لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۲۱ اسفند۱۴۰۲

بوتاکس خط اخم: چند واحد بوتاکس برای رفع خط اخم پیشانی لازم است؟

فهرست مطالب

 خط اخم به خطوط روی پیشانی گفته می‌شود که کاملا جلب توجه می‌نمایند. اگر این خطوط روی پیشانی شما را ناراحت کرده است می‌توانید با تزریق بوتاکس به رفع چروک و خطوط روی پیشانی خود بپردازید. پزشک با تزریق سم بوتولینیوم زیر سطح پوست از میزان انقباضات عضله صورت می‌‌خواهد تا در نهایت خطوط و چروک ناحیه تحت درمان از بین برود و صورت شما جوان تر شود. برای تزریق بوتاکس و رفع خطوط ابرو باید به یک پزشک با تجربه مراجعه کنید تا با استفاده از یک روش عالی نتایج مطلوب و طبیعی را به وجود بیاورد.

 علل به وجود آمدن خط اخم چیست؟


سن 

با گذشت زمان و افزایش سن، بر روی پیشانی و بین ابرو‌ها در زنان و مردان، خطوطی شکل می‌گیرند. هنگامی که سن افزایش می‌یابد، پوست از سفتی و انعطاف پذیری خود عقب می‌افتد و قادر نیست به حالتی که در دوران جوانی داشته است بازگردد. اثرات پیری روی پوست تأثیر می‌گذارد و می‌توان با استفاده از روش‌های مختلف، این عوارض را برطرف کرد. پیری و افزایش سن باعث کاهش میزان کلاژن در پوست می‌شود و پوست نمی‌تواند خود را در مقابل عوامل خارجی محافظت کند. کلاژن نقش‌های متعددی در بدن انسان دارد، از جمله ترمیم سلول‌های آسیب دیده در پوست و جایگزینی سلول‌های قدیمی با سلول‌های جدید. با کاهش تولید کلاژن و کند شدن فرآیند ترمیم سلول‌های پوستی، خطوط و چین و چروک‌هایی روی صورت شکل می‌گیرند که نشانگر افزایش سن است.

ژن

 ژن یکی از دلایل مهم به وجود آمدن خط بین ابرو است. ژنتیک نقش مهمی را در نوع پوست شما ایفا می‌کند به نحوی که در برخی از انواع پوست خطوط بین ابرو در سنین پایین تر به وجود می‌‌آیند حال آنکه در برخی از افراد، پوست دیرتر دچار چین و چروک خواهد شد.

 انجام دادن مکرر برخی حرکات 

 شاید این جمله به گوش شما هم خورده باشد که اخم کردن باعث به وجود آمدن خط اخم می‌شود اما واقعیت این است که خط اخم به علت نزدیک کردن هر دو ابرو به یکدیگر به صورت مکرر وجود می‌آید. خطوط صورت می‌‌توانند در هنگام خندیدن، لبخند زدن یا حتی چشمک زدن ایجاد شوند. شرایط صورت هر فرد با فرد دیگر تفاوت دارد و به همین دلیل خطوط و چروک روی صورت همه افراد شبیه یکدیگر نیست.

 قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب 

 همه ما به خوبی می‌‌دانیم که نور آفتاب باعث آسیب رساندن به پوست می‌شود اما آیا می‌دانستید که نور آفتاب در به وجود آمدن خط اخم نقش دارد؟ پرتوهای خطرناک فرابنفش خورشید باعث تخریب کلاژن و الاستین می‌شوند که این دو پروتئین حیاتی در حفظ شادابی و طراوت پوست نقش مهمی را ایفا می‌کنند. از بین رفتن این دو پروتئین باعث می‌شود خط اخم با سرعت بیشتری به وجود بیاید.

استرس 

 استرس به هیچ عنوان برای بدن خوب نیست و حتی سلامت پوست را نیز به خطر می‌‌اندازد. استرس باعث می‌شود شما به طور مداوم صورت خود را منقبض کنید و انجام دادن این حرکت تکراری در به وجود آمدن خط اخم نقش دارد. حتی اگر استرس شما خیلی زیاد نباشد می‌‌تواند باعث التهاب پوست و آسیب دیدگی آن شود.

 سیگار کشیدن 

 سیگار کشیدن سلامت پوست را به خطر می‌‌اندازد و زمینه به وجود آمدن انواع چین و چروک از قبیل خط اخم را فراهم خواهد کرد.

رفع انواع خط اخم


خط اخمی که بین ابروها شکل می‌گیرد، به دو دسته تقسیم می‌شود: خطوط پویا که تنها هنگام اخم کردن ظاهر می‌شوند، و خطوط ثابت که همواره قابل مشاهده هستند. خطوط پویا بین ابرو را می‌توان با تزریق بوتاکس به عضله و آسان کردن آن، از بین برد تا ظاهری طبیعی به وجود آید. با کاهش قدرت عضله برای انقباض، خط اخم کمتر مشخص خواهد شد. تزریق بوتاکس به تدریج باعث حذف خطوط ثابت می‌شود. اگر از انجام حرکاتی که باعث تشکیل خط اخم می‌شود خودداری کنید، این خطوط نیز به طور کامل ناپدید خواهند شد. ایجاد ظاهر طبیعی با تزریق بوتاکس بسیار مهم است تا هیچ کسی به درمان خط اخم شما پی ببرد. برای درمان خط اخم ثابت، می‌توان از تزریق ژل استفاده کرد. نتایج تزریق ژل معمولاً حدود ۶ تا ۹ ماه دوام دارند و شما به طور فوری نتایج را مشاهده خواهید کرد.

 چگونه بوتاکس به از بین بردن خطوط صورت کمک می‌کند؟


چگونه بوتاکس به از بین بردن خطوط صورت کمک می‌کند

 تزریق بوتاکس کاهش خطوط و چروک صورت کمک می‌کند زیرا به طور موقت باعث فلج شدن عضلات خاص صورت می‌شود. در صورتی که بوتاکس را به بیرون مواد خاصی از صورت تزریق کرد از منقبض شدن عضله جلوگیری می‌کند و تا ۶ ماه چروک صورت را از بین خواهد برد. می‌‌توان به تزریق بوتاکس در نقاط مختلف صورت پرداخت تا صورت شادابی و جوانی خود را به دست بیاورد. شایع ترین نقاطی که توسط بوتاکس درمان می‌‌شوند به شرح زیر می‌باشند:

 هر بیمار به چند واحد بوتاکس نیاز دارد؟


هر بیمار به چند واحد بوتاکس نیاز دارد؟

 متاسفانه هیچ راهی وجود ندارد که بر اساس آن مقدار بوتاکس مورد نیاز هر بیمار را مشخص کرد و به همین دلیل باید بیمار توسط پزشک ارزیابی شود تا مقدار بوتاکس لازم برای رفع خطوط صورت مشخص گردد. در هنگام تعیین مقدار بوتاکس مورد نیاز باید فاکتورهای متعددی را در نظر گرفت که برخی از آنها عبارتند از:

 • سن
 • وزن
 • جنسیت
 • رنگ و حجم پوست
 • سبک زندگی از قبیل استعمال دخانیات

 دوز بوتاکس مورد نیاز در جلسه اول مشاوره مشخص می‌شود به همین دلیل شما باید در جلسه اول همه انتظارات و اهدافی که دارید را به پزشک خود توضیح دهید. اگر چه مقدار بوتاکس مورد نیاز در همه افراد یکسان نیست معمولاً مقدار بوتاکس برای درمان هریک از نقاط صورت به شرح زیر می‌باشد:

 • پیشانی ۲۰ واحد
 • خط اخم بین هر دو چشم ۲۰ واحد
 • خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم ۲۴ واحد

 معمولاً هر ۴ واحد بوتاکس برابر با یک بار تزریق است و در صورتی که شما تاکنون به تزریق بوتاکس نپرداخته آید پزشک تا حد امکان از واحد کمتری استفاده خواهد کرد. هدف از تزریق بوتاکس ایجاد نتایج مورد انتظار بیمار و کاهش چروک صورت او است.

 چه موقع نتایج حاصل از تزریق بوتاکس قابل مشاهده است؟


چه موقع نتایج حاصل از تزریق بوتاکس قابل مشاهده است

 معمولاً چند روز طول می‌کشد تا شما شاهد نتایج حاصل از تزریق بوتاکس و بهبود چروک و خطوط ریز صورت خود باشید. به طور متوسط پس از ۵ تا ۷ روز شما شاهد تغییر صورت خود خواهید بود. نتایج حاصل از تزریق بوتاکس معمولاً در اکثر بیماران حدود ۳ تا ۴ ماه باقی می‌ماند اما برخی دیگر پس از ۶ ماه به تزریق مجدد بوتاکس نیاز دارند.

 سن مناسب برای تزریق بوتاکس


 بهترین سن برای تزریق بوتاکس قبل از عمیق شدن چروک صورت است و این مسئله به فاکتورهای محیطی از قبیل قرار گرفتن در معرض نور آفتاب و عوامل ژنتیکی بستگی دارد. پزشک با توجه به پوست بیمار اقدام به درمان خواهد کرد. به طور کلی درمان چروک صورت افراد در اواسط دهه بیست بهتر انجام می‌‌شود و فقط به دوز کوچکی از بوتاکس برای پیشگیری نیاز است.

 پس از تزریق بوتاکس پیشانی باید انجام چه کارهایی خودداری کرد؟


 بوتاکس یک روش ایمن و سریع است که معمولاً روزی که قرار است تزریق انجام شود تاثیرات کمی ‌را بر فعالیت‌های روزمره شما خواهد گذاشت. پزشک به تزریق مقادیر کمی ‌بوتاکس می‌‌پردازد تا به شل شدن عضله و رفع چین و چروک صورت کمک کند. برای آنکه بوتاکس بتواند اثر خود را در عضله مورد نظر آغاز کند باید به نکات زیر کاملا توجه داشته باشید و از انجام دادن آنها خودداری کنید:

 • تا ۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس در صورت از ماساژ دادن یا ساییدن ناحیه مورد نظر خودداری کنید.
 • تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس از انجام فعالیت ورزشی شدید خودداری کنید.
 • تا ۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس از خوابیدن روی شکم یا انجام دادن برخی کارها مانند خرید کردن خودداری کنید.
 • از استفاده از کلاه یا هر چیز دیگری که پیشانی شما را فشار دهد اجتناب کنید.
 • قبل از تزریق بوتاکس از مصرف داروهای رقیق کننده خون اجتناب کنید تا ریسک بروز کبودی به حداقل برسد.

 سوالات متداول درباره بوتاکس


 چه مدت پس از تزریق بوتاکس می‌توان فعالیت‌های طبیعی خود را آغاز کرد؟

 پس از تزریق بوتاکس می‌توانید فوراً فعالیت‌های طبیعی و روزمره خود را آغاز کنید و پس از ۴ ساعت به انجام تمرینات ورزشی سبک بپردازید اما پزشک از شما می‌خواهد که به مدت ۲۴ ساعت از انجام دادن فعالیت‌های جسمانی سنگین خودداری کنید.

 پس از ۲۴ ساعت شما می‌‌توانید به انجام حرکات ورزشی سبک مانند پیاده روی آهسته، پیاده‌روی سریع، حرکات یوگا که با دراز کشیدن روی زمین همراه نیست و باغبانی بپردازید.

 پزشک شما می‌خواهد که تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس از انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین که به شرح زیر می‌باشند خودداری کنید:

 • وزنه برداری
 • دویدن به مدت طولانی
 • بدنسازی
 • برخی از حرکات خاص یوگا

 عوارض جانبی بوتاکس چیست؟

 در اکثر موارد پس از تزریق بوتاکس برای رفع خط اخم شما دچار هیچ گونه عارضه جانبی نخواهد شد اما از آن جایی که شرایط جسمانی هر فرد با فرد دیگر متفاوت است واکنش متفاوتی به تزریق بوتاکس خواهند داد. درصد کمی ‌از بیماران دچار علائم و نشانه‌های زیر می‌شوند:

 • کبودی پوست در اکثر بیماران که معمولاً طی مدت کوتاهی از بین می‌‌رود و قابل توجه نیست اما برخی دیگر دچار کبودی خفیف می‌شوند.
 • چند دقیقه پس از تزریق بوتاکس تعدادی توده برجسته کوچک روی سطح پوست به وجود می‌آید که معمولاً به سرعت از بین می‌رود.
 • آلرژی به بوتاکس یک اختلال بسیار نادر است اما برخی از افراد به طور موقت دچار سردرد می‌‌شوند. بروز سردرد پس از تزریق بوتاکس با توجه به انجام گسترده آن در تعداد زیادی از افراد بسیار نادر است که می‌توان با مصرف داروی مسکن معمولی به درمان آن پرداخت.

 علائم حساسیت به بوتاکس شامل چه مواردی است؟

 به طور کلی عوارض جانبی حاصل از تزریق بوتاکس نادر است و به سرعت بهبود پیدا می‌‌کنند. در صورتی که شما دچار هرگونه عارضه جانبی از قبیل کبودی و سردرد شده باشید یا در ارتباط با تزریق بوتاکس سوال یا نگرانی خاصی داشته باشید می‌توانید با پزشک خود تماس بگیرید.

 آیا می‌توان پس از تزریق بوتاکس به صورت خود دست زد؟

 پاسخ این سوال مثبت از زیرا پس از تزریق بوتاکس صورت شما دچار درد یا حساسیت نخواهد شد و شما هیچ گونه محدودیتی در ارتباط با شستشوی صورت یا استفاده از محصولات مراقبت از پوست نخواهید داشت. با این حال پزشک از شما می‌خواهد که تا ۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس از ماساژ دادن یا ساییدن صورت خود اجتناب کنید.

 ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

 اگرچه اکثر افراد شاهد ماندگاری قابل توجه بوتاکس هستند شواهد علمی نشان می‌دهد که نتایج حاصل از تزریق بوتاکس حدود ۱۲ تا ۱۶ هفته باقی می‌ماند.

 آیا بوتاکس از اخم کردن جلوگیری می‌کند؟

 پاسخ این سوال منفی است زیرا تزریق بوتاکس به درون عضله باعث می‌شود شل شده و دیگر شما اخم نکنید. حدود ۱۲ تا ۱۶ هفته بعد شما به تزریق مجدد بوتاکس نیاز دارید تا نتایج به دست آمده حفظ شود. پس از آن که اثر بوتاکس از بین رفت می‌توانید برای تمدید آن به پزشک مراجعه کنید. تزریق بوتاکس در چندین نقطه از صورت هیچ گونه مشکلی را برای شما به وجود نخواهد آورد زیرا بوتاکس یک روش بسیار ایمن است.

 پس از آن که اثر بوتاکس از بین رفت چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

 پس از آنکه اثر بوتاکس از بین رفتن عضلات صورت مانند گذشته عملکرد طبیعی خود را به دست خواهند آورد و به عبارتی مجدداً چروک و خطوط روی صورت ظاهر می‌شوند. تزریق بوتاکس از به وجود آمدن چروک جدید جلوگیری می‌کند اما چروک قدیمی ‌مجدداً ایجاد خواهند شد.

 آیا می‌توان پس از تزریق بوتاکس آرایش کرد؟

 پاسخ این سوال مثبت است و شما هیچ گونه محدودیتی در ارتباط با آرایش کردن پس از تزریق بوتاکس ندارید. با این حال بهتر است از لوازم آرایشی اصل و باکیفیت استفاده کنید. پزشک از شما می‌خواهد که پس از تزریق بوتاکس از ماساژ دادن صورت خود در هنگام استفاده از لوازم آرایشی خودداری کنید زیرا احتمال پخش شدن بوتاکس و حرکت کردن آن به سایر نقاط صورت وجود دارد.

 در صورت عدم رضایت از درمان با بوتاکس چه باید کرد؟

 معمولاً ۳ تا ۵ روز یا دو هفته طول می‌‌کشد تا شما نتایج حاصل از بوتاکس را مشاهده کنید که در این دوران پزشک به بررسی نتایج به دست آمده می‌‌پردازد.

 آیا مسافرت هوایی پس از تزریق بوتاکس ممنوع است؟

 پاسخ این سوال منفی است و شما هیچ گونه محدودیتی در ارتباط با مسافرت هوایی و از بین رفتن اثر بوتاکس ناشی از تغییرات ایجاد شده در فشار کابین نخواهید داشت.

 آیا می‌توان پس از تزریق بوتاکس خوابید؟

بوتاکس به عنوان یک روش ایمن و بی خطر برای کاهش چروک و خطوط صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد و حاوی پروتئین کاملاً خالص است. تزریق بوتاکس همراه با تأثیرات بسیار کمی و فعالیت‌های روزمره و طبیعی شما انجام می‌شود و به الگوی خواب شما تأثیری نمی‌گذارد. به منظور جلوگیری از انتقال بوتاکس به مناطق دیگر صورت، باید در ساعت‌های اولیه پس از تزریق، از فشار دادن به ناحیه درمان شده یا خوابیدن روی شکم خودداری کنید.

چه مدت پس از تزریق بوتاکس می‌توان به انجام سایر روش‌های درمانی پرداخت؟

 برای آنکه بوتاکس شروع به اثر گذاری نماید و چروک صورت را از بین ببرد و پزشک از شما می‌خواهد که تا ۴ ساعت پس از تزریق از دستکاری کردن صورت خود اجتناب کنید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما