لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

بهترین شوینده پوست صورت چرب، خشک، حساس و مختلط

فهرست مطالب

پوست صورت به طور مداوم در معرض تماس با آلودگی و عوامل آلرژی‌ زا و باکتری‌ها قرار می‌گیرد. به این ترتیب شستشوی مداوم صورت بر روی حفظ زیبایی آن و رفع عوامل آلرژی ‌زا کاملاً ضروری می‌باشد. استفاده از پاک کننده مناسب می‌تواند به رفع آلودگی و چربی اضافی صورت کمک کند و همزمان باعث آب رسانی به آن شود. نکته مهم تر این که باید به آن توجه کنید این است که پاک کننده‌های صورت باعث تمیز شدن منافذ پوست می‌‌شوند که به علت تجمع آلودگی و سایر مواد زائد بسته شده‌ اند. این امر باعث می‌شود که چربی طبیعی صورت به سطح پوست برسد و به این ترتیب ریسک به وجود آمدن آکنه کاهش پیدا می‌‌کند. به این ترتیب انتخاب کننده یک تمیز کننده مناسب اهمیت بسیار زیادی دارد. شستشوی مداوم صورت با آب تمیز و پاک کننده مناسب به رفع آلودگی از سطح آن کمک خواهد کرد.

ترکیبات موجود در پاک کننده‌های صورت


ترکیبات موجود در پاک کننده‌های صورت

آیا آنچه که باعث اهمیت پاک‌ کننده‌های صورت می‌شود نوع محصول مورد استفاده می‌باشد یا ترکیبات موجود در آن؟ چگونه به انتخاب یک محصول دلخواه بپردازیم؟ در واقع ترکیبات موجود در یک محصول در انتخاب آن نقش دارند. در بخش زیر به رایج‌ ترین ترکیباتی اشاره می‌‌کنیم که در اکثر این محصولات به چشم می‌خورد.

آنزیم‌ها

چرا آنزیم‌ها اهمیت بسیار زیادی دارند؟ در برخی از محصولات مخصوص تمیز کردن صورت آنزیم‌های طبیعی از قبیل آنزیم پاپایا و آنزیم آناناس وجود دارد که به از بین بردن سلول‌های مرده روی سطح پوست کمک خواهند کرد. آنزیم‌های موجود در این محصولات باعث حل شدن آلودگی و از بین بردن سموم و سلول‌های مرده پوستی خواهد شد. این امر به فرآیند تمیز کردن صورت و رفع آلودگی و تنفس بهتر آن کمک خواهد کرد. از سوی دیگر این محصولات به درون لایه‌های عمیق تر پوست نفوذ می‌کنند. آنزیم‌های موجود در این محصولات و عملکرد بسیار بالایی دارند ولی با توجه به نوع پوست، انتخاب خواهند شد.

اسید لاکتیک

احتمالا شما متوجه شده اید که در محصولی که انتخاب نموده اید اسید لاکتیک وجود دارد. اسید لاکتیک در مقادیر کم در این محصولات وجود دارد و باعث آب رسانی صورت می‌شود. بدن به طور طبیعی به تولید اسید لاکتیک می‌پردازد. اسید لاکتیک توانایی جذب آب را دارد و همچنین باعث نرم شدن و از بین رفتن سلول‌های مرده پوستی خواهد شد و با لایه برداری مناسب پوست و آب رسانی به آن باعث لطافت بیشتر پوست می‌شود. اسید لاکتیک محصول با کارایی بسیار بالا است و برای انواع گروه‌های پوستی به غیر از پوست بسیار چرب مفید می‌باشد.

سالیسیلیک اسید

سالیسیلیک اسید یکی از ترکیبات بسیار عالی برای رفع و درمان جوش در نظر گرفته می‌شود که برای پوست چرب و پوست مستعد آکنه کاربرد زیادی دارد اما باید در مقادیر بسیار پایین مورد استفاده قرار بگیرد. باید به خاطر داشته باشید که این محصول در انتهای فهرست دارویی شما قرار می‌گیرد. در صورتی که شما به آسپرین حساسیت دارید باید در مصرف سالیسیلیک اسید دقت کنید زیرا احتمال بروز واکنش آلرژیک وجود دارد. این محصول به خوبی روی پوستی که منافذ آن بسته شده است عمل می‌‌کند و با تمیز کردن منافذ پوست به خشک شدن جوش صورت کمک خواهد کرد در صورتی که پوست شما بسیار حساس است استفاده از سالیسیلیک اسید باعث التهاب آن خواهد شد. پزشکان عقیده دارند که بهتر است از این محصول برای درمان در مطب استفاده شود زیرا پزشک می‌تواند به خوبی میزان عملکرد این محصول را کنترل نماید. در برخی موارد نیز بیمار می‌تواند از این محصول در منزل استفاده کند اما برای لایه برداری بیشتر باید ۲ تا ۳ مرتبه در ماه به مطب پزشک مراجعه کند.

