لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

بوتاکس دیسپورت: مزایای درمان خط اخم با تزریق دیسپورت

فهرست مطالب

 از بوتاکس دیسپورت برای از بین بردن موقت خط اخم بین دو ابرو در افراد بزرگسال زیر سن ۶۵ سال استفاده می‌شود. افراد بزرگسالی که می‌خواهند ظاهری طبیعی داشته باشند از تزریق بوتاکس دیسپورت به عنوان روش که ظاهری طبیعی را به وجود می‌آورد، اثرگذاری بالایی دارد، و ماندگاری آن طولانی است و ماندگاری آن طولانی است استفاده خواهند کرد. تاثیرات بوتاکس دیسپورت در از بین بردن خط اخم متوسط تا شدید ثابت شده است و هیچ گونه تغییری را در ظاهر صورت یا حرکت کردن سایر نقاط صورت به وجود نمی آورد.

بوتاکس دیسپورت چگونه چروک صورت را از بین می‌برد؟


دیسپورت چگونه چروک صورت را از بین می‌برد

بوتاکس دیسپورت حاوی سم بوتولینیوم است، بازدارنده تولید استیل کولین و مسدود کننده سیستم عصبی عضلانی، تزریق دیسپورت به طور موقت از حرکت کردن برخی از عضلات خاص صورت که در به وجود آوردن خط اخم نقش دارند جلوگیری می‌کند. تزریق دیسپورت در یکی از پنج نقطه بین دو ابرو و روی آن و پیشگیری از ارسال پیام عصبی به عضلات باعث کاهش فعالیت عضله می‌شود و به این ترتیب به طور موقت از انقباض عضلات پیشگیری می‌‌کند تا خط اخم از بین برود.

 برای تزریق بوتاکس دیسپورت پزشک از یک سوزن بسیار نازک استفاده می‌کند تا محلول مورد نظر را به درون عضله ای که باعث به وجود آمدن چروک صورت شده است تزریق نماید. محلول مورد استفاده دیسپورت پس از ارسال پیام عصبی که از مغز دریافت شده است به عضله جلوگیری می‌کند. با گذر زمان این امر منجر به ضعیف شدن عضله خواهد شد پوست روی عضله به تدریج شل می‌شود و ظاهر چروک صورت کاهش پیدا می‌کند.

دوز مورد نیاز بوتاکس دیسپورت 


دوز دیسپورت اندازه دوز سایر محصولات حاوی سم بوتولینیوم نیست و نمی توان دز آن را با سایر محصولات حاوی سم بوتولینیوم که قبلاً دریافت کرده‌اید مقایسه کرد. دیسپورت 300 واحدی و 500 واحدی دارد که برای قسمت فوقانی صورت برای هر نفر به طور متوسط 125 واحد لازم است.

آیا تزریق بوتاکس دیسپورت درد دارد؟


 معمولاً تزریق دیسپورت توسط بیماران به صورت گزیدگی حاصل از نیش حشره توصیف می‌‌شود. در اکثر موارد نیاز به استفاده از محلول بی حس کننده نیست و بیمار می‌تواند به خوبی فرایند درمان را تحمل کند. در صورتی که پوست شما بسیار حساس است می‌‌توانید از یک تکه یخ یا پماد لیدوکائین موضعی برای بی حس کردن پوست خود استفاده کنید تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

تزریق بوتاکس دیسپورت چقدر طول می‌کشد؟


 شما می‌توانید برای تزریق بوتاکس دیسپورت در زمان استراحت و صرف ناهار به مطب پزشک مراجعه کنید. پس از آنکه پزشک به ارزیابی نواحی مورد نظر پرداخت و مقدار دیسپورت مورد نیاز شما را مشخص کرد تزریق دیسپورت حدود ۱۰ دقیقه طول خواهد کشید. معمولاً شما به هیچ گونه داروی بی حس کننده ای نیاز ندارید.

چه موقع نتایج خاصل از تزریق بوتاکس دیسپورت قابل مشاهده است؟


چه موقع نتایج خاصل از تزریق دیسپورت قابل مشاهده است

 فرایند شل شدن عضلات به تدریج رخ می‌دهد و معمولاً حدود ۲ تا ۶ روز طول می‌کشد تا شما شاهد نتایج حاصل از تزریق دیسپورت باشید. نتایج نهایی نیز معمولاً طی مدت دو هفته به دست می‌آید.

ماندگاری بوتاکس دیسپورت چقدر است؟


 در صورتی که تزریق بوتاکس دیسپورت به درستی و توسط یک متخصص با تجربه انجام شود نتایج حاصل از درمان حدود ۳ تا ۴ ماه باقی خواهد ماند. ماندگاری دیسپورت موقت است و با گذر زمان بدن به تجزیه پروتئین تزریق شده می‌‌پردازد و توانایی عضله برای انقباض مجدد و بازگشت به حالت اصلی شروع خواهد شد.

 در صورتی که تزریق بوتاکس دیسپورت به طور منظم انجام گردد فاصله زمانی بین تزریق افزایش خواهد یافت و میزان ماندگاری نتایج به دست آمده به شش ماه می‌رسد. افرادی که فعالیت جسمانی بیشتری دارند معمولاً اثر دیسپورت در آنها زودتر از بین می‌رود. معمولاً شما باید حدود ۹۰ روز پس از تزریق اول برای تزریق دوم به پزشک مراجعه نمایید. پزشکان به بررسی میزان ایمنی دیسپورت در تعداد زیادی از بیماران پرداخته اند و به این نتیجه رسیده‌ اند که تزریق دیسپورت با عوارض جانبی بسیار کمی همراه است به شرط آن که توسط یک پزشک با تجربه و در یک مطب معتبر انجام گردد.

آیا پس از تزریق بوتاکس دیسپورت باید در منزل استراحت کرد؟


 تزریق دیسپورت محدودیت ‌های کمی ‌را در ارتباط با فعالیت‌های شما ایجاد می‌‌کند اما معمولاً پزشک از شما می‌خواهد که به مدت ۴۸ ساعت پس از تزریق پس از انجام دادن فعالیت جسمانی سنگین، ماساژ دادن ناحیه درمان شده و قرار دادن پوست خود در تماس با آب داغ خودداری کنید.

به منظور کاهش ریسک بروز کبودی چه باید کرد؟


 شما می‌توانید با اجتناب از مصرف داروهای رقیق کننده خون از قبیل آسپرین، ایبوپروفن و داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب ریسک بروز کبودی پس از تزریق را به حداقل برسانید زیرا این داروها باعث افزایش کبودی خواهند شد. مصرف مکمل‌های گیاهی که حاوی ترکیبات طبیعی هستند نیز ممکن است ریسک بروز کبودی را افزایش دهند به همین دلیل شما باید حدود ۱۰ روز قبل از درمان از مصرف این مکمل‌ها خودداری کنید. در صورتی که شما از یک داروی خاص استفاده می‌کنید و نمی‌دانید که منجر به بروز کبودی در محل تزریق می‌شود یا خیر بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

کدام یک بهتر است بوتاکس، بوتاکس دیسپورت یا زئومین؟


کدام یک بهتر است بوتاکس، دیسپورت یا زئومین

 انواع مختلفی از محصولات حاوی سم بوتولینیوم نوعا وجود دارد که مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار دارند. این محصولات برای اهداف پزشکی و زیبای مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. دوز این محصولات با توجه به کاربردهایی که دارند با یکدیگر تفاوت دارد و از لحاظ فنی یکسان نیستند. با این حال پزشکان متوجه شده‌اند که این محصولات از لحاظ ماندگاری و کارایی تقریباً یکسان هستند.

هزینه بوتاکس دیسپورت چقدر است؟


 هزینه تزریق دیسپورت در همه بیماران یکسان نیست و معمولاً پس از جلسه مشاوره با پزشک، هزینه دقیق آن مشخص خواهد شد.

سوالات متداول درباره بوتاکس دیسپورت


سوالات متداول درباره دیسپورت

آیا پس از آنکه اثر دیسپورت از بین رفت ظاهر صورت بدتر می‌شود؟

 پاسخ این سوال منفی است و حتی با از بین رفتن اثر دیسپورت ظاهر شما بدتر نخواهد شد. دیسپورت فقط باعث می‌شود از انقباض عضلات به وجود آورنده چین و چروک صورت جلوگیری گردد. هنگامی‌ که شما از ادامه درمان و تزریق مجدد خودداری می‌کنید صورت شما به حالت اول بر می‌گردد. در صورتی که شما تا چند سال به تزریق پرداخته اید و سپس ادامه درمان را نادیده بگیرید عضلات شما نادیده بگیرید عضلات شما مجدداً شل می‌‌شوند اما ظاهر صورت شما در مقایسه با شروع درمان با دیسپورت بهتر به نظر خواهد رسید.

دیسپورت تزریق شده کدام قسمت از بدن را هدف قرار می‌دهد؟

دیسپورت تزریق شده در عضلاتی که درمان شده اند باقی می‌ماند و پس از تزریق بدن به تدریج شروع به متابولیسم آن می‌کند و به محصولات جانبی طبیعی تبدیل خواهد شد.

محدودیت‌های درمان با بوتاکس دیسپورت چیست؟

 در صورتی که شما به هریک از ترکیبات موجود در دیسپورت حساسیت دارید یا سابقه حساسیت به پروتئین موجود در شیر گاو را دارید، سایر محصولات حاوی سم بوتولینیوم حساسیت دارید آیا قرار است در محلی که دیسپورت تزریق می‌شود تزریق دیگری نیز انجام گردد باید از درمان با دیسپورت خودداری کنید. تزریق دیسپورت در کودکان یا زنانی که در دوران بارداری یا شیردهی قرار دارند مجاز نیست. در صورتی که در صورت شما عمل جراحی انجام شده است، عضلات ناحیه درمان شده بسیار ضعیف هستند، دو طرف صورت شما با یکدیگر تقارن ندارند، قسمتی که قرار است تزریق انجام شود التهاب دارد، دچار افتادگی پلک یا خطوط پلک هستید، در صورت شما بافت اسکار عمیق وجود دارد، پوست شما به شدت چرب است، یا هنگامی ‌که چروک صورت را با دست از هم جدا می‌کنید بین آنها فاصله ایجاد نمی‌‌شود نمی‌توانید متقاضی مناسبی برای تزریق با دیسپورت باشید.

قبل از تزریق بوتاکس دیسپورت باید چه اطلاعاتی را در اختیار پزشک قرار داد؟

 شما باید اطلاعات کاملی را در خصوص شرایط پزشکی خود از قبیل بیماری‌هایی که بر عملکرد عضله و عصب تاثیر می‌گذارند مانند بیماری اسکلروز آمیوتروفیک جانبی، یا بیماری لوگهریک، میاستنی گراویس یا سندروم لامبرت ایتون، سابقه حساسیت به محصولات حاوی سم بوتولینیوم در گذشته، مشکلات تنفسی از قبیل بیماری آسم یا آمفیزم، اختلالات بلع، اختلالات خونریزی، دهنده دیابت، پایین بودن ضربان قلب یا سایر مشکلاتی که در ارتباط با ضربان قلب وجود دارد، در صورتی که قصد انجام عمل جراحی را دارید، در صورتی که در گذشته صورت شما جراحی شده است، در صورتی که دچار ضعف عضلات پیشانی هستید و برای بالا آوردن ابروی خود مشکل دارید، در صورتی که دچار افتادگی پلک یا سایر مواردی هستید که ظاهر صورت شما را تغییر می‌دهد در اختیار پزشک خود قرار دهید.

 فهرست کاملی از داروهایی که مصرف می‌کنید را در اختیار پزشک خود قرار دهید از قبیل داروهایی که برای تهیه آنها نیازی به نسخه پزشک ندارید مانند انواع ویتامین، مکمل‌های گیاهی و سایر محصولات طبیعی. تزریق دیسپورت در کنار مصرف برخی داروها می‌تواند عوارض جانبی جدی را به وجود بیاورد. در هنگام تزریق دیسپورت بدون مشورت با پزشک خود هیچ گونه داروی جدیدی را شروع نکنید. در صورتی که در چهار ماه گذشته به تزریق سم بوتولینیوم پرداخته اید، به تازگی از داروهای آنتی بیوتیک یا داروهای شل کننده عضلانی استفاده کرده‌ اید، از داروی سرماخوردگی یا آلرژی استفاده می‌کنید، یا برای خواب بهتر از قرص خواب استفاده می‌کنید اطلاعات کاملی را در خصوص نوع محصول مورد استفاده در اختیار پزشک خود قرار دهید.

عوارض جانبی بوتاکس دیسپورت چیست؟

 تزریق دیسپورت عوارض خاصی ندارد ولی به شکل نادر ممکن است در برخی بیماران عوارضی دیده شود. شایع ترین عوارض جانبی تزریق دیسپورت عبارت است از التهاب گلو و بینی، سردرد، بروز درد در محل تزریق، بروز واکنش پوستی در محل تزریق.

پس از تزریق بوتاکس دیسپورت باید از چه اقداماتی اجتناب کرد؟

 تزریق دیسپورت باعث ضعف عضلانی عمومی یا از بین رفتن قدرت عضله، تاری دید یا افتادگی پلک به مدت چند ساعت تا چند هفته خواهد شد که در صورت بروز چنین مشکلی باید از رانندگی کردن، کار با ماشین آلات صنعتی یا هرگونه فعالیت خطرناک دیگری خودداری کرد.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس