لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

لوگو دکتر محرابیان

آنچه در مورد تزریق بوتاکس باید بدانیم

فهرست مطالب

مقدار زیادی از خطوطی که در صورت ما ایجاد میشود، ناشی از تکرار مداوم انقباض عضلانی است پس از مدتی این خطوط که چینهای دینامیک نامیده میشوند، دایمی شده و بدون آنکه ما احساس خشم یا نگرانی و امثال آن را داشته باشیم در چهره ما ماندگار میشود. خطوط پیشانی، خط اخم و کناره چشمها از این نوع هستند. سم بوتولونیوم (با نامهای تجاری بوتاکس و دیسپورت) با شل کردن عضلات مانع از بروز این خطوط میشود. اثر این دارو از چند روز پس از استفاده از آن شروع شده، بعد از چند هفته به حداکثر خود میرسد و سرانجام پس از چند ماه به اتمام میرسد. با اتمام اثر، خطوط به حالت اول خود برمیگردند، اما هرگز بدتر از قبل نخواهند شد و با ادامه استفاده از دارو غالباً طول مدت اثر آن افزوده میشود. این ماده اثری بر اعصاب منطقه نمیگذارد، بنابراین اختلال حسی در محل بروز نمیکند.

بوتولونیوم توکسین (بوتاکس یا دیسپورت) چیست؟


این دارو نوعی پروتئین است که از یک باکتری به نام کلستریدیوم گرفته میشود و میتواند در صورت مصرف خوراکی، مسمومیتهای شدید غذایی ایجاد کند. دوزهای خیلی پایین این فرآورده در پزشکی بخصوص زیبایی مورد استفاده قرار میگیرد.

نحوه اثر

بوتاکس پس از تزریق، جذب عضله میشود و در انتهای عصبی که فرمان انقباض را به عضلات میرسانند مستقر میشود. در این محل بوتاکس از آزاد شدن یک واسطه شیمیایی به نام استیل کولین- که مسئول انقباض عضلانی است جلوگیری میکند. در نتیجه دستور انقباض به عضله نمیرسد و در حقیقت نوعی فلج عضلانی موقت ایجاد میشود که ۳ تا ۶ ماه طول میکشد. عدم انقباض عضلات زیرپوستی باعث محو شدن و از بین رفتن چین و چروکهای پوست روی عضله میشود. در کنار روش‌های جراحی، امروزه می‌توان از روش‌هایی مثل تزریق بوتاکس به عنوان یک روش غیرتهاجمی برای کاهش لبخند لثه نما استفاده کرد. در این روش ماده بوتاکس به گوشه‌های دهان، عضلات ریلکس کننده صورت و لب‌ها تزریق شده و در نتیجه این کار ظاهر لبخند زیباتر و جذاب‌تر برای فرد ایجاد می‌شود.

  تزریق ژل بهتر است یا بوتاکس؟ مقایسه مزایا و معایب

روش تزریق

تزریق به صورت سرپایی انجام میشود و نیاز به بستری ندارد. از آنجا که تزریق با سوزنهای بسیار ظریف انجام میشود، درد اندکی دارد و نیازی به بیحسسی ندارد. کل عمل در چند دقیقه به پایان خواهد رسید و پس از آن بیمار میتواند به سرکار خود بازگردد. گاه کبودی کوچکی در برخی نقاط ایجاد میشود که به سهولت با مواد آرایشی قابل پوشاندن بوده و پس از چند روز از بین میرود. بهتر است پس از تزریق تا چند ساعت از داز کشیدن خودداری شود و از مالیدن محل تزریق نیز پرهیز شود. معمولاً از یکی دو روز پس از تزریق چین و چروکها به تدریج محو میشوند و این اثر بین ۳ تا ۶ ماه به طول میانجامد. پس از این مدت اثر بوتوکس کم کم از بین میرود و چروکها دو مرتبه ظاهر میشوند. در این زمان مجدداً تزریق را تکرار کرد.

عوارض بوتوکس


از آنجا که بوتوکس عمدتاً جذب عضلات محل تزریق می شود و مقادیر بسیار ناچیزی از آن وارد گردش خون میشود، با دوزی که برای باز کردن چروکها به کار میرود تقریباً هیچ عارضه سیستمیک مهمی ایجاد نمیکند.

عارضه جدیتری که گاهی در اثر تزریق اتفاق میافتد افتادگی پلک است. البته خوشبختانه این عارضه نسبتاً نادر است و در کمتر از ۳٪موارد اتفاق میافتد. افتادگی پلک معمولاً یک هفته پس از تزریق بروز میکند و پس از مدتی به تدریج بهبود مییابد. خوشبختانه تمام عوارض بوتوکس گذرا هستند و خود به خود برطرف میشوند.

معمولا سوالات رایج تزریق بوتاکس درمورد گزارشات و اخباری می باشد که در خصوص عوارض خطرناک تزریق بوتاکس است اما باید گفت: این عوارض مربوط به انواع تقلبی آن یعنی انواع چینی است. انواع اصلی این دارو و عوارض بسیار کمی دارند و در صورت بروز عارضه این عوارض جزیی، غیرخطرناک و موقتی خواهد بود.

  تزریق بوتاکس: مزایا، نحوه و کاربرد آن

کرم های بوتاکس


توجه داشته باشید کرمهایی که تحت عنوان کرمهای حاوی بوتاکس یا دیسپورت عرضه میشوند به هیچ عنوان پایه علمی نداشته بنابراین تبلیغات کرمهایی مانند بوتولیز یا کرمهای مشابه در کانالهای ماهوارهای تنها جنبه سوء استفاده داشته و این کرمها هیچگونه اثر درمانی ندارند.

محدودیت ها


گرچه هیچ عارضه خاصی در اثر عوارض مصرف بوتوکس در بارداری و شیردهی گزارش نشده است، اما توصیه میشود که خانمها در دوران بارداری و شیردهی از تزریق بوتوکس اجتناب کنند.

در صورت ابتلا به بیماریهای خاصی به خصوص بیماریهای روماتیسمی و عصبی و عضلانی بایستی پزشک آگاه شود. این دارو در افرادیکه مبتلا به بیماریهای عصبی عضلانی هستند میتواند باعث ضعف عضلانی شدید شود.

اثر تزریق بوتاکس در افراد جوان و میانسال بارزتر است و در افراد مسن تأثیر کمتری دارد.تزریق بوتوکس یک روش ساده، و کم خطر برای از بین بردن چروکهای صورت است. قیمت بوتاکس نیز به نواحی درمان بستگی دارد. هزینه ی بوتاکس مانند سایر روشهای درمان زیبایی تحت پوشش بیمه های درمانی قرار نمیگیرد. همچنین موقعیت جغرافیایی در تعیین هزینه ها تاثیرگذار است. به عنوان مثال هزینه تزریق بوتاکس اصفهان، تهران و با دیگر شهرستان ها متفاوت است.

کاربردهای بوتاکس


  •  رفع چینهای پیشانی (درمان انتخابی و ارجح)
  • رفع خط اخم (درمان انتخابی و اولیه)
  • رفع چینهای دور چشم (درمان انتخابی)
  • کمک به جوانسازی نیمه میانی صورت
  • کمک به جوانسازی نیمه تحتانی صورت
  • درمان چینهای گردن
  • درمان انحراف چشم
  •  درمان تعرق بیش از حد
  • درمان سر درد

اقتباس شده از سایت جناب آقای دکتر حسن زاده متخصص پوست ومو

  مراقبت بعد از بوتاکس برای پیشگیری از عوارض احتمالی

اخم کردن ممنوع ! آیا می دانید با چهره ای بدون اخم وچروک در روابط عمومی خود نفوذ بهتر و بالاتری داشته واعتماد به نفس بیشتری پیدا خواهید نمود؟ چهره ای بدون اخم با تزریق بدون درد مارک های معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت بوتاکس تعیین نوبت مطب: ۰۲۱۸۸۴۲۷۶۳۰ عصر روزهای فرد

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

مقالات مرتبط

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x
Call Now Buttonتماس