گلیکولیک اسید

گلیکولیک اسید به طور طبیعی در بدن وجود دارد و در حقیقت از ترکیبات قندی به وجود می‌آید. جالب است بدانید که در دهه هشتاد، رایج ترین محصول مورد استفاده برای مراقبت از پوست تلقی می‌شد. به لطف پیشرفت‌های بدست آمده در عرصه علم و فناوری و پزشکان توانسته ‌اند از این ترکیب در تولید محصولات مراقبت از پوست استفاده نمایند. گلیکولیک اسید باعث از بین رفتن سلول‌های مرده روی سطح پوست می‌شود و پوست را تحریک می‌‌کند و به ترمیم و جوان سازی خود بپردازد و همچنین منجر به شادابی و درخشانی بیشتر آن خواهد شد اما در برخی از افراد باعث ایجاد حساسیت شدید و التهاب پوستی خواهد شد. در صورتی که پوست شما به شدت دچار آفتاب سوختگی شده، پوست شما کلفت شده است یا به مدت طولانی و بدون هیچ گونه محافظی در معرض نور مستقیم آفتاب قرار گرفته‌اید بهتر است از کاربرد گلیکولیک اسید خودداری کنید.

میسلار واتر

میسلار واتر از مولکول‌های بسیار کوچک چربی معلق در آب به دست می‌آید که به جذب آلودگی و چربی اضافی پوست کمک می‌کند و باعث می‌شود آلودگی از سطح پوست برداشته شود. سپس با از بین بردن آلودگی پوست باعث شادابی و درخشانی بیشتر آن خواهد شد. معمولاً پس از استفاده از این محصول بیمار دچار حساسیت پوستی می‌شود و نیاز بسیار کمی به استفاده از مرطوب کننده خواهد داشت. استفاده از این ترکیب باعث می‌شود که پوست شما همیشه شاداب و درخشان دیده شود و برای تمیز کردن صورت پس از آرایش کردن یک انتخاب بسیار عالی در نظر گرفته می‌شود.

انتخاب شوینده براساس نوع پوست


انتخاب شوینده براساس نوع پوست

توجه کردن به فاکتورهای مختلفی از قبیل نوع پوست – حساس، چرب، خشک یا مختلط – و عواملی از قبیل سن و سال و شرایط آب و هوایی در انتخاب شوینده مناسب پوست تأثیرات به سزایی دارند. همیشه به خاطر داشته باشید که پاک کننده صورت ممکن است پس از مدتی تاثیر چندانی بر صورت شما نداشته باشد زیرا شرایط پوست در طول فصول مختلف و با بالا رفتن سن، تغییر رژیم غذایی یا تغییر محصولات مراقبت از پوست و تغییر پیدا کرد. به این ترتیب شما باید به انتخاب یک شوینده مناسب بپردازید تا از التهاب پوستی و آسیب دیدگی آن جلوگیری گردد.

 پس از آنکه توانستید محصول مورد نیاز خود را انتخاب کنید، صبح و شب صورت خود را با آن تمیز کنید اما در صورتی که پوست خشکی دارید بهتر است فقط در هنگام خواب صورت خود را با آن محصول تمیز نموده و صبح فقط صورت تان را با آب گرم بشویید سپس از کرم مرطوب کننده مناسب استفاده کنید.

پوست خشک

 در صورتی که معمولاً پوست شما به علت شرایط آب و هوایی یا ساختار خاص پوست خشک است باید از شوینده ای استفاده نمایید که مناسب پوست خشک می‌باشد و در عین حال می‌تواند به طور کامل صورت شما را تمیز نماید. استفاده از محصولات فاقد صابون که باعث حساسیت پوستی نمی‌‌شوند از قبیل محصولات معطر و حاوی الکل یک گزینه مناسب برای افرادی که پوست خشکی دارند محسوب می‌گردد. حتی در برخی از افرادی که پوست بسیار حساسی دارند در استفاده از شوینده‌های مخصوص پوست خشک حساسیت پوستی آنها را افزایش می‌‌دهد.

پوست حساس

انتخاب شوینده مناسب پوست حساس

معمولاً شوینده‌هایی که عملکرد خوبی در تمیز کردن پوست خشک دارند برای افرادی که پوست آنها حساس می‌‌باشد نیز عملکرد بالایی دارند. به عنوان یک قانون کلی در نظر داشته باشید که در هنگام انتخاب شوینده مخصوص پوست خشک باید به دنبال محصولاتی باشید که روی آنها عبارت ضد آلرژی، تسکین دهنده پوست و فاقد مواد شیمیایی قوی هک شده است.

