لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۲۳ آبان۱۴۰۲

تزریق چربی یا ژل: مقایسه کلی مزایا، معایب، عوارض احتمالی و هزینه ها

فهرست مطالب

از بین رفتن حجم در صورت، یکی از علائم اصلی پیری است که ممکن است باعث کاهش جذابیت صورت شود. اما وجود روش‌های مختلف درمانی برای کاهش چین و چروک صورت و بازگرداندن حجم از دست رفته وجود دارد. دو روش پیوند چربی و تزریق ژل، از بهترین روش‌ها برای این منظور هستند. این دو روش، با استفاده از جراح پلاستیک ماهر و تجربه‌دار، می‌توانند به نتایج زیبایی بسیار خوبی منجر شوند. قبل از اقدام به درمان، مفید است با تفاوت‌های بین تزریق ژل و پیوند چربی آشنا شده و سپس تصمیم بگیرید که کدام روش برای شما مناسب‌تر است. در ادامه، به بررسی مزایا، مراحل درمان، مراقبت‌های پس از آن، خطرات، عوارض جانبی و گروه‌هایی که هر روش درمانی برای آنها مناسب است، پرداخته می‌شود.

مزایای تزریق چربی و تزریق ژل  


هم تزریق چربی و هم تزریق ژل مزایایی دارند که در این بخش تعدادی از آنها را بررسی میکنیم.

تزریق چربی 

مزایای تزریق چربی عبارتند از:

 • چربی بدن بی خطر ترین و طبیعی ترین پر کننده (فیلر) پوستی است. بنابراین استفاده از چربی خود بدن برای جایگزینی چربی های از دست رفته روشی منطقی تر است.
 • چربی نه تنها فرورفتگی های زیر پوست را درمان میکند بلکه سلول های بنیادی آن باعث جوانتر شدن ظاهر پوست میشوند.
 • چربی های تزریق شده به بافت زنده تبدیل میشوند بنابراین درمان نتایج طولانی مدتی نسبت به سایر فیلر های پوستی خواهد داشت.
 • با توجه به اینکه چربی از بدن خود بیمار برداشته میشود باعث کانتور بدن میشود و چربی های سرسخت بدن هم از بین میروند.
 • هزنیه های طولانی مدت در تزریق چربی نسبت به فیلرهای هیالورونیک اسید کمتر است.

تزریق ژل  

مزایای فیلرهای هیالورونیک اسید عبارتند از:

 • رستالین و ژوویدرم دو نوع فیلر هیالورونیک اسید هستند که درمان های بی خطری محسوب میشوند. این ژل ها بعد از تزریق میتوانند نتایج بسیار طبیعی داشته باشند.
 • تزریق ژل یک درمان طبیعی است که فقط به بی حسی موضعی نیاز دارد و در مدت زمان کوتاهی در مطب پزشک انجام میشود.
 • تزریق ژل احتمال کبودی و تورم دار اما دوران نقاهت آن در مقایسه با تزریق چربی بسیار کمتر است و معمولا بیمار بعد از تزریق نیاز به استراحت ندارد.
 • هزینه های تزریق ژل در کوتاه مدت از هزینه های تزریق چربی بسیار کمتر است.
 • تزریق هیالورونیک اسید یک درمان برگشت پذیر است و خیلی سریع و ایمن با تزریق یک ماده دیگر حل میشود.

معایب تزریق چربی و تزریق ژل   


به طور طبیعی هر درمانی میتواند معایب خود را داشته باشد. در این بخش به بررسی معایب تزریق چربی و تزریق ژل میپردازم:

تزریق چربی

معایب تزریق چربی عبارتند از:

 • روش های تزریق چربی معمولا نیاز به بیهوشی دارند.
 • هزینه های کوتاه مدت تزریق چربی بیش تر از هزینه های تزریق ژل است.
 • تزریق چربی به دلیل عوارضی مثل کبودی و تورم در مقایسه با تزریق ژل نیاز به استراحت طولانی تری دارد.
 • تزریق چربی ممکن است خطراتی مانند ایجاد توده ها و بی نظمی های چربی باشد که درمان آن در مقایسه با تزریق ژل های هیالورنیک اسید دشوار تر است.
 • تزریق چربی نیاز به جراحی در قسمت دیگری از بدن دارد. که خطراتی را حتی به میزان بسیار کم به همراه دارد.

تزریق ژل 

معایب تزریق ژل عبارتند از:

 • تا حد بسیار کمی خطر واکنش آلرژیک وجود دارد که در تزریق چربی که از بدن خود شما گرفته میشود وجود ندارد.
 • همه ی ژل ها موقتی هستند و در طول زمان نیاز به ترمیم مداوم دارند.
 • هزینه های بلند مدت تزریق ژل میتواند بسیار زیاد باشد.

تزریق چربی و تزریق ژل برای چه کسانی مناسب است؟  


هر یک از این روش ها برای افراد خاصی مناسب است از جمله:

تزریق چربی     

تزریق چربی یک روش عالی برای کسانی است که میخواهند حجم نواحی خاصی از صورتشان را افزایش دهند یا حجم از دست رفته ناشی از افزایش سن را بازگردانند. چربی که به این قسمت های تزریق میشود باعث افزایش حجم و کانتور آن قسمت میشود در نتیجه ظاهری جوانتری به شما میبخشد. تزریق چربی همچنین برای برطرف کردن ظاهر چین و چروک ها و گودی صورت مفید است. تزریق چربی میتواند خطوط  عمیق لبخند، چین های گوشه دهان، گودی زیر چشم و افتادگی گونه ها مناسب باشد. تزریق چربی حجم از دست رفته صورت را بازمیگرداند و مشکلات ناشی از افزایش سن را بهبود میبخشد. قبل از تزریق جراح پلاستیک با شما صحبت میکند تا با بررسی نگرانی ها وتغییرات مورد نظر شما و همچنین سابقه سلامت شما تعیین کند که آیا این درمان برای شما مناسب است یا خیر.  قبل از جراحی باید مشکلاتی مانند فشار خون بالا، دیابت، استعمال دخانیات، بیماری کلیوی، مشکلات قلبی و سایر مشکلات جدی بررسی شوند.

تزریق ژل  

استفاده از تزریق ژل، برای اکثر افراد مناسب است. با این حال، افرادی که قصد دارند ژل را تزریق کنند باید غیرسیگاری باشند و به طور کلی وضعیت سلامتی خوبی داشته باشند. فرایند بهبودی پس از تزریق ژل برای افراد سیگاری زمان بیشتری نیاز دارد. بنابراین، درصد موفقیت بلندمدت تزریق ژل برای افراد سیگاری کمتر است. همچنین، اگر شما قصد استفاده از فیلرهای پوستی را دارید، باید انتظارات واقع‌بینانه‌ای درباره نتایج درمان داشته باشید و البته ممکن است برای رسیدن به نتیجه مطلوب، نیاز به چندین جلسه درمانی داشته باشید.

لازم است توجه کنید که نتایج تزریق ژل دارای ماندگاری دائمی نیستند و در نهایت ممکن است تا دو سال دوام داشته باشند. تزریق ژل یک روش غیرتهاجمی است و بدون نیاز به هیچ نوع جراحی، قادر به ایجاد تغییرات اساسی در ظاهر شما است.

مراحل تزریق چربی و تزریق ژل  


مراحل تزریق چربی و تزریق ژل

تزریق چربی 

تزریق چربی را میتوان یک درمان سه مرحله ای در نظر گرفت:

 • برداشت چربی
 • خالص سازی و انتقال
 • تزریق چربی

برداشت چربی  

جراح به کمک شما محلی را برای برداشت چربی انتخاب میکند آن قسمت را با تزریق ماده بی حسی بی حس میکند. سپس با ایجاد یک برش کوچک در ناحیه مورد نظر با استفاده از یک کانول که به یک سرنگ متصل است چربی اضافی استخراج میشود (لیپوساکشن).

خالص سازی و انتقال  

بعد از اینکه چربی کافی از ناحیه اهدا کننده برداشته شد جراح سلول های چربی را برای انتقال به سرنگ های کوچکی که برای تزریق چربی استفاده میشوند آماده میکند. در این مرحله برای خالص سازی چربی ممکن است نیاز به یک سانتریفیوژ برای چرخاندن چربی یا فرایند فیلتراسیون برای حذف ناخالصی های قبل از تزریق باشد.

تزریق چربی 

در این مرحله ناحیه مورد نظر برای تزریق چربی آماده میشود. جراح یک سوزن یا کانولا را در محل برش ایجاد شده در ناحیه تزریق قرار میدهد. سوزن تزریق معمولا چند بار به ناحیه تحت درمان وارد شده و خارج میشود تا چربی به کل ناحیه مورد نظر تزریق شود. هر بار که سوزن یا کانول بیرون کشیده میشود بافت های چربی به دقت در بافت های طبیعی آن ناحیه نفوذ میکنند. این مراحل تا زمانی که نتیجه مورد نظر حاصل نشود ادامه میابد. برخی از جراحان توصیه میکنند برای ایجاد یک کانتور مناسب نواحی تزریق چربی را ماساژ دهید. اما برخی تنها تزریق را کافی میدانند. جراح همچنین ممکن است یک پانسمان یا بانداژ را روی ناحیه تزریق قرار دهد.

تزریق ژل     

قبل از شروع تزریق ژل باید ناحیه تحت درمان تمیز شود. سپس یک بی حس کننده موضعی بر ناحیه مورد نظر استعمال میشود. بسیاری از فیلرها حاوی لیدوکائین هستند ( لیدوکائین یک بی حس کننده خفیف است) در نتیجه میزان درد در طول تزریق و بعد از آن به حداقل میرسد. در مرحله بعد پزشک ژل را به زیر پوست شما تزریق میکند.

مراقبت های بعد از تزریق چربی و تزریق ژل  


بعد از تزریق چربی و ژل برای از بین بردن چین و چروک های صورت باید مراقب نتایج درمان باشید. مراقبت های بعد از تزریق چربی و تزریق ژل شامل موارد زیر میشوند:

تزریق چربی  

جراحی درد خفیف تا متوسطی خواهد داشت. این درد با مصرف دارو های مسکن قابل کنترل است. در موارد نادری ممکن است بیمار دچار درد شدید شود.

درد و ناراحتی بعد از جراحی باید در عرض ۴۸ ساعت کاهش یابد. اگر بعد از این مدت درد شما افزایش یافت باید با پزشکتان تماس بگیرید.

بعد از جراحی معمولا جراح یک بانداژ فشاری روی زخم قرار میدهد تا از تجمع خون زیر پوست جلوگیری شود. این بانداژ را باید تا سه هفته بعد از جراحی به جز هنگام دوش گرفتن استفاده کنید. ممکن است در ۲ تا ۳ روز بعد از جراحی متوجه خارج شدن مقدار مایعات از زخم خود شوید که یک عارضه طبیعی است. بعد از جراحی شما دچار کبودی و تورم میشوید که معمولا دو تا سه روز بعد از جراحی میزان آن افزایش میابد. کبودی و تورم تا ۷۲ ساعت بعد به سرعت برطرف میشود. برای به حداقل رساندن تورم باید تا ۴ هفته بعد از جراحی به پشت بخوابید. در دو تا سه هفته اول بعد از جراحی ممکن است احساس کنید که تورم شما بیش از حد افزایش یافته است. نگران نباشید چون این تورم به آرامی برطرف میشود و شما در دراز مدت ظاهر طبیعی تری خواهید داشت.

در صورت مصرف آکوتان، پرتو درمانی سر یا گردن، مصرف استروئید ها یا دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی قبل از جراحی به پزشک اطلاع دهید.

این روش درمانی ممکن است برای بیماران  سرکوب سیستم ایمنی ( اچ ای وی، سرطان، ایدز و غیره) و بیماران مبتلا به اختلالات خود ایمنی خاص مناسب نباشد چون برای این افراد خطر بهبودی ضعیف و عفونت منجر به ایجاد اسکار دائمی و نتایج زیبایی ضعیف بسیار بیشتر است. در صورت داشتن هر یک از این شرایط حتما به پزشک اطلاع دهید.

تزریق ژل    

زمان مشخص شدن نتایج درمان در این روش متفاوت است و به این بستگی دارد که ژل به چه قسمتی تزریق شده است. بعد از تزریق ژل شما میتوانید بلافاصله به زندگی روزمره خود بازگردید. برای به حداقل رساندن تورم و کبودی در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول بعد از درمان از انجام فعالیت های بدنی سنگین خودداری کنید.  پزشک شما جزئیات دوران نقاهت را با شما بررسی میکند.

نتایج تزریق ژل دائمی نیستند و فقط ۶ تا ۱۲ ماه ماندگار خواهند بود. به این نکته توجه کنید که ممکن است تنها یک روش درمانی شما را به نتایج مورد نظرتان نرساند. بهتر است با پزشکتان در باره اینکه چه روشی برای شما مناسب تر است صحبت کنید.

نتایج تزریق ژل بلافاصله قابل مشاهده است. البته تاثیر درمان به نوع ژل و وضعیت بیمار هم بستگی دارد و ممکن است از چندین ماه تا چندین سال طول بکشد.

حفظ سلامت کلی افراد و حفظ سلامتی پوست با محصولات و درمان های مناسب باعث بهبود نتایج و طول عمر آنها میشود.

خطرات و عوارض جانبی تزریق چربی و تزریق ژل     

همانطور که میدانید هر روشی خطرات و عوارض جانبی خاص خود را دارد. در اینجا به عوارض و خطرات تزریق چربی و تزریق ژل میپردازیم.

تزریق ژل    

خوشبختانه عوارض قابل توجه بسیار محدودی دارد. تزریق چربی معمولا بدون هیچ مشکل اساسی انجام میشود.

شما باید در جلسه مشاوره درباره خطرات و عوارض جراحی با پزشکتان صحبت کنید. این خطرات و عوارض در اکثر جراحی ها مشابه است از جمله:

 • حساسیت به بیهوشی
 • هماتوم یا سروما ( تجمع خون یا مایع زیر پوست که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد).
 • عفونت
 • تغییر حس
 • جای زخم
 • واکنش های آلرژیک
 • آسیب به ساختارهای زیرین بدن
 • نتایج نامطلوب که ممکن است نیاز به درمان های اضافی داشته باشد.

شما میتوانید با عمل کردن به توصیه های پزشک احتمال عوارض را به حداقل برسانید.

تزریق ژل  

تزریق ژل برای برطرف کردن چین و چروک های صورت مانند هر روش دیگری خطرات خاص خود را دارد از جمله:

 • واکنش آلرژیک در محل تزریق یا در کل بدن
 • تورم و التهاب
 • تغییر رنگ پوست ( هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب) در پوست های قهوه ای یا سیاه
 • درد خفیف
 • خونریزی یا کبودی در محل تزریق
 • عفونت
 • جای زخم
 • بی نظمی در سطح پوست، خطوط و سفتی پوست
 • در برخی موارد نادر آسیب به عروق خونی

هزینه های تزریق چربی و تزریق ژل  


معمولا همه افراد اول روش درمانی را پیدا میکنند و بعد درباره های هزینه های آن سوال میکنند. هزینه ها به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از:

تزریق چربی     

هزینه عمل پیوند چربی به جراح شما، منطقه جغرافیایی که کلینیک در آن قرار دارد و تکنیک پیوند چربی که استفاده می‌شود، بستگی دارد. هزینه‌های کلی شامل دستمزد جراح، بیهوشی، آزمایشات پزشکی، نسخه‌های دارویی، لباس‌های جراحی و سایر هزینه‌های مربوطه است. با توجه به اینکه تزریق چربی یک روش درمانی زیبایی است، شرکت‌های بیمه هزینه‌های آن را معمولاً تحت پوشش قرار نمی‌دهند. اما بسیاری از پزشکان برای حمایت از بیماران، روش‌های خاصی را برای پرداخت هزینه‌ها در نظر می‌گیرند. بنابراین، بهتر است در این خصوص با پزشک خود مشورت کنید تا در مورد گزینه‌های پرداخت مطلوب برای شما اطلاعات بیشتری دریافت کنید.

تزریق فیلر  

هزنیه تزریق فیلر به عوامل مختلفی مانند پزشک، ناحیه تحت درمان و نوع ژل مورد استفاده بستگی دارد.

 این هزینه ها با توجه به میزان ژل استفاده شده متغیر خواهد بود. استفاده از ژل کمتر میتواند هزینه ها را کاهش دهد.

همچنین ممکن است پزشک شما هزینه های اضافی را برای خدمات حرفه ای، ویزیت مطب و سایر موارد دریافت کند.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما