لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۱۹ فروردین۱۴۰۳

تفاوت ميكرونيدلينگ و آر اف: برای جوانسازي پوست كدام يك بهتر است؟

فهرست مطالب

میکرونیدلینگ یک درمان غیر تهاجمی است که به تحریک تولید کلاژن در پوست کمک می‌کند و در نتیجه پوستی صاف‌تر و با ظاهری جوان‌تر به شما می‌بخشد. فناوری جدید فرکانس رادیویی یا آر اف (RF) با رسیدن به اعماق پوست، این روش محبوب را به سطح جدیدی از جوان‌سازی پوست رسانده است تا نتایج چشمگیری را سریع‌تر برای شما فراهم آورد.

میکرونیدلینگ RF در مقابل میکرونیدلینگ سنتی 


میکرونیدلینگ و RF نیدلینگ هر دو برای تقویت کلاژن و الاستین در پوست و کاهش بافت اسکار به منظور داشتن چهره‌ای صاف و جوان‌تر استفاده می‌شوند. این روش‌ها با ایجاد سوراخ‌های کوچک در پوست انجام می‌شوند. بطور ساده، می‌توان گفت که این روش‌ها با استفاده از سوزن‌های بسیار کوچک، سطح پوست را پر از سوراخ‌های کوچک و تقریباً میکروسکوپی می‌کنند. در این روش، سوزن‌ها بدون ایجاد زخم، واکنش ترمیمی در پوست را تحریک می‌کنند. این واکنش ترمیم و بهبودی، با تشکیل رگ‌های خونی جدید و رشد فیبرهای کلاژن، آزادسازی فاکتورهای رشد (هورمون‌هایی که ترمیم سلول را تحریک می‌کنند) را فراهم می‌کند و فیبرهای کلاژن را بازسازی و تولید می‌کند. به این ترتیب، خطوط ریز و مشکلات پوستی کاهش یافته و پوست تقویت و جوان‌تر به نظر خواهد رسید.

اگرچه این دو روش به نظر مشابه هستند، اما ابزارهای استفاده شده در آن‌ها بسیار متفاوت است و با استفاده از روش نیدلینگ آر اف، می‌توان با تعداد جلسات کمتر به نتایج بهتر و قوی‌تری دست یافت. برای درک تفاوت بین این دو روش و دلیل تفاوت در نتایج آن‌ها، به ادامه این مقاله توجه کنید.

میکرونیدلینگ 

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ، بافت و رنگ سطح پوست، خطوط ظریف و علائم پیری و اسکارهای خفیف سطحی را درمان می‌کند. این درمان با استفاده از درمارولر (dermaroller) یا درماپن (dermapen) انجام می‌شود، اگرچه ما ترجیح می‌دهیم از درماپن (به صورت قلم) استفاده کنیم.

درمارولر، همان‌طور که از نامش پیداست، شامل یک دسته و یک غلتک است که سوزن‌های ریزی روی خود دارد. قطر سوزن‌ها در حدود ۰.۲۵ تا ۰.۵ میلی‌متر و طول آن‌ها معمولاً ۱.۵ تا ۲ میلی‌متر است. این ابزار بر روی پوست غلتانده می‌شود تا زخم‌های خیلی کوچکی ایجاد کند که واکنش ترمیمی و بهبودی را در پوست شما تحریک می کنند.

درمارولر را می‌توانید برای مصارف خانگی نیز خریداری کنید، اما استفاده از این ابزار در خانه ممکن است خطراتی را در پی داشته باشد. اگر ابزار را به‌درستی استریل نکنید، یا اگر پوست خود را به‌خوبی و طرز صحیحی تمیز نکنید، می‌تواند منجر به عفونت و خرابی پوست شود. اگر در عمق اشتباه یا از فشار بیش از حد استفاده کنید، ممکن است آسیب‌های ریز و پارگی‌هایی در پوست ایجاد کنید که منجر به تشکیل بافت اسکار و جای زخم می‌شود.

در بعضی از کلینیک‌ها به جای درمارولر از یک قلم میکرونیدلینگ (درماپن) استفاده می‌شود که یک وسیله دستی کمی پیشرفته‌تر است و سوزن‌های بسیار ریزی در سر خود دارد. این وسیله را با درماپن با نوک الماسی که به نوعی شکیل‌تر و گران‌تر است و دارای نوک سوزنی به شکل الماس است، اشتباه نگیرید. از درماپن با نوک الماسی برای میکرو درم ابریژن استفاده می‌شود که یک روش درمانی بسیار متفاوت از میکرونیدلینگ است. میکرودرم ابریژن پوست را برای گردش سلول لایه‌برداری می‌کند درحالی‌که میکرونیدلینگ ترمیم پوست را برای مشکلات بافتی و نتایج ضد پیری تحریک می‌کند.

نوک سوزن‌های روی یک قلم میکرونیدلینگ به محض حرکت ابزار در سطح قلم به سرعت داخل و خارج می‌شوند. حرکت سریع و جمع شدن سوزن‌ها باعث می‌شود قلم میکرونیدلینگ در مقایسه با درمارولر آسیب کمتری به پوست برساند.

همان‌طور که در بالا ذکر شد، میکرونیدلینگ بدون ایجاد زخم، واکنش ترمیم زخم را در پوستتان تحریک می‌کند. پوست شما با بازسازی کلاژن و ترمیم خود به این زخم‌های ریز پاسخ می‌دهد و از این رو ظاهری سالم و جوان‌تر پیدا می‌کند.

چه مناطقی از بدن با این روش قابل درمان هستند؟ 

چه مناطقی از بدن با این روش قابل درمان هستند

میکرونیدلینگ را می‌توان در تمام قسمت‌های بدن از جمله صورت، گردن، سینه، بازوها، دست‌ها، پاها، شکم و پشت استفاده کرد.

این درمان به چه صورت انجام می‌شود؟ 

در ابتدا، متخصص پوست شما پماد لیدوکائین موضعی را برای بی‌حس کردن پوست و برای اطمینان از انجام یک درمان راحت و بدون درد استفاده می‌کند. سپس، یک لایه نازک از ژل موضعی بر روی پوست استعمال می‌کند و قلم به آرامی بر روی پوست فشار داده می‌شود درحالی‌که هم‌زمان در یک جهت سر می‌خورد تا زمانی که کل منطقه درمان را پوشش دهد.

جلسه درمان چه قدر طول می‌کشد؟ 

مدت زمان انجام این روش بسته به اندازه ناحیه تحت درمان ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول می‌کشد.

دوره نقاهت این درمان چگونه است؟ 

بلافاصله پس از انجام این درمان شاهد قرمزی روشن پوست خواهید بود. کل زمان بهبودی، به تنظیمات MicroPen با همان قلم استفاده شده و تعداد همپوشانی‌هایی که متخصص پوست شما انجام می‌دهد بستگی دارد. به طور متوسط​​، بیماران ۲ الی ۴ روز دچار قرمز پوست هستند. بسیاری از بیماران در کمتر از ۲۴ ساعت بهبود می‌یابند.

چه زمانی نتایج این درمان را مشاهده خواهیم کرد؟ 

بیماران بعد از این درمان، متوجه “درخشش” فوری در پوست خود می‌شوند. در طی چند روز و چند هفته تغییرات قابل مشاهده‌ای در پوست ایجاد می‌شود. با ادامه تولید کلاژن، نتایج می‌توانند تا ۶ ماه پس از درمان همچنان بهتر و بهتر شوند.

به چند جلسه از این درمان نیاز داریم؟ 

برخی از بیماران برای دستیابی به نتایج مطلوب فقط به یک جلسه از این درمان در سال نیاز دارند. اگرچه، برای اکثر بیماران توصیه می‌شود یک سری از ۳ یا ۴ جلسه درمان را با فاصله‌ای حدود ۶ تا ۸ هفته انجام دهند. برای بیمارانی که دارای چین و چروک‌های عمیق، علائم پیشرفته پیری ناشی از آفتاب، ترک‌های پوستی یا آکنه هستند، توصیه می‌شود که ۶ یا ۸ جلسه در فواصل ۶ هفته‌ای دریافت کنند.

میکرونیدلینگ آر اف 

میکرونیدلینگ آر اف

RF Needling یا میکرونیدلینگ آر اف که مخفف Radiofrequency Needling می‌باشد، پیشرفت عمده‌ای در روش میکرونیدلینگ است. این روش نیز مانند میکرونیدلینگ، مشکلات و علائم پیری و نگرانی‌های مربوط به بافت پوست را درمان می‌کند، اما می‌تواند جای زخم‌های عمیق، افتادگی پوست و مشکلات عمیق‌تری در بافت پوست را درمان کند، زیرا می‌تواند به راحت و بدون خطری به لایه‌های عمیق پوست دسترسی داشته باشد.

روش نیدلینگ آر اف با استفاده از یک دستگاه دستی انجام می‌شود که دارای سوزن‌های بسیار ریزی است که به عقب و جلو حرکت می‌کنند. این دستگاه دارای پیشرفت‌هایی نسبت به نسخه‌های قبلی است. به جای حرکت ثابت در طول سطح پوست، این ابزار دستی در هر مرحله یک نقطه را تحت درمان قرار می‌دهد. به عبارت دیگر، هندپیس یا ابزار دستی عمودی بر روی پوست قرار می‌گیرد تا میکروسوزن‌ها پوست را سوراخ کنند و سپس به عقب برگردند. سپس هندپیس در نقطه بعدی قرار می‌گیرد. این روش باعث کاهش احتمال آسیب‌های بسیار ریز به پوست می‌شود و پزشک قادر است با دقت بیشتری اقدام به انجام روش بکند. همچنین، سوزن‌ها قابل تنظیم هستند تا در عمق بیشتری برای مناطقی با پوست نازک‌تر (مانند پیشانی) و مناطقی با پوست ضخیم‌تر (مانند گونه‌ها) استفاده شوند.

پیشرفت دیگری که در رابطه با میکرونیدلینگ ار اف حاصل شده است، افزودن انرژی رادیو فرکانسی است. انرژی رادیو فرکانس گرمای کنترل شده ای را در بافت‌های عمیق پوست ایجاد می‌کند تا تولید کلاژن را در پوست شما بیشتر تقویت کند و واکنش ترمیمی ایجاد شده توسط میکرو سوزن‌ها را افزایش دهد. از رادیو فرکانسی اغلب به تنهایی برای درمان‌های سفت کننده پوست استفاده می‌شود که گاهی تحت عنوان لیفت صورت به روش غیر جراحی نیز شناخته می‌شود.

اساساً، میکرونیدلینگ لایه سطحی را برای ایجاد خطوط ریز و جای زخم‌های خفیف درمان می‌کند درحالی‌که میکرونیدلینگ ار اف – RF Needling – هم سطح پوست و هم لایه‌های عمیق پوست را برای درمان جای جوش‌های کمی عمیق‌تر، علائم پیری و تقویت کلاژن در قسمت‌های عمیق‌تر پوست تحت درمان قرار می‌دهد و از این رو موجب تقویت، جوان‌سازی و بهبود خاصیت ارتجاعی و لیفت یا کشیدن پوست می‌شود.

چند جلسه درمان لازم است؟ 

اکثر بیماران به ۲ یا ۳ جلسه درمان برای بهبود کامل نیاز دارند و فاصله آن‌ها تقریباً ۳ تا ۴ هفته است. اگرچه، بسته به عوامل مختلف و شدت مشکل زمینه‌ای تحت درمان، نتایج می‌تواند از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد.

مزایای بالقوه‌ی میکرونیدلینگ ار اف در مقایسه با سایر روش‌های درمانی چیست؟ 

میکرونیدلینگ RF می‌تواند مزایایی مشابه با روش سنتی لیزر لابه بردار ابلیشن و دستگاه‌های سفت کننده پوست را به همراه داشته باشد. با این تفاوت که میکرونیدلینگ RF با درد ناراحتی، دوره نقاهت و خطر بسیار کمتری انجام می‌شود.

در طول جلسه‌ی درمان چه انتظاری می‌توان داشت؟ 

پس از استفاده از بی‌حسی موضعی، اکثر بیماران قادر به تحمل روش نسبتاً سریع و با درد و ناراحتی بسیار کم و یا حتی بدون درد هستند. زمان‌های انجام این درمان متفاوت است، اما معمولاً برای مناطق کوچک‌تر ۱۵ دقیقه و برای مناطق بزرگ‌تر تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد.

چه انتظاری بعد از این درمان باید داشته باشیم؟ 

چه انتظاری بعد از درمان با میکرونیدلینگ آر اف باید داشته باشیم

با استفاده از روش میکرونیدلینگ آر اف، پوست معمولاً در روز اول یا دو روز اول پس از درمان قرمز می‌شود و ممکن است کمی متورم باشد. این قرمزی معمولاً خفیفتر و کمتر از آنچه پس از انجام لیزرهای لایه‌برداری (مانند لیزر فرکشنال) مشاهده می‌شود. درد و ناراحتی در این روش معمولاً کمتر است و بیشتر بیماران می‌توانند روز بعد از درمان به فعالیت‌های روزمره خود بازگردند. با توجه به اینکه این روش شامل ایجاد کانال‌های میکروسکوپی در پوست است، توصیه می‌شود حداقل تا ۳ روز پس از جلسه درمان از استفاده از محصولات آرایشی خودداری کنید.

آیا میکرونیدلینگ RF با روش‌های دیگر قابل ترکیب است؟ 

پزشک و یا ارائه دهنده‌ی این درمان برای شما می‌تواند با افزودن روش درمانی پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) نتایج درمان RF میکرونیدلینگ را افزایش دهد. رساندن فاکتورهای رشد پلاکت تحریک کننده از خون خود شما به داخل پوست در طی روش میکرونیدلینگ RF باعث می‌شود تا اثرات هم افزایی بر نتایج جوان‌سازی پوست حاصل شود. علاوه بر این، پزشک شما ممکن است یک برنامه‌ی درمانی مخصوص برای خود شما را طراحی کند که شامل میکرونیدلینگ RF با سایر دستگاه‌های لیزر درمانی یا درمان‌های فیزیکی باشد.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما