لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

میکرودرم آبریژن چیست؟ کاربردها، مزایا و هزینه

فهرست مطالب

میکرودرم ابریژن یک روش کم تهاجمی است که برای تجدید رنگ و بافت کلی پوست استفاده می‌شود. این روش می‌تواند آسیب‌های ظاهری ناشی از نور خورشید، چین و چروک‌ها، خطوط ریز، لکه‌های ناشی از افزایش سن، اسکار آکنه، ملاسما و سایر مشکلات پوستی را بهبود بخشد.

در این روش از یک اپلیکاتور مخصوص با سطح ساینده استفاده می‌شود و به آرامی لایه بیرونی ضخیم پوست را لایه برداری می‌کند در نتیجه پوست جوان می‌شود. میکرودرم ابریژن ذرات ریز اکسید آلومینیوم یا بی کربنات سدیم را با مکش اسپری می‌کند تا نتیجه‌ای مشابه با سطح ساینده به دست آورد. برای آشنایی بیشتر با این روش به خواندن مطالب ادامه دهید.

انواع میکرودرم ابریژن چیست؟

میکرودرم ابریژن دو روش اصلی دارد که هر دو برای لایه برداری کامل پوست استفاده می‌شوند:

 • میکرودرم ابریژن کریستالی

میکرودرم ابریژن کریستالی

در این روش کریستال‌های ریز از یک لوله کوچک به پوست شما شلیک می‌شوند و به طور همزمان با مکش به سمت بالا باز می‌گردند. در واقع مانند یک اسکراب پرقدرت عمل می‌کنند.

 • میکرودرم ابریژن الماس

میکرودرم ابریژن الماس

میکرودرم ابریژن الماس از یک قلم الماسی برای لایه برداری استفاده می‌کند.

فواید میکرودرم ابریژن چیست؟

فواید میکرودرم ابریژن چیست؟

پس از میکرودرم ابریژن پوست شما صاف و نرم می‌شود و باید تنوع رنگدانه کمتری داشته باشد. میکرودرم ابریژن همچنین می‌تواند تولید کلاژن را تحریک کرده و به خاصیت ارتجاعی و کاهش چین و چروک کمک کند.

جای زخم خفیف مانند آکنه یا علائم کشش پوست کمتر می‌شود. سلول‌های مرده پوست برداشته می‌شوند و پوست شما به سادگی تمیزتر از همیشه به نظر می‌رسد. گردش خون در پوست شما بهبود میابد و تمام مواد مغذی و اکسیژن لازم به راحتی به جوانسازی پوست کمک می‌کنند.

بعد از میکرودرم ابریژن متوجه خواهید شد که پوست شما توانایی بیشتری برای جذب محصولات مراقبت از پوست را دارد و برای کسانی که در حال درمان بیماری‌های پوستی مانند آکنه هستند این امر می‌تواند اهمیت بیشتری داشته باشد چون محصولات مراقبت از پوست آن‌ها نتایج اثر بخش‌تری ایجاد می‌کنند. میکرودرم ابریژن همچنین می‌تواند اندازه منافذ را با باز کردن انسداد آن‌ها و بهبود گردش خون کاهش دهد.

ایمنی یکی از مهم‌ترین فواید میکرودرم ابریژن است به خصوص زمانی که توسط تکنسین با تجربه انجام شود. این روش به اندازه روش‌هایی مانند لایه برداری شیمیایی یا لیزر خطرناک نیست با این حال همچنان نتایج بسیار خوبی ارائه می‌دهد. زمان بهبود خیلی طولانی نیست و معمولا چند ساعت طول می‌کشد.

ممکن است از خود بپرسید که آیا میکرودرم ابریژن می‌تواند اسکار آکنه را کاهش دهد یا خیر. باید بگوییم که بستگی به نوع و عمق جای زخم دارد. اسکارهای آکنه کم عمق بهبود میابند. اگر جای زخم عمیق‌تر باشد کمتر تحت تاثیر درمان قرار می‌گیرد. با این حال از آنجا که میکرودرم ابریژن صافی کلی پوست را بهبود می‌بخشد ممکن است متوجه شوید که ظاهر جای زخم بهبود یافته است.

میکرودرم ابریژن برای چه کسانی مناسب است؟

میکرودرم ابریژن روشی بی‌خطر برای اکثر انواع مشکلات و رنگ‌های پوست است. افرادی که مشکلات پوستی زیر را دارند می‌توانند این روش را انجام دهند:

 • هیپرپیگمانتاسیون، لکه‌های ناشی از افزایش سن و لکه‌های قهوه‌ای
 • منافذ بزرگ و جوش‌های سر سیاه
 • آکنه و اسکار آکنه
 • علائم کشش پوست
 • ظاهر کدر پوست
 • رنگ و بافت ناهموار پوست
 • ملاسما
 • آسیب نور خورشید

در صورت داشتن علائم زیر از انجام میکرودرم ابریژن خودداری کنید:

 • شیوع تبخال فعال
 • آکنه متوسط تا شدید
 • زخم باز یا سایر تحریکات پوستی
 • زخم
 • آکنه روزاسه
 • خال مشکوک
 • آفتاب سوختگی

اگر داروی آکنه ایزوترتینوئین را در شش ماه گذشته مصرف کرده‌اید باید برای درمان میکرودرم ابریژن منتظر بمانید.

همچنین در دوران بارداری باید از انجام میکرودرم ابریژن اجتناب کنید چون ممکن است منجر به تحریک، جوش یا زخم پوست شود که در این 9 ماه حساس‌تر است.

آمادگی‌های لازم برای انجام میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن یک روش غیر جراحی و با حداقل تهاجم است. مراحل آماده شدن قبل از درمان بسیار ساده است. بهتر است مشکلات پوستی خود را با یک متخصص پوست در میان بگذارید تا متوجه شوید که آیا میکرودرم ابریژن برای شما مناسب است یا خیر. پزشک را از درمان‌های زیبایی قبلی و هر گونه حساسیت و بیماری که دارید مطلع کنید.

ممکن است به شما گفته شود که حدود یک هفته قبل از درمان از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، مصرف کرم‌های برنزه کننده و اپیلاسیون خودداری کنید. همچنین ممکن است به شما توصیه شود که استفاده از کرم‌ها و ماسک‌های لایه برداری را تقریبا 3 روز قبل از درمان متوقف کنید. قبل از شروع عمل مواد آرایشی روی پوست را پاک کنید.

میکرودرم آبریژن چگونه انجام می‌شود؟

میکرودرم آبریژن چگونه انجام می‌شود؟

میکرودرم ابریژن در مطب انجام می‌شود و حدوداً یک ساعت طول می‌کشد. این کار معمولا توسط متخصص پوست انجام می‌شود. استفاده از بیهوشی یا بی‌حس کننده موضعی برای میکرودرم ابریژن ضروری نیست.

در جلسه درمان روی یک صندلی بلند می‌نشینید و پزشک با یک ابزار دستی روی پوست شما اسپری می‌کند تا لایه بیرونی پوست برداشته شود. در پایان درمان باید از مرطوب کننده و ضد آفتاب استفاده کنید.

مراقبت‌ها و نتایج بعد از انجام میکرودرم آبریژن

مراقبت‌ها و نتایج بعد از انجام میکرودرم آبریژن

از آنجا که این روش روی سطح پوست کار می‌کند عوارض جانبی کمی دارد. با این حال ممکن است حساسیت، تورم یا کبودی جزئی را تجربه کنید. به طور معمول پس از درمان پوست شما کمی صورتی می‌شود و البته این عارضه در عرض چند ساعت برطرف می‌شود.

برای یک روز یا بیشتر ممکن است احساس کنید که آفتاب سوختگی جزئی دارید. در غیر این صورت می‌توانید بلافاصله پس از درمان بدون هیچ مشکلی روز خود را ادامه دهید.

اگر بلافاصله پس از میکرودرم ابریژن از درمان‌های آکنه، تونرها و پاک کننده‌های دارویی استفاده کنید دچار سوزش می‌شود. شاید بهتر باشد تا یک روز از این محصولات استفاده نکنید. پس از درمان پوست کمی بیشتر مستعد آسیب نور خورشید می‌شود. همچنین باید از مرطوب کننده‌های ملایم استفاده کنید.

آیا انجام میکرودرم ابریژن خطر دارد؟

وقتی میکرودرم ابریژن توسط یک متخصص پوست انجام می‌شود معمولا بی‌خطر است. این کار اگر به درستی انجام نشود خطر ایجاد اسکار وجود دارد. عوارض جانبی میکرودرم ابریژن موقتی است. این عوارض عبارتند از :

 • کبودی
 • پوست خشک یا پوسته پوسته می‌شود.
 • افزایش حساسیت به آفتاب که می‌تواند چندین روی طول بکشد.
 • ساییدگی‌های خفیف
 • تبخال

نتایج میکرودرم ابریژن تا چند وقت ماندگار است ؟

نتایج معمولا موقتی هستند اما اگر از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید ممکن است برای مدت طولانی باقی بمانند. معمولا برای کمک به حفظ نتایج به درمان‌های بعدی نیاز دارید.

هزینه میکرودرم آبریژن

قیمت بسته به نوع میکرودرم ابریژنی که انجام می‌دهد یا تعداد جلسات، زمان و میزان نواحی آسیب دیده متفاوت است.

تفاوت بین میکرودرم ابریژن و میکرونیدلینگ است؟

موارد مقایسه‌ای میکرودرم ابریژن میکرونیدلینگ
لایه‌های پوست درگیر فقط اپیدرم اپیدرم و درم
ساز و کار لایه برداری پوست  کنترل التهاب طبیعی و فرآیند‌های ترمیمی
سطح تهاجمی غیر تهاجمی کم تهاجمی
موارد مصرف چین و چروک‌های ظریف

رنگدانه‌های ناهموار پوست

منافذ بزرگ

جوش‌های سر سیاه

چهره کدر

چین و چروک‌های ریز و درشت

جای جوش

رنگدانه‌های ناهموار پوست

منافذ بزرگ

جوش‌های سر سیاه

پوست تیره

شل شدن پوست پس از کاهش وزن زیاد

علائم کشش پوست

برخی از موارد بیماری پوستی خود ایمنی

مدت زمان ماندگاری نتایج حدود دو هفته می‌تواند چندین ماه ماندگار باشد
تعداد جلسات درمانی هر دو هفته یکبار هر 3 تا 4 هفته برای اسکار آکنه

هر سه ماه یکبار برای درمان علائم پیری

 سوالات پرتکرار 

آیا میکرودرم ابریژن درد دارد؟

میکرودرم ابریژن آسیبی ایجاد نمی‌کند. در اولین جلسه درمان احتمالا کمی احساس ناراحتی داشته باشید و بعد از آن ممکن است پوست شما کاملا سفت شود. همچنین ممکن است در پوست ناحیه تحت درمان داغی را احساس کنید. شما باید با پزشک خود درباره میزان تحمل خود صحبت کنید. پزشک همیشه می‌تواند سطح مکش را برای راحتی بیشتر شما تنظیم کند. اگر پوست حساسی دارید از قبل به پزشک اطلاع دهید.

مدت زمان درمان چقدر است؟

میکرودرم ابریژن معمولا 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد.

چند جلسه درمانی لازم است؟

تعداد درمان‌هایی که نیاز دارید کاملا به هدف نهایی شما بستگی دارد.

میکرودرم ابریژن بهتر است یا لیزر؟

میکرودرم آبریژن برای استفاده در انواع پوست از جمله پوست‌های حساس بی‌خطر است. با این حال از آنجا که میکرودرم ابریژن یک روش خفیف است نمی‌تواند مشکلات جدی‌تر را درمان کند. اگر مشکلاتی مانند زخم‌های عمیق‌تر یا تغییر رنگ شدید پوست دارید لایه برداری پوست با لیزر احتمالا گزینه بهتری برای شما خواهد بود.

هر چند وقت یکبار بار باید میکرودرم ابریژن انجام دهم؟

تعداد جلسات میکرودرم ابریژن به مشکلات پوستی شما بستگی دارد.

میکرودرم ابریژن را از چه سنی باید شروع کرد؟

میکرودرم ابریژن برای تمام سنین عالی است. از 12 سالگی به بعد میکرودرم ابریژن یک راه عالی برای درمان پوست است. به خاطر داشته باشید که پوست افراد بالای 70 سال ممکن است حساس‌تر بوده و بیشتر مستعد کبودی باشد.

چرا پوست من بعد از میکرودرم ابریژن بدتر به نظر میرسد؟

درمان میکرودرم ابریژن بازسازی سلولی را تحریک می‌کند و ناخالصی‌ها را از منافذ شما خارج می‌کند. در نتیجه ممکن است به طور طبیعی لکه‌ها و جوش‌های پوستی را تجربه کنید که یک عارضه موقت است و نشان دهنده پاکسازی و جوان شدن پوست است.

آیا میکرودرم ابریژن‌های خانگی خوب هستند؟

در کلینیک‌ها پزشکان ابزاری دارند که سلول‌های مرده پوست را به خوبی از بین می‌برند تا رشد سلولی و تولید کلاژن را تحریک کنند. کیت‌های خانگی نمی‌توانند نتایج چشمگیر یکسانی را ارائه دهند.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس