لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

درمان زگیل تناسلی با گانودرما ممکن است؟ گانودرما برای درمان HPV

فهرست مطالب

درمان زگیل تناسلی با قارچ گانودرما به صورت علمی اثبات نشده است.

قارچ ریشی که به عنوان گانودرما (Ganoderma lucidum) نیز شناخته می‌شود، یک نوع قارچ است. برخی افراد آن را “سخت” و “چوبی” با طعمی تلخ توصیف می‌کنند. از قسمت‌های روی خاک و قسمت‌های زیر خاک این نوع قارچ به عنوان دارو استفاده می‌شود. گانودرما برای سرطان، تقویت سیستم ایمنی بدن برای جلوگیری یا درمان عفونت‌ها و برای بسیاری از شرایط و مشکلات دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما شواهد علمی خوبی برای حمایت از این کاربردها به ویژه برای درمان زگیل تناسلی وجود ندارد.

شواهد علمی برای اثبات درمان زگیل تناسلی با قارچ گانودرما وجود ندارد.

قبل از استفاده از هر دارو یا گیاه دیگری برای درمان بیماری خود، باید با پزشک خود صحبت کنید.

 

نام‌های دیگر 


قارچ جان‌افزا، گانودرما یا قارچ ریشی، قارچ ﺑﺎزﻳﺪﻳﻮﻣﻴﺴﺖ (Basidiomycetes Mushroom)، قارچ شامپینیون ﺑﺎزﻳﺪﻳﻮﻣﻴﺴﺖ (Champignon Basidiomycète)، قارچ شامپینیون d’Immortalité، قارچ شامپینیون ری شی (Champignon Reishi)، گانودرما لوسیدوم، هونگو ری شی (Hongo Reishi)، لینگ چین (Ling Chih)، لینگ ژی (Ling Zhi)، قارچ مانتاک (Mannentake)، قارچ فناناپذیر (Mushroom of Immortality)، گیاهی با قدرت روحانی (Mushroom of Spiritual Potency)، ری شی قرمز، قارچ ری شی شاخ گوزنی، Reishi Rouge، Rei-Shi، گیاه روحانی (Spirit Plant)

آیا استفاده از گانودرما برای درمان زگیل تناسلی مؤثر است؟ 


اثرات مثبتی در مطالعات انجام شده پاک‌سازی ویروس دهانی پاپیلومای انسانی با گانودرما دیده شده است ولی نیاز به بررسی بیشتری دارد.

این مطالعه مقدماتی که به صورت راندوم صورت گرفته است، اثر قارچ‌های دارویی، قارچ رنگین کمان (Trametes versicolor) (TV)، گانودرما و قارچ طاقچه‌ای گوگردی (Laetiporus sulphureus) (LS) را در پاک‌سازی ویروس دهانی پاپیلومای انسانی (HPV، سروتیپ های 16 و 18) بررسی کرد. در بین 472 بیمار که به دلیل التهاب لثه تست سواب دهانی داده بودند، 61 بیمار، نتیجه‌ی HPV16 یا HPV18 شان مثبت بودند. 20 بیمار به مدت 2 ماه در گروه 1 (LS) و 41 بیمار در گروه 2 (TV + GL) قرار گرفتند. واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (PCR) برای HPV همزمان و بعد از 2 ماه انجام شد. در گروه 1، پاکی از ویروس، 5٪ پس از 2 ماه درمان بود. در گروه 2، پاکی از ویروس، برابر با 88 درصد بود (P <0.001).

طبق آزمایشات انجام شده درمان ویروس دهانی پاپیلومای انسانی با گانودرما مثبت بوده ولی برای اثبات بررسی بیشتری نیاز است.

تشخیص HPV16 یا HPV18 از آنجا که مثبت بودن آن مکرر است و از آنجا که ممکن است شامل یک درمان بی‌ضرر و بی هزینه باشد، می‌تواند به روتین درمان مرتبط باشد. استفاده از TV + GL برای پاک‌سازی ویروس HPV دهانی جای بررسی بیشتر دارد.

میزان تأثیر آن چقدر است؟


میزان تأثیر گانودرما چقدر است

شواهد کافی برای اثبات درمان زگیل تناسلی با قارچ گانودرما وجود ندارد.

پایگاه داده جامع داروهای طبیعی، میزان اثربخشی گانودرما را بر اساس شواهد علمی مطابق با مقیاس زیر ارزیابی و درجه‌بندی می‌کند: مؤثر، احتمال اثربخشی بیشتر، احتمال اثربخشی کمتر، احتمال بی‌اثری بیشتر، احتمال بی‌اثری کمتر، بی‌اثر و تأثیر ناکافی برای ارزیابی.

درجه‌بندی اثربخشی برای گانودرما به شرح زیر است:

بی‌اثر 

احتمال بی‌اثر بودن این گیاه برای …

 • بالا بودن سطح کلسترول یا سایر چربی‌ها (لیپیدها) در خون (بالا بودن چربی خون). به نظر نمی‌رسد که قارچ گانودرما باعث کاهش کلسترول در افراد دیابتی، دچار فشار خون یا کلسترول بالا شود.

شواهد ناکافی 

فاقد شواهد کافی برای ارزیابی میزان اثربخشی برای …

شواهد کافی برای اثبات اثربخشی قارچ گانودرما برای درمان زگیل تناسلی وجود ندارد.

 • عفونت مقاربتی که می‌تواند منجر به زگیل تناسلی یا سرطان شود (ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV).
 • تب‌خال ناحیه تناسلی. تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که مصرف مخلوطی از گانودرما و موادی دیگر، به کاهش زمان مورد نیاز برای بهبود موارد ابتلا به تب‌خال کمک می‌کند.
 • توده یا تومور غیر سرطانی در روده بزرگ و راست روده (آدنوم روده بزرگ). تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که مصرف عصاره قارچ گانودرما می‌تواند تعداد و اندازه این توده‌ها را کاهش دهد.
 • بیماری آلزایمر. تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که مصرف پودر قارچ گانودرما باعث بهبودی در حافظه یا کیفیت زندگی در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر نمی‌شود.
 • بزرگی پروستات (هایپرپلازی خوش خیم پروستات یا BPH). بیماران مبتلا به بزرگی پروستات اغلب علائم و مشکلاتی در ادرار دارند. مصرف عصاره قارچ گانودرما می‌تواند برخی از علائم ادراری مانند نیاز مکرر یا فوری به دفع ادرار را بهبود بخشد؛ اما به نظر نمی‌رسد در بهبودی علائم دیگری مانند میزان جریان ادرار کمکی کند.
 • خستگی در افراد سرطانی. تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که مصرف پودر قارچ گانودرما باعث کاهش خستگی در افراد مبتلا به سرطان سینه می‌شود.
 • بیماری قلبی. تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که مصرف عصاره قارچ گانودرما (به نام گانوپلی)، درد قفسه سینه و تنگی نفس را در افراد مبتلا به بیماری قلبی کاهش می‌دهد.
 • دیابت. بیشتر تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف عصاره قارچ گانودرما باعث بهبود کنترل قند خون در افراد دیابتی نمی‌شود؛ اما بیشتر این مطالعات ناکافی بوده و نتایج متناقضی نیز بین آن‌ها وجود دارد.
 • تورم (التهاب) کبد ناشی از ویروس هپاتیت B (هپاتیت B). تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که مصرف قارچ گانودرما (گانوپلی)، میزان ویروس هپاتیت B را در بدن کاهش می‌دهد. همچنین به نظر می‌رسد این محصول باعث بهبود عملکرد کبد در افراد مبتلا به این بیماری می‌شود.
 • تب‌خال‌ها (تب‌خال لب). تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که مصرف مخلوطی از قارچ گانودرما و سایر مواد باعث کاهش زمان مورد نیاز برای بهبودی تب‌خال‌ها می‌شود.
 • فشار خون بالا. مصرف قارچ گانودرما به نظر نمی‌رسد فشار خون را در افرادی که فقط کمی مشکل فشار خون دارند کاهش دهد؛ اما به نظر می‌رسد فشار خون را در افرادی که مشکل فشار خون شدیدتری دارند کاهش می‌دهد.
 • سرطان ریه. تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که مصرف قارچ گانودرما باعث کوچک شدن تومورهای ریوی نمی‌شود؛ اما به نظر می‌رسد عملکرد سیستم ایمنی و کیفیت زندگی در افراد مبتلا به سرطان ریه را بهبود می‌بخشد.
 • درد عصبی ناشی از زونا (دردهاي عصبي بعد از آن- postherpetic neuralgia). برخی از افراد گزارش می‌کنند که عصاره‌های آب گرم قارچ گانودرما باعث کاهش درد می‌شود، در صورتی که درمان معمولی جواب نمی‌دهد.
 • پیری.
 • ارتفاع زدگی
 • آسم.
 • تورم (التهاب) در مجاری اصلی تنفسی در ریه‌ها (برونشیت).
 • سرطان.
 • سندرم خستگی مزمن (CFS).
 • بیماری کلیوی در طولانی‌مدت (بیماری مزمن کلیه یا CKD).
 • خستگی مفرط.
 • بیماری قلبی.
 • اچ آی وی / ایدز.
 • آنفلوانزا.
 • بی‌خوابی.
 • مسمومیت.
 • سرطان پروستات.
 • زونا (هرپس زوستر).
 • زخم معده.
 • استرس.
 • سایر شرایط.

برای ارزیابی کارایی و تأثیر قارچ گانودرما برای چنین مصارفی، شواهد بیشتری لازم است.

گانودرما چگونه عمل می‌کند؟ 


گانودرما چگونه عمل می‌کند؟

گانودرما حاوی مواد شیمیایی است که به نظر می‌آید که ضد تومورها (سرطان) عمل کرده و اثرات سودبخشی بر روی سیستم ایمنی دارند.

از گانودرما چه استفاده‌هایی می‌شود؟


از گانودرما چه استفاده‌هایی می‌شود؟

دوز مناسب قارچ گانودرما به عوامل مختلفی از جمله سن کاربر، سلامت عمومی فرد و چند شرایط دیگر بستگی دارد. در حال حاضر اطلاعات علمی کافی برای تعیین میزان مناسب دوز مصرفی برای قارچ گانودرما وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که محصولات طبیعی لزوماً همیشه بی‌خطر نیستند و مقدار مصرف آن می‌تواند مهم باشد. حتماً دستورالعمل‌های مربوط به برچسب روی محصولات را رعایت کنید و قبل از استفاده از آن‌ها با داروساز یا پزشک یا سایر متخصصان در امر پزشکی و سلامتی مشورت کنید.

آیا نگرانی‌هایی در رابطه با خطرات این محصول وجود دارد؟ 


هنگام مصرف آن به صورت خوراکی: عصاره قارچ گانودرما اگر به مدت مناسب و تا یک سال مصرف شود احتمالاً بی‌خطر و ایمن است؛ اما فرم پودر شده قارچ گانودرما اگر بیش از یک ماه مصرف شود احتمالاً با خطراتی همراه است. استفاده از قارچ گانودرما پودر شده با اثرات سمی بر روی کبد همراه است.

قارچ گانودرما همچنین می‌تواند عوارض جانبی دیگری از جمله خشکی دهان، گلو و بینی، همچنین خارش و بثورات پوستی، ناراحتی معده و اسهال، سرگیجه و سردرد، خونریزی بینی و مدفوع خونی ایجاد کند. مصرف نوشیدنی گانودرما (شراب گانودرما) می‌تواند بثورات ایجاد کند. استنشاق در هاگ‌های گانودرما می‌تواند باعث ایجاد حساسیت شود.

هشدارها و احتیاط‌های ویژه 


 • بارداری و شیردهی: اطلاعات قابل اطمینان کافی برای دانستن اینکه آیا استفاده از قارچ گانودرما در هنگام بارداری یا شیردهی بی‌خطر است یا خیر، وجود ندارد. بهتر است احتیاط کردن و از استفاده‌ی آن خودداری کنید.
 • اختلالات خونریزی: دوزهای بالای قارچ گانودرما ممکن است خطر خونریزی را در برخی از افراد مبتلا به برخی اختلالات خونریزی افزایش دهد.
 • فشار خون پایین: قارچ گانودرما ممکن است فشار خون را کاهش دهد. این نگرانی وجود دارد که ممکن است فشار خون پایین را بدتر کند. اگر فشار خون شما خیلی پایین است، بهتر است از مصرف گانودرما خودداری کنید.
 • یک اختلال لخته شدن به نام ترومبوسیتوپنی (Thrombocytopenia): مصرف گانودرما در دوزهای بالا ممکن است خطر خونریزی را در افراد مبتلا به ترومبوسیتوپنی افزایش دهد. اگر به این بیماری مبتلا هستید، بهتر است از مصرف گانودرما پرهیز کنید.
 • جراحی: مصرف گانودرما در دوزهای بالا، در صورت استفاده از آن قبل یا حین جراحی ممکن است خطر خونریزی را در بعضی افراد افزایش دهد. حداقل 2 هفته قبل از جراحی‌تان، استفاده از قارچ گانودرما را متوقف کنید.

آیا گانودرما با داروهای دیگر تداخل دارویی دارد؟ 


در هنگام ترکیب کردن گانودرما با سایر داروها و محصولات، احتیاط لازم را به کار ببرید.

داروهایی برای دیابت (داروهای ضد دیابت)

گانودرما ممکن است قند خون را کاهش دهد. از داروهای دیابت نیز برای پایین آوردن قند خون استفاده می‌شود. مصرف گانودرما همراه با داروهای دیابت ممکن است باعث شود که قند خون شما خیلی پایین بیاید. قند خون خود را به طور دقیق و منظم کنترل کنید. ممکن است لازم باشد که دوز داروی دیابت خود را تغییر دهید.

برخی از داروهایی که برای کنترل دیابت استفاده می‌شود شامل گلیمپیرید (آماریل)، گلیبورید (دیابتا، گلیناز پرستاب، میکروناز)، انسولین، پیوگلیتازون (اکتوس)، روزیگلیتازون (آوندیا) و داروهایی دیگر می‌باشد.

داروهای فشار خون بالا (داروهای ضد فشار خون)

قارچ گانودرما ممکن است فشار خون را در بعضی از افراد کاهش دهد. مصرف قارچ گانودرما به همراه داروهایی که برای فشار خون بالا مصرف می‌شود، ممکن است باعث پایین آمدن بیش از حد فشار خون شود.

برخی از داروهایی که برای فشار خون بالا مصرف می‌شوند، شامل کاپتوپریل (کاپوتن)، انالاپریل (واسوتک)، لوزارتان (کوزار)، والسارتان (دیووان)، دیلتیازم (کاردیزم)، آملودیپین (نورواسک)، هیدروکلروتیازید (HydroDIURIL)، فوروزماید (لاسیکس) و بسیاری داروهای دیگر می‌باشد.

داروهایی که لخته شدن خون را کند می‌کنند (داروهای ضد انعقاد / ضد پلاکت) 

مصرف گانودرما در دوزهای بالا ممکن است لخته شدن خون را کندتر کند. مصرف گانودرما به همراه داروهایی که لخته شدن خون را نیز کند می‌کنند، ممکن است احتمال کبودی و خونریزی را افزایش دهد.

برخی از داروهایی که برای کند کردن لخته شدن خون مصرف می‌شوند، شامل آسپیرین، کلوپیدوگرل (پلاویکس)، دیکلوفناک (ولتارن، کاتافلام، دیگران)، ایبوپروفن (ادویل، موترین، دیگران)، ناپروکسن (آناپروکس، ناپروسین، دیگران)، دالتپارین (فراگمین)، انوکساپارین (لوونوکس) است. هپارین، وارفارین (کومادین) و داروهای دیگر می‌باشد.

آیا گانودرما با داروهای گیاهی و مکمل‌ها تداخل دارویی دارد؟ 


داروهای گیاهی و مکمل‌هایی که ممکن است فشار خون را کاهش دهند 

قارچ گانودرما ممکن است فشار خون را کاهش دهد. مصرف آن همراه با دیگر داروهای گیاهی و مکمل‌هایی که چنین اثری را دارند ممکن است فشار خون را خیلی پایین بیاورد. برخی از این گیاهان و مکمل‌ها شامل آندروگرافیس، پپتیدهای کازئین، گیاه پنجه گربه، کوآنزیم Q-10، روغن ماهی، ال آرژنین، لیسیوم، گزنه، تیانین و سایر موارد هستند.

داروهای گیاهی و مکمل‌هایی که می‌توانند قند خون را کاهش دهند 

قارچ گانودرما ممکن است قند خون را کاهش دهد. استفاده از آن به همراه سایر داروهای گیاهی و مکمل‌هایی که چنین اثر را دارند ممکن است باعث شود قند خون در بعضی از افراد خیلی پایین بیاید. برخی از این محصولات شامل اسید آلفا لیپوئیک، خربزه تلخ، کروم، پنجه شیطان، شنبلیله، سیر، صمغ گوار، دانه شاه بلوط اسب، جینسینگ پاناکس، پسیلیوم، جینسینگ سیبری و غیره می‌باشند.

گیاهان و مکمل‌هایی که ممکن است لخته شدن خون را کندتر کنند 

تأثیر قارچ گانودرما بر لخته شدن خون مشخص نیست. مصرف مقادیر بالاتر (حدود 3 گرم در روز) اما نه در دوزهای پایین‌تر (1.5 گرم در روز) این گیاه ممکن است سبب کندتر شدن روند لخته شدن خون شود. این نگرانی وجود دارد که مصرف قارچ گانودرما همراه با گیاهان دارویی دیگری که لخته شدن خون را کند می‌کنند می‌تواند خطر کبودی و خونریزی را افزایش دهد. برخی از این گیاهان شامل گلپر، انیسون، آرنیکا، گل میخک، دان شن یا مریم گلی قرمز، سیر، زنجبیل، جینکو، جینسینگ پاناکس، شاه بلوط اسب، شبدر قرمز، زردچوبه و گیاهان دیگر می‌باشند.

آیا فعل و انفعالاتی از گانودرما با غذاها وجود دارد؟ 


هیچ فعل و انفعالی از مصرف گانودرما با غذاها شناخته نشده است.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس