لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۲۱ اسفند۱۴۰۲

بوتاکس پیشانی: نحوه رفع چین و چروک پیشانی با تزریق بوتاکس

فهرست مطالب

آیا از این که هر روز صبح وقتی می‌خواهید آماده سر کار رفتن شوید از این که در آینه یک خط اخم دائمی بین دو ابرویتان می‌بینید خسته شده‌اید؟ آیا برای صاف کردن چین و چروک‌های صورتتان و این که دیگر تمام مدت خسته و عصبی به نظر نرسید آماده‌اید ؟ سازمان غذا و دارو، FDA ، تزریق بوتاکس برای مقابله با چروک‌های متوسط تا شدید پیشانی را تایید کرده است. تزریق بوتاکس یا همان سم بوتولینوم می‌تواند نتایج بسیار خوبی در رفع بسیاری از چین و چروک‌ها داشته باشد. بوتاکس جوانی را به چهره شما بازگردانده و باعث می‌شود چهره شما آرامتر به نظر برسد. تزریق سم بوتولینوم به خصوص در ناحیه پیشانی نتایج بسیار موفقیت آمیزی دارد. تزریق بوتاکس، تا به امروز ، همچنان یکی از کم تهاجمی‌ترین روش‌های محبوب زیبایی در جهان است. در اینجا هر آنچه که باید درباره شروع درمان با بوتاکس برای رفع چین و چروک‌های پیشانی خود بدانید برایتان ارائه خواهد شد .

چین و چروک‌های پیشانی کجا قرار گرفته‌اند؟


مشکل چین و چروک‌های پیشانی، از چروک‌های ریز و پیشرونده تا چروک‌های عمیق و ماندگار که با گذشت زمان شکل می‌گیرند، به شکل خطوط افقی در عرض پیشانی، بالای چشم‌ها و ابروها شکل می‌گیرند. این امر ناشی از استفاده ما از عضلات پیشانی برای نشان دادن هر نوع واکنش یا احساسی در صورت خود است. از این رو، نگرانی اولیه درباره چین و چروک‌ها به وجود آمده، به پیشانی مربوط می‌شود. بدلیل تمایل ما به لبخند زدن، اخم کردن، بالا بردن ابروها به تعجب و تقمیم‌گیری عمیق، پیشانی از هر ناحیه دیگری در صورت تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

در واقع، پیشانی اولین منطقه است که تحت تأثیر روند پیری قرار می‌گیرد و چین و چروک‌های پیشانی شروع به ظاهر شدن می‌کنند. عمق و موقعیت این چین و چروک‌ها باعث می‌شود شخص به نظر برسد که همیشه ناراحت یا گیج است و این موضوع برای بسیاری از خانم‌ها مشکلی می‌باشد. بسیاری از آنها به دنبال راهکارهایی برای رفع این چین و چروک‌ها هستند و از لحظه‌ای که چین و چروک‌های نخستین روی پیشانی ظاهر می‌شوند، به دنبال پیدا کردن راهکاری برای حل این مسئله می‌گردند.

بوتاکس چیست؟


بوتاکس چیست؟

بوتاکس سال‌هاست که پرطرفردارترین روش غیر تهاجمی در میان روش‌های زیبایی برای جوان‌سازی و از بین بردن چین و چروک‌‌های پوست در جهان است و این به خاطر این واقعیت است که بوتاکس سریعترین ، مقرون به صرفه‌ترین و آسانترین روش برای رفع آثار ظاهری پیری می‌باشد.

این دارو از یک سم عصبی که از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم به دست می‌آید ساخته شده است ، که عموما به آن سم بوتولونیوم گفته می شود. از این دارو معمولاً برای درمان مشکلات عضلانی و اهداف زیبایی استفاده می‌شود به این صورت که با فلج کردن موقتی عضلات باعث رفع چین و چروک‌ها می‌شود، به همین خاطر لازم است تزریق آن هر ۳-۶ ماه تکرار شود.

اولین برند نوروتوکسین که  FDA آن را برای درمان سه ناحیه مختلف تایید کرده ، بوتاکس است. بوتاکس آنقدر مؤثر است که می‌تواند چروک‌های پیشانی (هم خطوط ریز و هم چین و چروک‌های شدید) ، چروک‌های کنار چشم‌ها (خطوط پنجه کلاغی) و خطوط بین ابروها (معروف به خط اخم) را درمان کند.

آیا بوتاکس واقعا چین و چروکهای پیشانی را از بین می‌برد؟


برای دریافت تأییده بوتاکس از FDA ، یک سری آزمایش‌های پزشکی برای تعیین اثربخشی آن در درمان چروک‌های پیشانی انجام شد. طی یک مطالعه تحقیقاتی کنترل شده ، اثرات تزریق بوتاکس در یک گروه بعد از ۳۰ روز در مقایسه با یک گروه کنترل که برایشان از دارونما استفاده شده بود مثبت بود، یعنی چین و چروک‌های پیشانی در حدود ۵۴٪ از کل شرکت کنندگانی که بوتاکس تزریق کرده بودند بهبود یافت، در حالی که در کمتر از ۱٪  از اعضای گروهی که برایشان دارونما تزریق شده بود بهبودی در وضعیت چین و چروک‌ها ایجاد شد.

این دقیقا به این معناست که بیمارانی که تحت درمان با بوتاکس قرار می‌گیرند ، شاهد پیشرفت چشمگیری در رفع چین و چروک پیشانی خود خواهند بود ! آیا شما هم آماده هستید که یکی از این افراد باشید؟

آیا استفاده از بوتاکس برای درمان چروک‌های پیشانی ایمن است؟


کاملا! بوتاکس یک روش امتحان شده و مطمئن برای کاهش ایمن و موثر چین و چروک‌های پیشانی است و با تزریق آن چهره شما سال‌ها جوانتر به نظر خواهد رسید. یادآوری این نکته حائز اهمیت است که انتخاب پزشک مناسب برای تزریق بوتاکس تفاوت‌ زیادی در نتایج حاصله ایجاد خواهد کرد.

اگرچه از زمان به بازار آمدن بوتاکس داستان‌های ترسناکی درباره آن گفته شده ، اما نکته اصلی برای موفقیت‌آمیز بودن درمان با بوتاکس انتخاب یک پزشک حرفه‌ای و باتجربه است که واقعاً کار خود را بلد باشد.

چه مقدار بوتاکس برای رفع چین و چروک‌های پیشانی لازم است؟


چه مقدار بوتاکس برای رفع چین و چروک‌های پیشانی لازم است؟

تعیین تعداد واحد بوتاکس مورد نیاز برای رفع چین و چروک‌های پیشانی یک فرد، جنسیت او را تعیین می‌کند. به طور کلی، مردان نسبت به زنان به ۲-۳ واحد بیشتری بوتاکس نیاز دارند، به ویژه برای خط اخم، زیرا ماهیچه‌های مردان در این ناحیه قوی‌تر هستند.

معمولاً برای خانم‌ها توصیه می‌شود ۱۰ تا ۳۰ واحد بوتاکس به پیشانی تزریق شود، اما سن و شدت چین و چروک‌ها نیز عوامل مهمی هستند که باید در نظر گرفته شوند. با افزایش عمق چین و چروک‌ها، به میزان بیشتری بوتاکس نیاز خواهد بود.

برای تعیین دقیق مقدار بوتاکس مورد نیاز، بهتر است با یک متخصص پوست یا زیبایی مشورت کنید. آنها می‌توانند براساس وضعیت شما تعداد واحدهای مناسب را تعیین کنند. همچنین، برای حفظ نتایج درمان، ممکن است نیاز باشد هر ۳ تا ۶ ماه یک بار دیگر بوتاکس را تزریق کنید.

قبل از تزریق بوتاکس


در جلسه مشاوره ابتدا پزشک با شما صحبت کرده و سپس چند عکس از شما می‌گیرند. بعد پزشک عضلاتی که برای بروز احساسات ( مثل اخم کردن، تعجب کردن،…) در صورت استفاده می‌شوند را علامت‌گذاری می‌کند. در نهایت تزریق انجام می‌شود. به طور متوسط ​​، پنج تا هفت تزریق کوچک بوتاکس برای این درمان لازم است.

نحوه اثربخشی تزریق بوتاکس به چه شکل است؟


نحوه اثربخشی تزریق بوتاکس به چه شکل است؟

بوتاکس مستقیماً به بافت عصبی-عضلانی تزریق می‌شود. در الگوی معمول تقریباً به چهار یا پنج نقطه در هر طرف پیشانی و دو یا سه نقطه در کناره‌های خارجی چشم‌ها بوتاکس تزریق می‌شود. تزریق بوتاکس روشی بسیار کم تهاجمی و سریع است و پس از آن نیازی به استراحت یا مرخصی گرفتن از کار وجود ندارد. بعد از انجام کار بیمار می‌تواند به راحتی از مطب خارج شده و مستقیما به محل کار خود برگردد.

همچنین از بوتاکس می‌توان در کنار سایر روش‌های زیبایی صورت مانند تزریق ژل ( فیلر) یا لیزرهای جوانسازی استفاده کرد تا نتایج بهتری از مجموع این روش‌ها به دست آید. از آنجا که بوتاکس صرفا باعث فلج موقتی عضلات می‌شود ، اگر تزریق بوتاکس را متوقف کنید ، در نهایت چین و چروکهای پیشانی شما به حالت قبل از تزریق برمی‌گردند.

بعد از تزریق


پزشکان توصیه می‌کنند که در روز تزریق بوتاکس از انجام تمرینات یوگا و یا هر فعالیت ورزشی دیگر خودداری کنید. توصیه می‌شود تا چند ساعت بعد از تزریق هر چند دقیقه یکبار عضلات پیشانی خود را منقبض کنید. این کار باعث می شود سم بوتولینوم به طور یکنواخت در عضله پخش شود. علاوه بر این ، تا دو ساعت بعد از تزریق نباید دراز بکشید.

زمان ریکاوری


صادقانه بگویم ، تزریق بوتاکس اصلا زمان ریکاوری ندارد. شما می‌توانید بلافاصله بعد از تزریق به محل کار خود برگردید! در موارد نادر، در صورت بروز کمی کبودی ، بلافاصله می‌توانید با استفاده از یک کانسیلر کبودی‌ها را بپوشانید.

مدت دوام اثرات بوتاکس


مدت دوام اثرات بوتاکس

نتیجه کار بلافاصله پس از تزریق قابل مشاهده نیست. دو روز تا دو هفته طول می‌کشد تا عضله‌ای که تحت درمان قرار گرفته بی‌حرکت شده و چروک‌ها صاف شوند. اگر چین و چروک‌های پیشانی شما خیلی عمیق باشند ، توصیه می‌کنیم ، دو تا چهار هفته پس از تزریق بوتاکس، در همان ناحیه فیلر هم تزریق کنید.  در طول اولین سالی که درمان با بوتاکس شروع را می‌کنید، لازم است سه بار تزریق انجام شود اما از سال بعد دو بار تزریق در سال کافی است.

ایمنی


بیش از چهل سال است که از سم بوتولینوم در دنیای پزشکی برای بیماران بسیاری استفاده شده است ، که در میان آن‌ها کودکان و بزرگسالان مبتلا به اسپاسم عضلانی هم وجود داشته‌اند. تا به امروز ، هیچ تاثیر ناخوشایند طولانی مدتی برای استفاده از سم بوتولونیوم گزارش نشده است. برخی فکر می‌کنند بوتاکس یک ماده سمی است. درست است که بوتاکس ماده‌ای سمی است ، اما بی خطر یا خطرناک بودن آن به مقدار مصرفش بستگی دارد. شما اگر یک استامینوفن مصرف کنید میگرنتان تسکین پیدا می‌کند، اما اگر سی قرص استامینوفن مصرف کنید ممکن است به کبدتان آسیب برسد. در مورد سم بوتولینیوم هم همین طور است.

هزینه 


هزینه‌های تزریق بوتاکس پیشانی متفاوت است و بستگی به تعداد واحد تزریقی و همچنین مارک بوتاکس مصرفی دارد. شاید وسوسه شوید که جایی پیدا کنید که با هزینه‌ای کمتر برایتان بوتاکس تزریق کنند ، اما قیمت‌های بسیار پایین نشانه خوبی نیستند. در جاهایی که برای تزریق بوتاکس هزینه‌ای بسیار کمتر از هزینه متوسط از شما طلب کنند ، ممکن است بوتاکس را رقیق کرده باشند.

سوالات متداول


سوالات متداول

آیا ممکن است بوتاکس باعث سردرد شود؟

بعد از تزریق بوتاکس ، چون به طور ناگهانی نمی‌توانید از عضلات پیشانی خود استفاده کنید، بعید نیست در چند ساعت اول دچار سردرد متوسطی شوید. اما سر و صورت، خیلی زود با احساسات جدید مطابقت پیدا خواهند کرد. لازم نیست بترسید، مصرف چند ایبوپروفن به احتمال زیاد هرگونه ناراحتی پس از تزریق را برطرف خواهد کرد.

آیا می‌توان از تزریق بوتاکس در پیشانی برای درمان میگرن استفاده کرد؟

اگر حداقل یک روز در میان دچار میگرن می‌شوید ، می‌توانید به تزریق بوتاکس به عنوان جایگزینی برای قرص‌ یا آمپول‌هایی که مصرف می‌کنید فکر کنید. نتایج یک آزمایش علمی مهم که در سال ۲۰۱۰ منتشر شد ، نشان داد که بیماران مبتلا به میگرن پایداری که تحت درمان با بوتاکس قرار گرفته بودند ، بدون هیچ عارضه جانبی و یا با عوارضی ناچیز، سردرد کمتری را تجربه کرده بودند.

برای این بیماران هر ۱۲ هفته یک بار ۳۱ تزریق در پیشانی ، شقیقه‌ها ، پشت سر ، پشت گردن و پشت شانه‌ها انجام می‌گرفت. از آنجا که تزریق بوتاکس برای میگرن یک درمان پزشکی ( و نه زیبایی) است ، این درمان تا حدودی تحت پوشش برخی از بیمه‎‎های درمانی قرار می‌گیرد – به همین خاطر در این خصوص حتماً با پزشک یا مرکز بیمه درمانی خود صحبت کنید. بیماران مبتلا به میگرن پایدار که تحت درمان با بوتاکس قرار گرفته بودند ، کمتر دچار سردرد شدند.

آیا غیر طبیعی نیست که دیگر نتوانیم از عضلات ناحیه پیشانی خود استفاده کنیم؟

بدیهی است که چیزی در پوست پیشانی شما تغییر می‌کند. برخی از افراد ظاهری که پیشانی بعد از تزریق  سم بوتولینوم پیدا می‌کند را دوست ندارند. برای این افراد تزریق فیلر به پیشانی ممکن است راه حل مناسبی باشد.

آیا چین و چروک‌های پیشانی، بعد از پایان تاثیر بوتاکس ، شدیدتر نمی‌شوند؟

برعکس. از آنجا که شما برای مدتی از عضلاتی که باعث ایجاد این چین و چروک‌ها بوده‌اند استفاده نکرده‌اید ، ممکن است تا حدی عادت استفاده از آنها را از دست داده باشید. حال که پوست پیشانی شما برای مدتی آرامتر حرکت کرده ، احتمالا دیگر به شدت قبل آن را حرکت نخواهید داد. علاوه بر این ، از آنجا که ناحیه تحت درمان با بوتاکس چند ماهی فعال نبوده است ، پوست زمان زیادی داشته که به خوبی بهبود پیدا کند.

منظور از ابروی شیطانی پس از تزریق بوتاکس چیست؟

شیطانی شدن ابروها پس از تزریق بوتاکس به معنای این است که ابروها به طور غیرطبیعی بالا برده می‌شوند و شخص به شکلی عجیب و مضحک ظاهر می‌شود. در بسیاری از موارد، این واکنش قابل پیشگیری است با تنظیم درست برنامه تزریق بوتاکس برای افرادی که ممکن است به این مشکل دچار شوند. با این حال، اگر با وجود تزریق برنامه‌ریزی شده، این مشکل همچنان بروز کند، نگران نباشید: با تزریق یک مقدار بسیار کم بوتاکس در بالای ابرو (عضله بالا برنده ابرو)، این مشکل قابل اصلاح است. بنابراین، اگر با این مشکل مواجه شدید، در جلسه ترمیمی رایگان بوتاکس، این مشکل برطرف خواهد شد.

آیا ممکن است ابروها بعد از تزریق بوتاکس برای رفع خط اخم و چین و چروکهای پیشانی بیافتند؟

در صورتی که بوتاکس به درستی تزریق شود ، لزومی ندارد نگران پایین افتادن ابروهای خود باشید. برعکس. عضلات پنجه کلاغی کنار چشم، ابروها را کمی پایین می‌کشند که وقتی این عضلات موقتا فلج شوند عضلات ابرو عملکرد بهتری پیدا می‌کنند. حتی در برخی از افراد بوتاکس چروک‌های پنجه کلاغی ، باعث لیفت شدن ابروها هم می‌شود.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما