لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

لیزر کیوسوئیچ (Q-switch) برای جوانسازی و رفع لک و تاتو

فهرست مطالب

لیزر کیوسوئیچ یک روش درمانی موثر برای رفع لکه‌های تیره، و خالکوبی از روی پوست است. این لیزر باعث جوانسازی پوست و تقویت لایه‌های عمیق آن می‌شود و یک پوست طبیعی و درخشان برای شما به ارمغان می‌آورد. این درمان در سراسر جهان توسط متخصصان برای بیمارانی که دچار چین و چروک‌های پوستی هستند توصیه می‌شود.

لیزر کیوسوئیچ چیست؟


ملانین درون زای انتخابی لیزرهای کیوسوئیچ به عنوان یک شاتر با قدرت بالا عمل می‌کند. میله‌های مخروطی لیزر، انرژی را در مقادیر بالا ذخیره می‌کنند و به شکل موثری آن را به نواحی آسیب دیده پوست می‌رسانند. برای آنکه پوست از درون بهبود پیدا کند، باید پالس‌های دارای سرعت بالا به ناحیه تحت درمان ساطع شوند. پالس‌های انرژی در سرعت نانو ثانیه ساطع می‌شوند تا از تاثیرات مضر جلوگیری شود.

برای کاهش زمان از هندپیس فرکشنال استفاده می‌شود تا امکان تعامل پرتوی لیزر با پوست فراهم شود. چرا که قرار گرفتن بیش از حد در معرض لیزر باعث آسیب رسیدن به پوست می‌شود. انرژی لیزر با اصلاح الگوی داخلی، بهبود سریع بافت‌های آسیب دیده و بهبود سطح پوست را فراهم می‌کند.

کاربردهای لیزر کیوسوئیچ


لیزر کیوسوئیچ (Q-Switched) نوعی لیزر غیر تهاجمی است که پرتو نور پالسی با شدت بالا ایجاد می‌کند. هر پالس پرتوی لیزر کیوسوئیچ تنها یک میلیاردیم ثانیه ساطع می‌شود. انرژی ساطع شده از لیزر کیوسوئیچ در پالس‌های بسیار قدرتمند متمرکز می‌شود. پرتوهای لیزرهای کیوسوئیچ می‌توانند قطعات کوچک رنگدانه یا جوهر را خرد کرده و باعث تحریک تولید کلاژن شوند یا قارچ‌ها را از بین ببرند. از آنجا که تماس لیزر کیوسوییچ با پوست از سایر لیزرها کمتر است، از جهت آسیب نرساندن به بافت‌های اطراف و عدم ایجاد عوارض جانبی ناخواسته، شهرت دارد.

با پیشرفت تکنولوژی از لیزرهای کیوسوئیچ برای بهبود مشکلات مختلفی از جمله مواردی که در ادامه می‌آیند، استفاده می‌شود:

 • پاک کردن تاتو
 • درمان اونیکومایکوزیس (قارچ ناخن پا)
 •  لکه‌های پیری
 •  لکه‌های خورشیدی
 •  ماه گرفتگی‌های مادرزادی
 •  کک و مک
 •  خال
 •  عروق واریس
 •  نقاط کافه او لیت
 • ترانژکتازی
 • آنژیوم
 • لکه‌های شرابی
 • جوانسازی پوست

 لیزر چگونه عمل می‌کند؟


 • پیگمانتاسیون: برای درمان پیگمانتاسیون انرژی لیزر توسط رنگدانه‌های موجود در پوست (که معمولاً قهوه‌ای یا خاکستری هستند) جذب می‌شوند. این رنگدانه‌ها به قطعات کوچک‌تری تجزیه می‌شوند و به طور طبیعی توسط سیستم لنفاوی از بدن و پوست پاکسازی می‌شوند.
 • روشن کردن پوست: رنگ پوست ما نیز با توجه به مقدار رنگدانه‌های پوست تعیین می‌شود. پوست‌هایی که برنزه می‌شوند یا پوست‌های تیره اغلب رنگدانه‌های پوستی بیشتری دارند. لیزر کیوسوئیچ با تنظیم صحیح رنگدانه‌ها به روشن‌تر شدن رنگ پوست نیز کمک می‌کند.
 • جوانسازی پوست: از انرژی لیزر برای از بین بردن آلودگی، سلول‌های مرده پوست، چربی و موهای سطحی صورت نیز استفاده می‌شود. بنابراین می‌توانید لیزر را به عنوان یک روش پزشکی جوانسازی سریع، موثر و چند منظوره در نظر بگیرید.
 • جوش و آکنه: انرژی لیزر همچنین می‌تواند باکتری‌های P-Acne که باعث ایجاد جوش و آکنه می‌شوند را نیز از بین ببرد. انرژی لیزر به صورت همزمان غدد چربی موجود در پوست را جمع می‌کند و به کنترل ترشح چربی کمک می‌کند. این امر باعث می‌شود جوش‌ها و آکنه‌ها پس از لیزر درمانی کمتر ملتهب شوند و علائم مربوط به آکنه کاهش پیدا کند.
 • از بین بردن تاتو: جوهر تاتو، رنگدانه‌های خارجی است که وارد بدن می‌شود. انرژی لیزر این رنگدانه‌های تاتو را نیز درست مانند رنگدانه‌های طبیعی پوست، تجزیه کرده و از بین می‌برد.

انواع لیزرهای کیوسوئیچ


لیزرهای کیوسوئیچ چندین نوع دارند. میله‌های کریستال داخل لیزر چیزی است که لیزر‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند. این میله‌ها امکان تولید در طول موج‌های مختلف نور را به لیزرهای کیوسوئیچ می‌دهند. طول موج‌های متغیر و مختلف تعیین کننده این هستند که لیزر کیوسوئیچ برای چه مواردی به کار خواهد رفت.

انواع لیزرهای کیوسوئیچ

برخی از انواع لیزرهای کیوسوئیچ عبارتند از:

 • لیزر کیوسوئیچ Nd:YAG:  این لیزر بیشتر برای جوانسازی غیر سایشی پوست، زخم‌های تیره و لکه‌های ماه گرفتگی مادرزادی قهوه‌ای به کار می‌رود. این لیزر به توانایی خود برای از بین‌بردن دامنه وسیعی از رنگ‌های تاتو شهرت دارد.
 • لیزر رابی: این لیزر برای از بین بردن رنگ‌های کمتر رایج خالکوبی مانند سبز آهکی و آبی آسمانی استفاده می‌شود.
 • لیزر الکساندریت: از این لیزر برای لکه‌های قهوه‌ای، لکه‌های آفتاب، جای زخم‌های تیره، علائم قهوه‌ای رنگ باقی مانده از زایمان و ملاسما استفاده می‌شود و قادر به از بین بردن جوهر خالکوبی‌های سیاه رنگ و رنگ‌های نادری مانند سبز آهکی و آبی آسمانی است.

از آنجا که خالکوبی در بیماران مختلف متفاوت است، نوع لیزری که در بیماران مختلف به کار می‌رود نیز متفاوت است. برای از بین بردن رنگ‌های مختلف جوهر تاتو، به طول موج‌های مختلف لیزر احتیاج است.

مزایا


 • نتایج: انتظار می‌رود به منظور درمان موثرتر رنگدانه‌ها، جوش‌ها و علائم مختلف با درمان‌های رایج لیزر کیوسوئیچ برای هر فرد یک برنامه درمانی لیزر مناسب تنظیم شود.
 • ایمنی: همه روش‌های درمانی باید در اعتدال کامل انجام شوند. در صورتی که برای دریافت نتایج مشابه، تعداد جلسات درمانی افزایش پیدا کند، خطر بروز عوارض جانبی نیز افزایش خواهد یافت. این عوارض جانبی شامل هیوپیگمنتیشن (لکه‌های سفید موجود روی سطح پوست) و هایپرپیگمنتیشن (پیگمنت‌های تیره‌تر به دلیل تحریک بیش از حد پوست) هستند.
 • صرفه جویی در زمان: هر جلسه درمانی لیزر کیوسوئیچ معمولاً بین ۱۲ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد و هر ۳ تا ۴ هفته یکبار انجام می‌گردد. این امر باعث می‌شود در مقایسه با درمان‌های لیزر نو-فریل که هر بار یک تا دو دقیقه طول می‌کشند و مجبورید سه تا هفت بار در هفته آنها را انجام دهید، تا حد زیادی در زمان شما صرفه جویی شود.
 • مقرون به صرفه بودن: ممکن است به نظر برسد درمان‌های لیزر نو- فریل ارزان‌تر هستند؛ چرا که جلسات درمانی آنها قیمت کمتری دارد. اما در حقیقت قیمت کل آنها بالاتر خواهد بود. مدت جلسه درمانی در این نوع از لیزر بسیار کوتاه  است (یک تا دو دقیقه در هر جلسه درمانی) که باعث می‌شود مستلزم افزایش تعداد جلسات درمانی باشد ( ۳۰ تا ۵۰ جلسه درمانی) در نتیجه درمان با لیزر نو- فریل در مقایسه با لیزرهای کیوسوئیچ هزینه بیشتری دارد.

مزایا لیزرهای کیوسوئیچ

فرایند از بین بردن تاتو توسط لیزر کیوسوئیچ


تنها روش اثبات شده برای از بین بردن تاتو بدون ایجاد زخم، از بین بردن آن با استفاده از لیزر است. لیزر کیوسوئیچ برای از بین بردن تاتو، یک پالس انرژی به جوهر تاتو می‌فرستد و انرژی خود را به سمت ذرات جوهر هدایت می‌کند. انرژی توسط ذرات جوهر جذب شده و ذرات جوهر تاتو به قطعات ریز تبدیل می‌شوند. چند روز پس از انجام لیزر، قطعات تجزیه شده جوهر توسط سیستم ایمنی بدن از بین می‌روند که این امر باعث کمرنگ شدن تاتو می‌شود. با تکرار جلسات درمانی، ذرات جوهر بیشتر خرد می‌شوند و خالکوبی روی سطح پوست به طور کامل از بین می‌رود.

از بین بردن تاتو توسط لیزر کیوسوئیچ

فقط لیزرهای کیوسوئیچ قادر به تولید انرژی لازم برای از بین بردن خالکوبی‌های تیره و روشن، بدون ایجاد زخم هستند.

آماده سازی قبل از لیزر


بهتر است برای افزایش اثربخشی درمان درباره درمان‌های قبل از لیزر اطلاعات کسب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر به مطالعه این مقاله ادامه دهید.

 • اگر برای درمان با لیزر کیوسوئیچ برنامه ریزی می‌کنید، به هیچ عنوان پوست خود را برنزه نکنید.
 • به مدت دو هفته از مصرف داروها و فراورده‌های آسپرین خودداری کنید.
 • قبل از درمان از کرم‌ها و لوسیون‌های صورت زیاد استفاده نکنید.

پس از درمان با لیزر کیوسوئیچ چه انتظاری می‌رود؟


هنگامی که درمان را انجام می‌دهید، برای چند دقیقه پوست شما به دلیل جذب انرژی لیزر، کمی خاکستری و سفید به نظر می‌رسد. اگر رنگدانه‌های پوست شما بسیار زیاد باشند، ممکن است کمی کبودی وجود داشته باشد. ممکن است برای چندین روز تاول‌های کم عمقی نیز روی پوست شما به وجود بیاید که پوست جدید در زیر آنها در حال تشکیل است. بهبود کامل پوست حدود ۷ تا ۱۰ روز طول می‌کشد. پوست درمان شده به دلیل پیگمنتیشن، اندکی رنگ صورتی پیدا می‌کند و با پوست اطراف یک دست می‌شود. در موارد نادر اگر فرآیند بهبودی پوست بیشتر از یک تا دو هفته طول بکشد، پوست درمان شده مستعد آسیب دیدگی در مقابل خورشید نیز خواهد شد. مدتی طول می‌کشد تا رنگدانه‌های موجود در پوست از بین رفته و پوست به شکل طبیعی بهبود پیدا کند.

آمادگی و مراقبت‌های پس از درمان لیزر


 • ممکن است ۱۰ تا ۱۴ روز طول بکشد تا پوست قهوه‌ای تیره از روی پوست جدید برداشته شود. در حالی که از بین رفتن کبودی می‌تواند بیشتر از چند روز به طول بیانجامد.
 • در صورت تمایل می‌توانید برای پوشاندن عوارض جانبی آرایش کنید.
 • تا آنجا که می‌توانید در معرض نور آفتاب قرار نگیرید زیرا پوست شما مستعد آسیب دیدگی است.

معایب درمان


 •  در بیشتر نقاط جهان درمان با لیزر کیوسوئیچ با قیمت بسیار بالاتری ارائه می‌شود. بنابراین شما باید به دنبال کلینیکی باشید که مقرون به صرفه بوده و به دست آمدن نتایج امیدوارکننده را تضمین کند.
 • گاهی اوقات بیماران از تجربه درد زیاد شکایت می‌کنند. این درد برای کسانی اتفاق می‌افتد که پوست ضعیف و شل دارند. اگر پوست شما بیش از حد حساس باشد، ممکن است گاهی اوقات عوارض جانبی بیشتری مانند کبودی برای شما ایجاد شود.
 • اگرچه لیزر کیوسوئیچ به پوست آسیب زیادی نمی‌رساند اما ممکن است پس از درمان، لکه‌ها و زخم‌هایی به وجود بیاید.
 • زمان بهبودی می‌تواند بین ۷ تا ۱۰ روز باشد یا این که بسته به نوع پوست شما بیش از دو هفته طول بکشد.

چند جلسه برای درمان لازم است؟


شما می‌توانید فقط با یک جلسه درمانی، ۷۵% تا ۱۰۰% لکه‌های تیره و قهوه‌ای رنگ پوست خود را از بین ببرید. از تعداد اندکی از بیماران خواسته می‌شود برای جلسه دوم و سوم نیز مراجعه کنند؛ چرا که معمولاً همان جلسه اول، بهبودی بی‌نظیری برای بیماران به ارمغان می‌آورد. بقیه لکه‌های باقی مانده را می‌توان با استفاده از کرم‌های پوستی از بین برد. علاوه بر این با استفاده از درمان لیزر کیوسوئیچ می‌توانید مطمئن باشید که به احتمال صددرصد، یک پوست بدون کک و مک دائمی خواهید داشت. کک و مک به سرعت باز نمی‌گردد. در صورت مراقبت صحیح، نتایج حاصل از درمان می‌توانند بیش از چندین سال باقی بمانند؛ بنابراین بهتر است بهترین درمان با لیزر کیوسوئیچ را برای خود در نظر بگیرید.

جلسات درمان با لیزر کیوسوئیچ

آیا هیچگونه محدودیتی برای درمان با این لیزر وجود دارد؟


هر کسی که دارای چین و چروک، خالکوبی یا هر گونه تغییر رنگ در سطح پوست باشد، می‌تواند درمان لیزر کیوسوئیچ را انتخاب کند. هیچ محدودیتی برای این درمان وجود ندارد و همچنین شرایط خاصی نیز ندارد. از آنجا که لیزر بی‌خطرترین روش ممکن برای درمان است، هیچگونه آسیبی نیز به پوست جوان شما نخواهد رسید. بنابراین می‌توانید این درمان را بدون هیچ گونه ترس و تردیدی انتخاب کنید.

سوالات متداول


آیا در صورت باردار بودن می‌توانم درمان با لیزر کیوسوئیچ را انجام دهم؟


بله- لیزر کیوسوئیچ یک لیزر غیر سایشی است و هیچ گونه اختلالی در فرایند بارداری شما ایجاد نخواهد کرد.

من در حال مصرف داروی آکوتان هستم. آیا باز هم می‌توانم از لیزر کیوسوئیچ استفاده کنم؟


بله می‌توانید- از آنجا که لیزر کیوسوئیچ یک لیزر سایشی نیست، باعث نازک شدن پوست شما نمی‌شود و می‌توانید در حین مصرف این دارو آن را انجام دهید.

درمان با لیزر کیوسوئیچ را هر چند وقت یک بار می‌توان انجام داد؟


نتایج حاصل از درمان با لیزر کیوسوئیچ بیشتر از آنچه که انتظار داشته باشید، باقی خواهد ماند؛ با این حال شما می‌توانید ۲ تا ۳ جلسه دیگر پس از اولین درمان نیز از آن استفاده کنید. شما به بیش از سه جلسه در یک دوره ۳ ماهه احتیاج نخواهید داشت.

آیا این لیزر خطری ندارد؟


درمان با لیزر کیوسوئیچ یک درمان غیر تهاجمی جایگزین است و نسبت به سایر روش‌های تجدید سطح پوست و جوانسازی، برای دستیابی به نتایج مشابه مستلزم جلسات درمانی کمتری است. این لیزر خطر بروز عوارض جانبی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و باعث نازک‌تر شدن پوست نمی‌شود.

آیا این درمان دردناک است؟


انرژی لیزر، مانند وجود چندین نقطه داغ روی سطح پوست شما احساس می‌شود. که البته این فرایند کاملاً قابل تحمل است.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس