استفاده می‌کنید، ترومبوز دارید، به پیوند اعضاء نیاز دارید، در دوره بارداری یا شیردهی هستید، پروتزهای فلزی در بدنتان دارید، بیماری‌های مزمن خطرناک دارید و یا از داروهای کاهنده چربی یا ضد لخته شدن خون استفاده می‌کنید، توصیه نمی‌شود عمل لاغری موضعی با کویتیشن را انجام دهید. در جلسه مشاوره اولیه، پزشک شما با توضیح شرایط لازم برای انجام این عمل، اطمینان حاصل می‌کند که شما یک کاندیدای مناسب برای انجام آن هستید.

آیا نتایج عمل کویتیشن مشابه با عمل جراحی لیپوساکشن است؟

بله. از آنجا که عمل کویتیشن هم، سلول‌های چربی انباشته شده در موضع محل درمان را بدون آسیب رساندن به سیستم عروقی از بین می‌برد (و این سلول‌ها مجدداً تشکیل نمی‌شوند)، نتایج آن شبیه به جراحی لیپوساکشن می‌باشد.

برای چربی‌های حذف شده چه اتفاقی می‌افتد؟

سلول‌های چربی که از اندام مورد نظر حذف می‌شود، به داخل مایع بین سلولی ریخته می‌شود و از آنجا توسط سیستم لنفاوی به کبد منتقل خواهند شد. کبد تفاوتی بین چربی‌هایی که از عمل کویتیشن حاصل شده‌اند و چربی‌هایی که در غذای مصرفی شما وجود دارد، قائل نیست. در واقع هر دو نوع این چربی‌ها توسط سازوکارهای طبیعی موجود در بدن تصفیه شده و به صفرا تبدیل می‌شود. در ادامه، صفرا نیز از طریق ادرار و مدفوع به طور طبیعی از بدن دفع خواهد شد.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما