جوانسازی، رفع چین و چروک دور لب و خط خنده

lab

با افزایش سن، چین و چروک در قسمت‌های مختلف بدن، ازجمله اطراف دهان و خطوط دور لب  ظاهر می‌شود. در حالی که ممکن است هر فردی دچار این عارضه شود، اما زنان در پیدایش چین و چروک دور لب به این دلیل که ساختار پوست آن‌ها در آن محل با مردان متفاوت است، مستعدتر هستند. مانند بسیاری از چین و چروک های دیگر، چین و چروک‌‏های اطراف دهان(چروک دور لب)، که به آنها چین و چروک‏‌های پری اورال نیز گفته می‏‌شود، در اثر افزایش سن، ژنتیک، قرار گرفتن در معرض آفتاب و سیگار کشیدن ایجاد می‌‏شوند. در ادامه برخی از بهترین گزینه‌‏های درمان چروک دور لب، آورده شده است.

انواع خطوط چین و چروک‌های اطراف دهان


چین و چروک‌‏های اطراف دهان شامل سه نوع از خطوط پوستی هستند:

  • خطوط لبخند (خطوط نازولابیال)- این‌ها خطوطی هستند که از پایین بینی به گوشۀ دهان شما کشیده شده‌‏اند. این خطوط در زنان به خصوص با افزایش سن آنها، برجسته‏‌تر دیده می‌‏شوند.
  • خطوط عروسک خیمه شب بازی- اگر شما احساس می‏‌کنید که صورتتان غمگین‏‌تر یا عصبانی‏‌تر از آنچه هست به نظر می‏‌رسد، احتمالاً به خاطر چیزی به نام خطوط عروسک خیمه شب بازی است. این خطوط چین و چروک‏‌های عمودی هستند که می‏‌توانند در گوشۀ دهان شما یافت شوند. این خطوط می‏‌توانند یک نمای وارونه به صورت بدهند و باعث شوند که شما حتی زمانی که آرام هستید جدی، یا حتی بدتر، عصبانی، به نظر بیایید.
  • خطوط لب عمودی- چین و چروک دور لب عمدتاً به وسیلۀ حرکات عادی لب ایجاد می‏‌شوند و از این رو غیر قابل اجتناب هستند. آنها به نام خطوط افراد سیگاری نیز نامیده می‏‌شوند، زیرا سیگار کشیدن به طور منظم، هم به دلیل اثرات مضر سیگار کشیدن و همچنین به علت فشار دادن لب‏‌ها به یکدیگر در زمانی که شما سیگار می‏‌کشید یک عامل بزرگ در پیدایش این خطوط است. اپیلاسیون با موم و بند انداختن لب بالا نیز می‏‌تواند یک عامل کمکی برای ایجاد این خطوط باشد، اگرچه به شدت سیگار کشیدن نیست.

درمان


هنگامی که در اطراف دهان شما چین و چروک ظاهر می‌شود، هیچ راهی برای از بین بردن آن‌ها وجود ندارد به جز اینکه قبل از بدتر شدن به رفع چروک دور لب بپردازید. برخی از روش‏‌ها برای درمان چین و چروک دور لب در زیر آمده است.

محصولات موضعی

نسل جدیدی از محصولات مراقبت از پوست برای افزایش کلاژن و سطح الاستین در پوست طراحی شده است که می‏‌تواند به بهبود چین و چروک دور لب بدون داشتن خطراتی که همراه با اعمال جراحی هستند، کمک کند.

رتینول

کرم‌‏هایی مانند رتینول یا رتینوئید باعث ضخیم شدن لایه‏‌های عمقی پوست و نازک شدن لایه‏‌های سطحی می‏‌گردند. این منجر به شل شدن خطوط عروسک خیمه شب بازی شده و باعث می‏‌گردد نرم‌‏تر و صاف‌‏تر دیده شوند. همچنین، لوسیون‏‌های بی شماری با آلفا- هیدروکسی اسید وجود دارند که می‏‌توانند به نرم شدن چین و چروک‏‌ها کمک کنند. برای به دست آوردن نتایج درازمدت، نگاهی به محصولات مراقبت از پوست که حاوی ترکیباتی هستند که برای افزایش طبیعی کلاژن طراحی شده‏‌اند، بیندازید. ترکیباتی مانند پپتیدها، سلول‏های بنیادی و عوامل رشد را مد نظر داشته باشید.

درم ابریژن (سایش پوست) و لایه برداری شیمیایی

در هر دو روش، لایۀ بالایی پوست برای رشد یک لایۀ جدید برداشته می‏‌شود. این روش‏‌ها به خوبی در مورد چین و چروک‏‌های اطراف دهان عمل می‏‌کنند. لایه‌برداری‏‌های سبک‏‌تر نتایج مورد انتظار شما را به دنبال نخواهد داشت. در این روش‌ها انتظار نداشته باشید که نتایج درازمدت ببینید چون که آ‌ن‌ها فقط لایه‏‌های بالایی درم را مورد هدف قرار می‌‏دهند.

کشیدن صورت

این پاسخ نهایی به انواع چین و چروک اطراف دهان است و می‏‌تواند شما را سال‏‌ها جوان‏‌تر نشان دهد. اگر شما احساس می‏‌کنید که هیچ روش دیگری جواب نمی‏‌دهد، می‏‌توانید به این مرحله متوسل شوید. اما، این روش همراه با ریسک است. عمل کشیدن پوست صورت همیشه جای زخم برجا خواهد گذاشت و با کشیدن صورت هرگز کاملا طبیعی دیده نمی‏‌شوید. به جای آن، نگاهی به کشیدن صورت به روش غیر جراحی که از تکنولوژی لیزر استفاده می‏‌کند، داشته باشید.

لیزر

لیزر فرکشنال از مؤثرترین و قوی‌ترین درمان‌های لیزری برای افرادی است که به دنبال جوان‌سازی دور چشم یا دهان هستند. این لیزر می‌تواند موجب بهبود قابل‌توجهی در موارد خطوط لب عمودی ( "خطوط فرد سیگاری") و خطوط ریز و سیاه اطراف دهان و درمان خط لبخند  شود. نتایج برای یک دوره زمانی طولانی باقی می‌مانند. دوره بهبودی این روش درمانی معمولاً ۱ هفته است و نتایج بلافاصله ظاهر نمی‌شوند، اما در طول ماه‌های بعدی  با افزایش سنتز کلاژن بهبودی همچنان ادامه می‌یابد.

هایفوتراپی

هایفوتراپی یک روش غیر تهاجمی و غیر جراحی برای صورت است که از اولتراسوند و روند بهبودی بدن برای کشیدن، تون دادن، و سفت کردن پوست شل و رفع چروک دور لب استفاده می‏‌کند. این اولین و تنها دستگاه زیبایی مبتنی بر انرژی اولتراسوند و تأیید شده توسط سازمان غذا و دارو است که به طور غیر تهاجمی برای کشیدن صورت و از بین بردن چروک دور لب به کار می‏‌رود. درمانی که به طور طبیعی کلاژن را در پوست اطراف لب‏‌ها، جوان‌سازی و تقویت می‏‌کند و سبب جوانسازی لب می‌گردد.

بوتاکس

بوتاکس دور لب یک گزینۀ خوب و ارزان‏‌تر برای فلج کردن عضلات اطراف دهان و از بین بردن چروک دور لب است. این روش برای خطوط ریز اطراف دهان مؤثر است. از آنجا که بوتاکس عضلات را فلج می‏‌کند، همیشه یک گزینۀ درمانی مناسب نیست. نتایج آن فقط ۳ تا ۴ ماه طول می‌‏کشد. همچنین، تزریق بوتاکس یک روش عالی برای پیشگیری از چین و چروک‏‌های اطراف دهان می‏‌باشد که از حالت گرفتن بیش از حد صورت جلوگیری می‏‌کند. ما توصیه می‏‌کنیم برای جلوگیری از ایجاد خطوط، از تعداد بسیار کمی واحد بوتاکس در محل مورد نظر استفاده کنید. تعدادی از جراحان پلاستیک چندین ماه قبل از انجام عمل جراحی کشیدن صورت، تزریق‏‌های زیبایی مانند بوتاکس انجام می‌دهند تا باعث کاهش حالت گرفتن صورت در مناطق مشخصی گردد. این به این دلیل است که اغلب خطوط حالت صورت حتی پس از عمل جراحی کشیدن صورت دوباره ظاهر خواهند شد چون که بیمار همچنان به همان حالت گرفتن‏‌ها ادامه می‌‏دهد و باعث ایجاد چین و چروک در محل اولیه می‏‌گردد.

ژل‌ها (پرکننده‏‌ها)

ژل‌ها مانند رستیلان (Restylane) و جوودرم (Juvederm) در صاف کردن چین و چروک‏‌های اطراف دهان و چروک دور لب ما بسیار مؤثر هستند. نتایج آن‌ها فوری هستند، اما تنها برای چندین ماه باقی می‏‌مانند. اگر شما به دنبال یک نتیجۀ طولانی‏‌تر درمان خط خنده هستید، جوودرم ولیوما (Juvederm Voluma) یک گزینۀ مناسب است. این مورد تا دو سال دوام دارد. ژل‌ها به طور کلی ایمن و غیر تهاجمی در نظر گرفته می‏‌شوند. یک عارضۀ جانبی شایع این روش، کبودی است اما این کبودی در عرض چند روز فروکش می‏‌کند. ژل‌ها می‏‌توانند به وسیلۀ هر پزشک زیبایی تجویز شوند.

به این پست امتیاز دهید.
جوانسازی، رفع چین و چروک دور لب و خط خنده
۴ از ۳ رای