لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

رفع لبخند لثه ای با تزریق بوتاکس

فهرست مطالب

تزریق بوتاکس علاوه بر درمان چین و چروک های صورت می تواند برای درمان لبخند لثه ای هم استفاده شود. اغلب اوقات لبخند لثه ای به دلیل ماهیچه های بسیار قوی لب بالا ایجاد می شود. این ماهیچه ها هنگام لبخند زدن لب را به سمت بالا می کشند و در نتیجه لثه زیادی مشخص می شود. تزریق نورومدولاتورها به لب بالایی باعث شل وضعیف شدن ماهیچه ها می شود. در نتیجه ماهیچه ها کمتر کار می کنند، لب بالایی بیش از حد بالا نمی رود و هنگام لبخند زدن لثه بیش از حد در معرض دید قرار نمی گdرد.

لبخند لثه ای چیست؟


لبخند لثه ای چیست؟

لبخند لثه ای وضعیتی است که لب بالایی اشخاص هنگام لبخند زدن بالاتر از دندان های بالایی آنها قرار می گیرد و لثه ی آنها بیش از حد مشخص میشود. این مشکل دلایل مختلفی دارد. یکی از این دلایل این است که عضلات بسیار قوی لب بالایی را بیشتر بالا میبرند. در برخی موارد هم لبخند لثه ای به دلیل نازک بودن لب بالایی تشدید میشود. خوشبختانه تزریق سم بوتولینوم به لب بالایی باعث کاهش فعالیت ماهیچه ها می شود و در نتیجه لب خنده لثه ای را اصلاح میکند.

حدود چهارده درصد از مردان، لبخند لثه ای دارند. به طور کلی برای داشتن یک لبخند کامل لب باید درست بالای دندان ها قرار گیرد. برخی مطالعات نشان می دهند که اگر دو میلی متر یا کمتر از بافت لثه هنگام خندیدن مشخص شود لبخند طبیعی به نظر میرسد. اما اگر چهار میلی متر یا بیشتر از لثه مشخص شود لبخند لثه ای تر به نظر می رسد. مسئله مهم این است که آیا خود شما هنگام لبخند زدن متوجه این مشکل می شوید یا خیر.

چه چیزی باعث ایجاد لبخند لثه ای می شود؟


چه چیزی باعث ایجاد لبخند لثه ای می شود؟

در این بخش به برخی از دلایل شایع لبخند لثه ای اشاره می کنیم:

 • بافت بزرگ لثه: که به آن هیپرتروفی لثه هم گفته می شود می تواند یکی از دلایل لبخند لثه ای باشد. رشد بیش از حد یا بافت بزرگ لثه می تواند ناشی از مصرف دارو باشد. در برخی موارد هم نیاز به جراحی دارد.
 • رشد بیش از حد فک: یعنی رشد بیش از حد فک بالا در حالت عمودی. این مشکل باعث میشود که بافت لثه بیشتر در معرض دید قرار بگیرید. این مشکل پیش زمینه ژنتیکی دارد.
 • نازک بودن لب بالا میتواند ظاهر لثه ای را بزرگتر حد معمول نشان دهد.
 • اندازه و شکل دندان ها میتواند باعث ایجاد ظاهر لثه ای شود. دندان های کوچک یا پنهان لبخند لثه ای را بیشتر مشخص می کند.

چگونه می توان لبخند لثه ای را با تزریق بوتاکس برطرف کرد؟


در گذشته تقریبا تنها روش درمان لبخند لثه ای جراحی بوده است. شایع ترین عوارض جانبی جراحی درد و از دست دادن حس اعصاب است بنابراین بسیاری از افراد ترجیح میدادند مشکلشان را درمان نکنند. درمان این مشکل با تزریق بوتاکس و فیلر نیاز بیمارن به جراحی را برطرف می کند. تزریق بوتاکس باعث شل شدن عضله و کاهش تحرک لب بالایی میشود. تزریق فیلر باعث افزایش لب بالا می شود و در نتیجه هنگام خندیدن حجم کمتری از لثه دیده می شود. پزشک با بررسی وضعیت هر بیمار درمان مناسب او را پیشنهاد می دهد.

لبخند لثه ای را می توان به راحتی و به طور موثر با تزریق بوتاکس درمان کرد. تزریق بوتاکس یک درمان سریع و غیر تهاجمی است. بوتاکس دارای سم بوتولینوم نوع A است و اگر به لب تزریق شود می تواند ماهیچه های لب بالایی را شل کند و هنگام لبخند زدن از بالا آمدن بیش از حد لب بالایی جلوگیری کند؛ بنابراین لثه ها بیش از حد مشخص نمی شوند. هر بیمار برای کاهش ظاهر لبخند لثه ای و داشتن لبخندی زیباتر و طبیعی تر نیاز به تزریق دو یا چند واحد بوتاکس دارد. بوتاکس لب بالایی را شل میکند درنتیجه هنگام لبخند زدن منقبض نمی شود. این روش درمانی فوق العاده موثر است و نتایج آن معمولا تا سه ماه ماندگار است. انجام مداوم این درمان، ماندگاری درمان را طولانی تر می کند.

مزایای درمان لبخند لثه ای با بوتاکس در مقایسه با سایر درمان ها


مزایای درمان لبخند لثه ای با بوتاکس در مقایسه با سایر درمان ها

در این بخش به برخی مزایای درمان لبخند لثه ای با بوتاکس می پردازیم:

 • تزریق بوتاکس ناراحتی کمی ایجاد میکند و با مراقبت مداوم این ناراحتی کمتر می شود.
 • بعد از عمل بیمار فورا بهبود می یابد.
 • هزینه بوتاکس در مقایسه با سایر روش های درمانی کمتر است.
 • تزریق بوتاکس نتایج سریع و طبیعی خواهد داشت.
 • تزریق بوتاکس را می توان با توجه به نتایج مورد نظر تنظیم کرد.

درمان لبخند لثه ای با بوتاکس برای چه کسانی مناسب است؟


تشخیص مناسب بودن این روش تنها توسط پزشک و خود بیمار امکان پذیر است. در طول جلسه مشاوره پزشک سابقه ی پزشکی بیمار را بررسی میکند و با توجه به این سوابق تشخیص میدهد که آیا این روش برای بیمار مناسب است یا خیر. شما باید قبل از تزریق درباره ی هر گونه بیماری قبلی با پزشک صحبت کنید. از جمله:

 • بیماری هایی که بر عضلات و اعصاب تاثیر میگذارد مانند میاستنی گراویس یا سندرم لامبرت ایتون
 • آلرژی نسبت به هر یک از محصولات سم بوتولینوم
 • هر دارویی که در حال حاضر مصرف می کنید.
 • اگر قبلا جراحی صورت انجام داده اید یا قصد دارید در آینده انجام دهید.
 • اگر باردار یا شیر ده هستید یا قصد بارداری دارید.

فرآیند تزریق بوتاکس برای درمان لبخند لثه ای


فرآیند تزریق بوتاکس برای درمان لبخند لثه ای

قبل از درمان

 شما قبل از درمان به یک جلسه مشاوره کامل نیاز دارید. پزشک عضلات شما را بررسی می کند تا توانایی شما در حرکت دادن آنها برای تعیین کردن محل، اندازه و عضلات که باعث ایجا مشکل شده اند را مشخص کند. سپس بر اساس اطلاعات به دست آمده برنامه درمانی مورد نیاز شما مشخص می شود.

درمان

مقدار کمی سم بوتولینوم در دو طرف محل اتصال سوارخ بینی و بینی به دهان تزریق می شود تا ماهیچه های این قسمت ضعیف شوند. سه تا ده روز بعد از تزریق ارتفاع لب بالایی به تدریج کمتر می شود و حالت لبخند شما تا حد زیادی تغییر می کند. لثه ی شما کمتر مشخص می شود در نتیجه شما هنگام خندیدن اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. نتایج کامل این درمان بعد از دو هفته قابل مشاهده است.

بعد از درمان

تا شش ساعت بعد از درمان برای کاهش خطر عفونت از دست زدن، ماساژ دادن یا استفاده از مواد آرایشی در ناحیه مورد نظر خودداری کنید. تمام نکات مراقبتی بعد از درمان توسط منشی کلینیک ما با شما درمیان گذاشته می شود.

نتایج تزریق بوتاکس برای لبخند لثه ای بعد از چه مدت قابل مشاهده است؟


نتایج درمان دو تا سه روز بعد تزریق قابل مشاهده است. بعد از تزریق ارتفاع لب بالایی به تدریج کاهش میابد و نتیجه ی نهایی بعد از دو هفته قابل مشاهده است. شاید لازم باشد دو یا سه هفته بعد از درمان به دندانپزشک مراجعه کنید تا میزان موفقیت عمل را بسنجد. با توجه به نتیایج مورد نظر شما ممکن است به جلسات ترمیمی نیاز داشته باشید.

نتایج تزریق بوتاکس برای درمان لبخند لثه ای چقدر ماندگار است؟


نتایج تزریق بوتاکس با توجه به شرایط بدن بیمار از هشت هفته تا شش ماه ماندگار خواهد بود. اگر این درمان را به طور مدوام انجام دهید مدت ماندگاری آن طولانی تر میشود. اکثر اشخاص هر سه تا شش ماه یکبار درمان را تکرار میکنند.

برای درمان لبخند لثه ای چند واحد بوتاکس لازم است؟


برای رفع این مشکل به تزریق یک، دو یا چند واحد بوتاکس نیاز است. بوتاکس بین لب بالایی و بینی تزریق میشود و به طور موقت ماهیچه هایی که هنگام لبخند زدن منقبض میشوند را منجمد میکند و در نتیجه لثه شما هنگام خندیدین دیده نمیشود.

آیا تزریق بوتکس برای رفع لبخند لثه ای عوارض و خطراتی هم دارد؟


عوارض تزریق بوتاکس معمولا بسیار خفیف است. بوتولینوم معمولا حاوی پروتئین هایی است که ممکن است در شرایط نادری بدن به طور طبیعی برای محافظت از خود در برابر آن آنتی بادی تولید کند که در این صورت نتیجه درمان کاهش میابد. در برخی موارد بیمار در ناحیه تزریق دچار کبودی می شود اما این کبودی در عرض دو تا سه روز برطرف می شود. در برخی موراد نادر هم ممکن است در محل تزریق یک عدم تقارن جزئی وجود داشته باشد. این مشکل با درمان های ترمیمی برطرف میشود. استفاده از سم بوتولینوم میتواند سایر عضلات کوچک نزدیک به ناحیه تحت درمان را هم ضعیف کند. این مسئله میتواند باعث ایجاد عدم تقارن موقت شود. در اکثر موارد این مشکل با یک درمان ترمیمی برطرف میشود. در برخی موارد نادر هم باید صبر کنید تا سم بوتولینوم از بین برود.

هزینه تزریق بوتاکس برای درمان لبخند لثه ای

هزینه درمان لبخند لثه ای با بوتاکس به تعداد واحدهای استفاده شده بوتاکس، شدت مشکل، نتایج مورد نظر و عوامل متفاوت دیگر بستگی دارد. به طور کلی هزینه بوتاکس در مقایسه با سایر روش های درمانی مانند تغییر موقعیت لب و برداشتن لثه کمتر است. اما برای حفظ نتایج تزریق بوتاکس باید این درمان را هر چهار تا شش ماه یکبار تکرار کنید بنابراین هزینه آن با توجه به تعداد جلسات مورد نیاز متفاوت خواهد بود.

گزینه های درمان لبخند لثه ای و مقایسه آنها


به جز درمان لبخند لثه ای با بوتاکس، روش های دیگری نیز برای رفع لبخند لثه ای وجود دارند. تزریق بوتاکس پروسه ای غیر تهاجمی و ساده است که نسبت به سایر روش ها مزایای بسیار زیادی دارد.

روش  های درمان لبخند لثه ای عبارتند از:

 • روش های جراحی برای کاهش ارتفاع فک بالا.
 • برداشتن بافت اضافی لثه.
 • روش های جراحی برای بزرگ کردن لب بالایی جهت پوشاندن بیشتر لثه.
 • افزایش طول تاج دندان از طریق افزودن روکش های چینی.
 • بوتاکس برای کاهش انقباض لب بالا.

برای بسیاری از اشخاص که لبخند لثه ای نشانه دهنده مشکل خاصی نیست، بوتاکس بهترین درمان است. علاوه بر این برای اشخاصی که به طور طبیعی دندان های کوچک تری دارند یا لب بالایی نازک تری دارند اغلب تزریق بوتاکس را انتخاب می کنند مگر اینکه وضعیت آنها باعث ایجاد مشکلات دیگری شده باشد. تزریق بوتاکس یک روش غیر تهاجمی است بنابراین اشخاص زیادی این روش را به جراحی ترجیح می دهند.

در جدول پایین برخی روش های درمان لبخند لثه ای بررسی و مقایسه شده اند:

جراحی ارتوگناتیک جراحی لثه

(برداشتن لثه)

مینی اسکرو با بریس های ارتودنسی بوتاکس نوع درمان
درد متوسط تا شدید درد متوسط درد متوسط درد خفیف درد
بله بله بله خیر جراحی
 شش هفته تا شش ماه دو تا شش هفته دو هفته خیر دوران نقاهت
همیشگی همیشگی همیشگی سه تا نه ماه مدت ماندگاری
احتمالا خیر خیر بله نیاز به تکرار درمان
بله بله بله بله  امکان برگشت لبخند لثه ای
نیاز به مصرف مایعات نیاز به مصرف مایعات و غذا های سبک نیاز به مصرف مایعات و غذاهای سبک خیر محدودیت های غذایی
دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس