اثر آلودگی هوا بر پوست

آلودگي هوا درکلان شهر ها ، پاياني ندارد.و آثار مضر آن بر کلیه سیستمهای بدن اثر گذار است.لیکن ما در این بحث کوتاه از رشته تخصصی خود (پوست ومو) به آن می پردازیم.

گرچه تأثیر آلودگی هوا بر پوست و مو به شکل علمی در منابع و مراجع پزشکی مورد بررسی قرار نگرفته است لیکن بدلیل اینکه هواي آلوده داراي ذرات هيدروكربن، گوگرد،سرب و ذرات معلق است پوست را تحريك ميكند و از آنجا كه پوست سر، صورت، بخصوص دور چشمها و دستها در تماس مستقيم با هواست، بيشتر از ساير نقاط بدن آسيب ميبيند و دچار حساسيتهاي اگزمايي ميشود.

واضح است که دو سر طیف سنی ،یعنی كودكان و افراد مسن كه پوست آسيبپذيرتري دارند، در چنين شرايطي بیشتر آسيب می پذیرند و لذا بايد تا زماني كه راهكارهايعملي از سوي دولتمردان و با همكاري عموم مردم براي كاهش و رفع اينمعضل بزرگ زيستمحيطي به اجرا درآيد با بهره گيري از روشهايي موثر،اثرات منفي ناشي از آلاينده هاي موجود در هوا را بر بدن ومن جمله پوست كاهش دهيم.

اگزما شایعترین عارضه پوستی در این شرایط است که می تواند به صورت اولیه ایجاد ویا به صورت تشدید و مقاومت به درمان ضایعات قبلی باشد. در حقیقت رابطه مستقيمي ميان شيوع بيماريها و بخصوص اگزماهاي (حساسيت) پوستي در شرايط اضطراري كه ميزان سرب موجود در هوا افزايش مييابد، ديده شده است. سرخي پوست، پوسته پوسته شدن كنار بيني، گونه ها و سوزش و خارش دور چشم ،همچنين خستگي و پف كردن دور چشمها نيز از عوارضي است كه معمولاً در چهره اين افراد ديده ميشود،، تيرگي و بستهشدن روزنههاي سطح پوست، خشكي پوست، خارش، كهير، تشديد جوشهاي آكنهاي صورت، و نمايانشدن لكههاي تيره در سطح پوست از مشكلات دیگری است كه در شرايط آلودگي هوا بروز بيشتري پيدا ميكند.

اختلال در ساخت ويتامين Dتوسط پوست به دلیل فیلتر شدن نور افتاب توسط هوای سنگین و آلوده ونیز ایجاد چین وچروک به علت وجود رادیکال های آزاد موجود درشرایط اضطراز،از عوارض دیگر پوستی در این شرایط است. همچنین آسیب به لایه ازون و عبور طیف حطر ناک اشعه ماورائ بنفش نیز از عوامل دخیل درافزایش سرطان های پوستی است.

اثر بر روی مو


افزايش ريزش مو و آسيبهاي گوناگوني از قبيل ، تيره رنگ و بدشكل شدن ساقه، خشكي و شكنندگي مو و از بين رفتن شادابي آن از عوارض دیگری است که ممكن است در اثر آلودگي هوا و سرب موجود در آن، اتفاق بيفتد.همچنین استفاده از ماسكهاي مو در این شرایط به صلاح نیست زیرا باعث می شود مواد آلودهكننده به تنه مو بچسبد؛ چرا كه هرچه سطح پوست و مو مرطوبتر باشد، آلودگي ها بيشتر به لايههاي زيرين آن نفوذ ميكند .

در شرایط افزایش آلودگی هوا چه کنیم


مهمترين راهكار براي حفاظت از پوست و مو و در واقع كل بدن در روزهاي آلوده،خارج نشدن از منزل و محيط كار جز در شرايط ضروري است استفاده مکرر و منظم از ضدآفتاب ها و تمدید مالیدن آنها به فواصل هر سه ساعت یک بار، پوشیدن لباس های با آستین بلند و یقه ی بسته و شلوارهای بلند به همراه پوشاندن سر با کلاه یا شال در مورد آقایان یا روسری و مقنعه در مورد خانم ها به همراه استفاده از عینک های آفتابی بزرگ که دور چشم ها را بخوبی بپوشانند، عدم استفاده از محصولات آرایشی از قبیل رژ گونه و سایه چشم و کرم پودرهای سنگین و چسبنده،، شستوشوي مرتب سر و صورت با فرآوردههاي صابوني ياشامپوهاي غيرمعطر، استفاده نكردن از عطر و ادكلن بخصوص در كساني كه زمينهاگزماي پوستي دارند، عدم رنگ کردن، سشوار کشیدن یا برس کشیدن مکرر موها در این شرایط در كنار مصرف مايعات فراوان، لبنيات، ميوه و سبزيجات نيز ميتواند اثرات مضر آلودگي هوا بخصوص سرب معلق در هوا را كاهش دهد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است