لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

برندهای مختلف بوتاکس: بهترین مارک بوتاکس کدام است؟

فهرست مطالب

همانند برندهایی مثل بنداید (Band-Aid) که به چسب‌زخم، کلینکس که به دستمال کاغذی و ویت‌اوت (Wite-Out) که به غلط‌گیر گفته‌می‌شود، «بوتاکس» هم، از زمان تأیید سازمان‌غذاوداروی‌آمریکا (FDA) در آوریل 2002، به تزریق سم بوتولینوم نوع A (BoNT-A) برای بهبود موقت خطوط کم یا متوسط پیشانی (یعنی خط اخم بین دو ابرو)، گفته‌می‌شود.

یک گروه چندگانه از نوروتوکسین‌های زیبایی وجود دارد که شامل بوتاکس، دیسپورت، مصپورت، نورونوکس و زئومین، است و ماده‌ی فعال همه‌ی آن‌ها یکسان است. بوتولینوم نوع A که دارای تأییدیه‌ی سازمان‌غذا و داروی‌آمریکا یا تأییدیه‌ی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌باشند، برای درمان مشکلات زیبایی مشابه استفاده‌می‌شود.

کدام برند بوتاکس بهتر است؟


کدام برند بوتاکس بهتر است؟

بعد از تصمیم برای انجام بوتاکس احتمالاً یکی از مهم‌ترین مسائلی که ذهن شما را درگیر می­ کند این است که کدام مارک بوتاکس بهتر است؟ این سؤال جواب مشخصی ندارد و تصمیمی است که خود شما بعد از مشورت با پزشک متخصص خود و بررسی گزینه های موجود باید بگیرید. ابتدا باید ببینید در حال حاضر چه برندهایی از بوتاکس در کشور موجود هستند و پس از مشورت با پزشک بدانید که کدام یک از آن‌ها برای رفع مشکل شما گزینه­ ی مناسبی می ­باشند. سپس با توجه به اولویت ­های خود می ­توانید انتخاب مناسبی از بین گزینه­ های موجود داشته باشید. برای مثال قیمت بوتاکس برای افراد زیادی اهمیت بالایی دارد. برندهای بوتاکس داخلی و ساخت ایران مانند مصپورت که با وجود هزینه‌ی کمتر تمام مزایای بوتاکس های خارجی را دارند گزینه ی مناسبی می ­باشد.

در برندهای مختلف بوتاکس، تزریق سم بوتولینوم نوع A چگونه عمل‌می‌کند؟


در برندهای مختلف بوتاکس، تزریق سم بوتولینوم نوع A چگونه عمل‌می‌کند؟

قبل از بررسی تفاوت‌های بوتاکس، دیسپورت، نورونوکس، مصپورت و زئومین، باید بدانیم چه هستند و چگونه کار می‌کنند. برای افراد ناآشنا، باید بگوییم که سم بوتولینوم نوع A، ماده‌ی مؤثر اولیه‌ی همه‌ی این محصولات است؛ باوجود اینکه BoNT یکی از قوی‌ترین و مرگبارترین سم‌های موجود تا به امروز است، اما دوز کمی از این نورومدولاتورها (تنظیم‌کننده‌ی تعداد نورون‌های عصب) باعث فلج موقتی عضلات برای اهداف زیبایی می‌شود.

در طب زیبایی، سم بوتولینوم، برای کاهش خطوط ریز و چروک‌های ناشی از حالات چهره (مثلاً هنگام اخم، درهم‌کشیدن صورت در آفتاب، خندیدن و…) استفاده‌می‌شود و به عضلات ناحیه‌ی مدنظر تزریق‌می‌شود. عدم انقباض عضلات، باعث جلوگیری از ایجاد چروک و خطوط روی صورت خواهدشد.

و اما نتیجه چیست؟ پوست صاف برای 3-4ماه یا مثی توان گفت تا زمان تحلیل رفتن آن.

برندهای بوتاکس موجود در ایران


برندهای بوتاکس موجود در ایران

بوتاکس دیسپورت:

دیسپورت (آبو-بوتولینومتوکسین نوع A) ساخت انگلیس می‌باشد و آمپولی برای درمان چروک است. این روش غیرتهاجمی، حرکت عضلات نواحی مدنظر را موقتاً کاهش‌داده و خطوط پیشانی، یعنی چروک‌های عمودی که بیشتر در پیشانی و بین ابروها دیده‌می‌شود، را محو می‌کند. این مورد برای برخی بیماری‌ها نیز استفاده می‌شود.

دیسپورت، رسماً در سال 2009 توسط سازمان‌غذاوداروی‌آمریکا (FDA) تأیید شد. دیسپورت، روی خطوط موجود در پیشانی و بین ابروها (گلابلا) اثرمی‌گذارد. این خطوط به سمت بالای پیشانی یا عمودی هستند؛ وقتی فردی اخم‌می‌کند، این خطوط واضح هستند.

بااینکه روندی طبیعی است، اما این خطوط ناحیه‌ی میان ابروها (گلابلا) با افزایش سن، حتی در حالت استراحت صورت هم دیده‌می‌شوند. این امر به این دلیل است که پوست ما کلاژن را که بافتی پروتئینی و مسئول حالت ارتجاعی پوست است، ازدست‌می‌دهد.

با اینکه دیسپورت برای درمان خطوط ناحیه‌ی میان ابروها (گلابلا) مفید است، اما برای افرادی مناسب‌است که چروک‌هایشان متوسط یا عمیق هستند. این روش برای خطوط کم و سطحی ناحیه‌ی میان ابروها (گلابلا)، توصیه نمی‌شود. متخصص پوستتان می‌تواند تفاوت بین چروک سطحی و متوسط را به شما بگوید.

تزریق دیسپورت، فقط چند دقیقه زمان لازم‌دارد. باید طی چند روز، نتایج تزریق را ببینید. دوز پیشنهادی FDA، برای درمان خطوط ناحیه‌ی میان ابروها (گلابلا)، بیش از 50واحد است که به پنج قسمت تقسیم‌شده و به ناحیه‌ی مدنظر تزریق‌می‌شود.

اگر کاندید دیسپورت هستید، کل این پروسه در مطب پزشک انجام‌می‌شود. نیازی به بستری‌شدن ندارد و بعد ازانجام تزریق، می‌توانید به خانه بروید. قبل از تزریق، پزشک از یک بی‌حس‌کننده‌ی ملایم استفاده‌می‌کند. این کار باعث کاهش هرگونه درد ممکن در طول تزریق می‌شود. برای درمان خطوط اخم، پزشکان معمولاً هربار 0.05میلی‌لیتر (ml) را در بیش از 5قسمت اطراف ابروها و پیشانی، تزریق‌می‌کنند.

بعد از چند روز، تأثیرگذاری دیسپورت شروع‌می‌شود. نتایج 3-4ماه ماندگار خواهدبود. باید بعد از این مدت، برای تزریق‌های بیشتر مراجعه‌کنید تا نتیجه بگیرید.

بوتاکس نورونوکس

بوتاکس نورونوکس، ساخت کره است و از سم حاصل از باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم، ساخته‌شده‌است. این سم، همان سمی است که باعث نوعی مسمومیت غذایی مرگبار، به‌نام بوتولیسم، می‌شود. پزشکان از دوزهای کم این سم برای درمان موارد و مشکلات مختلفی استفاده‌می‌کنند.

آمپول‌های بوتاکس نورونوکس، عضلات خاصی را فلج و ضعیف یا عصب‌های خاصی را مسدود می‌کند. اثر آن، باتوجه به مشکلی که می‌خواهید درمان‌شود، حدود 3-12ماه ماندگار خواهدبود.

بوتاکس نورونوکس دارای تأییدیه‌های سازمان‌های ذی‌صلاح می ­باشد و مانند سایر برندهای معتبر بوتاکس امن و بدون خطر شناخته می­ شود. از این بوتاکس هم برای مصارف پزشکی و هم مصارف زیبایی مانند ازبین‌بردن خط اخم و خطوط دور چشم استفاده می­ شود. قیمت این برند بوتاکس از برندهای ایرانی بیشتر و از برخی برندهای دیگر خارجی کمتر می ­باشد.

بوتاکس زئومین

بوتاکس زئومین (اینکوبوتولینوم‌توکسین نوع A) ساخت کشور آلمان است و داروی تزریقی مورد استفاده برای درمان غیرجراحی چروک‌های خاصی از صورت که ناشی از افزایش سن است، می‌باشد. ماده‌ی فعال این محصول، سم بوتولینوم نوع A است؛ یعنی همان ماده‌ای که در داروی معروف مشابه، یعنی بوتاکس، وجوددارد.

زئومین باعث فلج و ریلکس‌شدن عضلات شده و درنتیجه در موارد پزشکی و زیبایی که نیاز به آزادسازی گرفتگی‌ها و انقباضات ناخواسته‌ی عضلات است، استفاده‌می‌شود. در این مقاله، به کاربردهای زیبایی زئومین می‌پردازیم.

تزریق زئومین معمولاً در مطب پزشک انجام‌می‌شود و 10-30 دقیقه زمان‌می‌برد. همیشه باید تزریق را پزشک، پرستار یا مراقبین سلامت متخصص آموزش‌دیده و دارای مدرک اینگونه تزریقات، انجام‌دهند.

معمولاً کمی درد دارد که در بدترین حالت مانند یک نیشگون کوچک است؛ پس نیازی به بی‌حسی ندارد. بااستفاده از یک سوزن ظریف، زئومین مستقیماً به عضله‌ی مدنظر تزریق‌می‌شود. باتوجه به ناحیه‌ی مدنظر برای درمان، این پروسه ممکن‌است بیش از یک تزریق به همان عضله‌ی تحت درمان یا دو ناحیه‌ی مختلف، لازم‌داشته‌باشد.

نتایج درمان با زئومین، بلافاصله مشهود نخواهدبود. نتایج حدوداً 3-4روز بعد از تزریق مشخص خواهدشد و ظهور نتایج حداکثری، یک هفته طول خواهدکشید. معمولاً نتایج 3-5ماه ماندگار خواهدبود؛ به همین دلیل برای نتیجه‌گرفتن، باید درمان تکرار شود.

بوتاکس مصپورت

بوتاکس مصپورت برندی ایرانی و ساخت شرکت داروسازی مصون‌دارو می ­باشد. مصپورت برندی ایمن شناخته شده و دارای تأییدیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران می ­باشد. در بوتاکس مسپورت از بوتولینوم نوع A استفاده شده است که ماده ی مؤثره‌ی سایر برندها نیز همین نوع سم، بوتولینوم می ­باشد. بوتولینوم نوع A با ریلکس کردن عضله هایی که کارکرد زیاد آن­ها باعث بروز مشکلاتی شده است، به رفع این مشکلات می ­پردازد و کاربرد زیبایی و پزشکی دارد. مثلا چروک‌های پیشانی و خطوط اخم که در اثر استفاده ی زیاد از عضلات پیشانی و منقبض کردن آن‌ها ایجاد می ­شوند، با تزریق مصپورت از بین می ­روند زیرا عضله‌ی ایجاد کننده ی این چروک ها به طور موقتی فلج می ­شود.

بوتاکس مصپورت با وجود دارا بودن کارایی یکسان با مارک های خارجی بوتاکس، چون تولید داخل است قیمت بسیار کمتری دارد. این مسئله بوتاکس مصپورت را به انتخابی بسیار مناسب و مقرون به صرفه تبدیل کرده است.

بوتاکس دیستون

بوتاکس دیستون یکی دیگر از برندهای ایرانی بوتاکس است که بعد از بوتاکس مصپورت وارد بازار شد. این بوتاکس ساخت شرکت داروسازی و واکسن البرز می­ باشد و مانند بوتاکس مصپورت توانسته است تأییدیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران را کسب کند. در ساخت این بوتاکس نیز از سم بوتولینوم نوع A استفاده شده است و برای مصارف پزشکی و زیبایی استفاده می­ شود.این بوتاکس نیز مانند برند مصپورت قیمتی پایین و مقرون به صرفه دارد.

مقایسه برند های مختلف بوتاکس به طور خلاصه


مقایسه برند های مختلف بوتاکس به طور خلاصه

برند بوتاکس

 • مزایا: برای تمام نواحی، مخصوصاً نواحی کوچک (مثل خطوط پنجه‌کلاغی) مناسب است.
 • شروع: 3-5روز
 • نتایج: 3-4ماه
 • مانگین تعداد واحد: 20، برای درمان پیشانی
 • معایب: ممکن‌است به‌مرور زمان باعث مقاومت آنتی‌بادی شود.

دیسپورت

 • مزایا: به‌دلیل فوری‌بودن نتیجه‌دهی، برای درمان دقیقه‌ی‌نود و فوری مناسب است. به‌دلیل قدرت انتشار، برای درمان نواحی وسیع‌تر (مثلاً پیشانی) مناسب است.
 • شروع: 24ساعت
 • نتایج: 3-4ماه
 • میانگین تعداد واحد: 50، برای درمان پیشانی
 • معایب: برای بیمارانی که می‌خواهند نواحی کوچکی را درمان‌کنند و به لاکتوز یا پروتئین شیر گاو حساسیت‌دارند، مناسب نیست.

نورونوکس

 • مزایا: برند کره‌ای معتبر و دارای تأییدیه‌های مراجع ذی‌صلاح که یکی از مارک‌های بوتاکس پرکاربرد موجود در ایران است.
 • شروع: 3-5روز
 • نتایج: 3-4ماه
 • میانگین تعداد واحد: 20، برای درمان پیشانی

زئومین

 • مزایا: برای بیمارانی که دیگر از بوتاکس و دیسپورت نتیجه نمی‌گیرند، مناسب است.
 • شروع:5-7روز
 • نتایج: 3-4ماه
 • میانگین تعداد واحد: 20، برای درمان پیشانی
 • معایب: شروع نتیجه‌دهی طولانی است.

مصپورت

 • مزایا: دارای تأییدیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، قیمت پایین و مقرون به صرفه بودن به علت تولید شدن در داخل کشور
 • شروع: 5-7روز
 • نتایج: 3-4ماه
 • میانگین تعداد واحد: 20، برای درمان پیشانی

دیستون

 • مزایا: دارای تأییدیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، قیمت پایین و مقرون به صرفه بودن به علت تولید شدن در داخل کشور
 • شروع: 5-7روز
 • نتایج: 3-4ماه
 • میانگین تعداد واحد: 20، برای درمان پیشانی
دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس