لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

مراقبت از پوست چرب: نکات مهم درباره پوست چرب

فهرست مطالب

پوست چرب می‌تواند یک مشکل بزرگ باشد. هیچ شرایط بدتر (یا زیباتری) از شروع روز با رنگ و بو و شرایط خوب و تازه در پوست وجود ندارد که در هنگام ظهر به وضعیتی چرب و روغنی تبدیل شود. خوشبختانه، چند نکته و ترفند برای مراقبت از پوست وجود دارد که باعث می‌شود پوست چرب شما تحت کنترل باشد و چهره شما در طول روز تازه باشد. در اینجا راهنمای جامعی برای مراقبت از پوست چرب، از جمله برنامه منظم مراقبت از پوست برای پوست چرب آورده شده است.

علل ایجاد پوست چرب 


علل ایجاد پوست چرب

اگر از خود می‌پرسید که چرا پوست چربی دارید، از آب و هوا تا ژنتیک، عوامل مختلفی را می‌توان مقصر دانست.

پوست چرب ارثی است 

پوست چرب با تمایل ارثی برای تولید بیش از حد هورمون دی هیدروتستوسترون (DHT) مرتبط است که باعث تولید بیش از حد سبوم در پوست می‌شود. برای سالم ماندن و حفظ رطوبت پوست خود به سبوم – ماده روغنی و مومی که پوست را چرب می‌کند نیاز داریم، اما تولید بیش از حد آن می‌تواند مشکل ساز شود. روغن اضافی باعث بزرگ شدن منافذ می‌شود (زیرا در اثر کشیدگی حاوی مقدار چربی تولید شده است) و هنگام گیر انداختن، روغن می‌تواند با سلول‌های مرده پوست و باکتری‌های سطح پوست ترکیب شده و باعث شکستگی شود.

آب و هوا 

محرک معمول دیگر ماه‌های گرم تابستان است و گرما و رطوبت ممکن است منجر به افزایش تولید روغن شود. شما ممکن است بیش از حد پوست خود را پاک کنید و سعی کنید پوست چرب را با پاک کردن چهار بار در روز یا لایه برداری زیاد از بین ببرید. اما این روش‌ها چربی‌های طبیعی پوست شما را از بین می‌برد و عملکرد حفاظتی آن را مختل می‌کند.

نوسانات هورمونی: تولید بیش از حد سبوم 

تصورش را نمی‌کنید حتی بعد از بلوغ و آمدن آن، هورمون‌ها هنوز هم می‌توانند پوست شما را خراب کنند. در دوران بارداری، یائسگی یا در دوران قاعدگی، نوسانات هورمونی می‌تواند چربی و شکستگی بیش از حد را تشویق کند. آندروژن ها هورمون‌هایی هستند که بیشتر مسئول تولید چربی هستند و گاهی اوقات می‌توانند با نوسان خود، افزایش تولید سبوم را تحریک کنند. این اتفاق اغلب در دوران بلوغ، دقیقاً قبل از قاعدگی، در دوران بارداری و یائسگی رخ می‌دهد.

محصولات مراقبت از پوست نامناسب 

گاهی اوقات با استفاده از محصولات نامناسب مراقبت از پوست می‌توان پوست چرب را تحریک کرد. هنگام انتخاب محصولات برای پوست چرب، جراح پوست و زیبایی پیشنهاد می‌کند به دنبال محصولاتی باشید که در فرمول‌های ژل یا لوسیون موجود باشند. “انتخاب مرطوب کننده‌ها می‌تواند برای پوست چرب نیز یک چالش باشد. انتخاب مرطوب کننده‌های خفیف یا مرطوب کننده‌های مات می‌تواند یک راه حل باشد. همچنین داشتن ورقه‌های جاذب چربی در طول روز خوب است.

مزایای داشتن پوست چرب که ممکن است شما را شگفت زده کند


در حالی که در ابتدا مراقبت از پوست چرب به نظر سخت برسد، اما ممکن است فواید داشتن پوست چرب شما را  تعجب کند.

مقاومت بیشتر در برابر ظاهر چین و چروک‌ها 

به لطف آنتی اکسیدان های تولید شده توسط غدد چربی بیش از حد فعال، انواع پوست‌های چرب در مقایسه با انواع خشکی پوست از چین و چروک و خطوط ریز کمتری رنج می‌برند. شما از جمع شدن چین و چروک جلوگیری نخواهید کرد اما خطوط و چین و چروک‌های شما ممکن است به زودی برای سایر انواع پوست ظاهر نشوند – در مورد خوش شانس بودن صحبت کنید.

یک سیستم دفاعی قوی تر پوست

با داشتن پوست چرب، سبوم بیشتری تولید می‌کنید که بخشی از سیستم دفاعی پوست ما در برابر تهدیداتی مانند عفونت یا محیط است. سبوم از ویتامین E تشکیل شده است، که یک آنتی اکسیدان است که به عنوان مکانیزم دفاعی برای سطح پوست شما عمل می‌کند.

آرایش به خوبی روی پوست چرب قرار می‌گیرد

وقتی نوبت به آرایش می‌رسد، استفاده از آن روی پوست خشک می‌تواند پوسته پوسته و زشت باشد. اما آرایش روی پوست چرب بسیار قابل قبول است. اگرچه ممکن است مجبور به استفاده از اسپری‌های تنظیم کننده زیادی باشید تا آرایش شما از بین نرود، اما استفاده مجدد از یک لایه روی پوست چرب آسان تر از مبارزه با آرایش تکه تکه روی پوست خشک است (اگرچه این وضعیت به شخصی که نوع آرایش می‌خواهد، بستگی دارد!)

تست نوع پوست: چگونه تشخیص دهیم پوست چرب دارید


چند مورد وجود دارد که نشان دهنده این است که پوست چرب دارید. این موارد اغلب ویژگی‌های زیر را نشان می‌دهد:

 • براق به نظر می‌رسد
 • در هنگام لمس چرب است
 • بافتی شبیه پوست پرتقال با منافذ پوستی قابل مشاهده و بزرگ شده دارد
 • پوست مستعد شکستن است
 • احساس می‌کنید به محض استفاده از آرایش لغزیده می‌شود

هنوز مطمئن نیستید که پوست چربی دارید؟ این تست 3 مرحله ای را امتحان کنید تا نوع پوست خود را مشخص کند:

پاک کردن و انتظار 

صورت خود را با پاک کننده مورد علاقه Eminence Organics بشویید و حداقل به مدت یک ساعت از محصولات اضافی خود استفاده نکنید.

بلات 

یک تکه دستمال تمیز برداشته و به آرامی منطقه T صورت خود را آغشته کنید تا روغن باقیمانده را بررسی کنید.

پوست خود را بررسی کنید

اگر پوست شما احساس راحتی می‌کند (سفت نیست) اما در بافت باقی مانده است، پوست شما احتمالاً چرب است.

مراقبت از پوست چرب 


مراقبت از پوست چرب 

پوست چرب ممکن است ژنتیکی باشد، اما تولید چربی همچنین می‌تواند تحت تأثیر هورمون‌ها، استرس، محیط و تغییرات فصلی باشد. در اینجا چند نکته برای کنترل پوست چرب آورده شده است.

در صبح و بعد از ظهر پاکسازی کنید 

مهم ترین مرحله در هر روال مراقبت از پوست تمیز کردن پوست است.

و اگر پوست شما تمایل به چرب بودن دارد، احتمالاً می‌توانید پاکسازی بیشتری را تحمل کنید. اگرچه بیشتر افراد باید صبح و شب صورت خود را بشویند، اما برای کسانی که پوست چرب دارند بسیار مهم است که هر صبح صورت خود را پاک کنند.

حتی اگر ممکن است از شب قبل احساس کنید پوست شما هنوز تمیز است، متخصصین می‌گویند که در طول شب پوست شما مشغول ریختن سلول‌های پوست و تولید چربی است.

به همین دلیل است که شستشو با پاک کننده خوب و لایه بردار، چه در صبح و چه در عصر، توصیه می‌شود. می‌توانید از شوینده استفاده کنید یا با اسید سالیسیلیک بشویید. این امر به شما کمک می‌کند تا چربی اضافی و پوست مرده را پاک کنید تا از تجمع در منافذ جلوگیری شود.

استفاده از تونر 

هنگامی که پوست شما تمیز و عاری از هرگونه آرایش، کثیفی و چربی است. شما می‌توانید یکی از انواع  تونر و لایه بردار زیر را  انتخاب کنید:

 • اسید سالیسیلیک
 • اسید گلیکولیک
 • اسید لاکتیک

پوست خود را درمان کنید

این مرحله به نگرانی‌های خاص پوست شما بستگی دارد. اما به طور کلی، اگر مستعد آکنه هستید، باید از بنزوئیل پراکسید یا گوگرد در روز استفاده کنید تا به کاهش تولید چربی کمک کرده و از بروز آن جلوگیری کند.

عصرها از یک محصول رتینول برای شفاف نگه داشتن منافذ و درخشش پوست استفاده کنید. اگر چربی بیشتری در پوست دارید، احتمال دارد چین و چروک‌ها و خطوط ظریف را برای مدت طولانی تری از پوست خشک داشته باشید.

در صبح و بعد از ظهر پوست خود را مرطوب کنید 

مرطوب کردن پوست برای مراقبت از پوست چرب

اگر پوست چربی دارید مرطوب کردن یک مرحله بسیار مهم است. برخی باورها وجود دارد که اگر پوستی چرب دارید، نیازی به مرطوب سازی ندارید یا نباید پوست خود را مرطوب کنید. اما این امر می‌تواند دور از حقیقت باشد. همه انواع پوست به مرطوب کننده نیاز دارند، اما اگر پوست چربی زیادی در پوست خود دارید، باید بیشتر مراقب باشید که از چه نوع مرطوب کننده ای استفاده می‌کنید. به دنبال مرطوب کننده ای باشید که:

 • خفیف و سبک
 • فاقد چربی
 • بر پایه آب

هر مرطوب کننده ای که برای پوست مستعد آکنه ساخته شده است باید این معیارها را داشته باشد.

عدم استفاده از مواد ناملایم و خشک کننده 

عدم استفاده از مواد ناملایم و خشک کننده برای مراقبت از پوست چرب

بسیاری از محصولاتی که ادعا می‌کنند پوست چرب را برطرف می‌کنند در واقع می‌توانند باعث بدتر شدن آن شوند. اکثر آن‌ها حاوی مواد ناملایم هستند که مانع ایجاد رطوبت پوست می‌شوند. اگرچه ممکن است باعث شود پوست شما چربی کمتری داشته باشد، اما اغلب باعث تولید بیشتر چربی می‌شود تا رنگ پوست خشک شده را جبران کند.

هنگام انتخاب یک پاک کننده، Real Simple توصیه می‌کند که از این قاعده کلی پیروی کنید: آن طرف برخی از سورفاکتانت های متداول شامل سدیم لوریل سولفات (SLS)، سدیم لوریل اتر سولفات (SLES) و لوریل سولفات آمونیوم (ALS) هستند. ” در عوض، محصولات طبیعی و ارگانیک را انتخاب کنید که بدون افزودنی‌های مضر فرموله شده اند و رطوبت لازم را از پوست شما می‌گیرند.

رژیم خود را تنظیم کنید 

از مصرف الکل و غذاهای پرادویه که باعث افزایش شاخص گرما می‌شوند خودداری کنید. این مواد رگ‌های خونی را گشاد می‌کنند و باعث تعریق شما می‌شوند و به صورت نرم و براق شما عرق می‌افزایند. در عوض، غذاهایی مانند هویج، گریپ فروت و کلم پیچ را که دارای ویتامین A زیاد و تولید روغن آهسته هستند، ذخیره کنید. و از غذای پر چرب نترسید در حقیقت، غذاهایی مانند ماهی آزاد، ماهی تن، گردو و دانه کدو تنبل که سرشار از چربی‌های امگا 3 هستند هورمونی را کنترل می‌کنند که تولید روغن را کنترل می‌کند و پوست را متعادل نگه می‌دارد.

مواد خنک برای مراقبت از پوست خود انتخاب کنید 

ماسک‌ها و مرطوب کننده‌ها را در یخچال نگه دارید تا چهره شما را خنک و بدون چربی نگه دارد. استفاده مستقیم از یخچال و فریزر از محصولات باعث کاهش دمای پوست می‌شود و در نتیجه تولید چربی اضافی کاهش می‌یابد.

استفاده از مواد آرایشی مناسب 

اگر پوست چربی دارید، زمان آن رسیده است که در مورد آرایش خود تجدید نظر کنید. پرایمرها و پایه های مایع اغلب حاوی سیلیکون هایی هستند که باعث مسدود شدن و بزرگ شدن منافذ می‌شوند و مشکلات پوست چرب را تشدید می‌کنند. پرایمر های حاوی سیلیکون خود را برای یک گزینه طبیعی عوض کنید.

شستشو بعد از ورزش 

علاوه بر روال صبح و عصر، بعد از ورزش صورت خود را بشویید. این مهم مخصوصاً اگر قصد ندارید زود دوش بگیرید.

شستن صورت به شما کمک می‌کند تا عرق، چربی و کثیفی را که ممکن است هنگام ورزش جمع شود، از بین ببرید.

این لازم نیست که یک فرآیند چهار مرحله ای مفصل باشد. به سادگی صورت خود را با پاک کننده معمولی خود بشویید و یک لایه مرطوب کننده سبک بزنید. هرچه زودتر بتوانید این کار را بعد از ورزش انجام دهید، بهتر است.

از ضد آفتاب در فضای باز استفاده کنید

هنگام استفاده از کرم ضد آفتاب که حاوی دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی است، حتماً از کرم ضد آفتاب با حداقل SPF 30 استفاده کنید. این مواد می‌توانند از بروز آکنه جلوگیری کنند. برای سهولت کار، سعی کنید یک مرطوب کننده مرطوب روزانه با ضد آفتاب در آن استفاده کنید تا همیشه از شما محافظت شود.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس