لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

مزوتراپی صورت: رفع لک و چین و چروک پوست با مزوتراپی

فهرست مطالب

مزوتراپی که از آن تحت عنوان جوان سازی پوست یاد می‌شود یک روش غیر جراحی است که برای درمان مشکلات پوستی از قبیل پیری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش از انواع مواد معدنی، آنزیم، ویتامین و هورمون‌هایی که مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار دارد استفاده می‌شود. این ترکیبات از طریق یک سرنگ به درون لایه‌های عمیق پوست ارسال می‌شوند. مزوتراپی به طور عمیق به آب رسانی پوست می‌‌پردازد، افتادگی پوست را بهبود می‌‌بخشد و فرآیند تولید کلاژن و الاستین را افزایش می‌دهد. مزوتراپی علاوه بر این موارد باعث افزایش لطافت و شفاف شدن پوست نیز خواهد شد.

 مزوتراپی چگونه باعث جوانسازی پوست می‌شود؟


مزوتراپی چگونه باعث جوانسازی پوست میشود؟

 ترکیبات مورد استفاده در مزوتراپی به تحریک سلول‌های فیبروبلاست موجود در پوست می‌پردازند تا سطح تولید کلاژن افزایش یابد و علائم حاصل از پیری از بین برود. از جمله ترکیباتی که به بهبود سلامت پوست کمک می‌‌کنند و در مزوتراپی مورد استفاده قرار می گیرند میتوان به فاکتورهای رشد، پپتیدها، ویتامین ها و آمینو اسیدها اشاره کرد که باعث جوان سازی پوست می‌‌شوند. در این روش مولکول‌هایی که سلول‌های پوستی را تحریک می‌کنند به درون پوست تزریق می‌شوند و به تدریج شما شاهد تغییرات ایجاد شده خواهید بود. هیالورونیک اسید یکی از ترکیباتی است که به طور طبیعی در پوست وجود دارد و هنگامی ‌که به درون پوست تزریق می‌شود باعث برجسته شدن و آب رسانی عمیق پوست خواهد شد. ویتامین‌ها و آمینو اسیدهای مورد استفاده نیز باعث شادابی و لطافت بیشتر پوست می‌شوند.

در مزوتراپی از ۵۰ نوع ماده مغذی استفاده می شود که از طریق تفنگ مزوتراپی یا سوزن‌های کوچک به درون پوست ارسال می‌‌گردند تا به جوان سازی، ترمیم و تغذیه پوست بپردازند. مزوتراپی یک روش بدون درد است و پزشک قبل از شروع کار از پماد بی حسی برای کاهش درد و ناراحتی احتمالی حاصل از درمان استفاده خواهد کرد.

کاربردها و مزایای مزوتراپی صورت


مزوتراپی چگونه باعث جوان سازی و روشن شدن پوست می‌شود؟

بالا رفتن سن زیبایی صورت را تحت تاثیر قرار می‌دهد زیرا پوست به تولید کلاژن کمتری می‌پردازد و این امر منجر به کاهش انعطاف پذیری آن، خشکی و نازک شدن پوست، افتادگی پوست و ایجاد چین و چروک خواهد شد. در فرآیند مزوتراپی پزشک به کمک سوزن‌های کوچک یا تفنگ مزوتراپی به ارسال ویتامین‌ها، مواد معدنی، عصاره طبیعی گیاهان، انواع آنزیم و هورمون به درون پوست می‌پردازد. این ترکیبات مغذی با افزایش گردش خون و تولید کلاژن بیشتر باعث جوان سازی پوست می‌شوند. به این ترتیب پوست سفت تر می‌شود و چین و چروک و افتادگی آن از بین می‌رود. مهم ‌ترین نکته ‌ای که در ارتباط با مزوتراپی وجود دارد این است که یک روش غیر تهاجمی است و ترکیبات مورد نیاز با دقت کامل و بدون ایجاد بافت اسکار به درون پوست ارسال می‌‌شوند. سوزن‌های مورد استفاده فقط به عمق یک تا ۴ میلی متری پوست نفوذ می‌کنند تا ترکیبات مورد نیاز را به مزودرم ارسال نمایند.

 از جمله مزایای مزوتراپی می‌توان به کیفیت تزریق اشاره کرد. پزشک از بهترین مواد برای کسب نتایج مورد انتظار بیمار استفاده می‌‌کند تا چین و چروک پوست او برطرف گردد. زنان و مردانی که دچار مشکلات پوستی زیر هستند می‌توانند متقاضی مناسبی برای مزوتراپی باشند:

 • افرادی که دچار خشکی و افتادگی پوست هستند.
 • افرادی که دچار کاهش حجم عضلات صورت شده اند.
 • افرادی که پوست آنها چرب است و منافذ پوست شان باز شده است.
 • افرادی که دچار پتوز پیشرونده هستند.
 • افرادی که دچار قرمزی پوست صورت ناشی از بزرگ شدن عروق یا پارگی آن‌ها هستند.
 • افرادی که از تیرگی و پف زیر چشم رنج می‌برند.
 • افرادی که دچار بافت اسکار هستند.
 • افرادی که الاستیسیته پوست آنها کاهش یافته است.
 • افرادی که قصد دارند جای جوش خود را از بین ببرند.

 می‌توان از مزوتراپی برای درمان نقاط زیر استفاده کرد:

 • چین و چروک پیشانی
 • خطوط بین ابرو
 • خطوط پنجه کلاغی
 • جوان سازی گونه
 • از بین بردن خطوط اطراف بینی
 • رفع چروک اطراف دهان
 • از بین بردن چروک روی بینی
 • رفع خطوط پرانتزی
 • رفع چروک روی چانه
 • زاویه سازی لب

 مراقبت‌های قبل از مزوتراپی شامل چه مواردی است؟


مراقبت‌های قبل از مزوتراپی شامل چه مواردی است؟

برای انجام مزوتراپی باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا به ارزیابی پوست شما بپردازد و با توجه به اهدافی که دارید بهترین روش درمانی را پیشنهاد دهد. مراقبت‌های قبل از مزوتراپی به شرح زیر می‌باشد:

 • حداقل به مدت ۲۴ ساعت قبل از مزوتراپی از سیگار کشیدن و مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید زیرا الکل باعث رقیق شدن خون می شود و ریسک بروز خونریزی را افزایش خواهد شد.
 • در صورت امکان حدود دو هفته قبل از مزوتراپی از مصرف داروهای ضد التهاب و داروهای رقیق کننده خون اجتناب کنید. داروها و مکمل‌هایی از قبیل آسپرین، ویتامین ای، جینکوبیلوبا، جین سینگ، گیاه راعی، مکمل امگا ۳ ، روغن جگر ماهی، ایبوپروفن، موترین، ادویل، الوو و سایر داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب دارای خاصیت رقیق کنندگی خون هستند و پس از تزریق ریسک بروز کبودی و تورم را افزایش می‌دهند.
 • دو روز قبل و بعد از درمان از مصرف رتین آ خودداری کنید.
 • در صورتی که در ناحیه مورد نظر دچار راش پوستی، تاول یا تبخال شده اید باید قرار ملاقات خود با پزشک را به زمان دیگری موکول کنید.
 • در صورتی که سابقه تبخال را دارید حتماً به پزشک تان اطلاع دهید تا قبل از شروع درمان به شما داروهای آنتی ویروسی بدهد.
 • قبل از انجام مزوتراپی صبحانه مفصلی بخورید  که در طول درمان دچار سرگیجه نشوید.

 در طول درمان ‌


در طول درمان

اگرچه مزوتراپی یک روش غیر تهاجمی است پزشک برای پیشگیری از بروز درد در هنگام تزریق از پماد بی حس کننده استفاده خواهد کرد. برخی از پزشکان مزوتراپی را با استفاده از تفنگ مکانیکی مخصوص انجام می‌دهند که این کار به آنها کمک می‌‌کند فرآیند تزریق با دقت انجام شود. محلول مورد استفاده به عمق ۱ تا ۴ میلی متری پوست تزریق می‌شود. خاطر نشان می‌کنیم که برای کسب نتایج دلخواه شما به چند جلسه درمان نیاز دارید که معمولاً حدود یک ماه بین جلسات درمانی فاصله زمانی وجود دارد.

 مراقبت‌های بعد از مزوتراپی


مراقبت‌های بعد از مزوتراپی

 پس از درمان شما شاهد مقداری قرمزی و التهاب پوست خواهید بود که طی مدتی چند روز برطرف می‌شود. پزشک نکات مربوط به مراقبت‌های پس از درمان را به شما گوشزد می‌کند تا نتایج مطلوبی به دست بیاید. برخی از این نکات به شرح زیر می‌باشند:

 • از ماساژ دادن ناحیه مورد نظر خودداری کنید مگر آن که پزشک دستور دیگری داشته باشد.
 • تا ۲۴ ساعت پس از درمان از انجام فعالیت جسمانی سنگین خودداری کنید.
 • حداقل تا ۷۲ ساعت پس از درمان از قرار گرفتن در معرض گرما یا نور خورشید اجتناب نمایید.
 • از مصرف الکل یا نمک خودداری کنید تا دچار تورم بیش از حد پوست نشوید.
 • در صورتی که دچار تورم شده باشید می‌توانید هر یک ساعت یک بار به مدت ۱۵ دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • برای تسکین درد می‌توانید از تیلنون استفاده نمایید.
 • هنگام خوابیدن باید سر شما در ارتفاع بالاتری قرار داشته باشد تا از بروز تورم جلوگیری گردد.
 • مصرف آرنیکا به کاهش تورم و کبودی کمک می‌کند و باید حداقل دو روز قبل از تزریق، مصرف آن را شروع کنید.

چه موقع می‌توان نتایج حاصل از درمان را مشاهده کرد؟


چه موقع می‌توان نتایج حاصل از درمان را مشاهده کرد؟

معمولاً شما می‌‌توانید پس از جلسه اول شاهد بهبود وضعیت پوست خود باشید. به طور کلی پزشک به شما توصیه می‌‌کند چند جلسه تحت درمان قرار بگیرید تا بهترین نتایج مورد انتظار خود را به دست بیاورید. با گذر زمان و افزایش سطح تولید کلاژن، نتایج مطلوبی ایجاد می‌‌شود.

 آیا مزوتراپی درد دارد؟


 مزوتراپی به هیچ عنوان باعث بروز درد و سوزش نمی‌شود یا درد خفیفی که کاملاً قابل تحمل است را تجربه خواهید کرد. هر جلسه درمانی حدود ۳۰ دقیقه طول می‌‌کشد و پزشک ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قبل از شروع درمان به کمک کرم بی حس کننده، ناحیه ای که قرار است تزریق در آنجا انجام شود را بی حس خواهد کرد تا در طول درمان مشکلی نداشته باشید.

 چند جلسه درمان با مزوتراپی لازم است؟


چند جلسه درمان با مزوتراپی لازم است؟

 معمولاً پزشک به شما توصیه می‌‌کند که چهار جلسه تحت درمان قرار بگیرید که حدود یک هفته فاصله زمانی بین جلسات درمان قرار دارد. این فاصله زمانی به بدن کمک می‌کند به شناسایی هیالورونیک اسید بپردازد و در پاسخ به افزایش سطح هیالورونیک اسید، کلاژن بیشتری را تولید نماید. معمولاً شما باید هر دو تا سه هفته یک بار تحت درمان قرار بگیرید و در نهایت ماهی یک بار برای تمدید نتایج به دست آمده به پزشک مراجعه کنید. در طول دوران بهبود، پوست به تولید فیبرین، الاستین، کلاژن و فاکتورهای رشد بیشتری می‌پردازد.

 عوارض جانبی مزوتراپی چیست؟


از آن جایی که پزشک از محصولات کاملا طبیعی و ژل هیالورونیک اسید ۱۰۰ درصد خالص استفاده می‌کند ریسک بروز واکنش آلرژیک بسیار پایین است. با این حال برخی از افراد نسبت به تعدادی از ترکیبات مورد استفاده در مزوتراپی حساسیت بسیار بالایی دارند و دچار واکنش پوستی می‌شوند. واکنش پوستی خود را به صورت کهیر، تاول، راش پوستی، بی حسی و سوزن سوزن شدن در ناحیه مورد نظر نشان می‌دهد. سایر عوارض جانبی خفیف مزوتراپی عبارتند از خونریزی، کبودی، خارش و درد خفیف. معمولاً این عوارض جانبی ماندگار نیستند و طی مدت کوتاهی از بین می‌روند و شما می‌توانید پس از یک شبانه روز استراحت شاهد نتایج اولیه حاصل از درمان باشید.

 سوالات متداول مزوتراپی


 آیا محدودیتی در ارتباط با مزوتراپی وجود دارد؟

 اگرچه در مزوتراپی از ترکیبات کاملا طبیعی استفاده می‌شود بروز واکنش آلرژیک در افرادی که باردار هستند، در دوران شیردهی قرار دارند، دچار بافت اسکار کلوئید هستند یا سرطان و عفونت فعال دارند گزارش شده است.

 هزینه درمان با مزوتراپی چقدر است؟

 هزینه درمان با مزوتراپی به نوع محصول و مقدار محلول مورد نیاز بستگی دارد.

 آیا مزوتراپی باعث خونریزی می‌شود؟

 اگرچه برای تزریق از سوزن‌های بسیار نازک استفاده می‌شود گاهی اوقات بیمار دچار خونریزی خفیف خواهد شد که به سرعت قطع می‌شود.

 در مزوتراپی از چه نوع محلولی استفاده می‌شود؟

 محلولی که پزشک از آن برای درمان استفاده می‌کند حاوی بیش از ۷۰ نوع ترکیب فعال است که برخی از آنها عبارتند از هیالورونیک اسید، انواع ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان‌ها، پپتیدها، پلی فنول‌ها، فلاونوئیدها، و سایر محصولات. ترکیبات مورد استفاده با توجه به شرایط بیمار و بر اساس سن و کیفیت پوست او تعیین می‌‌شوند تا نتایج مطلوبی به دست بیاید.

مزوتراپی چگونه باعث جوان سازی و روشن شدن پوست می‌شود؟

مزوتراپی چگونه باعث جوان سازی و روشن شدن پوست می‌شود؟

پزشکان به خوبی با اهداف و نیازهای بیماران خود آشنا هستند و می‌دانند که بیمار قصد دارد به جوان سازی صورت خود بپردازد به همین دلیل آنها مزوتراپی را به عنوان یک روش ایمن و موثر برای جوان سازی و شفاف کردن پوست معرفی می‌کند.

 مزوتراپی چگونه به رفع تیرگی پوست و بافت اسکار کمک می‌کند؟  

  مزوتراپی چگونه به رفع تیرگی پوست و بافت اسکار کمک می‌کند؟

مزوتراپی به رفع انواع مشکلات پوستی می‌پردازد. برخی از ترکیبات مورد استفاده، با کنترل سطح تولید رنگدانه‌ها توسط ملانوسیت‌های موجود در پوست به درمان تیرگی پوست می‌پردازند. مزوتراپی یک روش درمانی موثر برای انواع مختلف لکه‌ها از قبیل ملاسما و لکه‌های حاصل از آفتاب سوختگی است. می‌توان از مزوتراپی برای از بین بردن جای جوش و بافت اسکار استفاده کرد. هیالورونیک اسید  باعث افزایش حجم پوست می‌شود حال آنکه سایر آنتی اکسیدان‌ها و آمینو اسیدها دارای خاصیت ضد التهابی هستند و به پوست برای شروع فرآیند بهبود کمک می‌کنند.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس