لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

۲۳ آبان۱۴۰۲

زاویه سازی فک با هایفوتراپی – بدون جراحی

فهرست مطالب

همه افراد به زیبایی علاقه‌مند هستند. اینکه ظاهر زیبا باعث افزایش اعتماد به نفس شخص می‌شود. در حال حاضر، روش‌های زاویه‌دهی به فک بین مردان و زنان بسیار محبوب شده‌اند. با دادن زاویه به فک، چهره زیباتر می‌شود، چین و چروک‌های صورت کاهش می‌یابند و چانه شکل بهتری به خود می‌گیرد. در زاویه‌دهی صورت، بخش‌هایی از صورت مانند زاویه فک و خط فک برجسته‌تر و مشخص‌تر می‌شوند که این تأثیر بسیاری بر زیبایی چهره دارد. همچنین باعث می‌شود که هماهنگی بخش‌های مختلف صورت بیشتر شود. برای زاویه‌دهی به فک از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. یکی از این روش‌ها، هایفوتراپی (HIFU Therapy) است که تاکنون نتایج بسیار خوبی را به ارمغان آورده است. هایفوتراپی یک روش غیرتهاجمی است که با استفاده از امواج اولتراسونیک، پوست را سفت می‌کند و زاویه به فک می‌دهد بدون احتیاج به جراحی. با انجام هایفوتراپی بر روی خط فک، می‌توان پوست این ناحیه را به سرعت و برای مدت زمان طولانی سفت کرد. مهم است که بدانید در صنعت زیبایی، روش‌های متعددی برای سفت کردن پوست وجود دارند و هایفوتراپی در این زمینه عملکرد بسیار خوبی دارد. این مقاله به مزایا، روش انجام، مراقبت‌های پس از درمان، خطرات و عوارض جانبی هایفوتراپی برای زاویه‌دهی صورت آشنا می‌شوید. اگر تمایل دارید فک خود را زاویه‌دار کنید، حتماً به یک پزشک با تجربه و ماهر مراجعه کنید که با روش انجام و مدیریت مشکلات احتمالی هایفوتراپی آشنا است. اینکه آنها دانش کاملی در این زمینه دارند، احتمال وقوع خطرات و عوارض جانبی را کاهش می‌دهد و بازدهی پس از درمان را سریع‌تر می‌کند.

مزایای زاویه سازی فک با هایفوتراپی


مزایای زاویه سازی فک با هایفوتراپی

هایفوتراپی به منظور زاویه دار کردن فک مزایای بسیاری دارد:

 • کاهش خط اخم، خط خنده و چروک های ریز صورت
 • از بین بردن افتادگی پوست صورت و پوست گردن
 • نمایان کردن خط فک
 • صاف و لطیف کردن پوست
 • افزایش کارایی سلول های بافت پوست
 • بهبود گردش خون
 • جوانسازی
 • درخشان کردن پوست
 • بهبود رنگ پوست صورت
 • موثر در کاهش علائم پیری
 • کاهش شدت چین و چروک
 • بهبود قدرت عضلات صورت
 • کاهش غبغب

زاویه سازی فک با هایفوتراپی به چه صورت عمل می کند؟


در روش هایفوتراپی از انرژی صوتی متمرکز برای ساخت نواحی انعقادی گرمایی استفاده می شود. پاسخ طبیعی بدن برای ترمیم زخم ها منجر به ساخت کلاژن جدید میشود. با تولید کلاژن جدید پوست برای مدتی طولانی سفت و تقویت می شود. در هایفوتراپی امواج اولتراسونیک به عمق ۴.۵ میلی متری زیر پوست نفوذ می کند و در واقع از لایه درمیس پوست هم فراتر می رود و به با گذر از درمیس به بافت زیر جلدی میرسد تا در آنجا لایه عضلانی سطحی را که پوست آن شروع به سست و ضعیف شدن کرده است سفت کند. بلافاصله بعد از موج ۴.۵ میلی متری از موج ۳ میلی متری استفاده می شود و لایه های درمیس مورد هدف قرار میگیرند و اینگونه بدن تحریک می شود تا کلاژن جدید تولید کند. در هایفوتراپی لایه های پوست در ۳ عمق مختلف هدف قرار میگیرند و برای زاویه سازی فک از ۶۰۰ پالس استفاده می شود.

هایفوتراپی در چه کسانی بهترین تاثیرگذاری را دارد؟


هایفوتراپی در چه کسانی بهترین تاثیرگذاری را دارد؟

کسانی که ۳۰ الی ۴۰ سال سن دارند میتوانند برای تحریک کلاژن سازی و به تاخیر انداختن روند پیری از هایفوتراپی کمک بگیرند. شایع ترین گروه سنی شامل کسانی میشود که بالای ۴۰ یا ۵۰ سال سن دارند. معمولا این افراد پوست صورت و گردنشان سست و ضعیف شده و خواهان سفت کردن و لیفت پوست این نواحی هستند. همچنین کسانی ۶۰ سالگی را پشت سر گذاشته اند یا در گذشته عمل جراحی لیفت صورت انجام داده اند میتوانند به کمک هایفوتراپی ماندگاری نتیجه عمل جراحی را بیشتر کنند.

روند زاویه سازی صورت با هایفوتراپی


روند زاویه سازی صورت با هایفوتراپی

پیش از هایفوتراپی برای زاویه دار کردن فک به آمادگی خاصی نیاز نیست. تنها کافی است پیش از جلسه درمانی تمام مواد آرایشی و کرم های مراقبت از پوستی که به صورتتان زده اید پاک کنید. در ادامه اتفاقاتی که در هر جلسه هایفوتراپی روی میدهد آورده شده است:

 1. ابتدا پزشک یا دستیارش پوست ناحیه موردنظر را تمیز میکند.
 2. ممکن است پیش از شروع در ناحیه مورد نظر کرم بی حس کننده موضعی استفاده شود.
 3. سپس پزشک یا دستیار او در ناحیه تحت درمان از ژل مخصوص اولتراسونیک استفاده میکند.
 4. در ادامه دستگاه مخصوص هایفوتراپی روی پوست قرار داده میشود.
 5. پزشک یا دستیار پزشک با استفاده از نمایشگر، دستگاه هایفوتراپی را با توجه به شرایط مراجعه کننده تنظیم میکند.
 6. سپس امواج اولتراسوند به مدت ۳۰ = ۹۰ دقیقه با پالس هایی کوتاه به ناحیه تحت درمان منتقل میشود.
 7. در آخر دستگاه از روی پوست فرد برداشته میشود.

در پایان جلسه در صورت نیاز به جلسات بیشتر، زمان ملاقات بعدی مشخص می شود. می توانید پس از درمان بدون معطلی به منزل بازگردید و به فعالیت های معمول خود بپردازید. هر جلسه هایفوتراپی معمولا یک ساعت و نیم زمان میبرد.

به چند جلسه هایفوتراپی نیاز است؟


تعداد جلسات مورد نیاز هر فرد تا حد زیادی به وضعیت بافت پوست پیش از شروع درمان بستگی دارد. در مواردی که پوست، افتادگی زیادی دارد برای رسیدن به نتیجه دلخواه به جلسات هایفوتراپی بیشتری هم نیاز خواهد بود. کاملا طبیعی است که با بالا رفتن سن تولید کلاژن در بدن کاهش یابد و به همین علت در کسانی که سنشان بیشتر است برای سفت کردن و لیفت پوست با هایفوتراپی، به جلسات درمانی بیشتری نیاز است. اکثر افراد تنها به یک جلسه هایفوتراپی نیاز دارند. اما ممکن است برای کسب بهترین نتیجه ممکن نیاز به جلسه دوم هم داشته باشید. جلسه دوم هایفوتراپی معمولا پس از گذشت ۴ ماه از جلسه اول انجام میشود. نتایج به دست آمده از هایفوتراپی معمولا ۱۲ تا ۱۸ ماه دوام دارد پس از این مدت ممکن است با کاهش یافتن تاثیر هایفوتراپی، بخواهید دوباره از این روش کمک بگیرید. به طور کلی اگر می خواهید نتیجه به دست آمده از هایفوتراپی ماندگاری بیشتری داشته باشد به تکرار درمان با این روش نیاز خواهید داشت چراکه با بالا رفتن سن میزان تولید کلاژن کم می شود و سطح کلاژن بدن به میزان قبل از شروع درمان بازمیگردد.

بهبودی پس از زاویه دار کردن فک با هایفوتراپی


بهبودی پس از زاویه دار کردن فک با هایفوتراپی

زاویه سازی فک با هایفوتراپی عملی سرپایی است. اگر شاغل هستید میتوانید جلسه هایفوتراپی تان را طوری تنظیم کنید که در تایم استراحت و ناهار به مطب پزشک بروید مطمئن باشید که هر جلسه هایفوتراپی زمان بیشتری نخواهد برد. پس از هایفوتراپی نیازی به رعایت نکات مراقبتی خاصی پس از درمان نخواهید داشت و برای اثربخشی درمان نیاز نیست شما کار خاصی کنید.

احتمالا پس از هایفوتراپی پوست ناحیه درمان شده کمی قرمز شود اما با گذشت چند ساعت خود به خود برطرف میشود. سایر عوارض جانبی هایفوتراپی نیز موقتی است. مثلا ممکن است پوست ناحیه درمان شده کمی ورم کند یا حساس شود اما موقتی خواهد بود.

بعد از جلسات هایفوتراپی، ممکن است پوست شما در مدت زمان کوتاهی کمی لیفت یابد، اما نتیجه کامل درمان زمان می‌برد تا ظاهر خود را نشان دهد. تولید کلاژن فرآیندی طبیعی در بدن است و پس از تحریک شدن توسط هایفوتراپی، طول می‌کشد تا سطح کلاژن پوست افزایش یابد. در طول جلسات هایفوتراپی، پوست به طور کمی گرم می‌شود و این باعث انقباض کلاژن موجود در پوست و در نتیجه سفت شدن آن می‌شود.

کلاژنی که به دلیل هایفوتراپی تولید می‌شود، به طور روزانه کمک می‌کند که پوست شما سفت‌تر و لیفت شده باشد. با این حال، نتایجی که افراد مختلف از این درمان به دست می‌آورند، متفاوت است و به عوامل متعددی بستگی دارد، از جمله: توانایی بدن در تولید کلاژن (که به سن فرد مربوط می‌شود)، وضعیت پوست قبل از شروع درمان و عوامل مرتبط با سبک زندگی که ممکن است تأثیرات مثبت یا منفی بر استحکام و لیفت پوست داشته باشند.

مراجعه کنندگان ممکن است پس از گذشت مدت کوتاهی، اثرات اولیه هایفوتراپی را مشاهده کنند اما ۳-۹ ماه زمان میبرد تا نتیجه نهایی نمایان شود و کلاژن جدید و قوی تولید و جایگزین کلاژن فرسوده شود. با پیش رفتن روند تولید کلاژن بر اثر تحریک هایفوتراپی، پوست روز به روز بهبودی بیشتری به دست می آورد و اثربخشی نهایی درمان را میتوان پس از ۹ ماه مشاهده کرد.

نتیجه به دست آمده در بیشتر افراد تا یک سال ماندگار است. با این وجود نیاز است که سالانه جلسات درمانی برای حفظ نتایج به دست آمده و مقابله با روند پیری تکرار شوند.

خطرات و عوارض جانبی زاویه سازی فک با هایفوتراپی


خطرات و عوارض جانبی زاویه سازی فک با هایفوتراپی

گرمایی که دستگاه مخصوص هایفوتراپی ایجاد می کند به بافت پوست اطراف ناحیه تحت درمان هیچ آسیبی نمی رساند و تنها ناحیه مورد نظر مورد هدف امواج اولتراسوند قرار میگیرد. انرژی امواج اولتراسوند تنها به لایه های زیرین پوست وارد میشود نه لایه های بالایی. به همین علت پس از هایفوتراپی هیچ علامت و لکه ای نباید روی پوست ایجاد شود.

شایع ترین عوارض هایفوتراپی عبارتند از:

 • ورم کردن
 • قرمز شدن پوست
 • احساس سوزن سوزن شدن در پوست
 • حساس شدن پوست
 • کبودی

اثر قابل توجه دیگر هایفوتراپی لیفت و سفت شدن پوست است. ممکن است تا یک ساعت پس از درمان پوست ناحیه درمان شده کمی قرمز باشد.

درصد کمی از مراجعه کنندگان ممکن است در ناحیه درمان شده دچار ورم، حس سوزن سوزن شدن یا حساسیت پوستی شوند اما این ها همه موقتی است و پس از چند روز خود به خود برطرف خواهند شد.

کبودی ممکن است رخ دهد اما معمولا خیلی خفیف و جزئی است. در برخی موارد ممکن است کبودی وخیم باشد به خصوص در کسانی که مستعد کبود شدن هستند.

درصد کمی از افراد به علت کلاژن سازی، در ناحیه درمان شده احساس سوزن سوزن شدن دارند یا پوست این ناحیه به میزان کمی حساس میشود که البته موقتی است و به صورت خود به خود رفع خواهد شد.

هزینه زاویه سازی فک با هایفوتراپی


هزینه درمان هایفوتراپی برای افراد مختلف، بسته به ناحیه درمانی و وسعت آن ناحیه، متفاوت خواهد بود. عوامل دیگری نیز بر هزینه زاویه سازی صورت با هایفوتراپی تأثیرگذار هستند، از جمله: تجربه و مهارت پزشک، موقعیت جغرافیایی کلینیک یا مطب پزشک، تعداد جلسات مورد نیاز برای هر فرد، موادی که در هنگام درمان استفاده می‌شوند، و داروهایی که برای بهبودی پس از درمان لازم است تهیه شود. لازم است توجه کنید که شرکت‌های بیمه هزینه های هایفوتراپی را پوشش نمی‌دهند و شما باید تمام هزینه‌ها را خودتان پرداخت کنید. درباره نحوه قیمت‌گذاری و شرایط پرداخت هزینه، حتماً از پزشک خود سوال کنید.

سوالات پرتکرار


آیا با هایفوتراپی میتوان غبغب را برطرف کرد؟

با هایفوتراپی می توان پوست گردن را سفت کرد، غبغب را برطرف کرد و خط فک (Jawline) را نمایان کرد.

برای زاویه دار کردن فک تا چند جلسه میتوان از هایفوتراپی کمک گرفت؟

پزشکان توصیه میکنند برای به دست آوردن نتایجی با ماندگار بالا دو جلسه هایفوتراپی در سال اول با فاصله زمانی ۶ ماه انجام دهید. پس از آن میتوانید برای حفظ نتایج به دست آمده سالی یک جلسه هایفوتراپی انجام دهید. در موارد پیچیده تر ممکن است پس از گذشت ۳ ماه از اولین جلسه هایفوتراپی برای دستیابی به نتیجه دلخواه نیاز به انجام مجدد هایفوتراپی باشد.

آیا هایفوتراپی برای زاویه سازی صورت میتواند به پوست صورت آسیبی بزند؟

هایفوتراپی درمانی بی خطر است چرا که انرژی اولتراسوند تنها بافت زیرین پوست را هدف قرار میدهد. بنابراین مطمئن باشید که هایفوتراپی هیچ آسیبی به لایه های بالایی پوستتان وارد نخواهد کرد.

دختران چگونه میتوانند فک زاویه دار داشته باشند؟

هایفوتراپی روشی غیرجراحی و غیرتهاجمی است و به کمک آن میتوان خط فک را به طرز قابل توجهی نمایان و فک را زاویه دارد کرد. زاویه سازی فک تاثیر بسیاری بر زیبایی چهره میگذارد.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس با ما