لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

انتخاب مرطوب کننده مناسب پوست خشک، چرب، مختلط و حساس

فهرست مطالب

کرم مرطوب کننده از خشکی پوست جلوگیری می‌کند و به درمان این مشکل می‌پردازد. کرم مرطوب کننده می‌تواند از پوست حساس محافظت نماید، باعث بهبود بافت پوست شود و مشکلات پوستی را بپوشاند. اکثر کرم‌های مرطوب کننده مخصوص پوست خشک دارای ترکیبات قوی تری هستند و این مسئله به خود شما بستگی دارد از چه نوع کرمی ‌استفاده کنید که حاوی ترکیبات طبیعی می‌باشد. مهمترین نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که محصول مورد استفاده شما باید حاوی ترکیبات با کیفیت باشد که بتواند انواع خاص مشکلات پوست شما را برطرف نماید. گاهی اوقات لازم است که چندین محصول مختلف را امتحان کنید تا بتوانید بهترین مرطوب کننده متناسب با شرایط پوستی خود را پیدا کنید. پیدا کردن بهترین کرم مرطوب کننده یک فرآیند آزمایش و خطا می‌باشد. داشتن پوست سالم به فاکتورهای متعددی بستگی دارد که فقط یکی از آنها انتخاب کردن کرم مرطوب کننده مناسب می‌باشد. نحوه استفاده از کرم مرطوب کننده نیز اهمیت زیادی دارد.

بهترین کرم مرطوب کننده مناسب شما کدام است؟


به طور کلی کرم مرطوب کننده باعث می‌شود که آب در لایه‌های خارجی پوست حفظ گردد. اکثر محصولات مرطوب کننده از قبیل لوسیون، کرم، ژل و سرم بر پای آب قرار دارند و حاوی ترکیباتی هستند که به پوست آب رسانی می‌کنند همانند گلیسیرین، اسید لاکتیک و سایر ترکیباتی که پوست را نرم و لطیف می‌نمایند مانند لانولین، روغن جوجوبا و روغن هسته آفتابگردان. گاهی اوقات لازم است چندین کرم‌ مرطوب‌ کننده را امتحان کنید تا بتوانید بهترین نوع را خریداری نمایید. برخی از افراد ترجیح می‌دهند از لوسیون برای مرطوب کردن پوست اطراف چشم، گردن و سایر نقاط بدن خود استفاده کنند زیرا راحت تر روی پوست پخش می‌شود و برخی دیگر نیز ترجیح می‌دهند از کرمی ‌استفاده کنند که هیچ گونه اثری روی پوست باقی نمی‌گذارد و کاربرد آن ساده می‌باشد. انتخاب بهترین کرم مرطوب کننده به فاکتورهای متعددی بستگی دارد که برخی از آنها عبارتند از نوع پوست، سن شما و ابتلا به برخی اختلالات خاص از قبیل آکنه. در هنگام تهیه کرم مرطوب کننده باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

پوست طبیعی

پوست طبیعی نه خشک است و نه چرب و برای حفظ تعادل رطوبت آن باید از کرم مرطوب کننده که بر پایه آب قرار دارد استفاده کرد که بسیار سبک است و چرم می‌باشد. این کرم‌های مرطوب کننده معمولاً حاوی روغن‌های سبک یا ترکیبات مشتق از سیلیکون مانند سایکلومتیکون می‌باشند.

پوست خشک

بهترین کرم مرطوب کننده مناسب پوست خشک

پوست خشک معمولاً با احساس درد و خارش همراه می‌شود که شرایط نامطلوبی را ایجاد می‌کند. به منظور افزایش رطوبت پوست خشک شما باید از کرم مرطوب کننده که بر پایه روغن قرار دارد و سنگین از آن استفاده کنید تا آب موجود درون پوست را نگه دارد. اگر شما علائم استفاده از کرم مرطوب کننده همچنان دچار خشکی پوست به ویژه در قسمت پا و ساق پا یا بازو و دست‌های خود هستید بهتر است از کرم استفاده کنید که حاوی اسید لاکتیک ایا اوره و اسید لاکتیک می‌باشد. برای پوست‌های خیلی خشک و ترک خورده باید از محصولاتی استفاده کرد که حاوی وازلین و آکوافور هستند. این محصولات در مقایسه با لوسیون مدت بیشتری روی پوست باقی می‌مانند و با تاثیرات عالی در کاهش فرآیند خارج شدن آب از پوست همراه می‌باشند. اگر این محصولات برای استفاده در طول روز بسیار چرب هستند می‌‌تواند در هنگام خواب از آن استفاده نمایید.

پوست چرب

پوست چرب براق و چرب به نظر می‌‌رسد و مستعد بروز آکنه و جوش می‌باشد. پوست چرب نیز به کرم مرطوب کننده نیاز دارد به ویژه پس از استفاده از محصولات مراقبت از پوست که از میزان چربی پوست می‌کاهند و باعث خشکی آن می‌‌شوند. استفاده از کرم مرطوب کننده سبک پس از شستشوی پوست به منظور مراقبت از آن توصیه می‌شود. معمولاً لوسیون در مقایسه با کرم حاوی مقدار بیشتری آب می‌باشد و استفاده از آن راحت تر است و از به وجود آمدن آکنه روی پوست جلوگیری می‌کند. استفاده از کرم مرطوب کننده مناسب که بر پایه آب قرار دارد و عبارت بدون چربی روی آن حک شده است برای این گروه از افراد مناسب می‌باشد. اگر پوست شما مستعد آکنه می‌باشد و باید از استفاده از محصولاتی که حاوی وازلین، روغن نارگیل یا روغن کاکائو می‌‌باشند خودداری کنید. اگر پوست شما خیلی چرب است سعی کنید به جای استفاده از کرم مرطوب کننده از ضد آفتاب استفاده نمایید.

پوست مختلط

پوست مختلط در برخی نقاط خشک و در برخی نقاط دیگر چرب است به عنوان مثال پیشانی و بینی یا چانه چرب هستند اما گونه‌ها خشک می‌باشند. اگر شما نیز پوست مختلط دارید بهتر است از لوسیون با وزن متوسط و کرم ضد آفتاب با عیار حفاظتی بالا استفاده کنید یا از کرم مرطوب کننده سبک برای صورت و از کرم سنگین‌ تر برای دست و پاهای خود استفاده نمایید.

پوست حساس

بهترین کرم مرطوب کننده مناسب پوست حساس

پوست حساس مستعد قرمزی، التهاب و خارش و راش پوستی می‌باشد. اگر شما پوست حساسی دارید باید از مرطوب کننده‌های استفاده نمایید که حاوی ترکیبات مناسب از قبیل کامومیل یا آلوئه ورا هستند. از محصولات مناسب که دارای برچسب ضد آلرژی، بدون عطر و مناسب پوست حساس می‌باشد استفاده نمایید. به خاطر داشته باشید محصولاتی که دارای برچسب بدون بو هستند نیز ممکن است باعث التهاب پوست شوند زیرا حاوی برخی ترکیبات خاص می‌باشند و شما باید از محصولات حاوی اسید که باعث التهاب پوست می‌شود خودداری نمایید.

پوست سالخورده

با بالا رفتن سن پوست شما نازک تر و خشک تر می‌شود زیرا حجم الاستین که وظیفه محافظت از پوست در برابر آسیب دیدگی را برعهده دارد کاهش پیدا می‌‌کند. در این شرایط به منظور نرم و لطیف نگه داشتن پوست و آب رسانی صحیح به آن باید از کرم مرطوب کننده که بر پایه روغن قرار دارد و حاوی وازلین می‌باشد استفاده کنید که به کرم مرطوب نگه داشتن پوست کمک می‌کنند. به منظور پیشگیری از فلس دار شدن پوست و خشک شدن آن شما باید از محصولات مناسب استفاده کنید که حاوی آنتی اکسیدان و آلفا هیدروکسی اسید می‌باشند. مرطوب نگه داشتن پوست باعث می‌شود که چین و چروک پوستی و خطوط ریز آن کمتر دیده شوند. کرم مرطوب کننده معمولاً پایه محصولات ضد چروک را تشکیل می‌دهند و حاوی رتینوئید، آنتی اکسیدان، پپتید و سایر ترکیبات می‌باشند.

کسب نتایج عالی از کرم مرطوب کننده


کسب نتایج عالی از کرم مرطوب کننده

شما باید یک برنامه روزانه مراقبت از پوست را دنبال کنید و به طور منظم از کرم مرطوب کننده استفاده نمایید:

برنامه خود را دنبال کنید

یک کرم مرطوب کننده مناسب انتخاب کنید که با شرایط پوست شما مطابقت دارد و باعث می‌‌شود پوست نرم و لطیف به نظر برسد. گاهی اوقات لازم است شما چندین کرم مختلف را امتحان کنید که حاوی ترکیبات متعدد می‌باشند تا در نهایت بهترین کرم مناسب شرایط پوستی خود را انتخاب نمایید.

از پوست خود در برابر نور آفتاب محافظت کنید

هر روز باید از کرم ضد آفتاب مناسب استفاده کنید که عیار حفاظتی آن سیب بالا می‌باشد و هر دو ساعت پس از شنا کردن یا عرق کردن مجددا کرم ضد آفتاب خود را استفاده کنید. شما می‌توانید از یک کرم مرطوب کننده یا محصولات آرایشی که حاوی کرم ضد آفتاب هستند استفاده نمایید. قبل از استفاده از کرم ضد آفتاب لوازم آرایشی یا کرم مرطوب کننده باید ابتدا محصولات تجویز شده توسط پزشک را استفاده نمایید.

نیازی به خریداری محصولات گران قیمت نیست

گران بودن یک محصول ضرورتاً به معنای اثر گذاری بهتر آن نسبت به سایر محصولات می‌باشد. برخی از ترکیباتی که در این محصولات گران قیمت وجود دارد از قبیل اسانس، رنگ و سایر ترکیبات هیچ کمکی به مرطوب کردن پوست و محافظت از آن نخواهند کرد و این مسئله باعث شده که کیفیت آنها زیر سوال برود.

به طور منظم و به آرامی صورت خود را بشویید

هر روز و پس از عرق کردن صورت خود را بشویید و برای شستشوی آن از آب ولرم و محصولات تمیز کننده صورت استفاده نمایید. هنگام دوش گرفتن نیز از لیف کشیدن صورت خود اجتناب نمایید و از روغن مخصوص حمام که فاقد بو می‌باشد یا از صابون ملایم یا ژل شست و شو به منظور بهبود آب رسانی به پوست تان استفاده کنید. سپس پوست خود را به طور کامل آبکشی نمایید و بیش از یک بار در روز به حمام نروید و سعی کنید حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه دوش گرفتن شما طول بکشد.

هنگامی ‌که پوست هنوز رطوبت دارد از کرم مرطوب کننده استفاده نمایید

پس از دوش گرفتن، حمام رفتن یا شیو کردن به آرامی پوست خود را با حوله خشک کنید سپس مقداری کرم مرطوب کننده روی آن بمالید اما دقت داشته باشید که پوست خود را به طور کامل خشک کنید تا کرم مرطوب کننده بتواند آب را درون پوست نگه دارد. شما می‌توانید با توجه به نوع پوست خود روزی ۲ یا ۳ بار از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. هر بار که دست‌های خود را می‌شویید از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. اگرچه این مساله همیشه نادیده گرفته می‌‌شود پوست دست‌های شما بیشتر از سایر نقاط بدن در معرض ترکیبات التهاب آور قرار می‌گیرد.

از کرم‌های مناسب استفاده نمایید

به غیر از مواردی که دچار خشکی شدید پوست هستید نباید از کرم‌های چرب و سنگین در ناحیه صورت استفاده نمایید. شما می‌توانید از روغن بچه‌ها و لوسیون‌های سنگین در نواحی پا، دست و پای خود استفاده کنید زیرا این نقاط بیشتر خشک می‌شود.

قبل از استفاده از کرم مرطوب کننده از داروهای تجویز شده خود استفاده کنید 

اگر شما به علت ابتلا به برخی بیماری‌ها از پماد مخصوص از قبیل کورتیکواستروئید یا تاکرولیموس استفاده می‌کنید باید حداقل ۳۰ دقیقه صبر کنید سپس از کرم مرطوب کننده خود استفاده نمایید. قبل از استفاده از هر محصولی باید بروشور آن را مطالعه نمایید تا اطلاعات لازم در ارتباط با نحوه مصرف دارو را به دست بیاورید. همه کرم مرطوب کننده حاوی ترکیباتی که تبلیغ می‌کنند نمی‌باشند. سازمان غذا و دارو محصولات آرایشی را در گروه داروها قرار نداده است. در صورتی که کرم مرطوب کننده معمولی نتواند مشکلات پوستی شما را بهبود ببخشد یا شما دچار مشکلات جدید شده باشید باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. پزشک پس از ارزیابی شرایط پوست شما و بررسی مشکلات آن به طراحی یک برنامه درمانی مناسب خواهد پرداخت.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس