لوگو دکتر محرابیان

021-88427630

تزریق ژل بهتر است یا بوتاکس؟ مقایسه مزایا و معایب

فهرست مطالب

اگر شما به دنبال راه حلی هستید که از شر چین و چروک و خطوط روی صورت‌ تان خلاص شوید و جوان تر به نظر برسید می‌‌توانید از روش‌های درمانی مخصوص مانند تزریق ژل یا بوتاکس استفاده نمایید. گاهی اوقات انتخاب یک روش درمانی مناسب دشوار است. افرادی که قصد جوانسازی صورت خود را دارند با سوالاتی از قبیل بهترین راه حل کدام است؟ کدام روش نتایج بهتری را به وجود می‌آورد و موارد مشابه مواجه خواهند شد. بهترین روش برای کسب اطلاعات لازم در خصوص روش درمانی مناسب مشاوره با متخصص پوست می‌باشد. متخصص پوست در جلسه مشاوره و ارزیابی سابقه پزشکی شما و اهدافی که از درمان دارید می‌پردازد سپس بهترین روش موجود را معرفی می‌کند. در بخش زیر به چند نکته مهم اشاره می‌کنیم که به شما برای کسب اطلاعات لازم و تصمیم گیری بهتر کمک می‌کند.

تزریق بوتاکس


تزریق بوتاکس

سم بوتولینوم یک پروتئین طبیعی و خالص است که از آن برای شل شدن عضلات صورت به طور موقت استفاده می‌‌شود تا چین و چروک صورت از بین برود. می‌توان از تزریق بوتاکس برای مقاصد پزشکی نیز استفاده کرد مانند درمان تعریق بیش از حد. بوتاکس یک نام تجاری از توقف تحقیقات بسیار زیادی بر روی محصول انجام شده است در واقع بوتاکس حاصل چند دهه تحقیق و مطالعه می‌باشد. از بوتاکس به طور گسترده در علم پزشکی استفاده می‌‌شود زیرا یک محصول ایمن است. کاربرد بوتاکس در عرصه پزشکی طرفداران بسیار زیادی دارد.

از بوتاکس برای درمان چه نواحی استفاده می‌شود؟

از بوتاکس برای درمان چه نواحی استفاده می‌شود؟

پزشک سم بوتولینوم را به درون عضلات صورت تزریق می‌کند تا چین و چروک متوسط تا شدید بین ابرو طی مدت کوتاهی از بین برود. می‌توان همچنین بوتاکس را به نواحی دیگری از قبیل اطراف چشم تزریق کرد تا خطوط پنجه کلاغی را برطرف گردد. می‌توان از بوتاکس در بیماران مختلف استفاده کرده و به طور کلی از بوتاکس برای جوان سازی پوست و کاهش چین و چروک صورت استفاده می‌شود.

عوارض جانبی بوتاکس چیست؟

اگر چه نوع بوتاکس عارضه جانبی خاصی ندارد باید بدانید که تزریق سم بوتولینوم می‌تواند باعث بروز مقداری کبودی و تورم شود. این عارضه جانبی پس از تزریق بوتاکس و به علت استفاده از سرنگ به وجود می‌آید. اما جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد زیرا شما می‌توانید از لوازم آرایش برای پوشاندن تورم و کبودی ایجاد شده استفاده کنید. تزریق بوتاکس هیچ گونه عارضه جانبی بلند مدتی را برای درمان چین و چروک صورت به وجود نمی‌آورد. بیمار می‌تواند پس از اتمام فرایند تزریق به انجام کارهای روزمره خود بپردازد.

تزریق بوتاکس چگونه انجام می‌شود؟

اولین کاری که باید انجام دهید این است که به یک پزشک متخصص و با تجربه مراجعه کنید زیرا هنگامی که شما به یک پزشک با تجربه مراجعه می‌‌کنید فرایند تزریق به یک روش ساده و بدون درد تبدیل می‌شود. بوتاکس یک محصول کاملا ایمن است که طرفداران بسیار زیادی در عرصه زیبایی دارد. جلسه مشاور مهمترین و طولانی ترین بخش از فرآیند درمان است تا پزشک بداند شما به درمان در کدام نواحی نیاز دارید. پس از اتمام توضیحات پزشک که ممکن است حدود ۴۵ دقیقه تا یک ساعت طول بکشد در حدود ۱۰ دقیقه روند تزریق بوتاکس به اتمام خواهد رسید.

 پزشک در جلسه درمان سوالات متعددی را از بیمار خواهد پرسید تا اطمینان حاصل کند که نواحی مورد نظر شما را تحت درمان قرار داده است. از همه مواردی که پزشک گوشزد می‌کند پیروی کنید و تا جایی که امکان دارد تکان نخورید تا نتایج مطلوبی را به دست بیاورید. فرایند تزریق هیچگونه دردی ندارد و شما هیچ گونه مشکلی نخواهید داشت. به طور کلی تزریق بوتاکس شما را دچار درد نمی‌کند و زمان لازم برای درمان یک ناحیه به وسعت آن قسمت و مقدار بوتاکس مورد نیاز بستگی دارد.

چرا افراد نمی‌توانند متقاضی درمان با تزریق بوتاکس باشند؟

مصرف برخی از داروهای خاص باعث می‌شوند که همه افراد نتوانند متقاضی درمان با تزریق بوتاکس باشند. افرادی که دچار مشکلات مرتبط با عضله یا آسیب دیدگی عصب هستند نمی‌‌توانند از بوتاکس استفاده کنند و باید اطلاعات لازم در این رابطه را در اختیار پزشک خود قرار دهند. تزریق بوتاکس در افرادی که در دوران بارداری و شیردهی قرار دارند توصیه نمی‌شود. اگر چه هیچ نوع تحقیق بالینی وجود ندارد که نشان دهد تزریق بوتاکس سلامت مادر یا جنین را به خطر می‌اندازد معمولاً پزشکان تزریق بوتاکس در این شرایط را توصیه نمی‌کنند.

نتایج حاصل از درمان به چه صورت است؟

نتایج حاصل از درمان تزریق بوتاکس چگونه است؟

از تزریق بوتاکس برای برطرف کردن چین و چروک و خطوط صورت ناشی از بالا رفتن سن یا برخی حرکات خاص صورت استفاده می‌شود. ماندگاری نتایج حاصل از تزریق بوتاکس حدود ۳ تا ۶ ماه است. افرادی که متقاضی درمان با تزریق بوتاکس هستند از ظاهر خود رضایت ندارند. پزشکان فقط بر درمان این خطوط خاص تمرکز نمی‌‌کنند بلکه قصد درمان همه نقاط صورت و جوان سازی آن را دارند.

تزریق ژل


تزریق ژل

با بالا رفتن سن میزان تولید کلاژن و الاستین در پوست کاهش پیدا می‌کند و سلول‌ها توانایی خود برای تولید این ترکیبات از دست می‌‌دهند که به این ترتیب شادابی پوست از بین خواهد رفت. با گذر زمان پوست نازک تر و خشک تر می‌شود و انعطاف پذیری آن کاهش پیدا می‌‌کند. در هنگام تولد مقدار بسیار زیادی هیالورونیک اسید در بدن ما وجود دارد و هنگامی که سن بالا می‌رود از مقدار هیالورونیک اسید کاسته خواهد شد و چین و چروک متعددی روی صورت و بدن به وجود می‌آید. تزریق ژل باعث لیفت صورت و از بین رفتن چین و چروک آن خواهد شد. ژل باعث می‌شود که حجم پوست افزایش پیدا کند و به جوان سازی پوست کمک می‌کند. هنگامی که شما به تزریق ژل می‌پردازید صورتی جوان تر و شاداب تر خواهید داشت. پزشک برای از بین بردن چین و چروک روی صورت به طور مستقیم ژل را در زیر سطح پوست تزریق می‌کند و برای این کار از یک سرنگ کوچک استفاده می‌کند. فرایند تزریق ژل با درد بسیار کمی همراه است و شما دچار هیچ مشکلی نخواهید شد. نتایج حاصل از تزریق ژل فورا پس از اتمام درمان قابل مشاهده است و چروک صورت به سرعت از بین می‌رود و هیچ گونه بافت اسکاری باقی نمی‌ماند.

تزریق ژل چگونه انجام می‌شود؟

فرایند تزریق ژل حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول می‌کشد و ماندگاری نتایج حاصل از تزریق ژل حدود ۱۸ ماه است. در صورتی که شما از نتایج به دست آمده رضایت نداشته باشید پزشک با تزریق یک آنزیم مخصوص نتایج به دست آمده را به حالت اول بر می‌گرداند. تزریق ژل نیز همانند هر گونه تزریقی با مقداری کبودی یا تورم همراه است که در کمتر از یک روز از بین می‌رود و شما می‌توانید به کمک لوازم آرایش کبودی صورت خود را بپوشانید.

چه افرادی می‌‌توانند متقاضی تزریق ژل باشند؟

افراد متعددی می‌توانند از تزریق ژل برای جوان سازی صورت خود بهره بگیرند. تزریق ژل با از بین بردن چین و چروک و خطوط روی پوست به ایجاد ظاهری زیبا کمک خواهد کرد. تزریق ژل باعث افزایش حجم صورت می‌شود و ظاهری کاملاً طبیعی را به وجود می‌آورد.

چه افرادی نمی‌‌توانند متقاضی تزریق ژل باشند؟

هیچ گونه عارضه جانبی شناخته شده‌ ای در تزریق ژل برای افراد باردار یا افراد شیرده ارائه نشده است با این حال پزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند از تزریق ژل در این دوران خودداری نمایند.

هدف از تزریق ژل چیست؟

نتایج حاصل از تزریق ژل باید کاملا قابل قبول باشد و بتواند ظاهری کاملاً طبیعی را به وجود بیاورد. ماندگاری نتایج حاصل از تزریق ژل حدود ۱۸ تا ۲۴ ماه است که پس از این دوران به تدریج اثر ژل از بین می‌رود اما هیچ گونه تغییر ناگهانی ایجاد نمی‌شود. در صورتی که شما از نتایج به دست آمده رضایت داشته باشید می‌توانید برای تزریق مجدد به پزشک خود مراجعه کنید.

مراقبت‌های بعد از تزریق ژل شامل چه مواردی است؟

مراقبت‌های بعد از تزریق ژل همانند مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس می‌باشد. اولین نکته‌ ای که باید به آن توجه داشته باشید اجتناب از مصرف مشروبات الکلی پس از درمان است به ویژه اگر شما دچار تورم شده اید. تورم صورت بسیار شایع است و طی مدت کوتاهی برطرف می‌شود. پس از تزریق ژل باید از فعالیت جسمانی شدید و قرار گرفتن به مدت طولانی در معرض نور آفتاب خودداری کنید. سعی کنید پس از درمان فورا آرایش نکنید تا پوست شما بتواند نفس بکشد. در نهایت پس از درمان باید از دستکاری کردن صورت خود کاملاً اجتناب کنید به ویژه اگر دچار مقداری تورم شده‌اید. بروز کبودی پس از تزریق بوتاکس خیلی رایج نیست اما در صورت بروز آن می‌توانید از کانسیلر برای محو کردن آن استفاده نمایید.

تزریق ژل و بوتاکس در آقایان


تزریق ژل و بوتاکس در آقایان

در دنیای جدید تمایل همه افراد برای زیباتر به نظر رسیدن افزایش پیدا کرده است به نحوی که آقایان نیز متقاضی تزریق ژل و بوتاکس هستند. با بالا رفتن سن آقایان نیز صورت آنها دستخوش چین و چروک خواهد شد که این امر باعث شده خسته و مسن به نظر برسند به همین دلیل تعداد زیادی از افراد تصمیم دارند آثار حاصل از بالا رفتن سن را از بین ببرند. تزریق ژل و بوتاکس برای جوان سازی و بازگشت به دوران شادابی پوست بسیار پرطرفدار شده است در مردان نیز از این دو روش درمانی برای جوان تر شدن استفاده می‌کنند.

تزریق بوتاکس بهتر است یا ژل؟


تصمیم گیری برای تزریق ژل یا بوتاکس به اهدافی که از درمان دارید بستگی دارد. تزریق بوتاکس باعث می‌شود که چین و چروک پنجه کلاغی اطراف چشم از بین برود، خطوط بین ابرو برطرف گردد و چروک صورت کاهش پیدا کند. از سوی دیگر تزریق ژل باعث افزایش حجم لب و هم چنین به برجسته کردن این نواحی کمک می‌کند. اگرچه برخی از افراد ترجیح می‌‌دهند از تزریق ژل استفاده کنند و برخی دیگر بوتاکس را ترجیح می‌دهند در برخی موارد تزریق هر دو نتایج بهتری را به وجود می‌آورد. شما می‌توانید قبل از انتخاب یک روش درمانی با پزشک خود در خصوص اهداف و انتظاراتی که از درمان دارید صحبت کنید تا با توجه به نتایج مورد انتظارتان یک روش مناسب را پیشنهاد دهد.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

دکتر ابوالفتح محرابیان

دکتر ابوالفتح محرابیان

متولد سال ۱۳۴۹ پس از اخذ دیپلم در رشته تجربی در سال۱۳۶۸ با رتبه عالی درکنکور سراسری در رشته پزشکی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شده و در سال۱۳۷۵ با مدرک دکتری پزشکی فارغ التحصیل گردید .پس از گذراندن خدمات با توجه به علاقه فراوان به رشته پوست با موفقیت در امتحان دستیاری این رشته پذیرفته و موفق به اخذ مدرک تخصصی پوست ،مو و زیبایی گردید.

اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
تماس