پوست چرب

پوست چرب معمولاً به علت هورمون‌ها و فاکتورهای ژنتیکی به وجود می‌‌آید و هنگامی ‌که به طور صحیح تمیز نشود ریسک به وجود آمدن آکنه در افرادی که پوست چرب دارند افزایش پیدا می‌کند. استفاده از پاک کننده ژل و فوم که فاقد چربی هستند و باعث مسدود شدن منافذ پوست نمی‌شوند می‌تواند به طور صحیح و عمیق به تمیز کردن پوست و رفع آلودگی چربی و باکتری کمک کنند. اما از آنجایی که این گروه از پاک کننده‌ها اثرگذاری بالایی دارند و در صورتی که فرد پوست مختلط یا پوست چرب رو به طبیعی داشته باشد منجر به بروز التهاب خواهد شد. به این ترتیب باید از انتخاب شوینده‌های قوی خودداری کرد و در عوض از محصولات ملایم‌ تر استفاده نمود.

پوست مختلط

پوست مختلط به پوستی گفته می‌شود که در برخی نواحی چرب و در برخی دیگر خشک می‌باشد. در چنین شرایطی انتخاب کردن یک شوینده مناسب که به رفع کامل آلودگی و چربی پوست کمک می‌‌کند و باعث التهاب این نواحی نمی‌شود اهمیت بسیار بالایی خواهد داشت. برخی از افراد برای نواحی چرب صورت خود از شوینده مخصوص پوست چرب و برای نواحی خشک از شوینده مخصوص پوست خشک استفاده می‌کنند به عنوان مثال افرادی که پوست مختلط دارند و در نواحی پیشانی، بینی و چانه و چربی بیشتری تجمع پیدا می‌‌کند و سایر نقاط صورت خشک هستند. برخی از افراد در دوران جوانی پوست چرب تری دارند که با بالا رفتن سن و رسیدن به دوران ۳۰ و ۴۰ سالگی پوست آنها مختلط می‌گردد. در صورتی که شما از انواع مختلف شوینده‌های مخصوص پوست چرب استفاده کرده باشید دچار التهاب پوستی شده اید به همین دلیل بهتر است به دنبال محصولات مخصوص پوست مختلط باشید.

روش انتخاب بهترین شوینده پوست صورت


روش انتخاب بهترین شوینده پوست صورت

آشنایی با انواع مختلف پاک کننده‌های صورت

پاک کننده و شوینده‌های صورت در اشکال مختلف از قبیل ژل، کرم و فوم وجود دارند. معمولاً این محصولات باید با توجه به نوع پوست انتخاب شوند. به عنوان مثال افرادی که پوست آنها خشک است بهتر است از شوینده‌های کرمی‌استفاده نمایند و افرادی که پوست چربی دارند از ژل و فوم استفاده کنند.

از استفاده از شوینده‌های قوی خودداری کنید

سعی کنید از شوینده‌های بسیار قوی که بر پایه صابون قرار دارند و به طور کامل چربی پوست را برطرف می‌کنند اجتناب کنید. از سوی دیگر برخی از محصولات مخصوص پوست خشک باعث می‌‌شود که یک لایه چربی روی پوست باقی بماند و در بلند مدت کیفیت پوست را ارتقا دهند. به هیچ عنوان از شوینده ای که باعث خشک شدن پوست می‌شود استفاده نکنید.

از شوینده‌ای استفاده کنید که حاوی ترکیبات لایه بردار است

استفاده از شوینده حاوی ترکیبات لایه بردار

شما باید به طور منظم پوست خود را لایه برداری کنید اما لایه برداری روزانه خطرناک است و سلامت پوست را به خطر می‌‌اندازد. در عوض باید از شوینده ای استفاده کنید که حاوی ترکیبات لایه بردار مناسب می‌باشد تا بتواند به خوبی سلول‌های مرده را از سطح پوست برداشته و گردش خون را در صورت افزایش دهد.

استفاده از شوینده‌های فاقد بو در افرادی که پوست خشک دارند ضروری است

اگر شما پوست خشکی دارید باید از شوینده ای استفاده کنید که هیچ گونه اسانسی ندارد. معمولاً شوینده‌های مخصوص صورت حاوی اسانس شیمیایی هستند که می‌توانند منجر به التهاب پوست شوند. شوینده‌های ارگانیک عملکرد بهتری دارند به ویژه در افرادی که پوست آنها حساس می‌باشد.

از برنامه روزانه مراقبت از پوست پیروی کنید

از برنامه روزانه ای که برای مراقبت از پوست خود چیده اید پیروی کنید و فهرستی از محصولات شوینده مناسب و نامناسب را تهیه نمایید. این کار به شما کمک می‌‌کند به مقایسه کردن آنها پرداخته و بهترین نوع محصول را انتخاب کنید.

نظر دوستان خود را جویا شوید

مشورت کردن با دوستان یا اعضای خانواده اولین منبع موثق برای انتخاب یک محصول مناسب می‌باشد. شما باید از آنها در خصوص نوع شوینده‌هایی که استفاده می‌کنند سوال بپرسید و با ترکیبات موجود در این محصولات آشنا شوید. سپس سعی کنید فهرستی از محصولاتی که دوستان شما استفاده می‌‌کنند و همچنین فهرستی از محصولاتی که توصیه نمی‌کنند را تهیه کنید. به خاطر داشته باشید که فقط باید با آن دسته از دوستان خود مشورت کنید که پوست آنها شبیه پوست شما می‌باشد.

در اینترنت تحقیق کنید

شما با جستجو در اینترنت می‌توانید اطلاعات بسیار زیادی را در خصوص انواع مختلف شوینده‌های پوستی به دست بیاورید. به بررسی نظرات افراد مختلف بپردازید تا بتوانید محصولات متفاوت را مقایسه کنید. به سایت‌های معروف مراجعه کنید تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید.

از تونر استفاده کنید

پس از آن که صورت خود را با یک شوینده مناسب شستید باید از تونر استفاده کنید تا منافذ پوست شما را ببندد در غیر این صورت ریسک به وجود آمدن جوش حتی در افرادی که پوست خشک و حساس دارند افزایش پیدا می‌‌کند. اگر پوست شما خشک است باید از تونری استفاده کنید که حاوی الکل می‌باشد مانند ستیل یا ستیریل الکل زیرا خیلی قوی نیستند و باعث تغذیه پوست خواهند شد.

زمان شستشوی صورت خود را کوتاه کنید

کوتاه کردن زمان شستوشوی صورت

اگرچه شستشوی صورت و ماساژ دادن آن و باعث ایجاد آرامش می‌شود شستشوی بیش از حد صورت یا طولانی شدن زمان شستشو می‌‌تواند با گذر زمان باعث حساسیت پوست شود. طولانی شدن زمان شستشوی پوست باعث خشکی بیش از حد آن می‌شود به همین دلیل باید زمان شستشو را کوتاه کنید.

از محصولات حاوی سولفات دوری کنید

صرف نظر از نوع پوستی که دارید باید از محصولات حاوی سولفات خودداری کنید. سولفات ترکیبی است که به پاک کننده‌ها اضافه می‌شود تا در هنگام ترکیب شدن با آب به ایجاد کف بپردازد. کف تولید شده چربی طبیعی پوست را از بین می‌‌برد و باعث باز شدن منافذ پوست شده و ریسک به وجود آمدن جوش را افزایش خواهد داد.

از شوینده مخصوص مشکلات پوستی استفاده کنید

در اکثر موارد شوینده‌های پوستی به نحوی طراحی شده اند که به درمان انواع خاص مشکلات پوستی کمک کنند. برخی از عناوینی که روی این محصولات به چشم می‌خورد عبارتند از شوینده متعادل کننده چربی پوست و از بین برنده جوش. اگر شما با هدف رفع مشکلات خاص پوستی خود به انتخاب یک شوینده می‌‌پردازید باید از کارایی مناسب آن اطمینان حاصل کنید.

آیا قبل و بعد از شستشوی صورت به محصولات خاصی نیاز دارید؟

محصولات مخصوص قبل از شستشوی صورت با هدف آماده کردن صورت برای استفاده از لوازم آرایشی کاربرد دارند حال آنکه پاک‌ کننده‌های پس از آرایش به تمیز کردن صورت کمک خواهند کرد. به این ترتیب شما باید با توجه به نیازهای شخصی خود به انتخاب یک شوینده مناسب بپردازید.

محصول مورد نظر خود را امتحان کنید

در صورتی که شوینده صورت با شرایط پوستی شما مطابقت نداشته باشد باعث بروز واکنش آلرژیک خواهد شد. به این ترتیب هنگامی ‌که قصد انتخاب یک شوینده مناسب را دارید باید ابتدا به مدت یک تا دو هفته از یک تیوب کوچک آن استفاده نمایید تا بتوانید میزان اثرگذاری آن روی پوست خود را ارزیابی کنید. قبل از آن که به تهیه یک شوینده بپردازید باید را به پوست خود زمان بدهید تا بتواند اثر محصول را نشان دهد.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس