لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

تزریق بوتاکس برای درمان هایپرهیدروز یا تعریق بیش از حد کف دست

فهرست مطالب

هایپرهیدروز عارضه‌ای است که سبب تعریق بیش از حد کف دست می‌شود. تعریق ممکن است در شرایط غیر معمول مانند هوای خنک و یا بدون هیچ محرکی بروز کند. همچنین ممکن است تعریق در اثر عارضه‌های دیگر مانند یائسگی و یا پرکاری تیروئید ایجاد شود. تزریق بوتاکس یکی از بهترین روش‌های درمان این عارضه محسوب می‌شود. این روش به زمان بهبودی کمی نیاز دارد و باعث بروز عوارض چندانی نمی‌شود. البته تزریق بوتاکس به این منظور کمی پر هزینه می‌باشد. در صورت تمایل به درمان تعریق بیش از حد کف دست با تزریق بوتاکس بایستی به پزشک با تجربه و ماهر که با ساختار دست‌ها آشنایی کامل دارد، مراجعه شود.

مزایای تزریق بوتاکس برای درمان هایپرهیدروز


مزایای تزریق بوتاکس برای درمان هایپرهیدروز

 • میزان بالای تاثیر درمانی
 • ماندگاری بالای درمان
 • عدم بروز درد
 • کم‌تهاجمی بودن درمان

نحوه تاثیر تزریق بوتاکس برای تعریق بیش از حد کف دست چگونه است؟


بوتاکس نوعی نوروتوکسین است که توسط باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم ساخته می‌شود. نوروتوکسین‌ها موادی هستند که بر ساختار یا عملکرد سیستم عصبی اثر می‌گذارند.

بوتاکس سبب تغییر عملکرد برخی از انتقال‌دهنده‌های عصبی می‌شود. انتقال‌دهنده‌های عصبی مواد شیمیایی در بدن هستند که باعث می‌شوند تا بدن به شیوه خاصی واکنش نشان دهد. بوتاکس انتقال‌دهنده عصبی که سبب فعالیت غدد عرق می‌شود را مسدود می‌کند و باعث کنترل تعریق در ناحیه تزریق می‌شود.

درمان تعریق کف دست با بوتاکس برای چه کسانی مناسب نیست؟


درمان تعریق کف دست با بوتاکس برای چه کسانی مناسب نیست؟

تزریق بوتاکس برای عرق کف دست در موارد زیر مناسب نمی‌باشد:

 • ابتلا به هاپیرهیدروز که در اثر یک بیماری دیگر ایجاد شده باشد.
 • انجام جراحی در گذشته برای برداشتن غدد عرق
 • ابتلا به اختلال‌های شدید مرتبط با لخته شدن خون
 • وجود عفونت مکرر یا عفونت سیستمیک در ناحیه تزریق (در این صورت از شخص خواسته می‌شود که پس از رفع عفونت برای درمان مراجعه کند)
 • وجود عارضه‌ای که می‌تواند در عملکرد عصبی عضلانی اختلال ایجاد کند مانند میاستنی گراویس، سندروم ایتون- لمبرت یا بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک
 • قرار داشتن در دوره بارداری یا شیردهی

اقدامات مورد نیاز پیش از بوتاکس کف دست برای درمان تعریق بیش از حد


اقدامات مورد نیاز پیش از بوتاکس کف دست برای درمان تعریق بیش از حد

پیش ار درمان، شخص با پزشک مشورت خواهد کرد. در جلسه مشاوره بیمار بایستی وجود هر گونه عارضه و همچنین داروهای مصرفی را به پزشک اطلاع دهد تا احتمال بروز عوارض جانبی کاهش پیدا کند.

نحوه تزریق بوتاکس برای تعریق بیش از حد کف دست


نحوه تزریق بوتاکس برای تعریق بیش از حد کف دست

درمان توسط متخصص پوست در کلینیک انجام می‌شود. تزریق برای هر دو دست در 10 دقیقه یا کمتر صورت می‌گیرد. به این منظور، متخصص مقادیر بسیار کم بوتاکس را زیر پوست تزریق می‌کند. تزریق معمولا با استفاده از یک الگوی شبکه‌ای انجام شده و ناحیه‌های تزریق تقریبا 1 تا 2 سانتی‌متر با هم فاصله دارند. پیش از تزریق، پزشک جهت رفع هر گونه درد، ناحیه مورد نظر را با بی‌حسی موضعی یا یخ بی‌حس می‌کند.

اقدامات مورد نیاز پس از درمان تعریق بیش از حد کف دست با تزریق بوتاکس


شخص می‌تواند بلافاصله پس از درمان به منزل بازگردد. متقاضی بایستی از ورزش کردن خودداری کرده و برای بقیه روز نیز از حمام آب داغ اجتناب کند. بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند که 1 تا 2 هفته پس از درمان دوباره  برای جلسه درمانی تکمیلی به پزشک مراجعه شود تا از بروز عوارض جلوگیری شود و در صورت لزوم در قسمت‌های مورد نظر کف دست تزریق مجددا انجام شود.

معایب تزریق بوتاکس کف دست برای درمان تعریق بیش از حد


معایب تزریق بوتاکس کف دست برای درمان تعریق بیش از حد

 • هزینه درمان زیاد می‌باشد.
 • اثر درمان دائمی نمی‌باشد.
 • احتمال بروز عوارض جانبی وجود دارد.
 • برای همه قسمت‌های بدن مناسب نمی‌باشد.

در صورت تعریق بیش از حد کف دست شخص می‌تواند جهت انتخاب بهترین گزینه درمان با پزشک مشورت کند.

خطرات و عوارض تزریق بوتاکس برای درمان هایپرهیدروز


تزریق بوتاکس معمولا ایمن می‌باشد و به ندرت امکان بروز عوارض خطرناک وجود دارد. این عوارض عبارتند از:

 • ضعف شدید عضلانی یا عدم تقارن
 • آنافیلاکسی (واکنش شدید آلرژیک)
 • مسمومیت

در صورت بروز هر یک از عوارض زیر ناشی از تزریق بوتاکس بایستی سریعا به پزشک مراجعه شود:

 • دشواری در تنفس، بلع غذا یا صحبت کردن
 • راش پوستی یا کهیر
 • ضعف عضلانی
 • مشکلات بینایی
 • سرگیجه
 • از دست دادن کنترل مثانه

عوارض خفیف‌تر شامل:

 • خشکی دهان
 • سردرد
 • خستگی
 • درد در ناحیه تزریق پس از درمان

چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود؟


چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود؟

در برخی از موارد امکان دارد با استفاده از محصولات ضد عرق قوی بتوان تعریق را کنترل کرد. جهت استفاده از بهترین محصول می‌توان از توصیه پزشک داروساز استفاده کرد.

امکان دارد در برخی از مواقع استفاده از داروهای بدون نیاز به نسخه موثر نباشد. در صورت بروز موارد زیر بایستی به پزشک مراجعه شود:

 • علائم هایپرهیدروز عمومی ثانویه
 • تعریق بیش از حد اطراف کشاله ران یا پاها، که می‌تواند منجر به عفونت باکتریایی یا قارچی شود.
 • خودداری از انجام فعالیت‌هایی که سبب افزایش تعریق می‌شوند؛ مانند فعالیت جسمانی یا خروج از منزل در هوای گرم

هزینه بوتاکس کف دست برای درمان تعریق بیش از حد


هزینه بوتاکس کف دست برای درمان تعریق بیش از حد

تزریق بوتاکس می‌تواند گران باشد. متقاضی باید هر 7 تا 16 ماه درمان را تکرار کند درنتیجه امکان دارد هزینه درمان افزایش پیدا کند.

امکان دارد بیمه هزینه تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد را تحت پوشش قرار دهد. امکان دارد برخی از شرکت‌های بیمه در صورتی که شخص بتواند ثابت کند که دیگر روش‌های درمان موثر نبوده‌اند، هزینه درمان را تحت پوشش قرار دهند.

نکات کلی در ارتباط با تزریق بوتاکس و کنترل تعریق کف دست


تزریق بوتاکس می‌تواند یک روش موثر برای کنترل تعریق کف دست باشد. در مقایسه با دیگر روش‌ها، تزریق بوتاکس یک روش نسبتا پرهزینه برای درمان تعریق محسوب می‌شود. با توجه به این که هر جلسه درمانی برای 4 تا 12 ماه ماندگار است، هزینه درمان با گذشت زمان افزایش پیدا می‌کند.در صورت عدم تاثیر روش‌های دیگر، برخی از شرکت‌های بیمه هزینه درمان را تحت پوشش قرار می‌دهند.

تعریق بیش از حد در برخی از مواقع می‌تواند نشان‌دهنده وجود این عارضه دیگر باشد. در صورت وجود نگرانی در مورد تعریق بیش از حد بایستی به پزشک مراجعه شود.

سوال‌های رایج در مورد درمان تعریق زیاد کف دست با تزریق بوتاکس


آیا تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد کف دست موثر است؟

تزریق بوتاکس به میزان 80 تا 90 درصد در بهبود علائم تعریق بیش از حد کف دست موثر است. از تزریق بوتاکس می‌توان به همراه دیگر روش‌های درمانی برای رفع تعریق کف دست استفاده کرد.

چند واحد بوتاکس برای درمان هایپرهیدروز نیاز است؟

تقریبا 20 تا 30 تزریق زیر پوستی (بسته به اندازه دست‌ها) به میزان 07/0 تا 1/0 سی سی (در مجموع 50 تا 100 واحد بوتاکس) برای کف هر دست نیاز است. تزریق با فاصله 1 تا 5/1 سانتی‌متر در قسمت‌های مورد نظر کف دست انجام می‌شود.

تزریق بوتاکس برای عرق کف دست چقدر ماندگار می‌باشد؟

تزریق بوتاکس می‌تواند 82 تا 87 درصد سبب کاهش تعریق شود. تاثیر درمان معمولا 4 تا 12 ماه (و در برخی از موارد 14 ماه) ماندگار است. 2 تا 4 روز پس از تزریق، تاثیر درمان قابل مشاهده است.

آیا تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد ایمن می‌باشد؟

در صورتی که تزریق زیر نظر متخصص پوست معتبر انجام شود، خطری به دنبال نخواهد داشت. به این منظور بایستی به پزشکی که به طور مداوم از این روش برای درمان تعریق بیش از حد استفاده می‌کند، مراجعه شود.

تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد کف دست بایستی در چه سنی انجام شود؟

استفاده از این روش برای افراد 18 سال به بالا مورد تایید می‌باشد. طبق نظر متخصصین، افراد در اواخر دهه دوم و اوایل دهه سوم زندگی، در سن مناسبی برای تزریق بوتاکس جهت درمان تعریق بیش از حد کف دست هستند.

چه سنی برای تزریق بوتاکس جهت درمان تعریق کف دست مناسب نمی‌باشد؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که تزریق بوتاکس برای افراد مُسن مناسب است؛ در حالی که هیچ محدودیت سنی برای انجام این روش وجود ندارد. در برخی از افراد، خطوط ظریف بر روی پوست در اواسط دهه دوم زندگی بروز می‌کنند در حالی که برخی دیگر در سال‌های بعد با این مشکل مواجه می‌شوند.

تزریق بیش از حد بوتاکس در پیشانی باعث بروز چه مشکلی می‌شود؟

تزریق زیاد بوتاکس در پیشانی می‌تواند سبب ریلکس شدن بیش از حد پیشانی و افتادگی ابرو شود. در صورت وجود پوست اضافی پلک، افتادگی ابرو می‌تواند سبب ایجاد ظاهر نامناسب پلک چشم شود. در این حالت شخص احساس می‌کند که نمی‌تواند چشم‌هایش را به طور کامل باز کند.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس