لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۲۳ آبان۱۴۰۲

بوتاکس زیر بغل برای درمان تعریق شدید: روش و ماندگاری

فهرست مطالب

عرق زیر بغل چیز وحشتناکی است. وقتی استرس داشته باشیم، عرق می‌کنیم و هرگونه لکه عرق و بوی بد فقط باعث بدتر شدن استرس ما می‌شود. ضد تعریق‌ها می‌توانند کمک کنند، اما دارای اشکالاتی هستند از جمله اینکه حاوی مواد شیمیایی هستند که همه با آنها راحت نیستند، آنها اثری روی لباس بر جای می‌گذارند و اغلب مطابق خواسته‌های روز ما نیستند. خبر خوب این است که ما درمانی داریم که می‌تواند تزریق بوتاکس عرق زیربغل را کاهش داده یا از بین ببرد.

بوتاکس برای زیر بغل شما است، اما همچنین می‌تواند به صورت موثر (و ایمن) در صورت و پوست سر، کف دست و کشاله ران مورد استفاده قرار گیرد. بوتاکس سیگنالی را که غده‌های عرق بدن را در ناحیه‌ای که تزریق می‌شود به جریان می‌اندازد، مسدود می‌کند. در زیر بغل، بوتاکس اثرش موقتی است، معمولاً حدود شش ماه به طول می‌انجامد.

علت تعریق زیاد زیر بغل


علت تعریق زیاد زیر بغل

ژنتیک

یک نوع تعریق بیش از حد وجود دارد که به نام هایپرهیدروزیس اولیه (PH) شناخته می‌شود. علت دقیق آن هنوز توسط متخصصان مشخص نشده است، اما مطمئناً به دلیل داشتن غدد عرق بیشتر یا بزرگتر نیست. اندازه، تعداد و مکان قرارگیری این غدد در افراد مبتلا به هایپرهیدروزیس اولیه به طور کاملاً طبیعی به نظر می‌رسد. مشکلی در سیستم عصبی غیرارادی بدن وجود دارد که کنترل دمای داخلی شما را به عهده دارد. تخمین زده می‌شود که هایپرهیدروزیس اولیه تا ۳ درصد از جمعیت آمریکا را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

در صورت داشتن علائم زیر، ممکن است به هایپرهیدروزیس اولیه مبتلا باشید: تمام وقت با یک مشکل تعریق روبرو هستید (هایپرهیدروزیس اولیه معمولاً در دوران بلوغ تشخیص داده می‌شود، زمانی که تعریق باعث بروز برخی مشکلات اجتماعی می‌شود، اما علائم ممکن است مدت‌ها قبل از آن ظاهر شوند)، در مناطق خاصی مانند زیر بغل، دست و پا، کشاله ران، پوست سر یا لب بالایی بسیار عرق می‌کنید و یکی از اعضای خانواده‌تان نیز تعریق بیش از حد دارد. اگر از خود پرسش کنید که چگونه تعریق را از عرق عادی جدا کنید، بپرسید آیا در شرایطی که انتظار تعریق ندارید، مانند سالن سینما با سیستم تهویه مطبوع، عرق می‌کنید یا خیر؟

شما یک مسئله بزرگتر سلامتی دارید 


برخی شرایط به عنوان علائم تعریق شناخته شده است و این نوع تعریق به عنوان هایپرهیدروز ثانویه یا تعریق شدید با علت مشخص شناخته می‌شود. علت‌های رایج:

  • POTS (سندرم تاکیکاردی وضعیتی)- مشخصه اصلی این بیماری ضربان قلب سریع است (در حدود ۳۰ ضربان در دقیقه بالاتر از میزان طبیعی شما) معمولا در حالت ایستاده. همچنین می‌تواند باعث سرگیجه، غش و سردرد شود.
  • دیابت- کارشناسان نمی‌دانند چرا دیابت با تعریق بیش از حد مرتبط است، اما ممکن است هنگامی اتفاق بیفتد که قند خون شما پایین باشد، این می‌تواند نشانه آن باشد که دیابت شما به خوبی کنترل نمی‌شود.
  • پرکاری غده‌ی تیروئید- این یکی دیگر از مواردی است که دلیل ارتباطش با عرق کاملاً مشخص نیست، اما اگر تیروئید بیش از حد فعال دارید، ممکن است متوجه کاهش وزن ناگهانی، ضربان قلب سریع، تحریک پذیری و مشکل خواب نیز شوید.
  • چاقی- تماس بیشتر پوست با پوست به معنای جریان هوا و تبخیر کمتر و افزایش گرما در سطح پوست است.

داروهای شما باعث ایجاد آن می‌شوند 

داروهای مقصر شناخته شده شامل داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب، داروهای فشار خون و قلب، آنتی بیوتیک‌ها و داروهای هورمونی هستند. انجمن بین المللی هایپرهیدروز لیستی از داروهایی را که منجر به تعریق می‌شوند را ارائه می‌دهد. رابینسون می‌گوید در مورد داروهای جایگزین که هنوز هم می‌توانند مسئله شما را برطرف کنند و عوارض جانبی زیادی هم ندارند با پزشک خود صحبت کنید. اگر این یک گزینه مناسب برایتان نیست (برای مثال یک داروی ضد افسردگی پیدا کرده‌اید که برای شما مفید باشد و نمی‌خواهید آن را از دست بدهید)، درمان‌های هایپرهیدروزیس اولیه بهترین راه حل برای شماست.

بوتاکس چیست؟ 


بوتاکس چیست؟

بوتاکس یا سم بوتولینوم نوع A، یک درمان ساده و غیر جراحی است که می‌تواند تعریق بیش از حد زیر بغل را بهبود بخشد. فقط با چند بار تزریق در محیط مطب، بیماران می‌توانند به مدت شش ماه یا بیشتر از تعریق بیش از حد زیر بغل خود راحت شوند.

تزریقات بوتاکس برای تعریق بیش از حد (هایپرهیدروزیس) مانند بوتاکس برای اهداف زیبایی است، فقط تزریقات در زیر بغل انجام می‌شود. بوتاکس با جلوگیری از سیگنال‌های عصبی غدد عرق، کار می‌کند، بنابراین وقتی مغز شما می‌گوید “شروع به تعریق کنید”، غدد شما پاسخ نمی‌دهند. تزریق حدود ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و بی‌حسی موضعی می‌تواند باعث جبران ناراحتی تزریق شود که احساسی شبیه به یک گزش کوتاه است.

مزایای بوتاکس زیر بغل


گرچه این روش نکات منفی دارد، اما نکات مثبت نیز وجود دارد. اولین مورد این است که روش بسیار کارآمد و موثر است. ممکن است به موثر بودن روش درمان بوتاکس شک کنید، اما درمان‌های بوتاکس برای هایپرهیدروز بیش از ۸۰٪ موثر هستند. یکی دیگر از مزایای عالی این است که این روش سریع است. در حین عمل، پزشک قبل از قرار دادن یک سوزن کوچک پر از بوتاکس در ناحیه درمان، ابتدا ناحیه را بی‌حس می‌کند. بیشتر درمان‌های بوتاکس در کمتر از ۲۰ دقیقه انجام می‌شوند‌.

مهمترین مزیت انجام بوتاکس در زیر بغل، آرامش خاطر شما است. عرق کردن جالب نیست، به ویژه هنگامی که می‌خواهید احساس خوبی ایجاد کنید. اگرچه بوتاکس چیزی است که شما باید به آن پایبند باشید و مرتباً آن را انجام دهید، اما تهیه بوتاکس برای زیر بغل باعث حذف نگرانی در زندگی‌تان خواهد شد.

چه کسی کاندید درمان بوتاکس برای تعریق زیاد است؟ 


کاندیدای مناسب درمان بوتاکس برای تعریق زیاد

مردان و زنانی که از تعریق زیاد زیر بغل، بیماری معروف به هایپرهیدروز، رنج می‌برند ممکن است کاندیداهای خوبی برای درمان با بوتاکس باشند.

بهبودی پس از تزریق بوتاکس چگونه است؟ 


مانند هر روش تزریقی، بیماران ممکن است کبودی جزئی در محل تزریق داشته باشند. در غیر این صورت، دوره نقاهت واقعی در ارتباط با روش‌های بوتاکس وجود ندارد و بیماران می‌توانند بلافاصله به فعالیت‌های عادی خود برگردند. در حالی که رسیدن به حداکثر اثر حدود دو هفته طول می‌کشد، بیماران در طی پنج تا هفت روز پس از درمان نتایج را مشاهده می‌کنند.

آیا تزریق بوتاکس یک روش دردناک است؟


درد کمی در ارتباط با تزریق بوتاکس وجود دارد. بیماران ممکن است حسی مختصر شبیه سیخونک سنجاق را تجربه کنند.

نتایج


نتایج تزریق بوتاکس زیر بغل

بوتاکس می‌تواند ظرف چند روز پس از درمان به میزان قابل توجهی عرق را کاهش دهد. مطالعات در مورد بوتاکس گزارش می‌دهد که بیشتر بیماران بیش از ۵۰٪ کاهش عرق را تجربه می‌کنند و بسیاری از آنها تا ۸۰٪ کاهش را تجربه می‌کنند.

کاهش عرق ناشی از درمان با بوتاکس معمولاً حدود چهار تا شش ماه طول می‌کشد. بیماران برای حفظ اثرات هر ۶ تا ۸ ماه نیاز به درمان مجدد دارند.

آیا بوتاکس بی‌خطر است؟ 


بوتاکس به عنوان یک روش درمانی تأیید شده توسط سازمان غذا و دارو برای کنترل تعریق بیش از حد در ناحیه زیربغل مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از بوتاکس به شرطی امن است که توسط یک ارائه‌دهنده پزشکی ماهر و با تجربه انجام شود.

بوتاکس دارای سابقه ایمنی بسیار مطمئنی برای استفاده در حوزه‌های زیبایی و درمانی است. نوروتوکسین موجود در بوتاکس به دقت اندازه‌گیری و رقیق می‌شود تا فقط در انتهای عصب در منطقه درمانی تأثیر گذار باشد.

عوارض جانبی ممکن از تزریق بوتاکس شامل تورم موقت، درد و بی‌حسی می‌شوند. عوارض جدی مانند ضعف عضلانی، مشکلات در بلع یا تنفس، یا تاری دید، به صورت نادر رخ می‌دهند.

دیگر راه‌های درمان تعریق


راه‌های درمان تعریق

در اینجا گزینه‌هایی وجود دارد که پزشک احتمالاً حداقل به عنوان تهاجمی‌ترین گزینه‌ها با شما در موردش صحبت خواهد کرد.

ضد تعریق Rx Strength

برای زیر بغل، کف دست و کف پا کار می کند

چه کاری ترکیباتی دارد: ترکیباتی مانند کلرید آلومینیوم که داخل مجاری عرق را می‌بندد تا عرق خارج نشود.

ضد عرق‌های تجویزی کم هزینه‌ترین گزینه هستند، اما اغلب آنها باید با سایر روش‌های درمانی ترکیب شوند تا مشکل کنترل شود.

آنها می‌توانند تحریک کننده باشند، به خصوص برای پوست زیر بغل. (اما در مورد دست و کف پا مسئله نگران کننده‌ای نیست، زیرا در این نواحی پوست ضخیم‌تر است).

یونتوفورزیس

برای دست و کف پا کار می‌کند. در این روش درمانی، دستها یا پاهای خود را در آبی قرار می‌دهید که جریان الکتریکی ملایمی در آن جریان دارد. این باعث ایجاد یک سرپوش در غدد عرق شما می‌شود، شبیه به روش ضد تعریق تجویزی کار می‌کند.

می‌توانید دستگاه یونتوفورزیس خود را بخرید و این کار را در خانه انجام دهید (پس از دریافت دستورالعمل از پزشک). بیشتر بیماران این کار را با انجام سه بار در هفته به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه تا زمانی که تعریق زیاد متوقف شود، شروع می‌کنند و به دنبال آن یک بار در هفته جلسه نگهداری انجام می‌شود.

داروها 

داروها برای هر منطقه‌ای که عرق می کند موثر است، و تعریق را در کل بدن شما محدود می‌کنند، نه فقط در یک مکان. متداول‌ترین داروهای تجویز شده آنتی کولینرژیک‌ها (آسم، ورم عضلات و گرفتگی معده را درمان می‌کند) و بتا بلاکرها (برای درمان بیماری‌هایی مانند فشار خون بالا و میگرن استفاده می‌شود)

داروها یک روش نسبتاً کم زحمت برای کنترل عرق هستند. نگرانی در اینجا این است که بر خلاف سایر درمان های هایپرهیدروزیس  اولیه، داروها عرق را در همه نواحی کاهش می‌دهند، بنابراین شما در شرایطی که برای خنک شدن باید عرق کنید مانند گرم شدن در یک روز گرم یا ورزش بیش از حد، گرما زده می‌شوید. پزشکان به طور معمول دوزهای بسیار کمی را تجویز می‌کنند و از داروها به همراه سایر روش‌های درمانی مانند بوتاکس برای کاهش خطر استفاده می‌کنند. پزشک شما همچنین باید دقیقاً بداند که از چه داروها یا مکمل‌های دیگری استفاده می‌کنید تا از تداخلات احتمالی جلوگیری کند.

MiraDry

به منظور کاهش تعریق زیربغل، استفاده از انرژی مایکروویو توسط سازمان غذا و دارو تأیید شده است. این روش موثر است و به منظور از بین بردن غدد عرق دائمی استفاده می‌شود. با این حال، نگرانی در مورد گرم شدن بیش از حد نباید وجود داشته باشد، زیرا هنوز می‌توانید در صورت لزوم از سایر قسمت‌های بدن خود عرق کنید.

مزایا و معایب این روش عبارتند از: تأثیرات طولانی مدت آن که ممکن است به مدت طولانی حفظ شود (اگرچه به عنوان یک دستگاه نسبتاً جدید، هنوز تضمین نشده است که دیگر هرگز از زیر بغل خود عرق نخواهید کرد) و نیاز فقط به دو روش درمانی بیشتر ندارد.

جراحی 

یک گزینه جراحی (به نام جراحی ETS ) نیز وجود دارد، اما بسیاری از پزشکان توصیه نمی‌کنند که از آن استفاده شود. دلیل اصلی: این امر می‌تواند منجر به تعریق جبرانی جدی شود، به این معنی که شما در نواحی دیگر بدن خود که قبلاً مشکلی نداشتید، شروع به تعریق می‌کنید و این روش برگشت‌ ناپذیر است. تعریق جبرانی می‌تواند با سایر روش‌های درمانی مانند بوتاکس نیز اتفاق بیفتد، اما تقریباً به این اندازه رایج نیست.

اگر هیچ یک از این راه‌ها برای شما موثر نبود، و همچنان احساس عرق کردن می‌کنید

شما احتمالاً در گروه “آزرده از عرق” قرار می‌گیرید. به خودی خود این یک تشخیص بالینی نیست. این فقط به این معنی است که شما آرزو می‌کنید کمتر عرق کنید (اما چند بار در روز پیراهن را عوض نمی‌کنید، مانند فردی که دچار هایپرهیدروز است ممکن است لازم باشد این کار را انجام دهد). چیز عجیبی نیست که بشنوید یک فرد آزرده از عرق به دنبال درمان‌هایی مانند MiraDry باشد، اما شرط بهتر این است که با استفاده از این نکات در خانه برای استفاده موثرتر ضد تعریق شروع به کار کنید و از آنجا بروید.

  • قبل از خواب، و سپس دوباره صبح انجام دهید. این برنامه دو بار در روز برای کنترل عرق بهتر عمل می‌کند. اگر می‌خواهید فقط یک بار این کار را انجام دهید، قبل از خواب انجام دهید.
  • ابتدا خودتان را خشک کنید. ترکیب پوست مرطوب یا حتی مرطوب با ضد تعریق می‌تواند منجر به تحریک شود. در صورت نیاز، چند ثانیه قبل از استفاده از آن، زیر بغل خود را با سشوار خشک کنید (در حالت خنک).
  • اگر دست یا کف پاهای شما مشکل دارد، سعی کنید از ضد تعریق آئروسل روی آنها استفاده کنید. اول از همه اطمینان حاصل کنید که خشک هستند).

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما