لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۱۹ فروردین۱۴۰۳

رفع و از بین بردن غبغب

فهرست مطالب

اگر به دنبال راهی برای درمان غبغب (با نتایج سریع، بدون درد و نیاز به بستری شدن در بیمارستان) هستید، بهتر است بدانید که نسبت به روش‌های قدیمی ‌مانند ورزش کردن و رژیم گرفتن، راه‌های ساده‌تر و کاربردی‌تری نیز وجود دارند. اما اجازه دهید قبل از پرداختن به روش‌های رفع غبغب، در ابتدا در مورد مشکل غبغب بیشتر بدانیم.

علت داشتن غبغب چیست؟


اگرچه غبغب به طور عمومی در افراد چاقتر شایع است، اما افرادی که فعالیت ورزشی انجام می‌دهند و بدن ورزیده‌ای دارند نیز ممکن است با این مشکل مواجه شوند. این امر به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله ساختار استخوانی، نقاطی که در آنها بدن چربی را ذخیره می‌کند، و میزان شلی و افتادگی پوست.

به علاوه، با پیشروی سن، که به عنوان یکی از نشانه‌های پیری در نظر گرفته می‌شود، پوست زیر چانه شل می‌شود و غبغب شکل می‌گیرد. با پیشروی سن، تغییرات زیادی در پوست رخ می‌دهد و پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. کاهش ارتجاعیت پوست باعث افتادگی و شلی پوست می‌شود. بنابراین، حتی اگر وزن شما مناسب باشد، ممکن است به دلیل پیری و عوامل سنی، علاوه بر چین و چروک‌های صورت، با مشکل غبغب نیز مواجه شوید.

روش‌های رفع غبغب


قطعا مانند تمامی‌مسائل مربوط به زیبایی، در مورد مشکل از بین بردن غبغب نیز لازم است روش‌های درمانی مناسب برای هر شخص به طور خاص ارزیابی شوند. یک جراح پلاستیک آموزش‌دیده و مجرب، بهترین شخصی است که می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند و پس از ارزیابی وضعیت شما بهترین راه‌حل را به شما پیشنهاد دهد. برای درمان و رفع غبغب راه‌های مختلفی وجود داردکه در ادامه با آن آشنا می‌شویم:

لیپوساکشن

لیپوساکشن یکی از راههای از بین بردن غبغب است. این روش به خاطر قابلیت‌های بالایی که در از بین بردن چربی‌ها و فرم دادن دوباره به بدن دارد، به عنوان یکی از راه حل‌های موثر برای درمان غبغب، شناخته می‌شود. در روش لیپوساکشن، کاری که انجام می‌شود این است که چربی که باعث پر‌شدن و شکل‌گیری غبغب شده است، برداشته می‌شود. برای برداشتن غبغب با ایجاد یک برش بسیار کوچک در زیر چانه، سر دستگاه لیپوساکشن وارد این ناحیه می‌شود و چربی‌های اضافی زیر فک را بیرون می‌کشد و موجب فرم‌دهی بهتر به خطوط فکی صورت بیمار می‌شود.

لیزر لیپولیز (اسمارت‌لیپو)

این روش با روش معمول لیپوساکشن فرق می‌کند. در روش اسمارت‌لیپو چربی‌های ناحیه‌ی غبغب با ساکشن بیرون کشیده نمی‌شوند بلکه به کمک دستگاه لیزر ذوب می‌شوند. اسمارت‌لیپو (یا لیزر لیپولیز) این قابلیت را نیز دارد که موجب جمع شدن پوست و رفع افتادگی آن شود و این کار را با گرم کردن لایه‌ی درمیس پوست انجام می‌دهد. مهمترین مزیت روش لیزر لیپولیز این است که کمترین جای زخم را روی پوست بر جا می‌گذارد چرا که در این روش تنها یک برش یک میلی‌متری در پوست ایجاد می‌شود.

معمولا برای رسیدن به نتایج بهتر برای از بین بردن غبغب، روش لیزر لیپولیز با روش لیپوساکشن ترکیب می‌شود. تصویر زیر نشان‌دهنده‌ی یکی از بیمارانی است که یک جلسه لیزر لیپولیز را انجام داده است.

45

اولتراسوند (هایفوتراپی)

هایفو (HIFU) یا امواج متمرکز اولتراسوند با شدت بالا، یکی از بهترین و ایمن‌ترین راه‌های برداشتن غبغب برای تمامی‌افراد می‌باشد. مقرون به صرفه بودن و نتایج موثر این تکنولوژی موجب محبوبیت بالای آن در بین تمامی‌افرادی شده که به دنبال ظاهری جوانتر و شاداب‌تر هستند. این روش که در مطب یا کلینیک پزشک قابل انجام است، برای افرادی که پوست آن‌ها تا حد متوسطی افتادگی دارد مناسب می‌باشد. یکی از روش‌های درمان با اولتراسوند،‌ هایفو غبغب می‌باشد که روشی غیر‌جراحی و غیرتهاجمی ‌است که ظرف یک دوره‌ی دو تا سه ماهه موجب رفع افتادگی پوست و تولید کلاژن در پوست می‌شود. هرچند روش هایفوتراپی  نمی‌تواند به طور کامل جایگزین روش جراحی باشد اما این روش می‌تواند در موارد افتادگی خفیف پوست بسیار موثر و مفید باشد.

رادیوفرکوئنسی (ReFirme)

یکی دیگر از روش‌های غیرتهاجمی و غیرجراحی برای درمان غبغب، روش ReFirme است. در این روش، از ترکیب امواج رادیوفرکانسی و انرژی نوری برای گرم کردن سلول‌های موجد در لایه درم پوست استفاده می‌شود. با توجه به این واقعیت که گرما می‌تواند منجر به فعالیت‌هایی در پوست شده و افتادگی پوست را کاهش دهد، استفاده از این روش می‌تواند به طراحی جوانترین ظاهر ممکن و بالا کشیدن پوست در منطقه خطوط فک و کاهش غبغب کمک کند. روش ReFirme کاملاً بدون درد است.

معمولاً برای دستیابی به نتایج بهتر، از ترکیب روش‌های رادیوفرکانسی، نورپردازی با فناوری IPL و لایه‌برداری ملایم با لیزر استفاده می‌شود. این روش‌ها به صورت همزمان در یک جلسه انجام می‌شوند تا نتایج بهتری حاصل شود.

جراحی

در افرادی که میزان افتادگی و شل‌شدگی پوست زیر چانه متوسط یا شدید باشد، ممکن است برای رسیدن به نتایج دلخواه و فرم دادن پوست ناحیه زیر چانه وخطوط فکی، نیاز به انجام  جراحی غبغب باشد. گاهی اوقات شکل‌گیری غبغب به خاطر تحلیل رفتن ماهیچه‌های پلاتیسمای صورت است که باعث افتادگی پوست در ناحیه زیر چانه می‌شود. همچنین گاهی اوقات در زیر این عضلات لایه‌های چربی شکل می‌گیرد که باعث بزرگ‌تر شدن غبغب می‌شود. برای رفع این مشکل جراحی پلاتیسماپلاستی انجام می‌شود که طی آن، لایه‌های چربی تشکیل شده در این نواحی برداشته می‌شوند، ماهیچه‌های پلاتیسما به یکدیگر متصل می‌شوند و توزیع پوست در ناحیه گردن اصلاح می‌شود.

در صورتی که علاوه بر پوست گردن، علاوه بر جراحی غبغب تمامی ‌پوست صورت نیز دچار شل‌شدگی و افتادگی شده باشد، جراحی لیفت صورت و گردن انجام می‌شود. با انجام جراحی لیفت کامل صورت و گردن، پزشک شما می‌تواند به طور همزمان ماهیچه‌ها ی صورت و گردن را بالا بکشد.

پروتز چانه

به کمک پروتز‌های چانه، جراح پلاستیک می‌تواند فرم جدیدی به چانه بدهد و زوایای خطوط فکی در پایین صورت را نمایان‌تر کند. پروتز‌های چانه اندازه‌ها و فرم‌های بسیار متنوعی دارند. پزشک شما پروتزی را برای شما انتخاب می‌کند که دقیقا با آناتومی ‌صورت شما همخوانی دارد و روی استخوان فک شما می‌نشیند و فرم چانه و ناحیه زیر چانه (غبغب) را بهبود می‌دهد. جراحی پروتز چانه را می‌توان با سایر جراحی‌های ناحیه چانه و گردن ترکیب کرد و به صورت همزمان انجام داد.

تزریق داروهای حلال چربی

تزریق داروهای حل شونده در چربی به عنوان یکی دیگر از روش‌های موثر در رفع چربی‌های ناحیه غبغب مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حال حاضر، یک ماده تزریقی به نام ATX-101 در این زمینه تولید و در حال آزمایش است. این ماده به طور خاص برای تزریق در ناحیه زیر چانه و غبغب طراحی شده است. امیدواریم که در آینده نزدیک با استفاده از این روش و تزریق ماده حل شونده در ناحیه زیر چانه، چربی‌های این منطقه را کاهش داد و بهبود بخشید.

 روش‌های درمانی جایگزین

  • داشتن سبک زندگی سالم: که شامل رعایت رژیم‌غذایی سالم برای پیشگیری از تشکیل لایه‌های چربی اضافی در بدن می‌شود. رعایت رژیم‌غذایی قطعا می‌تواند احتمال شکل‌گیری غبغب را کاهش داده و در صورتی که غبغب دارید، اندازه‌ی آن را کاهش دهد.
  • ورزش: این مورد هم شامل ورزش‌های کلی برای کاهش وزن بدن و هم ورزش‌های مخصوص برای تقویت ماهیچه‌های ناحیه چانه می‌شود تا بتوانید از این طریق از دست غبغب خود خلاص شوید.
  • حفظ وضعیت صحیح بدن: قرار نگرفتن فک‌ها روی هم به صورت صحیح و یا شل گرفتن فک باعث می‌شود که عضلات چانه و فک و گردن ضعیف شوند. سعی کنید همیشه در حالتی صحیح بنشینید، کمر خود را صاف کنید، شانه‌ها را عقب نگه دارید، و سر خود را به شکل صحیح نگه دارید و عضلات خود را شل نگیرید تا بدین طریق از شکل‌گیری غبغب پیشگیری کنید.
  • درمان‌های خانگی: روش‌های درمانی بسیار زیادی وجود دارند و زملن زیادی است که مردم از آن‌ها استفاده می‌کنند و آن‌ها را برای رفع غبغب توصیه می‌کنند، به طور مثال: جویدن آدامس بدون قند یا استفاده از سفیده‌ی تخم‌مرغ.
دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما