لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۲۱ اسفند۱۴۰۲

تزریق ژل و فیلر برای جوانسازی پوست صورت – نواحی تزریق ژل

فهرست مطالب

با افزایش سن، میزان حجم و چربی زیر پوست کاهش پیدا می‌کند. جوان‌سازی پوست صورت با تزریق ژل و فیلر یک روش بسیار موثر برای افزایش حجم از دست رفته صورت محسوب می‌شود و سبب کاهش خطوط و چین و چروک پوست صورت خواهد شد. بیشتر ژل‌ها و فیلرها زیر پوست تزریق شده و حاوی کلاژن، اسید هیالورونیک و کلسیم هیدروکسید هستند. بسیاری از مواد موجود در فیلرها به طور طبیعی در بدن نیز وجود دارند و در نتیجه برای بدن مشکلی ایجاد نمی‌کنند.

فیلر یا ژل به چه منظوری مورد استفاده قرار می‌گیرد؟


فیلر یا ژل به چه منظوری مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

فیلرها مواد طبیعی یا مصنوعی هستند که در خطوط و چین و چروک‌های صورت تزریق شده و سبب کاهش ظاهر این خطوط و بازیابی حجم صورت می‌شوند. ژل‌ها و فیلرها برای رفع خطوط خنده، افزایش حجم گونه‌ها و لب‌ها و از بین بردن اسکار آکنه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بسیاری از ژل‌ها قابل جذب هستند. بنابراین نتایح حاصل از تزریق ژل برای جوان‌سازی پوست موقتی است و بسته به نوع محصول و ویژگی‌های جسمانی متقاضی برای مدت چند ماه تا چند سال ماندگار می‌باشد. برخی از فیلرها به عنوان فیلرهای دائمی عرضه شده و می‌توانند برای مدت چندین سال ماندگار باشند.

مزایای تزریق ژل برای جوان‌سازی صورت


مزایای تزریق ژل برای جوان‌سازی صورت

جوان‌سازی پوست صورت با تزریق ژل و فیلر یک روش بسیار موثر برای بهبود ظاهری صورت محسوب می‌شود. در این قسمت مزایای تزریق ژل صورت شرح داده می‌شوند.

 1. انواع ژل‌های تزریقی صورت سبب افزایش تولید کلاژن و الاستین می‌شوند.

با افزایش سن، تولید کلاژن و الاستین کاهش پیدا می‌کند. یکی از مواد اصلی موجود در ژل‌ها اسید هیالورونیک می‌باشد. این ماده سبب افزایش سطح کلاژن و الاستین می‌شود. هر چه میزان اسید هیالورونیک در بدن بیشتر باشد، صورت ظاهر جوان‌‌تری خواهد داشت.

 1. نتیجه حاصل از تزریق ژل برای جوان‌سازی پوست بلافاصله قابل مشاهده است.

در صورتی که متقاضی از تزریق ژل برای جوان‌سازی صورت استفاده کند، نتایج حاصل از تزریق در مدت حدود یک هفته قابل مشاهده هستند. البته امکان دارد قرارگیری کامل ژل در پوست به دو هفته زمان نیاز داشته باشد. بیشتر افراد قادر هستند که نتیجه مورد نظر را پس از دو هفته مشاهده کنند. با مراقبت کافی، جوان‌سازی پوست صورت با تزریق ژل و فیلر برای مدت زیادی ماندگار خواهد بود.

 1. استفاده از انواع ژل‌های تزریقی صورت باعث بروز عوارض بسیار کمی خواهد شد.

در ارتباط با عوارض تزریق ژل بایستی توجه شود که این روش عوارض بسیار کمی را به دنبال خواهد داشت. بلافاصله پس از تزریق امکان دارد ورم، قرمزی و کبودی در اطراف ناحیه تزریق ایجاد شود. این عوارض تزریق ژل معمولا خفیف هستند و پس از چند روز رفع می‌شوند.

به ندرت امکان دارد عوارض شدید پس از تزریق ژل ایجاد شوند. به این منظور بایستی به پزشک با تجربه و کلینیک معتبر مراجعه شود. در ارتباط با عوارض تزریق ژل بایستی با پزشک مشورت شود.

