لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۱۹ فروردین۱۴۰۳

لیزر موهای زائد بدن و صورت جهت رفع و از بین بردن آن

فهرست مطالب

استفاده‌های شایع در زمینه زیبایی پوست برای لیزرها، کاهش دائمی رشد موهای زائد است. علاوه بر این، لیزر برای موهای بدن می‌تواند بهبودی در برخی از مشکلات پوستی مانند موهای زیرپوستی و فولیکولیت (جوش‌های ریزی که به دلیل التهاب فولیکول مو در پوست ایجاد می‌شوند) ایجاد کند. لیزر الکساندرایت یک نوع لیزر با نور قرمز است که از کریستال الکساندرایت به عنوان منبع نور استفاده می‌کند. این دستگاه قادر است در زمان مشخصی موهای زائد را از بین ببرد و با استفاده از یک دستگاه خنک‌کننده، میزان درد و ناراحتی را کاهش دهد. لیزر الکساندرایت بهترین روش برای از بین بردن موهای صورت و سایر نواحی بدن است.

مزایای لیزر موهای زائد به شرح زیر هستند:

 • رفع موهای زائد به روشی ایمن توسط متخصصین لیزر.
 • استفاده از دستگاه‌های لیزر قدرتمند و کاملا تخصصی برای لیزر موهای زاید.
 • ایمنی و تاثیرگذاری لیزر برای تمامی رنگ پوست‌های مختلف.
 • مناسب برای رفع موهای زائد صورت.

لیزر موهای زائد چیست؟

ليزر كردن موهاي زائد، روشی است که در آن از اشعه‌ی لیزر برای از بین بردن فولیکول مو استفاده می‌شود تا بتوان رشد مجدد موها را کاهش داد یا به طور کامل از آن جلوگیری کرد.

لیزر موهای زائد چگونه عمل می‌کند؟

لیزر‌هایی که برای رفع موهای زائد بدن طراحی شده‌اند دارای طول موجی از نور هستند، که این طول موج توسط رنگدانه‌های مو (ملانین) جذب می‌شود. در صورتی که رنگ پوست اطراف مو، روشن‌تر از رنگ مو باشد، انرژی نوری لیزر بر روی ساقه‌ی مو متمرکز می‌شود و به نحو موثر و بدون آن که آسیبی به پوست بزند، مو را از بین می‌برد.

از آنجایی که اشعه‌ی لیزر مو زائد ، رنگدانه‌های مو را هدف قرار می‌دهد، این روش درمانی برای موهای تیره و زبر بیشترین تاثیر را دارد و این موها می‌توانند مقدار زیادی از انرژی گرمایی لیزر را جذب کنند. موهای نرم و رنگ روشن نمی‌توانند گرمای زیادی را از اشعه لیزر جذب کنند.

کلید کارایی و ایمنی دستگاه لیزر از بین بردن موهای زائد این است که بتواند یک پهنای باند نوری بسیار باریک را تولید کند و روی همین پهنای باند ثابت بماند. در حالی که لیزر اشعه‌ای را ساطع می‌کند که تنها ساقه‌ی مو را گرم می‌کند، این گرما برای چند میلی ثانیه به بافت اطراف مو منتقل می‌شود. بسیاری از دستگاه‌های لیزر دارای امکاناتی هستند که پوست اطراف موها را کاملا خنک می‌کند تا بدین طریق گرمای تولید شده توسط اشعه‌ی لیزر کاملا جذب ساقه‌ی مو شود و آن را از بین ببرد.

لیزر موهای زائد

تعداد جلسات لیزر موهای زائد و فواصل بین آن‌ها چه قدر است؟

اکثر مراجعه کنندگان به ۶ تا ۸ جلسه لیزر موهای زائد با فاصله‌ی ۸ تا ۱۲ هفته نیاز دارند. از آن جایی که هر یک از موها دارای یک چرخه‌ی رشد متفاوت هستند، لازم است چندین جلسه لیزر درمانی برای رفع موهای زائد ناحیه تناسلی انجام شود تا تمامی موهای موجود در یک ناحیه توسط لیزر سوزانده شوند. با توجه به طول چرخه‌ی رشد موها لازم است فاصله‌ی بین جلسات ۸ تا ۱۲ هفته باشد. البته طول چرخه‌ی رشد مو بستگی به این دارد که در کدام ناحیه از بدن قرار دارد. موهای صورت به جلسات درمانی نزدیک‌تر به هم (حدود ۸ هفته) و لیزر مو بیکینی و موهای پا یا کمر به جلسات درمانی دورتر از هم (نزدیک به ۱۲ هفته) نیاز دارند.نقبل  هزینه لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی  برای افرادی مناسب است که پوست روشن و کلفت دارند و موهای زائد آنها تیره (قهوه ای و سیاه) می باشد. با این وجود با استفاده از خدمات این کلینیک می توان به نتایج فوق العاده و مطلوب برای همه انواع پوست و موی زائد حتی موهای بلوند، قرمز، یا قهوه ای روشن نیز دست پیدا کرد! با وجودی که بعضی از کلینیک های زیبایی به افراد پیشنهاد می دهند برای این نوع موها از روش الکترولیز استفاده کنند، ما این روش را فقط به کسانی پیشنهاد می دهیم که تمام موهای زائد آنها سفید شده است.

معمولا سه هفته طول می‌کشد تا بعد از هر جلسه‌ی لیزر موهای زاید، تمامی موها ریزش کنند. در صورتی که بعد از سه هفته همچنان موهایی در ناحیه مورد نظر باشند که ریزش نکرده و در حال رشد هستند، این مسئله نشان می‌دهد که این موها توسط لیزر سوزانده نشده‌اند که این موضوع به خاطر تنظیم نادرست دستگاه لیزر است. در این موارد لازم است، در همان زمان مجددا لیزردرمانی تکرار شود. تمامی ۶ تا ۸ جلسه‌ی درمانی باید به طور کامل موثر بوده باشند و اقدامات بعد از لیزر موهای زائد بدرستی انجام شود  تا بتوان در نهایت به نتایج خوبی دست یافت.

بعد از این که تمامی موها ریزش کردند، برای چند هفته موها رشد نخواهند کرد. بعد از این که موها مجددا رشد کردند، شخص باید برای انجام جلسه‌ی بعدی لیزر مراجعه کند.

چه کسانی می‌توانند لیزرموهای زائد را انجام دهند؟

با توجه به اینکه ملانین (رنگدانه پوست) هدف اصلی اشعه لیزر هستند و آن را جذب می‌کنند، این روش برای افرادی که موهای تیره‌تری دارند (موهای سفید، بلوند و خاکستری به خوبی به لیزر پاسخ نمی‌دهند) نتایج بهتری دارد. همچنین، موهای ضخیم به طور قابل توجهی بهتر از موهای نازک به لیزر پاسخ می‌دهند. علاوه بر رنگ موها، رنگ پوست نیز یکی از عوامل مؤثر بر نتایج لیزر است؛ هر چه رنگ پوست روشن‌تر باشد، تأثیر لیزر بیشتر است و احتمالاً نیاز به تعداد جلسات کمتری دارد. از سوی دیگر، اگر رنگ پوست فرد بسیار تیره باشد، ممکن است رفع کامل موهای زائد با استفاده از لیزر غیرممکن باشد. برخی از دستگاه‌های لیزر برای پوست‌های تیره، ایمن‌تر هستند؛ با این حال، هزینه لیزر موهای زائد با استفاده از این دستگاه‌ها ممکن است نتواند موها را به طور کامل از بین ببرد. همچنین، بعضی از دستگاه‌های لیزر برای از بین بردن موهای سفید، خاکستری یا بلوند طراحی شده‌اند، اما در واقعیت، نتایج حاصل از این دستگاه‌ها معمولاً دارای ماندگاری نیستند و موها در اغلب موارد با وجود انجام لیزر درمانی، از بین نمی‌روند.

آیا لیزر موهای زائد، به جز از بین بردن موها، مزایای دیگری نیز دارد؟


بله، لیزر موهای زائد بدن علاوه بر این که موجب از بین رفتن موهای زائد می‌شود، می‌تواند برخی مشکلات پوستی مانند موهای زیرپوستی و فولیکولیت (التهاب فولیکول مو که به صورت جوش‌های ریزی روی پوست است) را برطرف کند. این مشکلات در بین افراد شایع هستند و معمولا در زنان در ناحیه بالای ران و در مردان در گردن و ناحیه رشد موهای ریش، ایجاد می‌شود. همیشه در مورد لیزر موهای زائد مردان پرسیده می‌شود این است که ” آیا لیزر موهای زائد برای آقایان نیز وجود دارد؟” و جواب این سوال نیز بسیار ساده است – بله! هر روزه تعداد بیشتری از مردان علاقه پیدا می‌کنند که ظاهری تمیز و شیک داشته باشند و لیزر موهای زائد یکی از کارهایی است که به این منظور باید انجام بدهند. مردان نیز ممکن است به اندازه‌ی زنان از موهای زائد خود ناراضی باشند و وقتی صحبت از بین بردن موهای زائد بدن می‌شود، مردان نیز با مشکلی مشابه با مشکل زنان رو به‌رو هستند.

اقدامات لازم قبل از لیزر موهای زائد چیست؟

لازم است قبل از انجام لیزر موهای زائد و رفع پرمویی زنان ، از برنزه کردن پوست (به وسیله آفتاب یا دستگاه سولار) و زدن لوسیون‌های مخصوص برنزه کردن پوست خودداری کنید. این کار باعث تیره شدن رنگ پوست می‌شود که این مسئله نیز موجب می‌شود از کارایی لیزر کاسته شود. دلیل این موضوع این است که در صورت تیره بودن رنگ پوست در لیزر موهای زائد زیر بغل ، انتقال انرژی نوری لیزر توسط پوست کمتر خواهد بود و در نتیجه ساقه و ریشه‌ی موها انرژی نوری کمتری را از لیزر جذب می‌کنند.

چگونه برای انجام لیزر موهای زائد آماده شوم؟

قبل از جلسه‌ی لیزر درمانی باید موهای ناحیه مورد نظر با تیغ تراشیده شوند تا در سطح پوست مویی وجود نداشته باشد. اما شما نباید به هیچ وجه موهای خود را وکس یا موم بزنید یا به هر طریقی از ریشه بکنید.  درصورتی‌که ساقه‌ی مو به طور کامل از داخل ریشه بیرون کشیده شود، اشعه لیزر دیگر جذب فولیکول مو نمی‌شود و هیچ تاثیری بر آن نخواهد داشت.

بعد از لیزر موهای زائد چه اتفاقی می‌افتد؟

با قبول هزینه لیزر برای از بین بردن موهای زائد و فوراً پس از جلسه لیزر، پوست در ناحیه مورد نظر قرمز و تورم خواهد شد. این وضعیت معمولاً در حدود چند ساعت تا چند روز به طول می‌انجامد. تمام موهایی که با لیزر حذف شده‌اند، در عرض یک تا سه هفته از داخل فولیکول‌های مو ریزش می‌کنند و پس از این مدت، پوست به طور کامل بدون مو خواهد بود. در ۶ تا ۱۰ هفته بعد، موها دوباره شروع به رشد می‌کنند. این موها که در این فاز رشد قرار می‌گیرند، در واقع موهایی هستند که در جلسه قبلی لیزر در فاز کاتاژن یا تولاژن (فاز استراحت یا پسروی) چرخه رشد خود قرار داشته‌اند و بنابراین اشعه لیزر تأثیری بر آنها نداشته است. با این حال، اکنون که این موها وارد فاز آناژن (فاز رشد) در چرخه رشد خود شده‌اند، آسیب‌پذیری بیشتری نسبت به اشعه لیزر دارند و می‌توان آنها را با استفاده از لیزر از بین برد.

 لیزر موهای زائد

آیا لیزر موهای زائد خطرات یا عوارض جانبی دارد؟


 برخی از افراد ممکن است با تقبل قیمت از بین بردن موهای زائد به طور موقتی برخی از عوارض جانبی زیر را داشته باشند:

 • خارش پوست
 • قرمزی پوست تا سه روز
 • متورم شدن پوست در جای رویش موها
 • گزگز و مورمور شدن یا بی‌حس شدن ناحیه مورد نظر

عوارض جانبی لیزر موهای زائد که در ادامه به آن اشاره می‌شود به ندرت ایجاد می‌شوند و در نتیجه‌ی استفاده از نوع نامناسب لیزر یا تنظیمات اشتباه دستگاه لیزر می‌باشند:

 • پوسته‌پوسته شدن و زخم شدن پوست
 • کبودی
 • پورپورا (تغییر رنگ پوست به بنفش به خاطر وجود لخته خون در زیر پوست)
 • تغییر رنگ موقتی پوست (هیپرپیگمنتاسیون یا‌هایپرپیگمنتاسیون) نیز از عوارض لیزر موهای زائد است.

آیا لیزر موهای زائد دردناک است؟

لیزر موی زائد درد بسیار خفیفی دارد، اما میزان دردی که هریک از افراد حس می‌کنند متفاوت است. میزان درد ناشی از لیزر موهای زائد به رنگ مو، تراکم موها، ضخامت مو و رنگ پوست بستگی دارد. برای بسیاری از افراد قبل از انجام لیزر درمانی، به ناحیه مورد نظر پماد بی‌حس‌کننده زده می‌شود. بعد از اتمام لیزر موهای زائد، دیگر هیچ دردی وجود نخواهد داشت.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما