لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

لوگو دکتر محرابیان

کرایوتراپی چیست و چگونه انجام می‌شود؟ مراقبت بعد از کرایوتراپی

فهرست مطالب

کرایوتراپی، سرما درمانی یا “کرایوسرجری” یک روش ساده و غیرتهاجمی است که در آن از نیتروژن مایع برای فریز کردن و از بین بردن توده‌ها و دانه‌هایی که بر روی سطح پوست ظاهر می‌شوند، استفاده می‌شود. این یک روش درمانی مؤثر برای ضایعات پوستی پیش سرطانی (کراتوزهای آکتینیک یا آکنه‌ای) و همچنین سایر بیماری‌های پوستی مانند زگیل، تگ‌های پوستی و خال می‌باشد. استفاده از نیتروژن مایع بر روی ضایعات پوستی به متخصصین پوست این امکان را می‌دهد تا سلول‌های آسیب دیده پوست را هدف قرار داده و آن‌ها را در سطح سلولی از بین ببرند. بعد از فریز کردن، ناحیه آسیب دیده ممکن است تاول بزند و پوسته پوسته شود و باید طی سه تا شش هفته بهبود یابد.

نیتروژن مایع چیست؟ 


نیتروژن مایع حالت مایع از گاز نیتروژن است که 78٪ هوای تنفس ما را در برمی‌گیرد. نیتروژن مایع بسیار سرد است و دارای نقطه جوش منفی 196 درجه سانتیگراد است.

این ماده به راحتی در بطری و محفظه‌های مخصوصی ذخیره و حمل می‌شود و این امر آن را به عنوان یک عامل انجمادی بسیار مؤثر تبدیل کرده است که به صورت موضعی در درمان‌های پزشکی مبتنی بر سرما درمانی به کار برده می‌شود.

چه کسی کاندید مناسبی برای کرایوتراپی است؟ 


کاندیدای مناسب کرایوتراپی

بیمارانی که دارای توده‌هایی بی‌خطر مانند زگیل، خال و ضایعات پوستی هستند، کاندیدهای خوبی برای کرایوتراپی هستند. اگرچه برداشتن توده‌ها و زائده‌های خوش‌خیم (غیر سرطانی) از بدن شما ضروری نیست، اما بسیاری از افراد به دلایل زیبایی و راحتی خود درصدد برطرف کردن آن‌ها هستند. به عنوان مثال، اگر یک تگ یا ضایعه‌ی پوستی در کمرتان به طور ناخوشایندی به لباس شما مالیده شود، ممکن است بخواهید که آن را بردارید. به همین ترتیب، ممکن است بخواهید یک زگیل خیلی معلوم بر روی صورتتان برداشته شود تا دیگر خجالتی در مورد ظاهر خود نداشته باشید.

کرایوتراپی همچنین یک روش درمانی توصیه شده برای کراتوزهای اکتینیک (ضایعات پیش سرطانی روی پوست) و برخی از انواع سرطان پوست است. هر زمان که یک ضایعه یا تومور در معرض دید قرار گیرد و میزان آن به راحتی قابل تشخیص باشد، کرایوتراپی می‌تواند گزینه درمانی مناسبی باشد. امروزه حتی در برخی از سرطان‌های داخلی – از جمله سرطان کبد یا سرطان پروستات در مواردی که تومور موضعی بوده و به اندازه کافی بزرگ باشد و در هنگام جراحی توسط تجهیزات بتوان به آن دسترسی داشت باشند، از کرایوتراپی استفاده می‌شود.

کرایوتراپی یا سرما درمانی چگونه انجام می‌شود؟ 


کرایوتراپی یا سرما درمانی چگونه انجام می‌شود؟

در کرایوتراپی یا سرما درمانی معمولاً از نیتروژن مایع که در دمای 321- درجه فارنهایت (196- درجه سانتیگراد) ذخیره و نگه دارید می‌شود، برای “یخ زدن” بافت آسیب دیده استفاده می‌کنند. اگرچه، در سال‌های اخیر پزشکان دست به استفاده از گازهای مایع دیگری را در درمان‌های کرایوتراپی، از جمله دی اکسید کربن، آرگون و مخلوط اختصاصی از شرکت‌های تهیه کننده محصولات پزشکی، زده‌اند.

در محیط‌های درمان پوستی، جایی که ناحیه‌ی تحت درمان معمولاً خارجی و نسبتاً کوچک است، نیتروژن مایع غالباً با پنبه یا تکه فوم استعمال می‌شود. هدف این است که بافت پوست سریع منجمد شود و سپس اجازه داده شود که به آرامی گرم شود که این کار سلول‌های پوستی را تخریب می‌کند. بسته به اندازه ناحیه‌ی تحت درمان، ممکن است نیاز باشد که این مایع بار دیگر استعمال شود. علاوه بر این، ممکن است پزشک شما با برداشتن مقداری از بافت با یک چاقوی مخصوص آن ناحیه را آماده کند، یا به شما یک داروی اسید سالیسیلیک بدهد تا برای چندین هفته قبل از این درمان، روی محل مورد استعمال کنید.

در شرایطی دیگر، ممکن است نیتروژن مایع روی لوله‌ای به نام کرایوپروب پاشیده شود یا در آن گردش داده شود. هنگامی‌که از کرایو پروب برای درمان تومورهای داخلی استفاده می‌شود، پزشک معمولاً از فناوری سونوگرافی یا MRI برای هدایت این لوله استفاده می‌کند.