در صورتی که پزشک مورد نظر کم‌تجربه باشد، امکان دارد عدم تقارن صورت ایجاد شود. با مراجعه به پزشک ماهر و باتجربه، نگرانی در این ارتباط رفع خواهد شد.

 1. استفاده از روش تزریق فیلر و ژل با روش‌های درمانی دیگر امکان‌پذیر است.

یکی از مهم‌ترین مزایای تزریق ژل این است که به همراه دیگر روش‌های درمانی قابل استفاده است. در واقع، تزریق ژل و فیلر به همراه تزریق بوتاکس سبب دست‌‌یابی به بهترین نتیجه مورد نظر برای جوان‌سازی صورت می‌شود.

جهت رفع خطوط عمیق‌تر بر روی پوست، استفاده از بوتاکس به همراه تزریق ژل روش بسیار موثری محسوب می‌شود و به جلوگیری از انقباض عضلات صورت و عمیق‌تر شدن چین و چروک کمک می‌کند.

رفع خطوط عمیق مانند خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم، خطوط دور لب و چین و چروک پیشانی تنها با استفاده از تزریق ژل دشوارتر می‌باشد و به استفاده از روش‌های دیگر نیز به این منظور نیاز است.

 1. تزریق ژل و فیلر سبب افزایش اعتماد به نفس می‌شود.

افرادی که در ارتباط با چین و چروک‌‌های صورت خود نگران هستند، امکان دارد به استفاده از انواع ژل‌های تزریقی صورت تمایل داشته باشند. استفاده از تزریق ژل و فیلر سبب افزایش اعتماد به نفس افراد می‌شود. این روش سبب بهبود وضعیت ظاهری صورت خواهد شد ولی توصیه می‌شود که تنها به عنوان یک روش درمانی از این روش استفاده شود. هدف استفاده از این روش نباید تغییر قابل توجه چهره باشد بلکه تزریق ژل و فیلر باید به عنوان افزایش زیبایی طبیعی به کار برده شود.

 1. نتایج حاصل از تزریق ژل و فیلر ماندگار هستند.

تاثیر حاصل از تزریق ژل بسته به عوامل مختلف می‌تواند برای مدت ۶ تا ۱۸ ماه ماندگار باشد. نوع فیلر مورد استفاده، سبک زندگی و ناحیه تحت درمان همگی بر میزان ماندگار ژل تاثیر می‌گذارند.

برای اولین نوبت تزریق بهتر است از تزریق ژل با ماندگاری کمتر استفاده شود تا در صورت عدم رضایت از نتیجه، متقاضی بتواند در ادامه روند درمان تغییر ایجاد کند. پس از قرارگیری کامل ژل و ارزیابی نتایج، متقاضی می‌تواند از فیلرهای با ماندگاری بیشتر استفاده کند.

 1. نتیجه تزریق فیلر طبیعی می‌باشد.

تاثیر تزریق ژل و فیلر بسیار طبیعی به نظر می‌رسد. در برخی از مواقع پس از به‌کارگیری روش‌های درمانی برای بهبود ظاهری در اثر تغییر قابل توجه صورت، دیگران به راحتی متوجه استفاده از روش درمانی مورد نظر می‌شوند. ولی در مورد تزریق ژل و فیلر، نتایج بسیار طبیعی هستند.

 1. تزریق ژل سبب رفع اسکار می‌شود.

یکی از مهم‌ترین مزایای تزریق ژل، بهبود و رفع اسکار می‌باشد. اسید هیالورونیک موجود در فیلرها سبب نرم شدن بافت اسکار در اطراف ناحیه تزریق می‌شود.

در صورت وجود آکنه یا عارضه‌های دیگر که سبب بروز اسکار می‌شوند، تزریق ژل می‌تواند جهت رفع اسکار مفید باشد. البته تزریق ژل برای همه انواع اسکار قابل استفاده نمی‌باشد. پیش از استفاده از ژل برای رفع اسکار بایستی با پزشک در این زمینه مشورت شود.

 1. تزریق ژل به زمان بهبودی نیاز ندارد.

کل روند تزریق ژل به ده دقیقه زمان نیاز دارد. تزریق ژل یک روش غیر تهاجمی است و به اقدامات پیش از تزریق، جراحی یا زمان بهبودی نیاز ندارد. این مطلب یکی از مهم‌ترین مزایای تزریق ژل محسوب می‌شود. ممکن است ورم مختصری در ناحیه تزریق ایجاد شود که بعد از چند روز رفع خواهد شد. در صورتی که متقاضی برای اولین بار از این روش استفاده می‌کند، بایستی در ارتباط با عوارض تزریق ژل به طور کامل با پزشک مشورت شود.

 1. مواد موجود در ژل باعث ایجاد حسی مشابه حس طبیعی پوست بدن خواهند داشت.

محتوای ژل‌ها و فیلرها در واقع همان مواد طبیعی هستند که در پوست بدن انسان وجود دارند. بنابر این نتیجه تزریق ژل طبیعی می‌باشد. پس از قرارگیری محتوای ژل زیر پوست، اسید هیالورونیک موجود در ژل حسی مشابه حس پوست بدن را خواهد داشت.

کاربردهای تزریق ژل صورت و نواحی مختلف صورت


کاربردهای تزریق ژل صورت و نواحی مختلف صورت

در این قسمت کاربردها و مزایای تزریق ژل در نواحی مختلف صورت شرح داده می‌شوند:

 1. افزایش حجم لب‌ها: یکی از نتایج طبیعی سالخوردگی، کاهش حجم لب‌ها می‌باشد. لب‌هایی که دارای حجم بیشتری هستند، در جوان‌سازی صورت موثرند و تزریق ژل لب سبب بازیابی حجم از دست رفته لب‌ها می‌شود. تزریق ژل همچنین برای رفع عدم تقارن در لب‌ها یا چین و چروک‌های اطراف دهان که در اثر عاداتی مانند سیگار کشیدن ایجاد می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 2. از بین بردن خطوط و چین و چروک: یکی از دلایل اصلی درخواست‌ متقاضیان برای تزریق ژل، کاهش خطوط و چین و چروک محسوب می‌شود. حرکات مکرر عضلات در طول زندگی برای انجام مواردی مانند لبخند زدن، جویدن و خندیدن سبب ایجاد چین و چروک در صورت می‌شود. استفاده از روش تزریق ژل و فیلر سبب کاهش خطوط و چین و چروک می‌شود.
 3. بازیابی حجم از دست رفته صورت با تزریق ژل در گونه‌ها: بازیابی حجم از دست رفته صورت در جوان‌سازی موثر می‌باشد. افزایش سن، کاهش چربی زیر پوست و یا جابه‌جا شدن چربی به بخش‌های پایین صورت منجر به کاهش حجم خصوصا در قسمت گونه‌ها می‌شود. تزریق ژل گونه سبب بهبود زوایای صورت، بازیابی حجم از دست رفته صورت و جوان‌سازی می‌شود.
 4. بهبود روند تولید کلاژن: یکی از مزایای تزریق فیلر، تحریک تولید کلاژن طبیعی می‌باشد. تزریق برخی از ژل‌ها در تمام نواحی صورت باعث افزایش کلاژن و قوام پوست می‌شود. کلاژن یکی از مهم‌ترین مواد برای پوست می‌باشد و سبب نرم شدن و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود. با افزایش سن، سرعت تولید کلاژن کاهش پیدا کرده و در نهایت سبب بروز تغییرات منفی در حجم صورت و بافت پوست می‌شود. علاوه بر مزایای مربوط به جوان‌سازی صورت، برخی از فیلرها سبب تحریک تولید کلاژن بیشتر می‌شوند.
 5. رفع گودی زیر چشم: با افزایش سن، میزان تیرگی و گودی زیر چشم افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر افزایش تیرگی زیر چشم، از دست رفتن حجم در این قسمت نیز باعث ایجاد گودی می‌شود. با استفاده از تزریق ژل زیر چشم، ظاهر تیره زیر چشم‌ها کاهش پیدا می‌کند.
 6. بهبود ظاهر اسکار: وجود آکنه شدید در دوران نوجوانی می‌تواند منجر به بروز اسکار و ایجاد تغییر در بافت پوست شده و این مشکلات ممکن است با افزایش سن تشدید شوند. برخی از انواع اسکار با استفاده از تزریق ژل بهبود پیدا می‌کنند.

انواع ژل و فیلر برای تزریق


ژل‌ها و فیلرها دارای انواع مختلفی به شرح زیر می‌باشند:

ژل کلسیم هیدروکسی آپاتیت

کلسیم هیدروکسی آپاتیت به طور طبیعی در استخوان‌های بدن انسان وجود دارد و یک ترکیب مشابه مواد معدنی است. از این ژل در موارد زیر استفاده می‌شود:

 • رفع چین و چروک‌های متوسط تا شدید مانند خط خنده، خطوط عمودی گوشه دهان و خطوط اخم
 • افزایش حجم گونه‌ها و دیگر قسمت‌های صورت
 • بازیابی حجم از دست رفته صورت

کلسیم هیدروکسی آپاتیت یک محصول بیوسنتتیک است؛ یعنی در تولید آن از هیچ محصول حیوانی یا غیر حیوانی استفاده نشده است. در نتیجه احتمال بروز واکنش آلرژیک کاهش یافته و به تست پوستی نیاز نمی‌باشد.

این نوع فیلر باعث ایجاد نتیجه بسیار طبیعی شده و محصول پس از تزریق در قسمت‌های دیگر صورت جابه‌جا نمی‌شود و به ندرت امکان بروز عوارض جانبی پس از تزریق وجود دارد. این فیلر ابتدا در دندان‌پزشکی و جراحی ترمیمی مورد استفاده قرار گرفته و محصولی ایمن محسوب می‌شود. ژل‌های موجود در بازار حاوی این ماده شامل ژل رادیس می‌باشد.

ژل اسید هیالورونیک

ژل اسید هیالورونیک برای بهبود وضعیت ظاهری پوست و کاهش فرورفتگی در پوست ناشی از اسکار، آسیب‌دیدگی یا خطوط عمیق استفاده می‌شود. این ژل سبب بهبود موارد زیر می‌شود:

 • اسکار آکنه
 • فرورفتگی روی گونه
 • خطوط پنجه کلاغی در گوشه چشم‌ها
 • خطوط لبخند که از کنار بینی تا گوشه‌های دهان کشیده می‌شوند.
 • خط اخم بین ابروها
 • خطوط گوشه دهان
 • مشخص کردن محدوده خط لب‌ها
 • اسکار ناشی از سوختگی، آکنه و زخم
 • خطوط عمودی اطراف لب و دهان
 • بعضی از اسکارهای روی صورت
 • خطوط روی پیشانی

اسید هیالورونیک به طور طبیعی در بدن یافت می‌شود. مقادیر زیاد این ماده در بافت‌های پیوندی و در مایع اطراف چشم وجود دارد. این ماده همچنین در برخی از غضروف‌ها و مایع مفصلی و همچنین بافت پوست نیز موجود می‌باشد. اسید هیالورونیک یکی از محبوب‌ترین ژل‌ها برای تزریق محسوب می‌‌شود. این ماده همچنین جهت محافظت بیشتر و تسکین درد در مفاصل افراد دچار التهاب مفصل تزریق می‌شود. ژل‌های موجود در بازار حاوی این ماده شامل ژل‌های کاپتیک، استلیس، الوس، هیلافورم، ژوویدرم، پرلین، پرول، پوراژن و رستیلن می‌باشند.

ژل پلی آل‌کیلیمید

پلی آل‌کیلیمید یک فیلر نیمه دائمی است و معمولا توسط جراح پلاستیک در موارد زیر استفاده می‌شود:

 • از بین بردن چین و چروک‌های عمیق مانند خطوط گوشه دهان یا تورفتگی ناشی از اسکار
 • افزایش حجم لب‌ها
 • بهبود زاویه گونه‌ها و فک و افزایش حجم از دست رفته ناشی از افزایش سن
 • بازیابی حجم صورت که در اثر مصرف داروهای اچ آی وی کاهش پیدا کرده باشد.

پلی آل‌کیلیمید با بافت بدن انسان سازگار است و برای تزریق به تست آلرژی نیاز نداشته و همچنین با اشعه ایکس تداخل ندارد. پس از تزریق، در طول حدود یک ماه لایه نازکی از کلاژن به آرامی در اطراف ناحیه تزریق تشکیل می‌شود. تزریق حجم زیادی از این نوع ژل در یک جلسه امکان‌پذیر است. در صورت لزوم این ژل پس از تزریق، قابل خارج کردن می‌باشد. ژل‌های موجود در بازار حاوی این ماده شامل ژل آکوامید می‌باشد.

ژل اسید پلی لاکتیک

اسید پلی لاکتیک نوعی ژل است که در صورت تزریق شده و سبب تولید کلاژن در بدن می‌شود. این ماده غیر سمی و به طور طبیعی قابل تجزیه است و بیش از ۴۰ سال به عنوان ماده بخیه مورد استفاده قرار گرفته است.

اسید پلی لاکتیک خصوصا در نیمه پایینی صورت دارای عملکرد بهتری است و در موارد زیر استفاده می‌شود:

 • رفع خطوط ناشی از خندیدن و لبخند زدن
 • افزایش حجم لب‌های نازک
 • از بین بردن خطوط عمیق خنده

این ژل مشابه دیگر انواع ژل نمی‌باشد چرا که اثرات ناشی از تزریق آن بلافاصله قابل مشاهده نمی‌باشد. این نوع ژل سبب تحریک تولید کلاژن توسط بدن شده و در نتیجه نتیجه حاصل از تزریق این نوع ژل به تدریج در طول مدت چند ماه ایجاد می‌شود.

جهت دست‌یابی به نتیجه مورد نظر به حدود سه دوره درمان ماهانه نیاز می‎باشد. هر جلسه درمانی سبب تحریک مجدد تولید کلاژن می‌شود. مشاهده تاثیر کامل تزریق ژل به چهار تا شش هفته زمان نیاز دارد. با وحود این که اسید پلی لاکتیک یک ژل نیمه دائمی محسوب می‌شود، با این حال امکان دارد به تکرار جلسات درمانی نیاز باشد. ژل‌های موجود در بازار حاوی این ماده شامل ژل اسکالپترا می‌باشد.

ژل پلی‌متیل- متاکریلات (PMMA)

پلی‌متیل- متاکریلات یک فیلر نیمه‌دائمی محسوب شده و در بیشتر موارد برای رفع چین و چروک‌های متوسط تا شدید خصوصا برای رفع خطوط خنده استفاده می‌شود. این ژل همچنین برای پر کردن جای اسکار و افزایش حجم لب‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که به راه حلی دائمی برای چین و چروک‌های صورت نیاز باشد، معمولا به جای کلاژن یا اسید هیالورونیک از ژل پلی‌متیل- متاکریلات استفاده می‌شود. این ماده برای سال‌ها در ایمپلانت دائمی جراحی به کار برده شده است. به همین دلیل در جلسه اول، پزشک کمتر از حد معمول از این ژل استفاده کرده و در صورت نیاز در جلسات بعدی مقادیر بیشتری از این ژل به کار برده می‌شود.

یکی از نکات منفی در ارتباط با این نوع ژل این است که برای افزایش حجم به چندین جلسه تزریق نیاز می‌باشد و امکان دارد جهت مشاهده نتیجه کامل درمان به سه ماه زمان نیاز باشد. همچنین ممکن است این ژل زیر پوست قابل مشاهده باشد. جهت جلوگیری از بروز موارد ناخواسته، بایستی به جراح پلاستیک با تجربه و معتبر که با تکنیک‌های تزریق آشنا باشد مراجعه شود.

انواع ژل‌های تزریقی صورت با در نظر گرفتن مواد شیمیایی و ماندگاری و میزان نرمی با یکدیگر متفاوت هستند. برای مثال ژل‌های نرم‌تر برای لب مورد استفاده قرار گرفته و ژل‌های سفت‌تر در قسمت‌هایی مانند گونه‌ها استفاده می‌شوند. پزشک بهترین نوع و میزان مورد نیاز ژل را برای متقاضی تعیین خواهد کرد. ژل‌های موجود در بازار حاوی این ماده شامل بلافیل می‌باشد.

مشاوره پیش از تزریق ژل


در طول جلسه مشاوره، پزشک ناحیه مورد نظر برای تزریق را ارزیابی کرده و سابقه پزشکی متقاضی را بررسی می‌کند. با وجود این که به ندرت امکان بروز عوارض در تزریق ژل وجود دارد، متقاضی باید به طور کامل سابقه پزشکی خود را به پزشک ارائه دهد چرا که برخی از انواع آلرژی، عارضه‌های پوستی و عصبی یا مصرف برخی از داروها می‌تواند بر ایمنی یا نتیجه درمان تاثیر بگذارد. برای مثال در ارتباط با مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند آسپیرین، ایبوپروفن، ناپروکسن یا داروهای رقیق‌کننده خون بایستی به پزشک اطلاع داده شود چرا که این موارد سبب افزایش احتمال کبودی می‌شوند.

نحوه تزریق ژل


نحوه تزریق ژل

روند تزریق ژل شامل مراحل زیر می‌باشد:

مرحله ۱- ارزیابی بخش‌های مختلف صورت

در این مرحله، جراح پلاستیک یا دستیار او بخش‌های مختلف صورت و رنگ پوست را به دقت ارزیابی خواهند کرد. جراح پلاستیک ناحیه‌های مورد نظر برای تزریق را بر روی صورت مشخص خواهد کرد. امکان دارد از بخش‌های مورد نظر برای تزریق ژل، عکسبرداری شود.

مرحله ۲- پاک‌سازی و استفاده از ماده بی‌حسی

ناحیه مورد نظر برای تزریق، با استفاده از ماده ضد باکتریایی پاک‌سازی می‌شود. جهت رفع درد در ناحیه تزریق از ابزار بسیار سرد برای خنک کردن پوست، پماد بی‌حسی برای بی‌حس کردن پوست و یا تزریق ماده بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. با وجود این که تزریق ژل کاملا بدون درد نمی‌باشد، ولی به راحتی قابل تحمل می‌باشد.

مرحله ۳- تزریق ژل

تزریق معمولا برای حدود چند لحظه در هر ناحیه مورد نظر طول می‌کشد. تزریق، ماساژ و ارزیابی نتیجه توسط پزشک انجام شده و در صورت نیاز، فیلر به مقدار بیشتر افزوده خواهد شد. بسته به تعداد نواحی مورد نظر برای تزریق، کل روند درمان به ۱۵ دقیقه تا یک ساعت زمان نیاز دارد.

مرحله ۴- تمیز کردن صورت و بهبودی

پس از دستیابی به نتیجه مورد نظر، محدوده‌های مشخص شده بر روی صورت پاک خواهند شد. امکان دارد جهت کاهش ورم و درد از پک یخ استفاده شود. ممکن است در ناحیه تزریق برای مدت یک یا دو روز  احساس درد در زمان لمس وجود داشته باشد ولی معمولا جهت رفع درد به مصرف دارو نیاز نمی‌باشد.

نتیجه حاصل از تزریق ژل چقدر ماندگار می‌باشد؟


میزان ماندگار تزریق ژل برای جوان‌سازی پوست به نوع محصول، ناحیه تحت درمان و وضعیت جسمانی متقاضی بستگی دارد. به طور کلی هر چه فیلر متراکم‌تر باشد و در عمق بیشتری تزریق شود، میزان ماندگاری آن بیشتر است (البته این مسئله قطعی نمی‌باشد). جهت حفظ نتیجه درمان، پزشک تزریق را در صورت نیاز تکرار کرده و میزان ژل و تکنیک مورد نظر را برای دستیابی به نتیجه مورد نظر تعیین خواهد کرد.

فیلرهای اسید هیالورونیک نسبته به فیلرهای دیگر ماندگاری کمتری دارند و به همین دلیل معمولا برای متقضیانی که برای اولین بار از این روش استفاده می‌کنند، توصیه می‌شوند. این فیلرها برای مدت ۶ تا ۱۸ ماه ماندگار هستند. تزریق در لب‌ها نسبت به تزریق در قسمت خط خنده دارای ماندگاری کمتری است. در ارتباط با تزریق ژل گونه بایستی توجه شود که برخی از فیلرهای اسید هیالورونیک مانند ولوما (Voluma) دارای ماندگاری بیشتری هستند ولی فقط در برخی از نواحی مانند گونه‌ها استفاده می‌شوند.

فیلرهای مصنوعی بیشتر ماندگار هستند چرا که در بدن جذب نمی‌شوند. این فیلرها گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شوند ولی متقاضی بایستی اطلاع داشته باشد که نتیجه درمان برای چندین سال ماندگار است و به این منظور بایستی به پزشک باتجربه، ماهر و معتبر در این زمینه مراجعه شود.

اقدامات احتیاطی در ارتباط با تزریق ژل


به طور کلی تزریق ژل یک روش ایمن محسوب می‌شود ولی بایستی جهت افزایش ایمنی، موارد زیر در نظر گرفته شوند:

 • به پزشک معتبر و با تجربه (متخصص پوست یا جراح پلاستیک) جهت تزریق ژل برای جوان‌سازی صورت مراجعه کنید.
 • تزریق ژل بایستی در کلینیک (و نه در منزل یا آرایشگاه) انجام شود.
 • در ارتباط با تجربه پزشک جهت تزریق محصول مورد نظر بایستی ارزیابی کامل صورت بگیرد. هر چه تجربه پزشک جهت تزریق محصول مورد نظر بیشتر باشد، نتیجه رضایت‌بخش‌تر خواهد بود.
 • از خرید ژل به صورت آنلاین خودداری کنید. ژل بایستی تنها از ارائه‌دهنده خدمات پزشکی خریدای شود.
 • ژل بایستی در سرنگ‌های باز نشده و دارای برچسب مناسب قرار داده شده باشد. جهت اطمینان از این مسئله، سرنگ‌ها را  ارزیابی کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که ژل مورد استفاده برای مقصود مورد نظر توسط FDA مورد تایید قرار گرفته باشد.
 • در ارتباط با محتویات ژل کسب اطلاع کنید و در صورتی که به هر یک از محتویات آن آلرژی دارید، از تزریق آن خودداری کنید.
 • مصرف هر گونه دارو یا مکمل را به پزشک اطلاع دهید. امکان دارد برخی از داروها با مواد موجود در ژل تداخل داشته و یا بر لخته شدن خون اثر بگذارند.

آیا تزریق ژل و فیلر در دوران بارداری ایمن می‌باشد؟


در ارتباط با تزریق ژل و فیلر در بارداری بایستی توجه شود که هیچ تحقیقات علمی مبنی بر تایید خطر تزریق ژل بر جنین وجود ندارد. حتی با وجود این که هیچ شواهدی برای اثبات بی‌خطر بودن تزریق ژل و فیلر در دوران شیردهی یا بارداری وجود ندارد، هیچ موردی از عوارض یا واکنش نامطلوب مرتبط با تزریق ژل در دوران بارداری گزارش نشده است. در ارتباط با زنانی که به طور مداوم از این روش استفاده می‌کنند، تزریق ژل و فیلر بدون اطلاع از باردار بودن شایع می‌باشد.

به طور کلی تزریق ژل و فیلر پوستی بسیار ایمن محسوب می‌شود؛ با این حال بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند که از استفاده از این روش در دوران بارداری یا شیردهی خودداری شود.

عوارض ناشی از تزریق ژل صورت


عوارض جانبی تزریق ژل به صورت مانند قرمزی و تورم معمولاً موقتی هستند و بعد از چند ساعت یا نهایتاً چند روز برطرف می­ شوند. برخی عوارض جانبی نادر نیز وجود دارد که به طور معمول در اثر تزریق غیر حرفه‌ای یا استفاده از ژل های نامعتبر ایجاد می­ شوند.

عوارض جانبی شایع تزریق ژل به صورت

امکان دارد عوارض جانبی زیر که در ناحیه تزریق ایجاد می‌شوند، بلافاصله پس از درمان بروز کنند ولی معمولا پس از چند ساعت تا چند روز رفع می‌شوند:

 • قرمزی
 • ورم
 • درد
 • کبودی
 • خارش
 • راش پوستی

عوارض جانبی نادر تزریق ژل

به ندرت امکان دارد عوارض جانبی زیر در اثر تزریق ژل به صورت ایجاد شوند:

 • عفونت
 • نشت فیلر در ناحیه تزریق
 • برآمدگی در اطراف ناحیه تزریق که امکان دارد برای خارج کردن به جراحی نیاز داشته باشد.
 • گرانولوم ( نوعی واکنش التهابی به فیلر)
 • جابه‌جا شدن فیلر از یک ناحیه به ناحیه‌ای دیگر
 • آسیب‌دیدگی رگ‌های خونی
 • نابینایی. این حالت زمانی ایجاد می‌شود که فیلر در سرخرگ تزریق شده و جریان خون به چشم‌ها را مسدود کند.
 • مرگ بافت ناشی از انسداد جریان خون

هزینه تزریق ژل برای جوان‌سازی پوست صورت


قیمت تزریق ژل برای جوان‌سازی پوست صورت به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم­ترین آن­ها برند ژل مورد استفاده، اندازه ناحیه تزریق ژل، میزان ژل مورد نیاز و پیچیدگی مشکل پوستی می‌باشند. در واقع تزریق ژل برای چروک‌های عمیق صورت هزینه بیشتری نسبت به چروک‌های سطحی خواهد داشت.

همچنین هزینه تزریق فیلر در هر شهر و منطقه نیز ممکن است متفاوت باشد. مثلا قیمت تزریق ژل در تهران با قیمت تزریق ژل در اصفهان تفاوت‌هایی دارد.

سوال‌های رایج در مورد تزریق ژل و فیلر برای جوان‌سازی پوست صورت


آیا تزریق ژل به صورت باعث ایجاد درد می‌شود؟

امکان دارد در زمان تزریق ژل به صورت درد مختصری ایجاد شود. این درد با استفادع از کرم بی‌حس‌کننده پیش از درمان، کاهش داده می‌شود. همچنین جهت تسکین درد در حد امکان، ژل حاوی بی‌حسی موضعی می‌باشد.

ژل اسید هیالورونیک چقدر ماندگار می‌باشد؟

ژل اسید هیالورونیک سبب افزایش حجم در ساختارهای مختلف صورت شده و نتیجه حاصل از تزریق آن بسیار طبیعی است. این نوع ژل برای مدت ۱۲ ماه ماندگار می‌باشد و می‌توان آن را برای افزایش حجم لب‌ها نیز مورد استفاده قرار داد.

تزریق ژل به چقدر زمان نیاز دارد؟

بسته به محل مورد نظر برای تزریق ژل، در ابتدا از کرم بی‌حس‌کننده استفاده شده و در برخی از مواقع نیز ماده لیدوکائین (خصوصا جهت تزریق ژل برای رفع خط خنده) در محل مورد نظر تزریق می‌شود. تزریق ژل معمولا به ۵ تا ۳۰ دقیقه در هر ناحیه مورد نظر نیاز دارد.

نتیجه تزریق ژل پس از چه مدت قابل مشاهده است؟

در پاسخ به این سوال که تزریق ژل بعد از چند روز اثر می‌کند بایستی توجه شود که امکان دارد مشاهده نتیجه تزریق ژل به دو هفته زمان نیاز داشته باشد. در صورت عدم رضایت از درمان، متقاضی می‌تواند دوباره به پزشک مراجعه کند.

آیا تاثیر حاصل از تزریق ژل به مرور زمان افزایش پیدا می‌کند؟

تزریق ژل سبب تحریک تولید کلاژن و الاستین توسط بدن شده و نتیجه نهایی درمان تا چند هفته قابل مشاهده نمی‌باشد. در نتیجه تاثیر حاصل از تزریق ژل به مرور زمان افزایش پیدا می‌کند. در زمان پردازش اسید هیالورونیک توسط بدن، تولید کلاژن و الاستین با سرعت قابل توجهی صورت می‌پذیرد.

پس از تزریق ژل از چه اقداماتی بایستی خودداری شود؟

تزریق ژل یک روش بسیار ایمن محسوب می‌شود ولی با این حال بایستی پس از درمان موارد زیر در نظر گرفته شوند:

 • خودداری از روش‌های درمان پوست، ماساژ صورت یا میکرودرم ابریژن
 • عدم استفاده از عینک یا هر گونه ابزار دیگری که بر ناحیه تحت درمان فشار وار می‌کند.
 • خودداری از برنزه کردن پوست

سن مناسب تزریق ژل چه سنی می‌باشد؟

تزریق ژل بیشتر توسط افراد ۴۰ سال به بالا انجام می‌شود. در این سنین تولید کلاژن و الاستین در بدن بسیار کاهش پیدا می‌کند. در سنین ۲۱ سال به بالا، متقاضی در سن بسیار مناسبی برای تزریق ژل جهت جوان‌سازی پوست قرار دارد. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) استفاده از این روش درمانی را برای افرادی که در سنین ۲۱ سال به بالا قرار دارند، تایید کرده است.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما