لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۲۴ آبان۱۴۰۲

پماد سینکاتچینز: درمان زگیل تناسلی با پماد سینکاتچینز ممکن است؟

فهرست مطالب

سینکاتچینز یک داروی استفاده می‌شود برای درمان زگیل‌های خارجی اطراف نواحی دستگاه تناسلی و زگیل‌های مقعدی به نام کندیلوماتا آکومیناتا. این دارو مناسب برای درمان زگیل‌هایی نیست که در داخل واژن، آلت تناسلی مرد یا راست روده ایجاد می‌شود.

سینکاتچینز از برگ‌های چای سبز تهیه می‌شود. اما این دارو به‌عنوان یک روش درمانی شناخته نمی‌شود. همچنین، ممکن است زگیل‌های جدید در طول یا پس از درمان ظاهر شوند. تهیه و مصرف این دارو تنها با تجویز پزشک ممکن است. همچنین، ممکن است این دارو برای موارد دیگری استفاده شود. در صورت بروز سوال، بهتر است از پزشک یا داروساز خود استعلام کنید.

قبل از استفاده از این دارو به پزشک خود چه باید بگویم؟ 


آن‌ها باید بدانند که آیا شما شرایط زیر را دارید یا خیر:

 • مشکلات سیستم ایمنی بدن
 • زخم‌های باز در ناحیه درمان
 • زگیل در واژن یا راست روده
 • یک واکنش غیرمعمول یا آلرژیک به سینکاتچین‌ز، سایر داروها، غذاها، رنگ‌ها یا مواد نگهدارنده
 • بارداری یا تلاش برای باردار شدن
 • شیر دادن

چگونه باید از این دارو استفاده کنم؟ 


چگونه باید از پماد سینکاتچینز استفاده کرد؟

این دارو فقط برای استعمال خارجی است. دستورالعمل روی برچسب محصول را دنبال کنید. قبل و بعد از استفاده دست‌های خود را بشویید. طبق دستور، به هر زگیل یک لایه نازک از این دارو بزنید. از این دارو در داخل واژن یا راست روده استفاده نکنید. خانم‌هایی که از تامپون استفاده می‌کنند باید قبل از استفاده از این دارو تامپون خود را قرار دهند. ناحیه تحت درمان را پانسمان نکنید یا محکم نبندید. بیش از ۱۶ هفته از این دارو استفاده نکنید. بیشتر از میزان تجویز شده استفاده نکنید. این دارو فقط مخصوص شماست. این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید.

در مورد استفاده از این دارو در کودکان با پزشک متخصص اطفال خود صحبت کنید. گاهی ممکن است مراقبت‌های ویژه لازم باشد.

اگر فکر می‌کنید مقدار زیادی از این دارو را مصرف کرده‌اید، بلافاصله با مرکز کنترل سم یا اورژانس تماس بگیرید.

دوز مصرف 


دوز مصرف پماد سینکاتچینز

دوز این دارو برای بیماران مختلف ممکن است متفاوت باشد. برای استفاده صحیح، باید دستورات پزشک یا دستورالعمل‌های روی برچسب دارو را رعایت کنید. اطلاعات زیر فقط شامل دوزهای متوسط این دارو است و اگر دوز مصرفی شما متفاوت است، باید آن را تغییر ندهید مگر اینکه پزشک به شما توصیه کند.

مقدار دارویی که شما مصرف می‌کنید، به توان و نیاز دارو بستگی دارد. همچنین، تعداد دوزهایی که در روز مصرف می‌کنید، فواصل زمانی بین دوزها و مدت زمان کلی مصرف دارو بستگی به شرایط پزشکی شما دارد که برای مصرف این دارو به شما تجویز شده است.

 • برای فرم دوز موضعی (پماد):
  در صورت استفاده از این دارو برای درمان زگیل در نواحی تناسلی یا مقعدی، دستورات زیر را رعایت کنید:
 • برای بزرگسالان: یک لایه نازک (تقریباً ۰.۵ سانتیمتر) از پماد را سه بار در روز روی ناحیه آسیب‌دیده قرار دهید و آن را به آرامی ماساژ دهید.
 • برای کودکان: میزان مصرف و دوز پماد باید توسط پزشک تعیین شود و باید به توصیه او عمل کنید.

اگر یک دوز را فراموش کنم چه می‌شود؟ 


اگر یک دوز را فراموش کردید، هرچه زودتر از آن استفاده کنید. اگر تقریبا نوبت قبلی شما به نوبت بعدی رسیده است، فقط از دوز بعدی استفاده کنید. از دوزهای دوبرابر یا اضافی استفاده نکنید.

قبل از استفاده 


قبل از استفاده پماد سینکاتچینز

در تصمیم‌گیری برای استفاده از دارو، خطرات مصرف دارو باید در مقابل منافع آن سنجیده شود. این تصمیمی است که شما و پزشک خواهید گرفت. برای این دارو موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

آلرژی 

اگر تاکنون واکنش غیرمعمول یا آلرژیک نسبت به این دارو یا داروهای دیگر داشته‌اید، به پزشک خود بگویید. همچنین اگر انواع دیگری از آلرژی مانند غذاها، رنگ‌ها، مواد نگهدارنده یا حیوانات را دارید، به متخصص بهداشت خود اطلاع دهید. برای محصولات بدون نسخه، ترکیبات روی برچسب یا بسته بندی را با دقت بخوانید.

کودکان 

مطالعات مناسبی در مورد رابطه سن و اثرات سینکاتچینز در جمعیت کودکان انجام نشده و امنیت و اثربخشی آن ثابت نشده است .

سالمندان 

اطلاعات کافی در مورد رابطه سن و اثرات سینکاتچینز در بیماران سالمند در دسترس نیست. ممکن است مشخص نباشد که آیا این دارو دقیقاً به همان روشی که در بزرگسالان جوان اثر می‌کند، در افراد مسن نیز عمل می‌کند یا اینکه در افراد مسن عوارض جانبی یا مشکلات متفاوتی ایجاد می‌کند.

شیردهی 

مطالعات کافی در مورد تعیین خطرات احتمالی برای نوزاد در هنگام استفاده از این دارو در دوران شیردهی در زنان وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو هنگام شیردهی، مزایای بالقوه را در مقابل خطرات احتمالی آن بسنجید.

تداخلات دارویی 

اگرچه بعضی از داروها به هیچ وجه نباید با هم استفاده شوند، اما در موارد دیگر حتی در صورت ایجاد تداخل نیز ممکن است از دو داروی مختلف استفاده شود. در این موارد، پزشک ممکن است بخواهد دوز دارو را تغییر دهد، یا ممکن است اقدامات احتیاطی دیگر لازم باشد. اگر داروی دیگری با نسخه یا بدون نسخه (بدون نسخه (OTC) مصرف می‌کنید، به متخصص بهداشت خود اطلاع دهید.

تداخلات دیگر 

از مصرف برخی از داروها نباید در زمان خوردن غذا یا خوردن انواع خاصی از غذاها استفاده شود زیرا ممکن است تداخل ایجاد کند. استفاده از الکل یا تنباکو همراه با داروهای خاص نیز ممکن است باعث ایجاد تداخل شود. با پزشک متخصص خود در مورد استفاده از این دارو با غذا، الکل یا دخانیات مشورت کنید.

سایر مشکلات پزشکی 

وجود سایر مشکلات پزشکی ممکن است در استفاده از این دارو تأثیر بگذارد. در صورت داشتن سایر مشکلات پزشکی، به ویژه موارد زیر، حتما به پزشک خود اطلاع دهید:

 • پوست ملتهب، تحریک شده یا آلوده – با احتیاط استفاده کنید. این دارو ممکن است این وضعیت را بدتر کند.
 • ضعف سیستم ایمنی بدن – مشخص نیست که آیا این دارو با این شرایط بی‌خطر خواهد بود یا خیر.

هشدارها 


 • این دارو ممکن است باعث حساسیت بیشتر پوست شما در برابر نور خورشید شود. ناحیه تحت درمان با این دارو را در معرض نور آفتاب، لامپ‌های آفتابی یا تخت‌های برنزه قرار ندهید. ناحیه آسیب‌دیده را از آفتاب دور نگه دارید. از لامپ‌های آفتابی یا تخت‌ها/ اتاقک‌های برنزه استفاده نکنید.
 • از داشتن رابطه جنسی دهانی یا مقعدی تا زمانی که دارو روی پوست شما است، خودداری کنید. قبل از انجام هرگونه فعالیت جنسی، مطمئن شوید که پماد را از روی پوست خود شسته‌اید. همچنین، این دارو حاوی روغن‌هایی است که می‌تواند کاندوم های لاتکس (لاستیک) یا دیافراگم‌ها را ضعیف کند و مانع عملکرد صحیح آن‌ها شود.
 • سیکاتچینز مانع از سرایت زگیل تناسلی به افراد دیگر نمی‌شود. با پزشک خود در مورد روش‌های رابطه جنسی ایمن صحبت کنید.
 • این دارو، درمانی برای زگیل‌های تناسلی یا مقعدی نیست. در طول یا بعد از درمان هنوز هم ممکن است دچار زگیل جدید شوید.
 • این دارو ممکن است لباس و ملافه شما را لکه‌دار کند.
 • از مواد آرایشی و بهداشتی یا سایر محصولات مراقبت از پوست در همان ناحیه پوستی که از این دارو استفاده می‌کنید، خودداری کنید، مگر اینکه پزشک شما دستورالعمل دیگری داده باشد.
 • اگر طی ۱۶ هفته مشکل شما بهبود نیافت یا بدتر شد، با پزشک خود مشورت کنید.
 • بسیاری از بیماران پس از استفاده از این دارو دچار قرمزی، تورم، زخم یا تاول، سوزش یا خارش می‌شوند. اگر دچار واکنش پوستی شدید، با شستن محل با آب و صابون ملایم، پماد را پاک کنید و بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

برای بررسی منظم پیشرفت بهبودی خود به پزشک یا متخصص بهداشت مراجعه کنید. اگر در طی ۱۶ هفته درمان زگیل جدید زدید، زگیل‌های جدید را با این دارو معالجه کنید. در صورت داشتن زگیل‌هایی که از بین نمی‌روند یا در صورت بروز زگیل‌های جدید بعد از ۱۶ هفته با پزشک خود مشورت کنید.

چه عوارض جانبی را ممکن است پس از مصرف این دارو مشاهده کنم؟ 


عوارض جانبی را که باید به پزشک یا متخصص بهداشت خود در اسرع وقت گزارش دهید عبارتند از:

 • واکنش‌های آلرژیک: اگر بثورات پوستی، خارش، کهیر، تورم صورت، لب‌ها یا زبان را تجربه کنید، باید به پزشک خود گزارش دهید.
 • تاول یا زخم جدید در محل اعمال دارو: اگر در محل استفاده دارو تاول یا زخم جدید ایجاد شود، باید به پزشک مراجعه کنید و این موضوع را گزارش دهید.
 • سوزش یا درد مداوم: در صورتی که سوزش یا درد مداوم در ناحیه مورد استفاده دارو ادامه داشته باشد، باید به پزشک خود اطلاع دهید.
 • خونریزی یا ترشح غیرمعمول: اگر خونریزی یا ترشح غیرمعمول در ناحیه مورد استفاده دارو را تجربه کنید، باید به پزشک خود گزارش دهید.

همچنین، عوارض جانبی دیگری نیز ممکن است وجود داشته باشد که به مراقبت پزشکی نیاز ندارند، اما در صورت ادامه یا آزاردهنده بودن، باید به پزشک یا متخصص خود گزارش داده شوند. این عوارض عبارتند از:

 • تغییر در رنگ پوست یا جای زخم: اگر تغییراتی در رنگ پوست یا جای زخم مشاهده کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • سوزش، قرمزی، گزیدگی، تورم در محلی که دارو اعمال می‌شود: اگر در محل استفاده دارو سوزش، قرمزی، گزیدگی یا تورم را تجربه کنید، باید به پزشک خود گزارش دهید.

لطفاً توجه داشته باشید که این فهرست ممکن است همه عوارض جانبی را شامل نشود و در صورت بروز هرگونه عارضه دیگری، به پزشک خود اطلاع دهید.

کجا باید داروی خود را نگه دارم؟ 


دور از دسترس اطفال نگه دارید. در یخچال یا حداکثر ۲۵ درجه سانتیگراد (۷۷ درجه فارنهایت) نگهداری شود. یخ نزند. هر داروی استفاده نشده را پس از اتمام تاریخ انقضا دور بیندازید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما