لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۲۵ آبان۱۴۰۲

لیزر آر اف فرکشنال: روشی نو در جوانسازی پوست

فهرست مطالب

لیزر آر اف (رادیو فرکانس) فرکشنال فناوری عالی برای درمان جای جوش، جوانسازی و بازسازی پوست می‌باشد. فرکانس رادیویی به سطوح عمیق پوست رسیده، گرما و تولید کلاژن را ایجاد می‌کند. این فرایند می‌تواند خطوط ریز، چین و چروک و جای جوش را رفع کند و اندازه منافذ را با کمترین دوره نقاهت بهبود دهد. در این مقاله، در مورد مزایای درمان با لیزر فرکانس رادیویی فرکشنال، چگونگی تاثیر آن، روش درمان و مراقبت از پوست جوانسازی شده خواهید آموخت. باید بدانید هر زمان بخواهید پوست خود را با لیزر آر اف فرکشنال جوانسازی کنید، باید به یک پزشک ماهر و مجرب که در مورد درمان‌ها و کنترل عوارض آنها می‌داند مراجعه کنید. این کار خطرات، عوارض‌جانبی و همچنین دوره نقاهت پس از درمان را کاهش می دهد.

مزیت‌های درمان با لیزر آر اف فرکشنال


مزیت‌های درمان با لیزر آر اف فرکشنال

مزایا درمان پوست با لیزر آر اف فرکشنال شامل موارد زیر می‌شود:

سفت شدن و جوانسازی

افزایش سطح کلاژن همواره برای کاهش چین و چروک پوست بسیار مفید است. در این راستا، آر اف فرکشنال یک فرایند است که به تقویت این فرایند کمک می‌کند. با استفاده از انرژی فرکانس رادیویی و ایجاد گرما، لایه‌های زیرین پوست را تنگ و محکم می‌کند و به صاف کردن خطوط و چین و چروک‌های عمیق کمک می‌کند. به علاوه، این روش باعث افزایش حجم و تقویت پوست می‌شود و بهبودی در خطوط، چین و چروک و رنگ پوست را به ارمغان می‌آورد.

کاهش جای زخم و ترک های پوستی

همچنان که ساخت کلاژن جدید تحریک می‌شود، پوست سالم تر، سفت‌تر و بازسازی گشته، منجر به ایجاد بافت هموارتر پوست و کاهش مشهود اسکارها می‌شود.

کوچکتر کردن منافذ باز

در طی ۲ تا ۵ جلسه درمانی، اندازه منافذ بسیار کوچکتر می‌شوند.

نفوذ به عمق پوست

لیزر آر اف فرکشنال لایه‌های عمیق‌تر پوست را بدون ایجاد آسیب زیاد به لایه‌های بالایی هدف قرار می‌دهد. این امر به خاطر انرژی فرکانس رادیویی است که از انتهای هر سوزن گذشته و به لایه‌های عمیق پوست می‌رسد تا ساخت کلاژن را تحریک کرده و پوست را سفت کند.

بهترین برای جای جوش

تمامی اسکارها مانند جای‌جوش جزو قسمت‌های ضخیم، آسیب‌دیده و سخت پوست می‌باشند. لیزر آر اف فرکشنال بیشتر از میکرونیدلینگ سنتی می‌تواند روی جای‌زخم تاثیر بگذارد، زیرا انرژی فرکانس رادیویی ترکیبات اسکار را بهتر از سوزن های طبی تجزیه می‌کند. متخصصان می‌توانند سطح بالاتری از انرژی آر اف فرکشنال را روی پوست دارای اسکار متمرکز کنند تا نتایج بهتری حاصل شود.

مزایای دیگر

 • بهبود بافت و رنگ پوست
 • بهبود تیرگی‌ها و آسیب‌های ناشی از نور خورشید
 • کاهش وریدهای عنکبوتی
 • پوست درخشانتر
 • موثر و بی‌خطر برای تمامی پوست‌ها
 • درمانی منعطف برای چندین بیماری پوستی
 • راحت تر از درمان‌های لایه برداری معمول پوستی
 • جلسات درمانی سریع
 • دوره نقاهت کوتاه مدت
 • نتایج درمانی عالی

نواحی هدف برای درمان فرکشنال رادیوفرکانس


درمان پوستی آر اف فرکشنال می‌تواند ظاهر بیمار را در موارد زیر بهبود بخشد:

 • خطوط ریز و افتادگی پوست اطراف چشم‌ها و دهان
 • چین و چروک صورت
 • جای جوش، آبله و آسیب
 • شلی متوسط تا خفیف پوست صورت، گردن و قفسه سینه
 • نامنظمی بافت و رنگ پوست
 • منافذ بزرگ و مشهود
 • ترک‌های پوستی

درمان با فرکشنال رادیوفرکانس چگونه کار می‌کند؟


لیزر آر اف فرکشنال تکنولوژی جدیدی است که ترکیبی از پرس پوستی (Dermal Stamping) و فرکانس رادیویی است. انرژی فرکانس رادیویی برای گرم کردن بافت‌های پوست و تحریک بازسازی بافت و تسریع کلاژن سازی و تولید الاستین استفاده می‌شود. این گرمای ایجاد شده سلول‌ها و رشته‌های ناسالم را متابولیزه کرده و منجر به تحریک تولید سلول‌های سالم جدید می‌گردد. نتیجه بدست آمده اضافه شدن ساختار، کاهش اندازه منافذ، کاهش جای جوش، سفتی پوست و بهبود خطوط یا چین و چروک و بافت پوست می‌باشد. پزشکان این درمان را برای ترک‌های پوستی و جای زخم جراحی نیز استفاده می‌کنند.

می‌توان گفت که سیستم لیزر آر اف فرکشنال شامل سایش و لخته شدگی پوست می‌شود. سوزن‌های ریزی روی سطح پوست قرار گرفته و انرژی فراکانس رادیویی را به داخل اپی درم می‌فرستد. انرژی فرکانس رادیویی در پوست گرما ایجاد کرده و در همین حین کانال‌های ریز اپی درم را از بین برده، در اطراف کانال‌های ریز از بین رفته لخته ایجاد می‌کند و پاسخ ترمیمی زخم را تحریک می‌کنند. تمامی اینها به صورت تکه‌ای (نقاط ریز سوزنی) ایجاد می‌گردد که اثرات عالی دارد و نیاز به دروه بهوبدی طولانی مدت ندارد.

سایش و لختگی تاثیر ترکیبی روی پوست دارند. پوست جدید در میکروکانال‌های زخمی رشد کرده و فیبروبلاست‌ها کلاژن و فیبرهای الاستین جدید را به منظور ترمیم بافت رخمی ایجاد می‌کند. پوست جدید در کل ظاهری شاداب‌تر به چهره می‌دهد و درمان‌های بعدی با حفظ نتایج عالی و بلند مدت قابل مقایسه با روش‌های دیگر لایه برداری پوست می‌باشد.

روش درمان فرکشنال رادیوفراکانس


روش درمان فرکشنال رادیوفراکانس

بهتر است از یک تا دو هفته قبل از درمان، در معرض نور خورشید برای مدت طولانی و اتاقک‌های برنزه کننده پرهیز کنید، حداقل ده روز قبل از درمان از مصرف قرص‌های رقیق کننده خون (مانند آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن، روغن‌ماهی) و یک هفته بعد از درمان از مصرف قرص‌های آرنیکا مونتانا به منظور کمک به تسریع بهبودی خودداری کنید.

بعد از تمیز کردن کامل پوست، یک پماد بی‌حس کننده قوی به صورت موضعی روی ناحیه درمانی قرار داده می‌شود تا درد را به حداقل برساند. برای افرادی که حساسیت بالا به درد دارند، می‌توان از مسکن‌های خوراکی مانند Tylenol استفاده کرد تا در کاهش درد درمان کمک کند. پس از ۱۵ تا ۳۰ دقیقه از استفاده از بی‌حسی موضعی، زمان درمان بستگی به اندازه ناحیه درمانی دارد و معمولاً ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

خونریزی در طول درمان بسیار کمی وجود دارد و به سرعت و بدون هیچ عارضه جانبی یا نیاز به مراقبت اضافی توقف می‌یابد. سپس یک ماسک پپتیدی، که برای آرامش پوست استفاده می‌شود، بعد از درمان روی پوست قرار می‌گیرد. اکثر بیماران نتایج قابل توجهی را در جلسه سوم درمان مشاهده می‌کنند. فاصله زمانی بین هر جلسه درمانی معمولاً ۳ تا ۴ هفته است و تعداد جلسات درمان بستگی به پاسخ پوست بیمار به درمان و شدت مشکل پوستی دارد.

مراقبت‌های پس از درمان با فرکشنال رادیوفراکانس


مراقبت‌های پس از درمان با فرکشنال رادیوفراکانس

درست بعد از درمان پوست ممکن است کمی قرمز به نظر برسد. با این حال، بیشترین مقدار قسمتی که قرمز شده است، در روز بعد رفع می‌شود. ناحیه تحت درمان ممکن است به مدت ۲ تا ۳ روز مقدار کمی حس سمباده ماننده به پوست بدهد. بعد از درمان درد کم یا هیچ دردی وجود ندارد و معمولا می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را ادامه بدهید. بعداز ۲۴ ساعت می‌توانید آرایش کنید تا قرمزی ها را بپوشانید و بعد از ۱ تا ۲ روز می‌توانید روتین مراقبت از پوست خود را دوباره انجام دهید. از محصولات مراقبت از پوست مناسب از جمله آبرسان‌های ملایم مانند تمیزکننده‌های ملایم، رطوبت‌رسان‌های طبیعی و سرم‌های حاوی پپتیدهای روی که می‌توانند به تسریع روند بهبود زخم کمک کنند، استفاده کنید.

۱ تا ۲ روز پس از درمان

 • از ورزش های سخت پرهیز کنید.
 • از گرما (حمام گرم، سونا، سونا بخار) اجتناب کنید.
 • از استخرهای کلردار پرهیز کنید.
 • از سرم برای ترمیم و پوست و بازسازی سلول ها استفاده کنید. در ۲۴ ساعت اول ۳ تا ۴ بار استفاده شود.
 • برای خنک و آبرسانی پوست از Active Mist استفاده کنید.
 • حداقل به مدت ۱۴ روز قبل از درمان در معرض نور خورشید قرار نگیرید.
 • بعد از درمان پوست های شل شده را نکشید یا نکنید.

۳ روز پس از درمان

از ترکیبات فعال اجتناب کنید.

۵ روز پس از درمان

از محصولات لایه‌بردار پرهیز کنید.

۷ روز پس از درمان

از درمان‌های زیبایی تزریقی اجتناب کنید.

۳ هفته پس از درمان

 • از نور مستقیم خورشید یا سولاریوم پرهیز کنید، زیرا احتمال ایجاد تیرگی پوست را افزایش می‌دهد.
 • حداقل ۱۴ روز قبل از درمان از وکس یا کرم موبر استفاده نکنید.

لیزر آر اف فرکشنال به پوست کمک می‌کند تا کلاژن و الاستین جدید ساخته و سلول‌های قدیمی و آسیب‌دیده را بازسازی کند. معمولا بهبودی ۶ تا ۸ هفته پس از درمان مشاهده می‌شود. اگرچه نتایح بعد از اولین جلسه مشهود است، اما بعد از جلسه دوم متوجه تغییرات چشمگیرتری در پوست خود می‌شوید. پس ۳ تا ۶ ماه که یک دوره درمانی را کامل کردید، بیشترین نتایج ایجاد می‌گردد.

آیا درمان با فرکشنال رادیوفرکانس می‌تواند با درمان‌های دیگر ترکیب شود؟


آیا درمان با فرکشنال رادیوفرکانس می‌تواند با درمان‌های دیگر ترکیب شود؟

می‌توان درمان با آر اف فرکشنال را همراه با درمان‌های دیگر استفاده کرد.

 • بوتاکس یا Dysport ممکن است ۲ تا ۴ هفته قبل از آر اف فرکشنال به منظور شل کردن عضلات در ناحیه درمانی استفاده شود.
 • بعد از درمان با آر اف فرکشنال، به منظور رفع خطوط و افزودن حجم می توان فیلر تزریق کرد.
 • قبل یا بعد از آر اف فرکشنال به منظور سفت و لیفت کردن لایه‌های عمیق بافت پوست می‌توان درمان‌های سفت کننده پوست را انجام داد.
 • نخ‌های PDO و پیکرتراشی ممکن است مکمل بسیار خوبی برای القای کلاژن و اثر لیفتینگ باشند.
 • قبل یا بعد از آر اف فرکشنال، IPL یا BBL را می‌توان برای آسیب پوستی و تیرگی‌ها انجام داد.

هزینه درمان با لیزر آر اف فرکشنال


هزینه درمان مذکور به عوامل متعددی وابسته است، از جمله شدت مشکل پوستی شما، تجربه و مهارت پزشک، مکان انجام درمان، تعداد جلسات مورد نیاز و استفاده از مواد و تجهیزات مربوطه. باید توجه داشت که این تکنیک درمانی توسط بیمه پوشش داده نمی‌شود. با این حال، برخی از پزشکان بسته‌های مالی خاصی برای بیماران خود ارائه می‌دهند، بنابراین در این خصوص می‌توانید سوالات خود را از پزشک معالج بپرسید.

سوالات پرتکرار


آیا آر اف فرکشنال درد دارد؟

تحمل درد در هر فردی متفاوت است. هرچند این درمان غیرتهاجمی است، اما اگر آستانه تحمل درد شما پایین است شاید بخواهید کرم بی‌حسی موضعی از داروخانه تهیه کرده و حداقل ۱۵ دقیقه قبل از درمان روی پوست بمالید.

آیا بانوان باردار می‌توانند آر اف فرکشنال را انجام دهند؟

پزشک این درمان را برای بانوان باردار پیشنهاد نمی‌دهد. قبل از انجام این درمان مشاوره پزشکی دریافت کنید.

اگر تزریق زیبایی یا درمان لیزری داشته باشم، چقدر باید بگذرد تا بتوانیم آر اف فرکشنال را انجام دهیم؟

پزشک توصیه می‌کند حداقل ۲ هفته متظر بمانید. اگر تصمصم دارید هر نوع تزریق زیبایی یا لیزر درمانی را انجام دهید با متخصص پوست مشورت کنید. بدین صورت می‌توانند برنامه مخصوص شما را طراحی کنند.

چه تفاوتی بین نیدلینگ و آر اف فرکشنال (مکس آر اف) وجود دارد؟

نیدلینگ پوست یا لیزر آر اف فرکشنال مفهوم یکسانی دارند و هر دو باعث ایجاد زخم های کنترل شده ای می شوند که ترمیم را هدف گرفت و باعث ایجاد کلاژن و فیبرهای الاستین جدید می‌گردند. نیدلینک روشی ارگنیک برای تحریک کلاژن و الاستین سازی می‌باشد، اما لیزر آر اف فرکشنال ترکیبی از پرس پوست (Dermal Stamping) و فرکانس رادیویی می‌باشد. لیزر آر اف فرکشنال از تاثیر بر عمق پوست استفاده کرده و منجر به انقباض رشته‌های کلاژن می‌گردد. این کار باعث ایجاد سفتی پوست بعد از درمان می‌شود.

آیا می‌توانم بلافاصله آرایش کنم؟

اگرچه دوره نقاهت این بیماری کوتاه است، اما قبل از استفاده از آرایش یا هر نوع محصول آرایشی توصیه می شود یک روز صبر کنید.

چه زمانی نتایج مشهود می‌شوند؟

نتایج قابل توجه را معمولا می‌توان بعد از دو هفته مشاهده کرد، اما برخی مراجعین بلافاصله بعد از درمان متوجه نتایج می‌شوند. بعد از ۳ ماه، بهبود نتایج کاملا مشهود می‌باشد.

دوره بهبودی چگونه است؟

معمولا در عرض چند ساعت هر نوع قرمزی رفع می‌شود. از قرار گرفتن در معرض نور خورشید باید به مدت حداقل یک هفته پرهیز شود.

چه کاری می توان در مورد قرمزی و ورم بعد از درمان انجام داد؟

اسپری آب خنک ممکن است به کاهش درد بعد از درمان کمک کند، با این حال، معمولا قرمزی یا ورم به طور خود به خود در عرض چند ساعت برطرف می شود. اگر از اسپری آب سرد استفاده می کنید، مطمئن شوید آب تمیز و خالص است.

آیا می‌توان از این درمان برای پوست‌های تیره استفاده کرد؟

اکثر پوست‌ها از جمله پوست‌های برنزه و تیره با این روش قابل درمان می‌باشند.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما