لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۲۴ آبان۱۴۰۲

درمان افتادگی یا شل شدن پوست بعد از لاغری و کاهش وزن

فهرست مطالب

اگر به تازگی وزن زیادی را کم کرده‌اید، ممکن است متوجه شده باشید که پوست بدنتان کمی شل و به پایین آویزان شده است. مناطقی که پس از کاهش وزن بیشتر دچار شلی و افتادگی پوست می‌شوند، شامل زیر بازوها، زیر چانه یا پوست ناحیه‌ی شکم و زیر شکم می‌باشند. البته افتادگی و شل شدن پوست می‌تواند تقریباً در هر نقطه‌ای از بدن ظاهر شود، خصوصاً اگر به سرعت وزن کم کرده باشید.

آناتومی


قبل از ادامه بحث در این زمینه، می‌توانیم با یک بررسی خلاصه و مختصر از ساختار پوست شروع کنیم. پوست، به عنوان بزرگ‌ترین سیستم جلدی بدن، یک لایه محافظ زیبا را در بیرون بدن خود دارد. می‌توان آن را به عنوان یک لفافه محافظ برای بدن تصور کرد. اما در واقعیت، ساختار پوست بیش از این است.

لایه بیرونی پوست، که به عنوان لایه خارجی یا پوشش شناخته می‌شود، برای حفظ و حمایت بدنمان از عوامل محیطی و آسیب‌ها ورودی عمل می‌کند. زیر این لایه، یک لایه چربی بدن وجود دارد که به پشتیبانی و عملکرد صحیح پوست کمک می‌کند. و در زیر آن، عضلات بدن قرار دارند که منطقه فعالیت و زندگی آنهاست.

هنگامی که مقدار قابل توجهی از چربی بدن همراه با کاهش عضلات بدن (که معمولاً در فرایند سریع کاهش وزن رخ می‌دهد) از بین می‌رود، در واقع یک توده که قبلاً برای تنش و کشش پوست ما مسئول بوده است، از بین می‌رود. این به معنای ایجاد یک فضای نیمه خالی در پوست می‌باشد که پس از این تغییر، پوست باقی‌مانده به شکل اندکی شل و لاغر می‌شود.

چه عواملی باعث شل شدن و افتادگی پوست بعد از لاغر شدن می‌شود؟


چه عواملی باعث شل شدن و افتادگی پوست بعد از لاغر شدن می‌شود؟

پوست شما عضوی بسیار الاستیک و ارتجاعی است که هنگام حرکت و رشد بدن باید کشیده شود. همچنین اگر چربی و عضله خود را از دست دهید باید جمع شود؛ اما پوست شما درست مانند یک قطعه بزرگ لاستیکی نیست که کل بدن را می‌پوشاند بلکه یک اندام است و دقیقاً مانند سایر اعضای بدن از سلول تشکیل شده است.

لایه های مختلف پوست دارای انواع مختلفی از سلول‌ها می‌باشند. اگرچه سلول‌های پوستی واقع در قسمت خارجی پوست شما (یا همان اپیدرم) به طور مداوم از بین می‌رود و سلول‌های جدیدی جای آن‌ها را می‌گیرند، ولی سلول‌های پوستی در زیر اپیدرم کمی ماندگارتر هستند. این لایه های پوست، درم و زیر درم نامیده می‌شوند که از بافت‌های همبند ارتجاعی، فیبرها، رگ‌های خونی و اجزاء تشکیل دهنده‌ی مختلفی تشکیل شده است که بسته به نوع درمان می‌تواند کشیده یا منقبض شود.

وقتی لاغر می‌شوید و مخصوصاً وقتی در زمان خیلی کوتاهی وزن زیادی را از دست می‌دهید، این اجزای ارتجاعی پوست شما نه تنها لایه‌های چربی را که باعث کشیده شدن آن‌ها روی بدن می‌شود از دست می‌دهند، بلکه همچنین زمان زیادی برای انعطاف‌پذیری نسبت به فرم جدید بدن، ندارند.

آیا این افتادگی، پوست شل شده است یا فقط چربی سرسختی است که هنوز باقی مانده؟ 


بعد از لاغری پوست شل میشود یا هنوز چربی باقی مانده است؟

به طور کلی، بلافاصله پس از کاهش وزن، بخش عمده‌ای از پوست شل و افتاده، در واقع فقط چربی اضافی و زیر جلدی بدن است که با پوست پوشانده شده است؛ بنابراین حتی اگر به “وزن مورد هدف” خود رسیده باشید، ممکن است هنوز مقداری از این چربی بدن به صورت آویزان باقی مانده باشد.

چربی زیر جلدی به‌عنوان “چربی نرم” شناخته می‌شود که می‌تواند به راحتی با پوست قدیمی و افتاده شده اشتباه گرفته شود. این نوع چربی می‌تواند بسیار سرسخت و بادوام باشد، به این معنی که تا مدت زیادی بعد از لاغر شدن از بین خواهد دفت؛ و باید گفت که این “چربی سرسخت”، یک چربی واقعی است!

بافت چربی (یا چربی بدنی) ما مملو از گیرنده‌های آلفا ۲ و بتا ۲ است. گیرنده‌های آلفا ۲ (A-2) و بتا ۲ (b-2) و در تعامل با کاتکول آمین ها (آدرنالین و نورآدرنالین) باعث آزاد شدن چربی ذخیره شده بدن می‌شوند. گیرنده‌های B-2، بدون دریافت بیش از حد بیولوژیکی، با “چربی راحت” در ارتباط هستند که می‌توانیم آن‌ها را به راحتی از دست بدهیم. گیرنده‌های A-2 با “چربی سرسخت” در ارتباط هستند که این امر باعث می‌شود تا از دست دادن آن‌ها دشوارتر شود. علی‌الخصوص چربی اطراف شکم ما دارای نسبت بسیار پایین b-2: a-2 است و این یکی از دلایلی است که “چربی دور شکم” اغلب آخرین قسمت بدن است که آب می‌شود.

پس در اینجا یک آزمایش به شما توصیه می‌شود، اگر ناحیه‌ای که دارای پوست افتاده و شل شده است، بیش از چند میلی‌متر ضخامت دارد، این به خوبی نشانه می‌دهد که این در واقع چربی بدن باقی مانده است. به این معنی که اگر سبک زندگی جدید خود را برای کاهش وزن ادامه دهید و برای همیشه همانند کسی باشید ست که مراقب وزن سالم خود است، پوست شما همچنان به جمع و سفت شدن خود ادامه می‌دهد. در نهایت، ظاهر پوست شل از بین می‌رود.

اما اگر پوست آویزان شده را کمی فشار دهید و به اصطلاح نیشگون بگیرید، کاملاً نازک باشد (بیشتر شبیه پوست پشت دست است)، یا اینکه مدتی است که دچار افتادگی و شل شدن پوست شده‌اید که تغییر اندکی یا بدون تغییر مانده است، این دیگر ممکن است نشانه‌ای از چربی نباشد. شما احتمالاً دچار افتادگی پوست شده‌اید و نه چربی‌های سرسخت بدن.

آیا می‌توان پس از کاهش وزن، از شل شدن پوست جلوگیری کرد؟ 


قبل از اینکه بخواهیم به نکاتی برای کمک به شما در رفع شل شدن و افتادگی پوستتان بعد از لاغر شدن اشاره کنیم، بیایید کمی درباره نحوه جلوگیری از آن صحبت کنیم.

رژیم‌های سر از خود و شدید و مقدار صرف زمان بیش از حدی برای ورزش کردن می‌توانند هم عضله و هم چربی را به سرعت از بین ببرند و در نتیجه باعث بدتر شدن وضعیت، یعنی افتادگی و آویزان شدن پوست شما شود. به این معنی که ساختار عضلانی زیرین نگه دارنده‌ای که پوست را بر روی بدن نگه می‌دارد، همراه با چربی که پوست را محکم نگه داشته است، از بین می‌رود.

بیشتر برنامه‌های کاهش وزن، حتی برنامه‌هایی که ادعا می‌کنند به تدریج و کند پیش می‌روند، با هدف کاهش نیم الی یک کیلوگرم چربی در هفته می‌باشند. در صورتی که بیشتر افراد فقط می‌توانند ماهانه ۱ تا ۱ و نیم کیلوگرم چربی بدن از دست بدهند. هرگونه کاهش وزن بیشتر از یک الی یک و نیم کیلو در ماه، احتمالاً شامل لاغر شدن عضله است، نه چربی.

محققان دریافتند که تغییرات کوچک و یکپارچه در رژیم غذایی و فعالیت، باعث کاهش وزن آهسته اما پایدار می‌شود. این نوع کاهش وزن آهسته و مداوم، همچنین از بروز مشکلاتی مانند شل شدن و افتادگی پوست جلوگیری می‌کند.

با کاهش تدریجی وزن، تمرین مقاومتی باید به برنامه کاهش وزن شما اضافه شود. یکی از ویژگی‌های پوست این است که با سن بالا، ارتجاع آن کاهش می‌یابد. با این حال، می‌توانید با اتخاذ برخی اقدامات، از جمله کاهش وزن تند، حفظ تعادل مایعات بدن، تغذیه مناسب و مراقبت از پوست، این مسائل را مدیریت کنید. اما نمی‌توانید از روند پیری جلوگیری کنید.

به جای اینکه استرس از بالا رفتن سن بر روی شما تاثیر بگذارد، توجه خود را به مواردی که می‌توانید کنترل کنید، معطوف کنید. این شامل فعال ماندن، خواب کافی، کاهش استرس و تغذیه سالم است. با انجام این اقدامات، متوجه خواهید شد که همیشه می‌توانید به ظاهر زیبا و احساس خوبی دست پیدا کنید.

راه‌های رفع افتادگی پوست بعد از کاهش وزن 


راه‌های رفع افتادگی پوست بعد از کاهش وزن

اول از همه اینکه، خیلی نگران نشوید، از آنجا که پوست شما عضوی زنده است، به آرامی به شکلی برمی‌گردد که متناسب با فرم جدید بدن شما باشد؛ اما از آنجا که این روند ممکن است چند سال طول بکشد، در اینجا مراحلی وجود دارد که می‌توانید برای کمک به آن انجام دهید.

بدنتان را پر آب نگه دارید

به نیازهای بدن خود برای آب و مایعات توجه کنید. آب یکی از اجزای مهم در حفظ قابلیت ارتجاعی پوست است. فراموش نکنید که هیدراته کردن (رساندن مایعات) از طریق غذا و نوشیدنی حاصل می‌شود.

پوست شما از سلول تشکیل شده است. سلول‌های پوستی مانند تمام سلول‌های بدن شما از آب تشکیل شده است. بدون آب، این اندام وسیع قطعاً در بهترین حالت خود عمل نخواهد کرد. اگر پوست شما به میزان کافی آب دریافت نکند، پوست از انعطاف‌پذیری و کشش کمتری برخوردار خواهد بود.

 تغذیه مناسب داشته باشید

تغذیه مناسب برای رفع افتادگی پوست بعد از کاهش وزن

دو ماده ضروری که پوست را پُر و ارتجاعی نگه می‌دارند، کلاژن و الاستین هستند. حتماً از غذاهای سرشار از پروتئین استفاده کنید. پنیر کوتاژ، شیر، حبوبات، پنیر سویا (توفو)، لوبیا، انواع دانه‌ها، آجیل‌ها و ماهی‌ها همه دارای اجزای تشکیل‌دهنده‌ای همچون کلاژن و الاستین و همچنین روغن‌هایی برای کمک به حفظ سلامت پوست هستند.

از پوست خود مراقبت کنید 

پوست خود را تغذیه و از آن مراقبت کنید. لایه‌برداری روزانه می‌تواند به از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست و افزایش گردش خون، به سلامت و شادابی پوست کمک کند. یک حمام گرم با نمک‌های مخصوص و مواد معدنی می‌تواند رنگ پوست را بهبود بخشد. کرم‌های سفت کننده پوست با ترکیبات گیاهی و ترکیباتی مانند آلوئه ورا، اسید هیالورونیک، عصاره مخمر، پروتئین سویا، ویتامین C، ویتامین E و ویتامین A می‌توانند به آب‌رسانی و افزایش تولید کلاژن و الاستین در پوست کمک کننده باشند.

چند مورد دیگر که می‌توانید برای مراقبت از پوست خود انجام دهید عبارت‌اند از:

  • دوری از مواد شوینده خشن (مانند صابون‌ها، شامپوها و مایعات ظرف‌شویی دارای ترکیبات سولفات)
  • محدود کردن زمان‌های قرار گرفتن در معرض آفتاب و اجتناب از روش‌های سولاریوم و برنزه.
  • عدم استعمال سیگار و اجتناب از استعمال سایر دخانیات
  • به حداقل رساندن تماس بدن با آب داغ و کلردار

توده عضلانی بدن خود را افزایش دهید 

همان‌طور که گفتیم، پوست پس از کاهش وزن شل می‌شود زیرا چربی که پوست را در فرمی مناسب نگه می‌دارد در واقع از بین رفته است. با از بین رفتن این توده، با یک لفاف نیمه خالی از پوست مواجه خواهید شد؛ بنابراین، چرا آن پوشش و لفافه را با مقداری توده عضلانی پر نگه نداریم؟

انجام برخی از فعالیت هایپرتروفیک (عضله سازی)، به ویژه در نواحی اطراف پوست شل شده، می‌تواند ظاهر پوست سفت‌تری را فراهم کند. در این شرایط، شما در حقیقت پوستتان را جمع نمی‌کنید، بلکه با پر کردن آن فضای خالی با عضله، بافت سالم و فعال‌تری را از نظر متابولیکی، پوست شما حالت گرفته تر و جمع‌تری را به خود خواهد گرفت.

پیلینگ و برداری 

لایه‌برداری یکی از قدیمی‌ترین ترفندهای معروف برای رفع این عارضه است. لایه‌بردارهای شیمیایی (پیلینگ) باعث برداشته شدن لایه خارجی پوست شما (افتاده‌ترین قسمت) می‌شوند و پوست زیرین را با حالتی صاف و شفاف نمایان می‌سازند.

سفت شدن پوست با دستگاه اولتراسوند

سفت شدن پوست با دستگاه اولتراسوند

این روش که تحت عنوان اولتراپی نیز شناخته می‌شود، با گرم کردن عمیق‌ترین لایه های پوستی شما، سبب تحریک تولید کلاژن در پوست می‌شود. این روش بهترین گزینه برای سفت کردن و جمع کردن پوست‌های شل شده و افتاده‌ی اطراف ناحیه‌ی چشم‌ها، گردن و چانه می‌باشد.

رادیوفراکانسی (RF

رادیوفراکانسی (RF) برای رفع افتادگی پوست بعد از کاهش وزن

همانند روش‌های اولتراپی، روش‌های فرکانس رادیویی (آر اف) نیز لایه خارجی پوست تان (لایه شل شده) را گرم می‌کنند تا آن را به تولید کلاژن وادار کنند.

IPL/RF combo

 ترکیب روش‌های درمانی نور پالسی پرقدرت (IPL) و رادیو فرکانسی (RF) یک روش عالی برای گرم کردن لایه های سطحی و عمیق پوست برای حداکثر تولید کلاژن می‌باشد.

لیزر درمانی تخریبی یا ابلیشن 

لیزر درمانی تخریبی یا ابلیشن برای رفع افتادگی پوست بعد از کاهش وزن

احیای مجدد پوست (Resurfacing) مانند روش‌های لایه‌برداری و همچنین سفت کردن پوست با اولتراسوند است. در حالی که گرمای لیزر شروع به تولید کلاژن در زیر پوست می‌کند، لایه بالایی پوست شما برداشته می‌شود. سفت شدن پوست با لیزر باعث می‌شود تا قابلیت ارتجاعی پوست شما بهبود یابد و همچنین باعث تولید کلاژن می‌شود. پوست شما احساس سفتی و کشیده شدن خواهد کرد. این روش، یک روش درمانی محبوب و مؤثر برای کشش پوست پس از زایمان، تغییر رنگ پوست بر اثر پیری و رفع افتادگی بافت صورت می‌باشد. نواحی که می‌توان با این روش درمان کرد عبارت‌اند از صورت، شکم، سینه‌ها، قفسه سینه، باسن، ران‌ها یا گردن.

جراحی کانتورینگ بدن 

جراحی کانتورینگ بدن برای رفع افتادگی پوست بعد از کاهش وزن

گاهی اوقات همه روش‌های درمانی در جهان برای سفت شدن و جمع کردن پوست شل شده و افتاده مؤثر نیستند. در این موارد، جراحی کانتورینگ بدن می‌تواند یک گزینه مناسب برای این دسته از افراد باشد. اگر ۹ ماه بارداری داشته‌اید، احتمالاً می‌توانید پوست شل شده خود را سفت کنید؛ اما اگر سال‌ها ده‌ها کیلو وزن اضافی به بدن خود تحمیل کرده‌اید و درد یا ناراحتی را تجربه می‌کنید، ممکن است کاندیدای مناسبی برای جراحی پلاستیک برای سفت شدن و لیفت پوست شل شده باشید. زمان، تغذیه، آب‌رسانی، مراقبت از پوست و عضله سازی شاید همیشه کافی نباشد.

برای انجام عمل جراحی زیبایی کانتورینگ بدن، پزشک جراح یک برش کوچک در ناحیه مورد نظر روی پوست ایجاد می‌کند و سپس چربی و پوست اضافی را بریده و به صورت توزیع شده پوست را دوخت می‌کند. این یک عمل جراحی جدی و پیچیده است و نیازمند بستری بیمار در بیمارستان و زمان کاملی برای بهبودی و بازگشت به سلامتی است. اگر تصمیم به انجام جراحی کانتورینگ بدن دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

جراحی کانتورینگ بدن فقط در موارد شدید باید مورد استفاده قرار گیرد و لازم به ذکر است که افرادی که این عمل را انجام می‌دهند، در طول فرآیند بازیابی پس از جراحی، ممکن است چربی بیشتری به دست آورند. بنابراین، قبل و بعد از انجام چنین جراحی‌هایی، بهتر است با یک متخصص مشورت کرده و از این مسئله پیشگیری شود.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما