لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۲۳ آبان۱۴۰۲

تزریق ژل زیر چشم: مزایا، نحوه انجام، عوارض جانبی و ماندگاری + هزینه

فهرست مطالب

منطقه بین پلک های پایین و گونه بالایی که به عنوان فرورفتگی اشک یا فرورفتگی زیرچشمی شناخته می‌شود، در واقع یکی از نقاط اولیه پیری است و اغلب از دوران نوجوانی شروع می‌شود. با گذشت زمان و افزایش سن، این منطقه از نظر ظاهری تغییر می‌کند. پوست آن توخالی‌تر، تیره‌تر و عمیق‌تر می‌شود و به طور کلی کمتر احیا می‌شود. این فرورفتگی‌ها ممکن است باعث شود چشم‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای فرو روند و سایه‌های تیره و ناجذابی ایجاد کنند و ظاهری خسته، خسته و پیر را به وجود آورند.

استفاده از فیلر زیر چشم یا تزریق فیلر پوستی یک راه حل آرایشی محبوب برای مقابله با چشم‌های خسته است. این روش بدون نیاز به جراحی است و شامل تزریق دقیق یک ماده ژلی مانند در مناطق خاص اطراف چشم است که برای جبران حجم از دست رفته ناشی از فرآیند پیری استفاده می‌شود. نتیجه آن، پوستی صاف‌تر، جوان‌تر، درخشان‌تر و کاهش چین و چروک و خطوط عمیق است.

در این مقاله، با مزایا، گزینه‌ها، آماده‌سازی، فرایند انجام، مراقبت‌های پساعمل و همچنین خطرات و عوارض جانبی مربوط به تزریق فیلر پوستی زیر چشم آشنا خواهید شد. باید توجه داشت که هر زمان که می‌خواهید مشکلاتی مانند سیاهی دور چشم و فرورفتگی‌های عمیق زیر چشم خود را درمان کنید، بهتر است به یک پزشک ماهر و تجربه‌کرده مراجعه کنید که با درمان‌ها و مدیریت عوارض آشناست و همچنین می‌تواند خطرات و عوارض جانبی را کاهش دهد و زمان بهبودی درمان را کوتاه کند.

مزایای تزریق فیلر زیر چشم


مزایای تزریق فیلر زیر چشم

مزایای این روش عبارتند از:

  • نتایج فوری
  • ناحیه زیر چشم روشن تر
  • حجیم شدن ناحیه زیر چشم
  • به طور کلی ناحیه زیر چشم جوان تر و کمتر خسته به نظر می رسد

دلیلی وجود دارد که چرا بسیاری از مردم فیلر های زیر چشم را یک راه حل برای داشتن چشمانی روشن و سرحال می دانند. اکثر بیماران در عرض چند ساعت پس از تزریق احساس می کنند سرحال تر و بیدارتر به نظر می رسند. آنها پس از تزریق اطلاع می دهند که برای پوشاندن حلقه های زیر چشم از کانسیلر و آرایش بسیار کمتری استفاده می نمایند.

دلیل این تغییرات تزریق اسید هیالورونیک برای ناحیه زیر چشم می باشد. تزریق اسید هیالورونیک خطوط ریز و چین و چروک را پر می کند و پوست را صاف می نماید و به آن حجم می دهد. علاوه بر این، تزریق، فواید طولانی مدت هم دارد زیرا فیلرهای پوستی باعث ساخت کلاژن و الاستین نیز می شوند.

فیلرهای ایمن برای تزریق زیر چشم


فیلرهای ایمن برای تزریق زیر چشم

در حال حاضر بهترین فیلرهای زیر چشم برای اکثریت قریب به اتفاق افراد از ژل اسید هیالورونیک (HA) با پیوند متقاطع ساخته شده است. آنها نرم، انعطاف پذیر و مهمتر از همه قابل برگشت هستند. اگر مشکل توده یا برآمدگی یا تغییر رنگ (اثر تیندال) یا حباب از فیلر وجود داشته باشد، پزشکان می توانند با تزریق آنزیمی که فیلر را حل می کند، آن را برطرف سازند.

انواع مختلفی از فیلر های ژل هیالورونیک اسید وجود دارد و تعداد انتخاب ها در حال افزایش است. اینها شامل خانواده رستی لن، خانواده ژوویدرم و بلوترو هستند. همه آنها زمانی که تزریق می شوند متفاوت عمل می کنند و سفتی، انعطاف پذیری، پراکندگی و حجم دهی متفاوتی دارند. ترکیب مناسب این ویژگی ها یک فیلرمناسب ایجاد می نماید. لیستی از فیلرهای اسید هیالورونیک تأیید شده توسط FDA و نحوه عملکرد آنها برای زیر چشم وجود دارد.

رستیلن

رستیلن جدیدترین فیلر نیست اما برای زیر چشم هنوز بهترین است. تعادل مناسبی از سفتی، انسجام، مدت اثر (حدود یک سال زیر چشم) و تورم نسبتاً کم دارد. همچنین می‌تواند برای تزریق‌های عمیق یا کم عمق از طریق هیدراته شدن مناسب باشد.

تعادل بلوترو

این فیلر برای زیر چشم محبوب است زیرا برای تزریق کننده  به دلیل خطای کمی که دارد لذت بخش است. خیلی سفت نیست و گرایش به ایجاد توده یا تغییر رنگ ندارد، اما نقطه ضعف آن این است که در صورت وجود گودی زیر چشم، لیفت خوبی ایجاد نمی کند. در کل انتخاب قابل قبولی است.

ژوویدرم ولبلا و ژوویدرم ولور

فیلرهای جدیدتر در خانواده ژوویدرم، ولبلا و ولور نام دارند. این فیلرها نسبت به نسخه‌های قدیمی‌تر محصولات ژوویدرم، ویژگی‌های متفاوتی دارند. ولبلا نرم‌تر است در حالی که ولور سفت‌تر می‌باشد. این فیلرها باعث تورم کمتری نسبت به نسخه‌های قدیمی می‌شوند و گزینه‌های مناسبی برای تزریق در عمق کمتر (ولبلا) و عمق بیشتر (ولور) در ناحیه زیر چشم هستند.

گزارش‌ها نشان می‌دهند که پس از گذشت چهار ماه از تزریق ولبلا، کم ندول‌های التهابی (برجستگی) ممکن است ایجاد شوند. این مسئله اما در مورد رستیلن یا بلوترو مشاهده نشده است. باید توجه داشت که این مسئله در حقیقت خطرناک نیست، اما آنچه که شایان ذکر است، این مسئله تاکنون در مورد رستیلن یا بلوترو گزارش نشده است.

رستیلن ریفاین و رستیلن دیفاین

این فیلرها نسبت به رستیلن معمولی دارای پیوند متقابل متفاوتی هستند که آنها را انعطاف پذیرتر می‌کند که می‌تواند در نواحی با حرکات زیاد صورت به ویژه در اطراف دهان مفید باشد. استفاده از ریفاین در ناحیه دور چشم فوایدی دارد، اما هیچ مزیتی نسبت به رستیلن معمولی برای زیر چشم ندارد.

رستیلن سیلک

این نازک ترین و نرم ترین نسخه رستیلن است، اما بیشترین حجم دهندگی را دارد. برای پوست نازک زیر چشم که به خوبی نمی تواند حجیم شود بهترین انتخاب نیست.

ژوویدرم اولترا و ژوویدرم اولترا پلاس

این فیلر ها بیشتر متورم می‌شوند و به احتمال زیاد پخش می‌شوند که باعث می‌شود درمان دقیق‌تر نباشد و محصول در جایی متفاوت از جایی که قرار بود تزریق شود، به پایان برسد.

ژوویدرم ولوما

این نسخه ضخیم تر ژوویدرم برای گونه ها بهترین است اما برای زیر چشم ها عالی نیست. تمایل به ظاهر توده ای دارد و همچنین می تواند تورم طولانی مدت ایجاد کند. همچنین در برابر حل شدن با هیالورونیداز مقاوم است، بنابراین برای برداشتن آن از زیر چشم می توان چندین بار به مطب مراجعه کرد. رستیلن ال بهترین فیلر زیر چشم به دلیل خصوصیاتی که دارد عالی آن است.

فیلر‌‌‌های دائمی که برای زیر چشم استفاده نمی شود.


فیلر‌‌‌های دائمی که برای زیر چشم استفاده نمی شود.

همچنین لیستی از فیلرهایی که نباید زیر چشم استفاده شوند وجود دارد. همیشه استثناهایی وجود دارد اما به طور کلی پزشکان از این فیلر ها برای زیر چشم استفاده نمی کنند. فیلرهای تزریقی دائمی یا نیمه دائمی نباید زیر چشم استفاده شوند. اینها عبارتند از بلافیل (ساخته شده از دانه های پلاستیکی شناور در کلاژن خوک)، رادیس (کره های کلسیم شناور در هیدروژل)، سیلیکون و اسکالپترا. این فیلرها برگشت‌پذیر نیستند و اگر دقیقاً در جای مناسب قرار نگیرند، اصلاح توده‌ها و برجستگی‌ها دشوار است. بنابراین به دلیل مشکلات دائمی که ممکن است همواره پیش آید نمی ارزد و ممکن است تغییراتی که ایجاد می کند غیر قابل جبران باشد.

آماده سازی برای تزریق فیلر پوستی زیر چشم


آماده سازی برای تزریق فیلر پوستی زیر چشم

در طول مشاوره اولیه، پزشک سابقه پزشکی شما را بررسی می کند و چشم ها و صورت به طور دقیق معاینه می شوند. شما در مورد توقعاتتان از درمان و خطرات و مزایای روش تزریق فیلر با پزشکتان صحبت می کنید تا به یک تصمیم آگاهانه برسید. اگر مشخص شود که تزریق فیلر درمان مناسبی برای شماست، تزریق فیلر اعمال می شود. شما باید ۲۴ ساعت قبل از درمان از نوشیدن الکل خودداری کنید، همچنین آسپرین نباید به مدت ۷ روز و ایبوپروفن به مدت دو روز (۴۸ ساعت) مصرف شود. مجدداً، این موضوع قبل از درمان با شما در میان گذاشته خواهد شد.

روش تزریق فیلر


روش تزریق فیلر

تزریق فیلر پوستی یک درمان بدون جراحی و کم تهاجمی است. این فرآیند شامل بی حس کردن زیر چشم ها با یک بی حس کننده موضعی و سپس تزریق ژل اسید هیالورونیک به آن ناحیه است که برای افزایش تولید کلاژن و جایگزینی حجم از دست رفته ناشی از فرآیند پیری عمل می کند. همچنین پوست را مرطوب، نرم و جوان می کند و ظاهری جوان تر ایجاد می نماید.

این درمان فقط حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد، اگرچه بسیاری از بیماران نیز ترجیح می دهند که تحت روش های دیگری با فیلرهای خود قرار گیرند، مانند لیفت وسط صورت یا لیفت ابرو.

نتایج روش تزریق فیلر پوستی


فیلرهای پوستی نتایجی با ظاهر طبیعی و فوری ایجاد می کنند. اگرچه تأثیر آن بلافاصله قابل مشاهده است اما نتیجه نهایی معمولاً در حدود دو هفته بعد خود را نشان خواهد داد. این به این دلیل است که پوست به زمان نیاز دارد تا آرام شود، صاف شود و اجازه دهد فیلر های پوستی به درستی با بافت اطراف یکپارچه شوند و به تعادل آبرسانی بهینه دست پیدا کنند.

ریکاوری برای روش تزریق فیلر پوستی


ریکاوری برای روش تزریق فیلر پوستی

بهبودی معمولاً سریع است و نتایج درمان معمولاً بلافاصله قابل مشاهده است. از آنجایی که هیچ وقفه ای وجود ندارد، فعالیت‌های منظم می‌تواند بلافاصله از سر گرفته شود و بسیاری از بیماران در همان روز به سر کار خود بازگردند. با این حال، ممکن است خطر جزئی کبودی یا تورم در چند روز اول وجود داشته باشد.

برای کاهش تورم، بیماران می توانند هر چند ساعت یک بار به آرامی کمپرس سرد را روی آن ناحیه بگذارند تا گرما و بخار به صورت اصابت کند. کرم آرنیکا را همچنین می توان به طور کلی قبل از خواب روی ناحیه زیر چشم استفاده کرد که به کاهش کبودی در طول شب کمک می کند.

بیماران باید حداقل شش ساعت پس از تزریق فیلر، آن ناحیه را لمس نکنند. پس از این مدت، آنها می توانند به آرامی محل را با آب و صابون بشویند و به جای مالش آن ناحیه را کمی مرطوب نمایند. بیماران باید حداقل تا چهار ساعت اول پس از درمان از آرایش یا سایر محصولات مراقبت از پوست خودداری کنند.

بیماران همچنین باید به مدت دو روز از ورزش و مصرف الکل پرهیز کنند و به آنها توصیه می شود به مدت دو هفته از گرمای شدید (مانند سونا، تخت آفتاب، برنزه کردن) یا سرما دوری نمایند.

ماندگاری روش تزریق فیلر پوستی


در حالی که نتایج معمولاً طولانی مدت هستند، درمان یک راه حل دائمی نیست زیرا فیلر به تدریج در طول زمان تجزیه می شود. به بیماران توصیه می شود برای تکرار به کلینیک مراجعه کنند.

تکرار فیلر ها برای حفظ ظاهر جوان و شاداب بسته به فرد هر ۱ تا ۲ سال یکبار خواهد بود، اگرچه برخی از بیماران می توانند فیلرها را برای چندین سال حفظ کنند. به شما توصیه می شود برای معاینه و بررسی پیشرفت خود به کلینیک مراجعه کنید.

چندین عامل مختلف وجود دارد که می تواند در شکست سریعتر نتایج فیلر نقش داشته باشد، از جمله رژیم غذایی نامناسب، سیگار کشیدن و عدم ورزش، بنابراین برای نتایج بهینه، بهتر است از یک سبک زندگی سالم پیروی کنید.

خطرات و عوارض روش تزریق فیلر پوستی


خطرات و عوارض روش تزریق فیلر پوستی

عوارض جدی و عوارض جانبی ناشی از تزریق فیلر بسیار نادر است و به طور معمول تنها عارضه جانبی آن کبودی یا تورم پوست است که خفیف است و به سرعت فروکش می کند. انجام هر گونه عمل زیبایی به نظر دلهره آور است، اما تزریق فیلر به راحتی قابل تحمل است و در اکثریت قریب به اتفاق بیماران دارای مشخصات کم خطری است. با این حال، در درصد کمی از افراد، فیلر ممکن است تحمل نشود و می تواند عوارض جانبی مانند تورم یا بی نظمی ایجاد کند که نیاز به درمان بیشتری دارد. به شرطی که فقط به دنیال متخصصان زیبایی با تجربه پزشکی باشید، در دستان بسیار امنی هستید. دکتر قبل از درمان تمام خطرات احتمالی را با شما در میان می گذارد.

افرادی که باردار هستند یا در دوران شیردهی به سر می برند نمی توانند فیلرهای صورت را تزریق کنند. به همین ترتیب، افرادی که دارای آلرژی شناخته شده یا حساسیت مفرط به فیلر ها یا مواد پزشکی مشابه هستند، باید از انجام آن صرف نظر کنند.

سایر مراحلی که باید همزمان انجام شوند.


طیف وسیعی از درمان های طولانی دیگر را می توان همراه با فیلر های زیر چشم انجام داد، از جمله لیفت چشم و لیفت صورت با تزریق فیلر پوستی. این درمان ها شامل تزریق فیلر و سایر مواد در نقاط مهم اطراف چشم، شقیقه، ابرو و گونه برای ایجاد ظاهری نرم، طبیعی و جوان تر است.

این درمان همچنین شامل محصولات مراقبت پس از آن است که در ناحیه دور چشم بسیار تخصصی هستند و کیفیت پوست را افزایش می دهند. لیفت صورت با فیلرهای پوستی همچنین به جوانسازی قسمت تحتانی صورت، لیفت و نرم شدن ناحیه ی دور چشم، چانه، گوشه های دهان و گردن کمک می کند.

درمان تخصصی اصلاح فیلر برای عوارض فیلر


پزشکان نیز در مدیریت عوارض مربوط به تزریق فیلر، تخصص و تجربه خاصی دارند. عوارض معمولاً زمانی رخ می‌دهند که نوع نامناسبی از فیلر در ناحیه تزریق شده استفاده شود یا زمانی که حجم بیش از حد در ناحیه آناتومیک قرار داده شود. متأسفانه، بسیاری از پزشکان هنوز از فیلرهای بافت فراوان استفاده می‌کنند که مستعد تشکیل گرانولوم و تورم مزمن هستند.

مدیریت عوارض پوستی و بینایی در این زمینه نیازمند تخصص و تجربه قوی است و باید توسط متخصصان متخصص در این حوزه انجام شود. پزشکان نیز با افزایش قابل توجهی از عوارض ناشی از تزریق نامناسب فیلر روبرو هستند که به بافت‌های مجاور آسیب می‌رساند.

مدیریت عوارض فیلر شامل گزینه‌های درمانی مختلف است، از جمله استفاده از آنتی‌بیوتیک، تزریق استروئید، استفاده از هیالورونیداز و در مواردی حتی جراحی. اگر با عوارض فیلر مواجه شدید، باید به سرعت به آنها پاسخ دهید زیرا ممکن است منجر به عوارض شدیدتر و غیرقابل بازگشت شوند.

هزینه های تزریق فیلر پوستی


هزینه بر اساس موقعیت جغرافیایی، انواع فیلرهای پوستی و مقدار فیلر مورد نیاز، تخصص پزشک و مواد مورد استفاده در این روش متفاوت است. برخی از پزشکان فقط زیر چشم و ناحیه اطراف گونه را تزریق می کنند تا تقارن بهتری ایجاد کنند که به فیلر بیشتری نیاز دارد و قیمت را بالا می برد. باید بدانید که این روش تحت پوشش شرکت های بیمه سلامت نیست. با این حال، برخی از پزشکان ممکن است چندین بسته مالی ارائه دهند. در این صورت از پرسیدن خجالت نکشید.

نکته


فیلر زیر چشم یک درمان محبوب برای افرادی است که به دنبال روشن و حجیم کردن ناحیه زیر چشم خود هستند. هنگامی که توسط یک متخصص (به طور ایده آل یک متخصص پوست) انجام شود، درمان بسیار ایمن است. جدای از اتفاقات عجیب (مانند نابینایی)، تنها زمانی که شروع به جستجوی جایگزین‌های ارزان‌تر می‌کنید، همه چیز می‌تواند خطرناک شود. بنابراین، اگر به فکر فیلر زیر چشم بوده‌اید، بدانید که این یک درمان مفید برای جوان‌سازی صورت است که اگر با دقت انجام شود، می‌تواند بلافاصله ظاهر ناحیه زیر چشم شما را تغییر دهد و احتمالاً بهبود بخشد.

سوالات متداول


ماندگاری فیلر زیر چشم چقدر است؟

از آنجایی که زیر چشم ناحیه بسیار متحرکی نیست (برخلاف لب ها یا پیشانی شما)، بدن شما زمان بیشتری می برد تا اسید هیالورونیک را تجزیه کند. این بدان معناست که نتایج شما معمولاً باید بین یک تا دو سال دوام داشته باشد. ژوویدرم ولبلا طولانی ترین ماندگاری را دارد.

آیا فیلرهای زیر چشم ارزشش را دارند؟

اگر نیاز به پر کردن گودی ها دارید، فیلر‌های زیر چشم عالی هستند، به این معنی که فرورفتگی‌های عمیق و حفره‌های فیزیکی زیر چشم‌های خود دارید؛ اما لزوماً راه‌حل فوری برای سیاهی‌ها نیستند. فیلر به رنگدانه کمک نمی کند.

از چه سنی باید فیلر زیر چشم استفاده کرد؟

اگر به دنبال استفاده از فیلر برای مقابله با علائم پیری هستید، دههٔ بیستم از عمر شما به‌طور کلی زمان مناسبی برای آغاز استفاده است. در حدود سن ۲۶ سالگی، بدن شما شروع به از دست دادن استحکام استخوان و کلاژن می‌کند، بنابراین این زمان مناسبی است برای شروع استفاده از تزریقات حفظ جوانی. با آغاز زودهنگام، شما نیاز کمتری به محصولات خواهید داشت نسبت به زمانی که تا اواسط دههٔ پنجاه سالگی خود صبر کنید.

چه کسانی کاندید فیلر زیر چشم نیستند؟

ارزیابی بیمار شامل ارزیابی ضخامت پوست، خاصیت ارتجاعی، گودی، کیسه های زیر چشم و کاسه چشم خواهد بود. اگر بیمار کیسه هایی داشته باشد که به طور قابل توجهی با عواملی مانند خواب، الکل یا مصرف نمک در نوسان است، ممکن است کاندیدای فیلر زیر چشم نباشد.

چه تزریقی برای زیر چشم بهتر است؟

از آنجایی که فیلر‌های اسید هیالورونیک شفاف هستند، به راحتی صاف می‌شوند و احتمال جمع شدن آن‌ها کمتر است، فیلر‌های اسید هیالورونیک رایج‌ترین نوع فیلر مورد استفاده در ناحیه زیر چشم هستند. اسید هیالورونیک کوتاه ترین نتیجه را در بین تمام فیلر ها ارائه می دهد، اما توسط برخی از پزشکان طبیعی ترین ظاهر را ارائه می دهد.

آیا فیلر زیر چشم درد دارد؟

درد فیلرزیر چشم معمولاً قابل کنترل است و فقط چند دقیقه طول می کشد. شما فشاری را در اطراف ناحیه چشم احساس خواهید کرد که می تواند ناراحت کننده باشد، اما درد بسیار کم است.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما