لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

راهنمای انتخاب ضد افتاب مناسب برای انواع پوست خشک و چرب

فهرست مطالب

انتخاب بهترین ضد آفتاب برای پوست شما کار ساده ای می‌باشد. با توجه به پیشرفت‌های به دست آمده در عرصه فناوری انتخاب یک ضد آفتاب مناسب که دارای عیار فاز تی بالا می‌باشد بسیار راحت است. امروزه انواع مختلفی از کرم‌های ضد آفتاب وجود دارد که برای پوست‌های مختلف طراحی شده اند که شما می‌توانید در فصول مختلف از آنها استفاده نمایید. با توجه به این واقعیت که سرطان پوست یکی از شایع ترین انواع سرطان در دنیای جدید می‌باشد اهمیت استفاده از کرم ضد آفتاب و تهیه بهترین نوع آن به منظور مراقبت از پوست در مقابل نور خورشید بیشتر آشکار می‌شود.

چرا باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم؟


هدف از استفاده از کرم ضد آفتاب محافظت از پوست در برابر پرتوهای فرابنفش است که باعث آسیب رساندن به پوست می‌شوند. خورشید باعث تولید پرتوهای فروسرخ که ما آن را به صورت گرما احساس می‌کنیم، نور قابل مشاهده که در طول روز می‌بینیم و پرتوهای فرابنفش می‌شود که آن را مشاهده نمی‌کنیم اما به درون پوست نفوذ می‌کند.

 • پرتوهای فرابنفش خورشید به دو دسته پرتوهای با طول موج بلند و طول موج کوتاه تقسیم می‌شوند.
 • پوست ما می‌تواند به کمک پرتوهای فرابنفش خورشید به تولید ویتامین دی بپردازد اما قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید می‌‌تواند باعث آفتاب سوختگی و همچنین سرطان پوست شود.
 • پرتوهای فرابنفش خورشید با طول موج بلند می‌توانند به درون نقاط عمیق بدن نفوذ کنند اما قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت طولانی ریسک بروز سوختگی، پیر شدن پیش از موعد پوست و سرطان پوست را افزایش خواهد داد.
 • پرتوهای خورشید باعث سرکوب عملکرد سیستم ایمنی پوست می‌شود.

به همین دلیل استفاده از کرم ضد آفتاب در طول دوران زندگی به شدت توصیه می‌شود. کرم ضد آفتاب نمی‌‌تواند به طور ۱۰۰ درصد از پوست محافظت کند به همین دلیل باید در کنار سایر محصولات مراقبت از پوست از قبیل لباس محافظ، کلاه و عینک مورد استفاده قرار بگیرد. استفاده از این وسایل باعث می‌شود ریسک آسیب دیدگی پوست به حداقل برسد.

از چه نوع ضد آفتابی باید استفاده کرد؟


از چه نوع ضد آفتابی باید استفاده کرد؟

ضد آفتاب مناسب می‌‌تواند با جذب و پیشگیری از ارسال پرتوهای فرابنفش خورشید به پوست از آن محافظت کند. اگر شما نمی‌دانید که باید به تهیه چه نوع ضد آفتابی بپردازید بهتر است با متخصص پوست مشورت کنید تا شما را راهنمایی کند. باید همه محصولات ضد آفتاب را به لحاظ قابلیت حفاظتی آنها در برابر نور خورشید مورد آزمایش و بررسی قرار داد.

عیار حفاظتی کرم ضد آفتاب برای محافظت از پوست در برابر پرتوهای فرابنفش خورشید

عیار حفاظتی کرم ضد آفتاب برای محافظت از پوست در برابر پرتوهای فرابنفش خورشید

منظور از عیار حفاظتی کرم ضد آفتاب فاکتور محافظت کننده پوست در برابر نور خورشید می‌باشد. عددی که به عنوان معیار حفاظتی کرم ضد آفتاب روی برچسب آن عنوان شده است نشان می‌دهد که تا چند اندازه از پوست شما در برابر آفتاب سوختگی محافظت خواهد کرد. به عنوان مثال اگر حدود ۱۰ دقیقه طول می‌‌کشد شما بدون کرم ضد افتاب دچار سوختگی پوست شوید و حدود ۱۵۰ دقیقه طول می‌کشد تا علاوه بر استفاده از کرم ضد آفتاب دچار آفتاب سوختگی شوید معیار حفاظتی کرم مورد نظر شما ۱۵ می‌باشد.

بالا بردن ۲۰ واحد SPF (عیار محافظتی) فقط یک درصد محافظت پوست را بالاتر می‌برد و این درحالی است که ساخت ضد آفتاب با SPFبالاتر از نظر صنعتی به مراتب گرانتر است. بنابراین آنچه از میزان SPF مهمتر است میزان کافی استفاده از ضد آفتاب است که ۲ میلی گرم بر سانتی متر مربع سطح پوست است.

در حقیقت یک فرد بزرگسال با قد متوسط به شش قاشق غذاخوری کرم ضد آفتاب نیاز دارد.

 • در حقیقت اکثر افراد حدود یک سوم از کرمی که برای تست استفاده کرده ‌اند را در استفاده روزمره روی پوست خود می‌مالند.
 • این افراد نمی‌توانند کرم ضد آفتاب را روی همه نقاط پوست خود قرار دهند.
 • آنها فراموش می‌کنند هر دو ساعت یک بار یا پس از عرق کردن و شنا مجدداً از کرم ضد آفتاب خود استفاده نمایند.

به این ترتیب کرم‌ ضد آفتاب نمی‌‌تواند طبق انتظار آنها از پوست شان محافظت کند. کرم ضد آفتابی که عیار حفاظتی آن ۱۵ به بالا است تا زمانی که به طور صحیح از آن استفاده کنید به خوبی از پوست شما مراقبت می‌کند. کرم ضد آفتاب با عیار حفاظتی ۵۰ یا بالاتر محافظت بیشتری از پوست به عمل می‌آورد زیرا اکثر افراد فراموش می‌کنند مجدداً از کرم خود استفاده نمایند به همین دلیل تولیدکنندگان تصمیم گرفته‌ اند با بالا بردن عیار حفاظتی کرم‌های ضد آفتاب از مشتریان خود محافظت کنند.

طیف گسترده برای مراقبت از پوست در مقابل پرتوهای فرابنفش خورشید

با توجه به افزایش آگاهی عمومی در ارتباط با آسیب دیدگی پوست ناشی از پرتوهای فرابنفش خورشید انتخاب یک کرم ضد آفتاب مناسب که به طور صحیح از پوست در برابر این پرتوها محافظت می‌کند اهمیت بیشتری یافته است. این محصولات معمولاً با عبارت طیف گسترده شناخته می‌شوند. هنگام تهیه کرم ضد آفتاب دقت داشته باشید که محصول مورد نظر شما حداقل شامل یکی از ترکیباتی باشد که محافظت بیشتری از پوست به عمل می‌آورند. این محصولات که عبارتند از اکسید فلز، تیتانیوم دی اکسید و زینک اکسید و جذب کننده‌های شیمیایی، اووبنزون، اکامسول، بموتریزینول، و بیسوکتریزول. همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم عیار حفاظتی کرم ضد آفتاب به معنای محافظت بیشتر از پوست می‌‌باشد و هرچه عیار حفاظتی یک محصول بالاتر باشد بهتر از پوست شما مراقبت خواهد کرد.

قابلیت مقاومت در برابر نور آفتاب

ضد آفتاب را انتخاب کنید که در مقابل نور آفتاب مقاومت بالایی دارد و در برابر نور خورشید تجزیه نمی‌شود و اثرگذاری آن کاسته نخواهد شد. اکتوکویلین، بموتریزینول، و بیزوکتریزول ترکیباتی از چی در برابر نور آفتاب مقاومت بالایی دارند و هنگامی که با سایر مواد شیمیایی جذب کننده ترکیب می‌‌شوند قابلیت مقاومت در برابر نور آفتاب را در محصول مورد نظر شما افزایش می‌دهند.

از چه کرم ضد آفتابی باید استفاده کرد؟


از چه کرم ضد آفتابی باید استفاده کرد؟

استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب اهمیت بسیار زیادی دارد و از پوست در برابر آسیب دیدگی ناشی از نور خورشید مراقبت می‌کند به همین دلیل شما باید در انتخاب این محصول دقت بالایی داشته باشید. پزشکان در ارتباط با انتخاب بهترین محصولات مراقبت از پوست به بیماران خود مشاوره می‌‌دهند و بدین منظور ارزیابی نوع پوست آنها و هدف بیمار از درمان خواهند پرداخت. پزشک در ابتدا و به طور کامل به بررسی پوست بیمار می‌‌پردازد و توصیه‌های تخصصی در ارتباط با مصرف کرم ضد آفتاب با توجه به نیازهای بیمار را ارائه خواهد داد. انتخاب کرم ضد آفتاب به میزان حساسیت پوست به سوختگی و محصولات آرایشی، خشکی و چربی پوست، آفتاب سوختگی پوست، سابقه ابتلا به سرطان پوست و به طور کلی شرایط عمومی بیمار بستگی دارد.

 • اگر پوست شما روشن است و به راحتی دچار آفتاب سوختگی می‌شود باید از کرم ضد آفتاب با عیار حفاظتی و بالای ۵۰ استفاده کنید.
 • اگر پوست شما به راحتی در مقابل نور آفتاب تیره می‌‌شود باید از کرم ضد آفتاب با عیار حفاظتی ۱۵ به بالا استفاده کنید.
 • اگر پوست شما تیره هست و به نور آفتاب حساسیت ندارید یا دچار آفتاب سوختگی نمی‌شوید نیازی به استفاده از ضد آفتاب نخواهید داشت.

پوست حساس

اگر شما پوست حساسی دارید که در برابر استفاده از کرم ضد آفتاب یا لوازم آرایشی دچار حساسیت می‌‌شود باید از کرمی استفاده کنید که ترکیبات التهاب آور کمتری دارد. برخی از افراد ترجیح می‌دهند انواع مختلفی از کرم‌های ضد آفتاب را امتحان نمایند سپس نتایجی که به دست می‌آورند و با یکدیگر مقایسه نموده و به انتخاب بهترین کرم ضد آفتاب بپردازند. اگر شما هنوز راش پوستی دارید احتمالاً به کرم ضد آفتاب نیز حساسیت دارید و باید ابتدا آزمایش بدهید تا پزشک بتواند عواملی که باعث ایجاد حساسیت در پوست شما می‌شوند را شناسایی کند.

پوست خشک یا چرب

 • اگر پوست شما چرب است می‌‌توانید از ضد آفتاب موجود در کرم‌های مرطوب کننده و سایر محصولات بهره مند شوید.
 • اگر پوست شما چرب است و یا به راحتی جوش می‌زند باید از کرم ضد آفتابی که سبک می‌باشد استفاده کنید مانند انواع لوسیون، اسپری یا ژل که بر پایه الکل قرار دارند.
 • کرم‌های ضد آفتاب سبک تر برای آن نقاطی از بدن که مو دارند مناسب می‌باشند.
 • برخی از انواع کرم ضد آفتاب برای نواحی لب و بینی و اطراف چشم مناسب می‌باشند.

استفاده از کرم ضد آفتاب در هنگام انجام فعالیت جسمانی

اگر شما قصد انجام دادن فعالیت جسمانی در خارج از منزل را دارید و ممکن است عرق کنید باید از کرم ضد آفتابی استفاده نمایید که ضد آب می‌باشد. این محصولات باید مدت زمانی که شما می‌‌توانید در خارج از منزل شنا کنید یا فعالیت‌هایی که باعث عرق کردن می‌شوند را انجام دهید را نشان دهند به عنوان مثال کرم ضد آفتابی که عیار حفاظتی آن ۱۵ است به مدت ۴۰ دقیقه دارای قابلیت ضد آب می‌باشد.

چگونه باید از کرم ضد آفتاب استفاده کرد؟


چگونه باید از کرم ضد آفتاب استفاده کرد؟

 • باید به طور صحیح از کرم ضد آفتاب استفاده کرد تا از پوست مراقبت گردد.
 • کرم ضد آفتاب را باید در همه نقاط صورت مورد استفاده قرار داد تا پوست دچار آفتاب سوختگی نشود. برخی از افراد به مقدار کافی از کرم ضد آفتاب استفاده نمی‌‌کنند و به همین دلیل دچار آسیب دیدگی پوست می‌شوند. یک فرد بزرگسال به طور متوسط به شش قاشق غذا خوری کرم ضد آفتاب نیاز دارد تا نقاط بدن خود که در معرض نور آفتاب قرار می‌‌گیرند را پوشش دهد.
 • حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد تا کرم ضد آفتاب توسط پوست جذب شود به همین دلیل شما باید نیم ساعت قبل از خارج شدن از منزل از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • پس از نیم ساعت مجدداً از کرم ضد آفتاب استفاده کنید تا نقاطی که جا مانده اند نیز پوشش داده شوند.
 • در صورتی که بیش از یک ساعت در خارج از منزل به سر می‌برید و باید هر دو ساعت یک بار مجددا از کرم ضد آفتاب خود استفاده کنید.
 • فورا پس از شنا کردن تعریق شدید و یا خشک کردن صورت با حوله از کرم ضد آفتاب استفاده کنید مگر آن که محصول مورد استفاده شما ضد آب باشد.
 • محصولات مخصوص پیشگیری از نیش حشرات باعث کاهش عیار حفاظتی کرم ضد آفتاب می‌شود و در صورتی که شما به طور همزمان از آنها استفاده می‌کنید باید عیار حفاظتی کرم شما بالاتر باشد یا آن که به طور منظم کرم خود را تمدید کنید.

بهترین نوع کرم ضد آفتاب کدام است؟ اسپری، لوسیون یا ژل ضد آفتاب؟


انتخاب لوسیون، اسپری یا سایر محصولات مشابه به نظر شخصی شما بستگی دارد. ضد آفتاب در اشکال مختلف از قبیل کرم، لوسیون، ژل، اسپری و سایر موارد در بازار وجود دارد. بهترین نوع کرم ضد آفتاب کرمی است که شما در هنگام استفاده از آن هیچ گونه مشکلی نداشته باشید. البته کرم ضد آفتاب فقط زمانی مناسب پوست شما می‌باشد که به طور صحیح و طبق دستور تجویز شده از آن استفاده کنید. استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب و تمدید آن هر دو ساعت یک بار پس از عرق کردن یا شنا کاملا ضروری می‌باشد. اگر شما از اسپری ضد آفتاب استفاده می‌‌کنید و قصد استعمال آن روی صورت خود را دارید باید آن را به طور مستقیم در دست‌های خود اسپری کرده و سپس با نوک انگشتان روی صورت خود پخش کنید.

ویتامین دی چطور؟


اگر شما پوست روشنی دارید به ویتامین دی نیاز دارید که باید در روزهای تابستان سعی کنید به مدت ۵ دقیقه مقابل نور آفتاب قرار بگیرید. در صورتی که مدت بیشتری در مقابل نور خورشید باشید رنگ پوست شما تیره خواهد شد. در صورتی که شما در هنگام انجام فعالیت‌های تفریحی از کرم ضد آفتاب استفاده می‌کنید دچار کمبود ویتامین دی نخواهید شد.

 • انجام دادن فعالیت ورزشی و تفریحی در خارج از منزل در مقایسه با استراحت کردن زیر نور آفتاب به جذب بیشتر ویتامین دی کمک میکند.

 اگر شما ۵۰ سال به بالا سن دارید (با بالا رفتن سن پوست نمی‌تواند به اندازه کافی به تولید ویتامین دی بپردازد)، سیستم ایمنی شما سرکوب شده است یا سابقه سرطان پوست در گذشته را دارید بهتر است از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و مصرف مکمل ویتامین دی را نیز فراموش نکنید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس