لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

اسید تراپی چیست؟ – مزایای اسید تراپی برای از بین بردن جوش صورت

فهرست مطالب

کلمه “اسید” تصاویری از حباب لوله های آزمایش و فکر سوختگی شیمیایی ترسناک را در ذهن تجسم می کند. اما هنگامی که در غلظت های مناسب استفاده می شود، اسیدها در واقع برخی از مفیدترین مواد موجود در مراقبت از پوست می شوند و همچنین می‌تواند چین و چروک، لکه‌های پیری، جای زخم و رنگ ناهموار پوست را کاهش دهد. اسید درمانی معجزه‌ای است که برای مبارزه با آکنه استفاده می‌شود

اسید تراپی چیست و چه نقشی در درمان جوش صورت دارد؟


اسید تراپی چیست و چه نقشی در درمان جوش صورت دارد؟

اعمال اسید بر روی پوست برای رفع مشکلات پوستی، اسید تراپی گفته می­ شود. در اسید تراپی پوست که معمولاً برای پوست صورت انجام می­ شود، از اسید ضعیفی که توسط پزشک و متناسب با مشکل پوست شخص تجویز شده است، استفاده می­ شود.

اسید درمانی برای کاهش آکنه با لایه برداری پوست و تمیز نگه داشتن منافذ معروف است. هنگامی که روی پوست قرار می گیرد، برخی از اسیدها ممکن است با کمک به پوست در زدودن سلول های مرده از لایه بالایی و با کاهش قرمزی و تورم (التهاب) عمل کنند. این کار باعث کاهش تعداد جوش های ایجاد شده و تسریع بهبودی می شود.

مزایای اسید درمانی


مزایای اسید درمانی

اسید تراپی اصولی مزایای زیادی برای پوست دارد که به برخی موارد آن اشاره شده است:

 • لایه برداری پوست
 • تمیز نگه داشتن منافذ
 • کاهش آکنه
 • درمان جای جوش
 • درمان ملاسما
 • درمان لکه های کهن سالی
 • ضد سالخوردگی و کاهش خطوط ریز
 • روشن شدن پوست

انواع مختلف اسیدهای مورد استفاده در مراقبت از پوست چیست؟


ابتدا، اجازه دهید تفاوت بین AHA و BHA را مشخص کنیم.

AHA ها محلول در آب هستند و بیشتر بر روی سطح پوست کاربرد دارند و گزینه خوبی برای درمان خطوط ریز، بافت و تیرگی پوست می باشند. آلفا هیدروکسی اسیدها احتمالاً مرسوم ترین اسیدهایی هستند که برای پوست استفاده می شوند. برای لایه برداری لایه بیرونی پوست بسیار خوب هستند، پوست را روشن تر، رنگ و بافت پوست را یکدست می کنند و حتی می توانند کمی تولید کلاژن را تحریک کنند.

از طرف دیگر، BHA ها می توانند عمیقاً در منافذ مسدود شده نفوذ کنند و بنابراین در درمان و پیشگیری از آکنه مفید هستند. اسیدهای بتا هیدروکسی در واقع به سبوم که همان روغن است، متصل می شوند. بنابراین وقتی سلول‌های مرده پوست توسط BHA از بین می‌روند، روغن مسدودکننده منافذ با آنها همراه می‌شود.

در این دو دسته – AHAs و BHAs – اسیدهای مختلف با مزایای پوستی مختلف قرار دارند.

4 اسید مورد استفاده در اسید تراپی که به از بین بردن آکنه شما کمک می کنند.


4 اسید مورد استفاده در اسید تراپی که به از بین بردن آکنه شما کمک می کنند.

وقتی صحبت از درمان آکنه می شود، تعداد کمی از ترکیبات، مهمتر و موثرتر از اسیدها هستند. اسیدها برای لایه برداری عمیق پوست و شفاف نگه داشتن منافذ کار می کنند. با این حال، همه اسیدها یکسان ایجاد نمی شوند. برخی از اسیدها کم و بیش در درمان آکنه مؤثر هستند و برخی واقعاً برای آکنه مفید نیستند. اگر می‌خواهید از جوش‌هایتان جلوگیری کنید، در زیر، چهار مورد از بهترین اسیدها را که شاید بخواهید در برنامه روزانه خود بگنجانید، بیان می‌کنم.

بنزوئیل پراکسید

بنزوئیل پراکسید بالاترین جایگاه را دارد زیرا مسلماً اسیدی است که به خوبی روی آن تحقیق شده است و اثربخشی آن ثابت شده است. یکی از رایج ترین موادی است که برای درمان آکنه استفاده می شود و آزمایشات و تحقیقات انجام شده روی این محصول گسترده و قطعی است. به طور خلاصه، مفید است.

با این حال، بسیاری از برندها پاک کننده ها و درمان هایی را تولید می کنند که بنزوئیل پراکسید در آنها به صورتی استفاده می شود که برای پوست خیلی تهاجمی است. هرچند این محصولات جوش‌ها را هدف قرار می‌دهند، اما می‌توانند بقیه پوست سالم شما را نیز خراب کنند. بنابراین نکته کلیدی یافتن فرمول بنزوئیل پراکسیدی است که موثر باشد، اما از ترکیبات مرطوب کننده و تسکین دهنده نیز استفاده کند و به گونه ای فرموله شده باشد که برای پوست ملایم تر باشد.

اسید سالیسیلیک

یکی دیگر از اسیدهای فوق ستاره سالیسیلیک اسید است که نوعی BHA (بتا هیدروکسی اسید) است. این ماده در بسیاری از محصولات یافت می شود و به عنوان یک لایه بردار شیمیایی قوی شناخته می شود. این به این دلیل است که ساختار مولکولی آن باعث می‌شود راحت‌تر توسط پوست جذب شود، پس می‌تواند عمیق‌تر به منافذ نفوذ کند، ذرات مسدود کننده منافذ را بشکند و به گردش سلولی سالم کمک کند. این باعث می شود که این اسید به گزینه ای عالی برای جوش های سر سیاه و سر سفید که نتیجه مستقیم مسدود شدن منافذ هستند تبدیل شود.

اسید گلیکولیک

اسید گلیکولیک یکی از انواع AHA (آلفا هیدروکسی اسید) است که کاملا در مورد آن  تحقیق و بررسی شده است. اسید گلیکولیک مانند همتای BHA خود به عنوان یک لایه بردار شیمیایی عمل می کند که به از بین بردن پوست مرده و پاکسازی منافذ کمک می کند. با این حال، اسید گلیکولیک نیز به طور گسترده ای به عنوان یک عامل موثر برای لایه برداری مجدد شناخته شده است. این اسید همراه با تقویت گردش سلولی با خطوط ریز، رنگدانه ها و جای زخم مقابله می کند و همچنین یک اسید آبرسان است، بنابراین کمک می کند تا مطمئن شوید که سد سطحی پوست شما هیدراته و قوی می ماند. اساسا، این یک فوق ستاره چند کاره است که نه تنها جوش ها را کاهش می دهد، بلکه رنگ و بافت پوست را نیز یکدست می کند.

پلی هیدروکسی اسیدها

قطعا PHAها اعضای کمتر شناخته شده خانواده اسیدها هستند. PHA ها یا پلی هیدروکسی اسیدها معمولاً مورد استفاده قرار نمی گیرند اما بسیار مؤثر هستند. تفاوت اصلی آنها اندازه مولکولی بزرگ آنها است، به این معنی که آنها به عمق پوست نفوذ نمی کنند و برای مقابله با مشکلات در سطح پوست، ملایم تر و موثرتر می باشند. علاوه بر این، آنها دارای ویژگی های ضد التهابی و آنتی اکسیدانی هستند که به کاهش قرمزی و سایر علائم سطحی آکنه کمک می کنند. به طور خلاصه، اگر می خواهید لایه برداری شیمیایی انجام دهید، اما پوست حساسی دارید، اسیدهای PHA برای شما مناسب هستند.

اسیدهای دیگری که ممکن است در اسید درمانی استفاده شوند و مزایای آنها


اسیدهای دیگری که ممکن است در اسید درمانی استفاده شوند و مزایای آنها

اسید آسکوربیک

این احتمالاً شناخته شده ترین اسید می باشد: ویتامین C و یکی از موادی که به طور مداوم توسط متخصصان پوست توصیه می شود، است. تحقیقات منتشر شده زیادی وجود دارد که نشان می دهد ویتامین C می تواند در ضد پیری موثر باشد.

مطالعه ای که در اکتبر 2014 در مجله Drugs in Dermatology منتشر شد، اشاره می کند که این ماده آنتی اکسیدان است (به این معنی که از پوست در برابر حملات محیطی مانند آلودگی محافظت می کند)، تولید رنگدانه را مهار می کند و کلاژن سازی را تحریک می کند.

گفته می شود، ویتامین C تنها در صورتی دارای پتانسیل موثر بودن است که به درستی فرموله و بسته بندی شود. اسید اسکوربیک می تواند به راحتی در معرض نور ناپایدار شود.

اسید آزلائیک

آزلائیک اسید که از مخمر به دست می‌آید، برای رفع لکه‌های تیره استفاده می‌شود، و یک تحقیق در سال 2014 نشان می‌دهد که در درمان ملاسما نیز مؤثر است. (به گفته دانشکده پزشکی هاروارد، ملاسما لکه های تیره پوست می باشد که اغلب با قرار گرفتن در معرض نور خورشید در دوران بارداری ایجاد می شود.)

با این حال، بیشتر از یک لایه بردار می باشد. آزلائیک فرآیند رنگدانه را در پوست قطع می کند. به طور خاص، این ماده، آنزیم تیروزیناز که در تولید ملانین نقش دارد را مهار می کند. با کاهش تولید رنگدانه، تغییر رنگ به مرور زمان از بین می رود. اگر مبتلا به روزاسه هستید، متخصص پوست ممکن است درمان موضعی با آزلائیک را نیز توصیه کند، زیرا یک ضد التهاب قوی است که قرمزی و تورم را کاهش می‌دهد.

الاژیک اسید

دانشمندان این ترکیب گیاهی را از انواع توت ها، انار یا آجیل دریافت می کنند. مانند آزلائیک، یک روشن کننده پوست شناخته شده است. در واقع، در یک مقاله منتشر شده در مجله داروها در پوست، ترکیب موضعی حاوی 0.5 درصد الاژیک و 0.1 درصد اسید سالیسیلیک به اندازه یک محصول هیدروکینون 4 درصد در کاهش رنگدانه موثر بود. هیدروکینون به عنوان استاندارد طلایی برای درمان لکه های تیره در نظر گرفته شده است، اما نگرانی هایی در مورد عوارض جانبی احتمالی مانند خشکی و آزردگی پوست وجود دارند. به همین دلیل، بسیاری از مردم می خواهند به گزینه های جایگزین اما به همان اندازه موثر، مانند اسید الاژیک روی بیاورند.

اسید فرولیک

اغلب، فرولیک را همراه با ویتامین C می یابند. فرولیک ویتامین C را تثبیت می‌کند. (ویتامین E یکی دیگر از تثبیت‌کننده‌های C است.) دلیل این امر این است که طبق تحقیقات گذشته، ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که از پوست در برابر رادیکال‌های آزاد، همان مولکول هایی که به سلول ها آسیب می رسانند و به پیری پوست کمک می کنند، محافظت می‌کند.

آنتی اکسیدان ها به دنبال رادیکال های آزاد هستند که سراسر دنیا پر از آنهاست. به محض تماس با آلودگی یا نور UV، اکسید می شوند. یعنی: بدون یک ماده تثبیت کننده مانند فرولیک، ویتامین C در اولین باری که بطری را باز و از محصول استفاده می کنید، بی اثر می شود.

فرولیک فقط نقش یک مکمل را بازی نمی کند. بلکه خود یک آنتی اکسیدان است که از ساختارهای کلاژن و الاستین در پوست محافظت می کند و تولید رنگدانه (به منظور روشن کردن لکه های تیره) را کاهش می دهد.

کوجیک اسید

فرآیند تخمیر قارچ باعث تولید اسید کوجیک می شود. از آنجایی که کوجیک اسید تیروزیناز را (که مسئول تولید ملانین، رنگدانه موجود در پوست است)، مهار می کند و به محصولاتی اضافه می شود که ادعا می کنند پوست را روشن کرده و درخشندگی را افزایش می دهند. اما، بر اساس مقاله ای کوچک که در دسامبر 2014 در Photodermatology، Photoimmunology و Photomedicine منتشر شد، نشان داد که به اندازه هیدروکینون (HQ) موثر نیست.

اسید ماندلیک

یکی دیگر از اسیدهای دسته AHA، اسید ماندلیک عصاره ای از بادام تلخ است که خاصیت لایه برداری ملایمی دارد. از آنجایی که به آرامی به پوست نفوذ می کند، همانطور که یک تحقیق در گذشته به آن اشاره کرده، مردم متوجه می شوند که حتی برای انواع پوست های حساس، ماندلیک کمتر از سایر اسیدها تحریک کننده است و همچنین ماندلیک روغن دوست است، یعنی می تواند به تنظیم تولید سبوم کمک کند.

در یک تحقیق کوچک روی 24 فرد میانسال، استفاده از محصول اسید ماندلیک روی پوست، دو بار در روز به مدت چهار هفته، استحکام پوست را تا 24 درصد بهبود بخشید.

اسید فیتیک

حبوبات و دانه ها منبع این AHA با خواص آنتی اکسیدانی هستند. چیزی که در مورد این ترکیبات AHA رایج است این است که آنها در بازسازی سطح پوست و بافت هموار مناسب هستند.

اسید لینولئیک و اسید اولئیک

وقتی صحبت از اسید لینولئیک و اسید اولئیک در مراقبت از پوست می شود، بیشتر در حوزه روغن ها بحث می شود، زیرا که آنها در واقع اسیدهای حقیقی نیستند. در روغن ها، این اسیدهای چرب واکنش داده تا گروه های اسیدی خود را از دست بدهند و تری گلیسیرید تشکیل دهند. به طور کلی، روغن‌هایی که حاوی اسید لینولئیک بیشتری هستند، بافت‌های خشک‌تری دارند که مناسب پوست‌های چرب است، در حالی که روغن‌هایی که حاوی اسید اولئیک بیشتری هستند، غنی‌تر هستند و برای پوست‌های خشک بهتر عمل می‌کنند.

اسید لینولئیک به خودی خود دارای خواص روشن کنندگی رنگدانه است، اما از آنجایی که در روغن ها یافت می شود، برای رسیدن به اثر یکسان باید از محصولی استفاده کنید که فاقد اسید لینولئیک باشد. اسید اولئیک به تنهایی مختل کننده مانع پوستی است و برای کمک به نفوذ داروها به پوست مفید می باشد.

از کدام اسید باید استفاده کنم؟


از کدام اسید باید استفاده کنم؟

انتخاب اسید مناسب برای استفاده قسمت سخت کار است. ساده ترین راه برای انجام آن این است که بدانید چه مشکلی را می خواهید درمان کنید.

بهترین برای اسید
منافذ آکنه پوست اسید آزالئیک، اسید سالیسیلیک، اسید گلیکولیک، اسید لاکتیک، اسید ماندلیک
پوست سالخورده اسید گلیکولیک، اسید لاکتیک، اسید اسکوربیک، اسید فرولیک
محو کردن رنگدانه اسید کوجیک، آزلائیک اسید، اسید گلیکولیک، اسید لاکتیک، اسید لینولئیک، اسید اسکوربیک، اسید فرولیک

نکته مهم: هر چه غلظت آن بیشتر باشد، اسید بیشتر باعث تحریک پوست می شود. همیشه آزمایش حساسیت انجام دهید و قبل از شروع به استفاده از غلظت های بالا با غلظت کمتر شروع کنید.

بسیاری از اسیدها مزایای متعددی دارند و از آنجایی که می‌توانند در فرمول‌های مختلف موجود باشند، می‌توان بیش از یک مورد از آنها را استفاده کرد. برندها اغلب اسیدهای فعال موجود در پاک‌ کننده‌ها، سرم‌ها، تونرها و موارد دیگر را تبلیغ می‌کنند، اما فهرست مواد را بررسی کنید تا مطمئن شوید که اسید فعال است.

هر چه در مورد مخلوط کردن اسیدها در روتین مراقبت از پوست باید بدانید.


پس از ارسال محموله جدید کالاهای زیبایی از طریق پست، در خاطر داشته باشید که همه آنها را همزمان استفاده نکنید! برخی از اسیدها ممکن است با یکدیگر تداخل داشته باشند.

اسیدهای صورت را با هم مخلوط نکنید.

 • از اسید سالیسیلیک با هیچ اسید دیگری به طور همزمان استفاده نکنید. در صورت مخلوط شدن ممکن است تحریک شدید پوستی ایجاد شود.
 • از مصرف اسید سالیسیلیک همراه با محصولات حاوی نیاسینامید خودداری کنید.
 • از اسید گلیکولیک یا اسید لاکتیک در ترکیب با اسید اسکوربیک (ویتامین C) استفاده نکنید زیرا این کار باعث می شود که تاثیر اسید اسکوربیک قبل از شروع کار از بین برود.
 • از مصرف AHA با رتینول خودداری کنید.

برای اجتناب از این موضوع، استفاده از اسیدهای خود را بین در بین ساعات روز و شب برنامه ریزی کنید. مثلا از اسید سالیسیلیک در صبح و اسید دیگر در عصر استفاده کنید. اگر از آنها در برنامه های زمانی جداگانه استفاده کنید، همچنان از مزایای هر دو بهره مند خواهید شد.

عوارض اسید تراپی


اسید تراپی در صورتی که با مشورت پزشک متخصص پوست انجام نشود و مراقبت های بعد از اسیدتراپی رعایت نشوند ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد. استفاده از موادی مانند هیالورونیک اسید، مراقبت و عوارض جانبی خاصی ندارد. اما اسیدهایی که برای پیلینگ و لایه برداری استفاده می­ شوند، ممکن است باعث نازک شدن پوست و قرمز شدن موقتی آن بشوند. برای جلوگیری از ایجاد عوارض جانبی، استفاده از ضد آفتاب بعد از اسیدتراپی الزامی است.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس